Aleksandretta Chińska- Rozpoznawanie Płci

Ważnym czynnikiem jest prawidłowy dobór par lęgowych , warunki jakie stworzyliśmy ptakom oraz dużo cierpliwości ze strony hodowcy.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
walh
Posty: 188
Rejestracja: ndz mar 25, 2007 11:49
Ptaki które hoduję: Ara ararauny
Ara macao
Ara chloroptera
Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: Racibórz

Aleksandretta Chińska- Rozpoznawanie Płci

#21

Post autor: walh » śr lut 12, 2014 14:54

niee widziałem rodziców tego chinczyka normalne

Awatar użytkownika
walh
Posty: 188
Rejestracja: ndz mar 25, 2007 11:49
Ptaki które hoduję: Ara ararauny
Ara macao
Ara chloroptera
Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: Racibórz

#22

Post autor: walh » pt maja 30, 2014 09:07

i muszę się z tym podzielić, rozmawiałem z kilkoma hodowcami w Czechach, którzy hodują aleksandretty Chińskie. Dowiedziałem się jak rozróżnić płeć bez błędnie, jesli ptak ma wiecej niz 3-7 miesiecy. Możecie się z tym nie zgodzić lecz byłem również u znajomego gdzie ma stadko 20 sztuk młodych, określiłem płeć w 100% dowodem tego było pokazał potem badania dna. <mniam>

Zacznę od tego, iż młode aleksandretty maja matowe ubarwienie lecz po kilku miesiącach, pojawiają się oznaki płci, nie sugerujmy się ubarwieniem dzioba. Chodzi bardziej o pojedyncze piórka z czasem bedzie ich wiecej.
Samica- młody ptak pod czarnym pasem u spodu głowy pojawiają się piórka koloru szarości, brązu(jasne; najlepiej w dobrze oświetlonym miejscu sprawdzić) biegnące w górą do dużej częsci głowy rozdzielając szarą głowę od szyji zielonej.=> zdjęcia poniżej;
Samiec- młody ptak pod czarnym pasem u spodu głowy ma piórka ciemne niebiesko-fioletowe, które sa tylko pod głową zaś kolor szarości który będzie stopniowo przemieniał się na fioletowo - niebieski na głowie młodego samca, zlewa się z szyją z kolorem zielonym tak jakby tworzyła całość.
<okok>
Myślę, że dobrze że dobrze to wytłumaczyłem, i nie napotkam kontrowersji innych użytkowników. Pozdrawiam i przepraszam jeśli utknęły mi jakieś błędy
Załączniki
samiec.jpeg
samica dor.jpg
rozpoznanie 1.jpeg

Awatar użytkownika
walh
Posty: 188
Rejestracja: ndz mar 25, 2007 11:49
Ptaki które hoduję: Ara ararauny
Ara macao
Ara chloroptera
Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: Racibórz

#23

Post autor: walh » pt cze 06, 2014 10:47

mam nadzieję że choć troszeczkę pomogłem <mniam>

rubanos
Posty: 1
Rejestracja: śr lut 18, 2015 13:42
Ptaki które hoduję: Aleksandretty chińskie, Aleksandretty obrożne, Rozelle królewskie, Nimfy, modrolotki czerwonoczelne

#24

Post autor: rubanos » śr lut 18, 2015 13:49

Odświeżając temat zadowolony jesteś z zakupionych w Czechach? Możesz polecić hodowcę?
Ile płaciłeś za ptaki w Czechach?

Awatar użytkownika
walh
Posty: 188
Rejestracja: ndz mar 25, 2007 11:49
Ptaki które hoduję: Ara ararauny
Ara macao
Ara chloroptera
Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: Racibórz

#25

Post autor: walh » śr lut 18, 2015 16:03

Jestem bardzo zadowolony, Ptaki kupiłem od 2-4 lat, na pełnych obrączka z hodowli stadnej, hodowcy niestety nie polecę, bo przeszedł na same obrożne(mutacje-masówka)różowopierśne i większe(mutacje) ceny różne młode Chińskie można kupić w okresie jesiennym od 2000 koron, za dorosłe od 3000- 4000 koron. Teraz praktycznie ceny wzrosły za młode bo wiosna się zbliża.
Zostałem oprowadzony po całej hodowli, pokazał czym karmi, co daje im w zimie, co na lęgi, czego nie dawać(np. kukurydzy suchej twardej, biszkoptów) co dawać do wody cały rok. itp

jacek-g
Posty: 8
Rejestracja: wt lip 13, 2010 19:20
Ptaki które hoduję: nierozłączki
Lokalizacja: Radomsko okolice

#26

Post autor: jacek-g » śr maja 20, 2015 18:06

pomożecie sprawdzając czy mam parę?
Załączniki
aleksy.jpg

Awatar użytkownika
pirat59
Posty: 209
Rejestracja: sob mar 02, 2013 15:00
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Chińskia, Kozy, Nimfy, Faliste, Barabandy, Rozelle
Lokalizacja: Luboń/Poznań
Kontakt:

#27

Post autor: pirat59 » czw maja 21, 2015 09:03

moim zdaniem ten na dalszym planie to samiec, z przodu samiczka.

Awatar użytkownika
walh
Posty: 188
Rejestracja: ndz mar 25, 2007 11:49
Ptaki które hoduję: Ara ararauny
Ara macao
Ara chloroptera
Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: Racibórz

#28

Post autor: walh » czw maja 21, 2015 09:50

zrób z bliska jeszcze raz głowę tej z lewej

jacek-g
Posty: 8
Rejestracja: wt lip 13, 2010 19:20
Ptaki które hoduję: nierozłączki
Lokalizacja: Radomsko okolice

#29

Post autor: jacek-g » pt maja 22, 2015 10:31

dzięki za odpowiedź, postaram się zrobić zdjęcie z bliska.

Chiara
Posty: 27
Rejestracja: śr lip 09, 2014 04:09
Ptaki które hoduję: kanarki, papużki faliste, amadyny wspaniałe, wróbliczki
Lokalizacja: Warszawa

#30

Post autor: Chiara » czw cze 11, 2015 07:27

Ja mam pytanie z rodzaju początkujących... Czy czerwony dziób u tego gatunku to np cecha zw z dyformizmem płciowym, czy może mają ją np tylko samce w pewnym okresie? Przepraszzam za niedoinformowanie, ale już któryś raz widzę parę aleksandrett chińskich, gdzie jeden ptak ma czarny, a drugi- czerwony dziób...

Awatar użytkownika
walh
Posty: 188
Rejestracja: ndz mar 25, 2007 11:49
Ptaki które hoduję: Ara ararauny
Ara macao
Ara chloroptera
Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: Racibórz

#31

Post autor: walh » czw cze 11, 2015 08:50

tak tylko dorosłe samce mają czerwone dzioby, i tylko dorosłe samice maja czarne dzioby <cisza>

Shinoa
Posty: 6
Rejestracja: wt gru 06, 2016 10:20
Ptaki które hoduję: Aleksandretty obrozne (zaczynam xd)

#32

Post autor: Shinoa » pn lip 03, 2017 10:06

Czy to samiec czy samica? Ma 3 miesiace

Awatar użytkownika
Saszku
Posty: 30
Rejestracja: pn lis 25, 2019 22:24
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Chińska

#33

Post autor: Saszku » pn gru 02, 2019 20:07

Hej, jest to moja pierwsza papuga, szybko się na nią zdecydowałem więc nie o wszystkim pomyślałem. Otóż podczas zakupu nie zdawałem sobie sprawy, że muszę ją zarejestrować, uzyskać od sprzedawcy niezbędne dokumenty itp. Dokumentów nie otrzymałem, dziś dzwoniłem i podobno ma odesłać, dziwi mnie, że nie dał ich odrazu. W zwiazku z powyższym zastanawia mnie czy podał mi prawdziwy wiek papużki 3-4 miesięcy.

Załączam zdjęcia, proszę jednocześnie o opinie jak myślicie, to samczyk, czy samiczka?

https://photos.app.goo.gl/rKmcYcVESK7XYv5m8

https://photos.app.goo.gl/gKPMhwx7iz8ciMtY9

Awatar użytkownika
Agata82
Posty: 269
Rejestracja: wt paź 09, 2018 13:32
Ptaki które hoduję: Ruffi -ręcznie karmiona rudosterka zielonolica, mutacja yellow sided
Lokalizacja: Śląskie

#34

Post autor: Agata82 » pn gru 02, 2019 20:29

a obrączkę chociaż ma ?? ptak z 2019 roku powinien (aczkolwiek nie musi) miec CZARNĄ obrączkę, na niej rok wyklucia i numer,
Ostatnio zmieniony pn gru 02, 2019 20:31 przez Agata82, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Saszku
Posty: 30
Rejestracja: pn lis 25, 2019 22:24
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Chińska

#35

Post autor: Saszku » pn gru 02, 2019 20:30

Ma obrączkę

Awatar użytkownika
Rozalka:)
Posty: 389
Rejestracja: wt cze 14, 2016 10:57
Ptaki które hoduję: Lilianki, rudosterka zielonolica
Lokalizacja: Siedlce

#36

Post autor: Rozalka:) » pn gru 02, 2019 21:28

Tak jak Agata - jeśli ptak jest z tego roku powinien mieć czarną obrączkę ale wiele osób tego nie przestrzega bo nie ma obowiązku. Ważniejsze jest to co napisane na obrączce. Ekspertem od aleksandrett nie jestem ale mi się wydaje, że po wyglądzie nie da się stwierdzić wieku. A jak nie zna się wieku to też brak 100% pewności bo wg wieku podanego przez hodowcę chyba się nie da stwierdzić płci ale jeśli hodowca oszukał to może być samiczka ale nic nie gwarantuję bo wiem tylko czym dorosłe się różnią

Awatar użytkownika
Saszku
Posty: 30
Rejestracja: pn lis 25, 2019 22:24
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Chińska

#37

Post autor: Saszku » ndz sty 12, 2020 20:21

Hej, jest ktoś w stanie tak na szybko opowiedzieć jak przebarwia się dziób aleksie Chińskiej?
Tzn. W jakim mniej więcej wieku mlodemu osobnikowi zmienia kolor na czarny, a dalej kiedy można u młodego samca wypatrywać pierwszych oznak zmiany koloru i idąc dalej jak długo trwa proces zmiany koloru dzioba ??

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Hodowla i Rozmnażanie Aleksandrett-(psittacula)-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości