HODOWLA I ROZMNAŻANIE ALEKSANDRETT OBROŻNYCH

Ważnym czynnikiem jest prawidłowy dobór par lęgowych , warunki jakie stworzyliśmy ptakom oraz dużo cierpliwości ze strony hodowcy.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

paoula
Posty: 4
Rejestracja: pn paź 17, 2016 20:34
Ptaki które hoduję: Aleksandretty Obrozne ( Zielona i Zolta )

Re: HODOWLA I ROZMNAŻANIE ALEKSANDRETT OBROŻNYCH

#121

Post autor: paoula » pn lis 07, 2016 01:12

Ok powrocilam na forum.
Dzieki Wam , daliscie nam do myslenia. Fakt , papugi caly czas "to" robia , ale o jajkach nie bylo mowy..
Obserwujemy je non stop bo sa w salonie. Moge powiedziec ze on z niej prawie wogole nie schodzi... Ona bardzo przytyla ale na jajka szans nie bylo. do budki wchodzila tylko na chwile. Wiec postanowilismy jednak im ta budke. No i dzis zawisla tam "Skrzynia" wypelniona 9cm trocin lekko zwilgoconych....
Papugi -szok... Krzyk i panika ale zapewne tam wejda. Teraz pytanie? Co jeszcze moge zrobic zeby im pomoc aby mialy te jajeczka?
Maja sucha karme, jajeczna, + dzienne owoce i warzywa (szczegolnie jablko banan salata papryka marchew) To takie najczestrze. Jest cos o czym powinnam wiedziec?

Dodaje fotke nowej "Budki" Recznie robionej :-)
Załączniki
20161107_000745.jpg

jakub196833
Posty: 2
Rejestracja: pn mar 05, 2018 19:28
Ptaki które hoduję: Witam hodujemy takie ptaki jak
Aleksandretta obrożna
Amandyna wspaniała
faliste
nimfy
zeberki

#122

Post autor: jakub196833 » pn mar 05, 2018 19:38

Witam posiadamy trzy pary aleks w woilerze zewnetrznej kiedy mozemy powiesic budki legowe

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#123

Post autor: WOJTEKZ » wt mar 06, 2018 10:23

Możesz już teraz, zanim ptaki przystąpią do lęgów to troszkę potrwa.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

jakub196833
Posty: 2
Rejestracja: pn mar 05, 2018 19:28
Ptaki które hoduję: Witam hodujemy takie ptaki jak
Aleksandretta obrożna
Amandyna wspaniała
faliste
nimfy
zeberki

#124

Post autor: jakub196833 » czw mar 08, 2018 19:13

Dziś zawiesilem budki naszym aleksom czy zrobilem to w dobrym czasie o i jeszcze jedno czy podawac im AD3E witaminę Lęgi na przemian z multivitaminą

jomajsner
Posty: 9
Rejestracja: śr lut 03, 2016 20:15
Ptaki które hoduję: Aleksandrowa wielka, Księżniczka tęczowa

#125

Post autor: jomajsner » pt kwie 13, 2018 23:47

Witam, mam problem z moją parą Aleks. Mają Lęgi u mnie 4 raz, ale wcześniejsze niestety zmarnowały. Za 1- waszym razem były 3 jaja. Zajrzałam do budki (nie ingerowałam) i samica zostawiła jaja. Za drugim razem były 2 pisklaki i 1 jajko cichutko chciałam zobaczyć czy coś jest i znów samica zostawiła młode. W zeszłym roku słyszeliśmy już pisklęta i po ok. 2 tygodniach otworzyliśmy budkę aby sprawdzić stan wyściółki i młodych- samica znów je porzuciła. Nie zdążyłam zareagować. Teraz maludy słyszałam ok. 5 marca. Nie ingeruję bo boję się że znów je zostawi, ale martwię się bo nic nie słyszę z budki. Czasem dorosłe tam wchodzą ale najczęściej siedzą na kiju na zewnątrz budki. Ile czasu mam czekać .... czy to normalne zachowanie samicy ? Czy ona nie jest zdolna do wychowania potomstwa? Proszę o pomoc bo naprawdę żal mi tych młodych.

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#126

Post autor: WOJTEKZ » sob kwie 14, 2018 10:58

Jak słyszałaś ptaki na początku marca to do tej pory powinno być je słychać bardzo wyraźnie. Samo karmienie młodych jest dość głośne a młode zachowują się dość głośno i powinno być je słychać bardzo wyraźnie. Młode powinny (jeśli są) wyjść z budki w wieku 55 dni, to taki przybliżony termin. Poczekaj jeszcze trochę a przede wszystkim nadsłuchuj co się dzieje w budce.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

jomajsner
Posty: 9
Rejestracja: śr lut 03, 2016 20:15
Ptaki które hoduję: Aleksandrowa wielka, Księżniczka tęczowa

#127

Post autor: jomajsner » sob kwie 14, 2018 11:21

Dziękuję za szybką odpowiedź. Poczekam jeszcze i zobaczę co się dzieje. Niestety nie mam doświadczenia w karmieniu ręcznym, więc muszę liczyć na jej instynkt... Mam jednak wrażenie że go nie ma....i każde jej lęgi zakończą się fiaskiem. :(

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#128

Post autor: WOJTEKZ » sob kwie 14, 2018 11:26

Czasami ptaki bardzo się stresują przy zaglądaniu do budki podczas wychowywania piskląt i porzucają młode. Myślę że poprzednie Twoje ingerencje wywołały u samicy stres i porzuciła młode. Podczas wysiadywania i karmienia młodych nie powinno się zaglądać do budki.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

jomajsner
Posty: 9
Rejestracja: śr lut 03, 2016 20:15
Ptaki które hoduję: Aleksandrowa wielka, Księżniczka tęczowa

#129

Post autor: jomajsner » śr kwie 18, 2018 10:38

Jedno z młodych wypadło z gniazda. Jest już opierzone -zielone, lecz trudno mi określić wiek w związku z charakterem samicy jak pisałam wcześniej nie zaglądałam do budki. Proszę o radę co robić? Czy wyciągnąć to młode czy wszystkie bo zostawi je również i karmić ręcznie? Czy samica będzie to poza gniazdem karmiła?

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#130

Post autor: WOJTEKZ » śr kwie 18, 2018 14:55

W jakim wieku jest to młode? Może ono już samo opuściło budkę? Zarówno samica jak i samiec powinny dokarmiać młodego. Aleksandretty bardzo szybko się usamodzielniają zaczynają już same jeść po dwóch tygodniach od wyjścia z budki.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

jomajsner
Posty: 9
Rejestracja: śr lut 03, 2016 20:15
Ptaki które hoduję: Aleksandrowa wielka, Księżniczka tęczowa

#131

Post autor: jomajsner » śr kwie 18, 2018 14:58

Na moje ma ponad 50 dni... ale siedzi na dole w kąciku pod budką i nie wiem czy dorosłe go dokarmią żal mi go. Boję się żeby nie zdechł z głodu.

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#132

Post autor: WOJTEKZ » śr kwie 18, 2018 15:20

Jak go będą karmić to będziesz słyszała i powinnaś zaobserwować. Jeżeli nie to musisz sama karmić ręcznie.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

jomajsner
Posty: 9
Rejestracja: śr lut 03, 2016 20:15
Ptaki które hoduję: Aleksandrowa wielka, Księżniczka tęczowa

#133

Post autor: jomajsner » śr kwie 18, 2018 15:24

Dziękuję. Zamówiłam pokarm z podanej tu strony. A jak narazie będę obserwować. Czy dopóki nie dotrze zamówiony pokarm mogę zmielić nasiona i jajko z didatkiem wody, którymi były karmione dorosłe?

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#134

Post autor: WOJTEKZ » śr kwie 18, 2018 15:57

Możesz zmielić, póki co nie masz innego wyjścia. Jednak najlepsza będzie mieszanka do ręcznego karmienia. Słonecznik przed mieleniem obierz z łupiny.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

jomajsner
Posty: 9
Rejestracja: śr lut 03, 2016 20:15
Ptaki które hoduję: Aleksandrowa wielka, Księżniczka tęczowa

#135

Post autor: jomajsner » śr kwie 18, 2018 18:13

Tak wygląda moja młoda papuga. Musiałam ją wyciągnąć bo jest bardzo słaba. Dorosłe niestety do niej nie podchodziły od rana. Zmieliłam jej oskubany słonecznik jajko i proso. Dolałam ciepłej wody, temp. jedzenia 28 stopni. Troszkę zjadła ale nie wiele. Karmiłam strzykawką z większą końcówką. Dwójka trochę większych została w budce. Mam nadzieję, że się uchowają a to maleństwo będę częściej po trochu dokarmiać może nabierze sił...
Załączniki
Resized_20180418_174239001_306.jpeg

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#136

Post autor: WOJTEKZ » śr kwie 18, 2018 18:26

Wygląda na jakieś 40 dni, musisz ją karmić ręcznie.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

jomajsner
Posty: 9
Rejestracja: śr lut 03, 2016 20:15
Ptaki które hoduję: Aleksandrowa wielka, Księżniczka tęczowa

#137

Post autor: jomajsner » ndz kwie 22, 2018 14:10

Tak wygląda dziś mój młody. Wspina się już po klatce i jak podaję mu jedzenie to próbuje łapką to złapać. Karmię go mieszanką do ręcznego karmienia, ale zjada ze strzykawki tylko ok.9 ml. Daje mu więc częściej niż jest w tabelce. Smakują mu również kluseczki z przepisu na forum. Pozostałe dwa w budce są większe i karmione przez dorosłych. Wiem że przede mną jeszcze długa droga zanim będzie mógł dołączyć do woliery do pozostałych aleks, ale mam nadzieję że mi się uda. To pierwsze lęgi w których młode dorosły do tego wieku.Od kiedy mogę mu suchy pokarm próbować dawać i owoce?
Załączniki
Resized_20180422_112405_3480.jpeg

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#138

Post autor: WOJTEKZ » ndz kwie 22, 2018 15:37

Suchy pokarm oraz owoce możesz zacząć już mu podawać. W najbliższych dniach ptak z ciekawości zacznie skubać suchą karmę, jednak jeszcze będziesz musiała go dokarmiać ręcznie.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

jomajsner
Posty: 9
Rejestracja: śr lut 03, 2016 20:15
Ptaki które hoduję: Aleksandrowa wielka, Księżniczka tęczowa

#139

Post autor: jomajsner » sob kwie 28, 2018 09:29

Dziś sprzątałam klatkę mojemu Fuksowi i wykonał swój pierwszy niezdarny lot. Chyba trochę za mały jeszcze na latanie😀 . Do miski ze suchym pokarmem zagląda często i wyjada lepsze kąski np. Biały ser, łuskany słonecznik (z łupin też wyskubuje) , orzechy. Oczywiście dokarmiam go ręcznie co 8 godzin. Wieczorem zjada dużo, ale rano nie ma apetytu. Dziś zajrzałam do budki i pozostałe dwa mają się chyba dobrze. Boję się czy jak nadejdzie czas, aby maluch dołączył do pozostałych do woliery, dorosłe nie zrobią mu krzywdy... I kiedy ma ten czas nastąpić. W wolierze mam parę Barabandy (która się nie sparowała 😕) i rodziców malucha.
Załączniki
Resized_20180426_193708_455.jpeg
Resized_20180428_090403_9777.jpeg

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#140

Post autor: WOJTEKZ » sob kwie 28, 2018 10:18

Dołącz go do pozostałych jak już będzie w pełni samodzielny. Pozostałe ptaki nie powinny mu nic zrobić.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Hodowla i Rozmnażanie Aleksandrett-(psittacula)-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość