Jak dobrać aleksie partnera ?

Ważnym czynnikiem jest prawidłowy dobór par lęgowych , warunki jakie stworzyliśmy ptakom oraz dużo cierpliwości ze strony hodowcy.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Ciosku
Posty: 1
Rejestracja: sob lip 10, 2010 22:18
Ptaki które hoduję: Żako, Aleksandretta, Ararauna
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Jak dobrać aleksie partnera ?

#1

Post autor: Ciosku » pn lip 26, 2010 19:04

Witam.
Mam samicę aleksandretty obrożnej kolor niebieski. Samiczka jest oswojona, ale ostatnio zaczeła znosić jajka. Naszedł mnie pomysł dokupić samca i tu moje pytanie do Kolegów co posiadaja pary w domu. Czy jest jakieś prawdopodobieństwo że ptaki sie nie zparują, (nie zaakceptują) i czy będę miał dwa razy głośniej w domu niż mam :mrgreen:
Poprawiłam błędy bo aż oczy bolą ....
,,Paruje" to się ziemniaki w parowniku dla świń ..... , a ptaki się łączy do pary .....
Przeczytaj sobie tematy : viewtopic.php?t=367
viewtopic.php?t=2634
viewtopic.php?t=2529
Ostatnio zmieniony pn lip 26, 2010 19:24 przez Ciosku, łącznie zmieniany 2 razy.

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#2

Post autor: GoldAngelo » pn lip 26, 2010 19:38

Zawsze istnieje takie prawdopodobienstwo;) Oczywiscie, jest duze za;) Skoro zaczela znosic jajka to prawdopodobnie jest dojrzala? Jezeli zamierzasz dokupic jej samca-dokup takiego w jej wieku. Samice aleks sa dosc agresywne i za mlodego ptaka moga zabic, a w jej wieku bedzie umial sie obronic;) (Nie probuje zniechecic, bo Twoj pomysl naprawde mi sie podoba;)) Jezelj sie zdecydujesz-postaw klatki obok siebie. Postaw ptaka najpierw w pomieszczeniu, gdzie nie bedzie z samica mial zadnego kontaktu. Poobserwuj czy nie jest czasem chory. Po kilku dniach wstaw jego klatke obok samicy, a po nastepnych pusc nowego ptaka na loty z samica, ale pod kontrola i obserwuj co sie bedzie dzialo i tak przez jakis czas.(miesiac, dwa) Moze zaiskrzyc odrazu, z czasem, albo wcale;)
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#3

Post autor: WOJTEKZ » pn lip 26, 2010 19:59

Nawet jeżeli samiec będzie starszy od samicy (a takiego powinieneś dokupić) to jeżeli samica go nie zaakceptuje to też może go zabić , w takim wypadku (zabijania samca przez samicę ) wiek nie gra roli. Ja teraz dałem jednej samicy aż pięć samcy i cierpliwie czekam aż pani wybierze sobie odpowiedniego pana.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

jamargaretka
Posty: 73
Rejestracja: pt sty 26, 2007 11:58
Ptaki które hoduję:

#4

Post autor: jamargaretka » sob wrz 18, 2010 20:54

wreszcie znalazłam samczyka do mojej 3,5 letniej samiczki aleksandretty. przywieziemy go za 2 tygodnie. nasza samiczka jest oswojona, samczyk niestety nie. ale liczę na to, że dzikusek przy oswojonej też się trochę do nas przekona. Na początku zamierzam trzymać je w oddzielnej klatce. Samica lata 2-3 razy dziennie to zabaczymy jak reaguje na Kawalera. Czy możecie dać mi jakies rady - żeby aklimatyzacja przeszła jak najsprawniej

pysia34

#5

Post autor: pysia34 » ndz wrz 19, 2010 08:51

cudów nie oczekuj bo wcale nie musi aleksy to czasami dziekie stworzenia :-( sukcesem będzie jak po dwóch tygodniach nie będzie się zabijał o klatkę :-)

jamargaretka
Posty: 73
Rejestracja: pt sty 26, 2007 11:58
Ptaki które hoduję:

#6

Post autor: jamargaretka » ndz wrz 19, 2010 15:11

Trochę mnie przeraziłaś. Naszą samiczkę wzięliśmy jak była młoda więc bardzo szybko przyzwyczaiła się do nas i do swojego nowego domku. W przypadku dorosłego ptaka na pewno będzie trudniej :(

jamargaretka
Posty: 73
Rejestracja: pt sty 26, 2007 11:58
Ptaki które hoduję:

#7

Post autor: jamargaretka » wt wrz 21, 2010 18:42

a jest szansa, że taki ok. 3-letni Dzikusek oswoi się przy towarzyskiej samiczce?

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#8

Post autor: WOJTEKZ » wt wrz 21, 2010 18:45

Szansa jest zawsze ale jak to będzie to trudno przweidzieć w 100%. Może z czasem weźmie przykład z wcześniej oswojonej samicy.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

jamargaretka
Posty: 73
Rejestracja: pt sty 26, 2007 11:58
Ptaki które hoduję:

#9

Post autor: jamargaretka » pn paź 04, 2010 21:37

Od wczoraj wieczora mamy samczyka :) Jak na dzikusa jest bardzo spokojny. nie szaleje po klatce,bez problemu wymienia mu się jedzenie, ładnie je... samiczka chyba też mu się podoba... za to ona jest wogóle nim nie zainteresowana. na dodatek jest poddenerwowana bo nabytek zajął jej klatkę a ona dostała mniejszą. Ogólnie to nawet nie chce na niego patrzec. dziś jak była na lotach to byłam pewna się że do niego podfrunie - ale kompletny brak zainteresowania. tak jakby on był jakims innym gatunkiem. cos mi się zdaje ze nasza samiczka nie czuje się papugą. To dopiero początki - mam nadzieję, że jak zacznie "się odzywac" to może ona zwróci na niego uwagę.

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#10

Post autor: GoldAngelo » pn paź 04, 2010 21:44

Bądź ostrożna przy wspólnych lotach. U aleks to właśnie samice wybierają Sobie partnerów, dlatego hodowcy często dają na jedną samice 3-5 samców. A co do ostrożności-musicie ją zachować, ponieważ samice aleks potrafią zabić swoich partnerów. Natomiast trzymam kciuki żeby wam się udało z pierwszym;)
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

jamargaretka
Posty: 73
Rejestracja: pt sty 26, 2007 11:58
Ptaki które hoduję:

#11

Post autor: jamargaretka » pn paź 04, 2010 21:48

:( samiczka na razie lata sama. i tak myśleliśmy, że jak się nie zmieni na gorzej to w sobotę puścimy je razem. ale faktycznie - strach jest bo nasza samiczka jest niezwykle charakterna - a na dodatek ona jest większa od niego. na dodatek on jest dziki- więc nie wiadomo jak się będzie zachowywał po wypuszczeniu z klatki. tym bardziej, że on wczesniej mieszkal w wolierze zewnętrznej

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#12

Post autor: WOJTEKZ » wt paź 05, 2010 17:53

GoldAngelo pisze: U aleks to właśnie samice wybierają Sobie partnerów, dlatego hodowcy często dają na jedną samice 3-5 samców. A co do ostrożności-musicie ją zachować, ponieważ samice aleks potrafią zabić swoich partnerów.


Właśnie odstawiłem samicę która miała do wyboru aż sześć samców. Niestety jakoś nie zaobserwowałem aby się próbowała dobrać z którymś. W grudniu samica dostanie męża (zresztą nie tylko ona) którego sam im wybiorę. Robiłem tak już ponad 30 lat i zawsze było super. Mam nadzieję że i teraz tak będzie.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#13

Post autor: GoldAngelo » wt paź 05, 2010 18:42

WOJTEKZ pisze:Robiłem tak już ponad 30 lat i zawsze było super. Mam nadzieję że i teraz tak będzie.
I tego życzę i Tobie i jamargaretce:) A mogę Cie zapytać czy masz jakieś szczególne upodobania co do zestawień mutacji w parach czy jest jakiś inne kryterium doboru?
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#14

Post autor: WOJTEKZ » wt paź 05, 2010 19:01

Trzymam tylko zielone aleksandretty, mutacje jakoś nigdy mnie nie interesowały.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

jamargaretka
Posty: 73
Rejestracja: pt sty 26, 2007 11:58
Ptaki które hoduję:

#15

Post autor: jamargaretka » wt paź 05, 2010 22:39

a nasz samczyk zaczyna się przyzwyczajać. z zazdrości że samiczka jest z nami na wolności - zaczął chodzić po całej klatce i ćwierkać :) mam nadzieje ze kazdego dnia bedzie się cos nowego działo

jamargaretka
Posty: 73
Rejestracja: pt sty 26, 2007 11:58
Ptaki które hoduję:

#16

Post autor: jamargaretka » sob paź 09, 2010 16:48

Nowiny!!!

Dziś - po prawie tygodniu wypuściliśmy obie papugi razem. Nasza samiczka to już doświadczony lotnik - ale nowa niewiele ma chyba pojęcia o lataniu. wyszedł z klatki ale się od niej nie oddalał. jak był głodny to sam wchodził do środka. po jakiś 30 minutach nasza samiczka go zauważyła i kilka razy do niego podlatywała. niestety on ją odganiał. po prostu przechylał się do przodu a ona uciekała. Mimo, że nie przygotowaliśmy dużej klatki pod obie papugi - to jak samczyk wszedł do klatki to zaryzykowaliśmy i samiczkę wpuściliśmy do niego. on obrał swój teren koło karmników i samiczki tam nie dopuszczał. dostawiliśmy nowe karmniki. teraz jedno siedzi z jednej strony a drugie z drugiej. ale co jakiś czas ona stara się do niego dojść i otwiera dziób - pewnie też go straszy. CO MAMY DALEJ ROBIĆ? Chcieliśmy wyjsć na spacer - ale boimy się co się będzie działo w klatce.

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#17

Post autor: WOJTEKZ » sob paź 09, 2010 17:05

Możecie iść na spacer, jak nie lecą pióra to znaczy że jest spokuj. Ptaki muszą się teraz bliżej poznać.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

jamargaretka
Posty: 73
Rejestracja: pt sty 26, 2007 11:58
Ptaki które hoduję:

#18

Post autor: jamargaretka » sob paź 09, 2010 17:10

ufff. Panie Wojtku ale mnie Pan pocieszył. i na noc też mogą już razem zostać?

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#19

Post autor: WOJTEKZ » sob paź 09, 2010 17:26

Myślę że mogą jednak musicie je obserwować. Jeżeli będą w stosunku do siebie zbyt agresywne (będą się biły aż polecą póra) to trzeba będzie je rozsadzić. Mniejsze oznaki agresywności będą oznaką przejęcia dominacji jednej z papug nad drugą i udowodnieniem kto tu rządzi.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

jamargaretka
Posty: 73
Rejestracja: pt sty 26, 2007 11:58
Ptaki które hoduję:

#20

Post autor: jamargaretka » sob paź 09, 2010 17:32

tylko, że jak pójdziemy spać to one zostanę same w pokoju. ale na razie źle się chyba nie dzieje. ona podlatuje do niego ale otwiera dziób - jakby chciała go postraszyć - wtedy on tez otwiera dziób i nasza samiczka ucieka. wygląda jakby walczyły o swoje terytoria. moze to dobrze, ze on się jej całkiem nie poddał - bo by go chyba zamęczyła :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Hodowla i Rozmnażanie Aleksandrett-(psittacula)-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości