Jak dobrać aleksie partnera ?

Ważnym czynnikiem jest prawidłowy dobór par lęgowych , warunki jakie stworzyliśmy ptakom oraz dużo cierpliwości ze strony hodowcy.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#21

Post autor: WOJTEKZ » sob paź 09, 2010 17:43

Papugi też jak ludzie , każda ma swoje zdanie. Z tego co piszesz to moim zdaniem jak na razie nie ma podstaw do zmartwień. To są dopiero początki zawierania przez ptaki znajomości.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

jamargaretka
Posty: 73
Rejestracja: pt sty 26, 2007 11:58
Ptaki które hoduję:

#22

Post autor: jamargaretka » ndz paź 10, 2010 13:41

jak na razie spokoj :) rano samiczka wyszła z klatki - pozniej wyszedł samczyk i też miał ochotę polatać. ale niestety doleciał tylko do stołu - czyli ok 50 cm i spacerkiem już wrócił na klatkę. czasem któreś się odezwie ale żadnych awantur nie ma :)

Mihue
Posty: 5
Rejestracja: śr lut 12, 2014 14:37
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Obrożna

#23

Post autor: Mihue » pn kwie 21, 2014 19:54

Witam, od 2 miesięcy posiadam Aleksandrettę Obrożną i nadszedł ten czas w którym zdecydowałem dokupić się jej towarzysza. Na moje oko jest to samica (chociaż pewien nie jestem). Czy mógłbym jej dokupić drugą samicę? Czy to musi być samiec? Nie chcę po prostu żeby złozyła jajka.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
El.
Posty: 179
Rejestracja: wt lip 30, 2013 16:40
Ptaki które hoduję: Rozelle białolice, faliste, Świergotki Seledynowe, Nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Zielona Góra

#24

Post autor: El. » pn kwie 21, 2014 20:14

Możesz dokupić samca, tylko nie stymuluj intensywnie i nie dawaj budki, wtedy ptaki nie będą miały jajek.
Im bar­dziej poz­naję ludzi, tym bar­dziej kocham zwierzęta.

Awatar użytkownika
El.
Posty: 179
Rejestracja: wt lip 30, 2013 16:40
Ptaki które hoduję: Rozelle białolice, faliste, Świergotki Seledynowe, Nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Zielona Góra

#25

Post autor: El. » pn kwie 21, 2014 20:15

Na twoje oko, może dodaj zdjęcia, wtedy może Ci pomożemy. A ile ma twój ptak?
Im bar­dziej poz­naję ludzi, tym bar­dziej kocham zwierzęta.

Mihue
Posty: 5
Rejestracja: śr lut 12, 2014 14:37
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Obrożna

#26

Post autor: Mihue » pn kwie 21, 2014 20:33

Nie jestem w stanie stwierdzić ile ma lat. Kupiłem go w zoologicznym a w takim sklepie ciężko o takie informacje (przynajmniej u mnie).

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#27

Post autor: coco39 » pn kwie 21, 2014 20:48

El. pisze:Możesz dokupić samca, tylko nie stymuluj intensywnie i nie dawaj budki, wtedy ptaki nie będą miały jajek



El., Jeśli "przyjdzie na nie pora" to nawet bez stymulacji i bez budki jesli zechcą znajdą sobie "dziuplę" na lęgi ale wcale tak nie musi być.

Mihue, Jeśli chcesz to dokup samicę jesli twój ptak jest młody powinny się szybko z sobą "dogadać". Wazne w tym wszystkim aby ptaki były tego samego gatunku.
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

daavid352
Posty: 27
Rejestracja: pn kwie 29, 2013 15:16
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Obrożna
Lokalizacja: ruda slaska

#28

Post autor: daavid352 » śr maja 21, 2014 11:39

Podepne sie pod temat. Mam poltora rocznego samca, z poczatku przebywalem z nim prawie 24h na dobe bo pracowalem w domu teraz niestety sytuacja ulegla zmianie i spedzam z nim troche mneij czasu bo 5 dni w tyg pracuje po 8h i papuzka jest w tym czasie zazwyczaj sama chyba ze akurat dziewczyna ma wolne.

Zastanawiam sie nad dokupieniem drugiej mam tylko kilka watpliwosci. Ptak wlasnie zaczal sie do mnie oswajac przychodzi na tapczan, zaczepia zaczal jesc z reki... Czy kupno drugiej aleksy nie sprawi ze obecny ptak "zdziczeje"? W jakim wieku musiala by byc samiczka dla takiego samca? Czy zakup mlodej recznie karmionej wchodzi w gre? Wtedy obie byly by w miare oswojone boje sie tylko czy nowa papuga nei bedzie za mloda zeby obronic sie przed dpojrzewajcym samcem....

I ostatnie pytanie czy ktos z forum ma do odsprzedania recznie karmiona ale troche starsza ktora nadfala by sie na towarzyszke mojego samca albo nie koniecznie recznie karmiona ale nei bojaca sie rak. Idealeni bylo by tez gdyby miala juz jakis kontakt z innymi papugami wtedy mysle ze jej adaptacja do nowego towarzysza byla by latwiejsza :)

Awatar użytkownika
El.
Posty: 179
Rejestracja: wt lip 30, 2013 16:40
Ptaki które hoduję: Rozelle białolice, faliste, Świergotki Seledynowe, Nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Zielona Góra

#29

Post autor: El. » sob maja 24, 2014 15:06

daavid352 pisze: Czy kupno drugiej aleksy nie sprawi ze obecny ptak "zdziczeje"? W jakim wieku musiala by byc samiczka dla takiego samca? Czy zakup mlodej recznie karmionej wchodzi w gre? Wtedy obie byly by w miare oswojone boje sie tylko czy nowa papuga nei bedzie za mloda zeby obronic sie przed dpojrzewajcym samcem....

Jeżeli kupisz ręcznie karmioną, to ptak wręcz przeciwnie się jeszcze bardziej osowi, ponieważ będzie próbował robić to co jego "kolega". Jeśli chodzi o wiek, to jeśli ma to być oswojony ptak na pewnie nie będzie stary, (bo nikt takich nie sprzedaje) będzie on na pewno kilkumiesięczny, ale myślę, że to nie ma znaczenia aż takiego dużego :).
Im bar­dziej poz­naję ludzi, tym bar­dziej kocham zwierzęta.

daavid352
Posty: 27
Rejestracja: pn kwie 29, 2013 15:16
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Obrożna
Lokalizacja: ruda slaska

#30

Post autor: daavid352 » ndz maja 25, 2014 17:37

musze przemyslec dokladnie ten temat, boje sie troche ze papugi sie nei dogadaja i ze trafie na drugiego samczyka, bo kupujac calkiem mloda papuge nie mam 100% pewnosci co do plci

grzebar44
Posty: 19
Rejestracja: pn sty 06, 2014 15:15
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Lutino

#31

Post autor: grzebar44 » wt maja 27, 2014 18:59

Podpinam się pod temat, by nie zakładać nowego.

Dziś dokupiłem mojej papużce (ręcznie karmiona) kolegę/koleżankę, ubarwioną na zielono.

Papuga była ręcznie dokarmiana, nie jest bardzo oswojona, ale też nie jest dzika (nie gryzie, wrzeszczy itp).

Papugi od razu zajęły się sobą - obserwują się, gadają do sobie, razem jadły i piły.

Jestem szczęśliwy, że nie rzuciły się na siebie :-)

Zobaczymy co będzie dalej.

oliwka
Posty: 13
Rejestracja: śr sie 06, 2014 13:28
Ptaki które hoduję: aleksandretta obrożna
Lokalizacja: Łódź

#32

Post autor: oliwka » śr gru 10, 2014 13:36

Ja mam samicę, na pewno nie młodą, źrenica jest dobrze widoczna. Czy w takim razie można rozważać dokupienie samicy czy tylko samca?

Mdga
Posty: 6
Rejestracja: wt lis 24, 2015 12:48
Ptaki które hoduję: Aleksandretta

#33

Post autor: Mdga » wt lis 24, 2015 16:55

Witam serdecznie.
Mam pytanie odnośnie zakupu drugiej papugi.
Mam Aleksandrette która ma 2-3 lata, jest bardzo oswojona, sama przychodzi na głaskanie itp, chciałabym kupić drugą, samca. Czytałam że jeśli chcę do samicy dokupić samca to musi być w podobnym wieku, czy może być rok młodszy? Na co powinnam zwrócić uwagę? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#34

Post autor: WOJTEKZ » wt lis 24, 2015 16:59

Nawet będzie lepiej jak samiec będzie starszy od samicy.
Tu masz temat, z którym warto się zapoznać. viewtopic.php?f=106&t=12&view=unread#unread
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

Mdga
Posty: 6
Rejestracja: wt lis 24, 2015 12:48
Ptaki które hoduję: Aleksandretta

#35

Post autor: Mdga » wt lis 24, 2015 17:56

Postaram się.
Mam jeszcze jeden problem z moją papugą.
Od roku nie lata bo gubi pióra, albo wyrastają jej jakieś dziwne. Jest cały czas pod opieką weterynarza, była odrobaczona ( miała pasożyty) . Nie jest osowiała, je normalnie, ziarenka, owoce, warzywa - oczywiście te które lubi, resztę wyrzuca :) śpiewa, rozrabia jak tylko ma okazję. Chociaż chyba wcześniej była bardziej wścibska. Ostatnio dostała zastrzyk witaminowy który musi dostać jeszcze dwa razy. Weterynarz powiedział że wyrywa chore pióra, ale może to robić też z nudów. Część piór wyrasta ładnie ale niektóre brzydkie a potem i tak wypadają albo je wyrywa. To właśnie weterynarz zasugerował żeby kupić drugą papugę. Czy jak kupię drugą to moja Tola wydobrzeje?

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#36

Post autor: WOJTEKZ » wt lis 24, 2015 18:13

Mdga pisze: To właśnie weterynarz zasugerował żeby kupić drugą papugę. Czy jak kupię drugą to moja Tola wydobrzeje?


Tego nie da się przewidzieć na 100% i nikt nie da na to gwarancji. Jednak na pewno będzie miało wpływ na Twoją papugę i jej zachowanie, połączenie jej z samcem. Jedno jest pewne, samica na pewno się zmieni, czy na korzyść ?? Tego nie wiemy.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

Mdga
Posty: 6
Rejestracja: wt lis 24, 2015 12:48
Ptaki które hoduję: Aleksandretta

#37

Post autor: Mdga » wt lis 24, 2015 18:30

To co mogę zrobić?

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#38

Post autor: WOJTEKZ » wt lis 24, 2015 18:33

Możesz dokupić samca i obserwować zachowanie ptaków. Samiec powinien być starszy od Twojej samiczki.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

dragon
Posty: 14
Rejestracja: pt lut 05, 2016 15:43
Ptaki które hoduję: aleksandretta obrożna
Lokalizacja: wołomin

#39

Post autor: dragon » pn lut 08, 2016 12:30

mam alekse samice 4lata moze ciut dluzej recznie karmiona oswojona w tamtym tygodniu udalo mi sie zakupic samca aleksy tez oswojony ma juz widoczna obroze wiek gdzies 1,5roku chce je schwatac ze soba mieszkaja w osobnych klatkach codziennie wypuszczam je zeby polataly czasami razem wchodza do tej wiekszej klatki lecz ich nie zamykam zeby nie zrazic do siebie po jakim czasie je razem zamknac jeszcze nie za bardzo ufne sa do siebie czy im przejdzie i czy z takiego zwiazku moga byc jajka? dziekuje za odpowiedz

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#40

Post autor: WOJTEKZ » sob lut 20, 2016 17:26

Z takiego połączenia na pewno mogą być jajka, problem tylko w tym czy będą zalężone. Moim zdaniem samiec jest trochę za młody. Samiec będzie w pełni dojżały do rozrodu na drugi rok, jednak bywają przypadki że młode takie dwu letnie ptaki mamją już młode. W przypadku Twoich ptaków ważne jest też to aby samica zaakceptowała samca.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Hodowla i Rozmnażanie Aleksandrett-(psittacula)-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości