Aleksandretta Chińska- Rozpoznawanie Płci

Ważnym czynnikiem jest prawidłowy dobór par lęgowych , warunki jakie stworzyliśmy ptakom oraz dużo cierpliwości ze strony hodowcy.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
walh
Posty: 188
Rejestracja: ndz mar 25, 2007 11:49
Ptaki które hoduję: Ara ararauny
Ara macao
Ara chloroptera
Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: Racibórz

Aleksandretta Chińska- Rozpoznawanie Płci

#1

Post autor: walh » pn sty 13, 2014 18:10

Witam,
Od niedawna jestem posiadaczem Aleksandrett Chińskich papugi są z maja 2013 i mam pytanie, czy jest możliwość oszacowania lub inaczej mówiąc wytypowania co jest co?! A mianowicie Czy samiec czy samica? Czy trzeba robić badania DNA, jeśli tak to gdzie można takie coś zrobić i w jakiej cenie, jak długo trzeba na takie coś czekać? co mi jest potrzebne, Dodam że wyczytałem na naszym forum że do badań Dna potrzebne są pióra papugi, tylko nie bardzo wiem z jakiej okolicy, czy muszę podawać wraz z próbkami dane z obrączek? Lub jak to wygląda, Papugi przywiozłem z Czech 3 tygodnie temu od 2 hodowców, i są zarejestrowane ; jak pisał MisiekPapuga chcę zrobić stado hodowlane postaram się, jutro po pracy o ile wrócę w porze jasnej..., pstryknąć kazdemu ptaku z osobna fotkę lub w stadzie. Jeśli jakiś specjalista by się podjął określenia płci wizualnie.

Awatar użytkownika
El.
Posty: 179
Rejestracja: wt lip 30, 2013 16:40
Ptaki które hoduję: Rozelle białolice, faliste, Świergotki Seledynowe, Nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Zielona Góra

#2

Post autor: El. » pn sty 13, 2014 19:26

Jeżeli dodasz zdjęcie to, coś się po patrzy pomyśli choć dodam szczerze, że dawno, dawno miałem aleksy chińskie, i śliwogłówki, ale moja hodowla legła w gruzach od kiedy straciłem prace, i musiałem sprzedać ukochane ptaszorki, natomiast wracając do tematu dodaj zdjęcie to wraz z innymi "użytkownikami" pomyślimy :)
Pozdrawiam serdecznie :))
Im bar­dziej poz­naję ludzi, tym bar­dziej kocham zwierzęta.

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#3

Post autor: coco39 » pn sty 13, 2014 20:21

jeśli chodzi o DNA to masz laboratorium w wrocławiu koszt ok 100 zł lub ołomuniec koszt ok 60 zł w pradze jeszcze taniej. Materiał mozesz dać z piór lub krwi na bibule.Pióra z okolic piersi krew najlepiej z łapki wystarczy kropla.Oczywiście ze musisz podać oznaczenie obraczek bo jak bedziesz wiedział która próbka jest od którego ptaka?
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

Awatar użytkownika
walh
Posty: 188
Rejestracja: ndz mar 25, 2007 11:49
Ptaki które hoduję: Ara ararauny
Ara macao
Ara chloroptera
Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: Racibórz

#4

Post autor: walh » pt sty 17, 2014 14:48

długo mnie nie było... dodaję zdjęcia..
pierwsza sztuka Obrazek
druga : Obrazek

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#5

Post autor: coco39 » pt sty 17, 2014 15:04

Gdybym miał obstawiać ale zaznaczam iż to tylko zgadywanie to większe prawdopodobieństwo to to iż samica na górnej fotce samiec na dolnej ale nie sugerowałbym sie tym ja bym zrobił DNA dla pewności i spokoju własnego sumienia.Koszt w Ołomńcu to 360koron za sztuke to ci wychodzi ok 110 za 2 szt.
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

Awatar użytkownika
walh
Posty: 188
Rejestracja: ndz mar 25, 2007 11:49
Ptaki które hoduję: Ara ararauny
Ara macao
Ara chloroptera
Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: Racibórz

#6

Post autor: walh » pt sty 17, 2014 15:11

coco39 tylko ze oba ptaki maja na srodku dzioba jakby pasek różu.... i to mnie nie pokoi, w lutym mam zamiar jechać po 2 samice które zamówiłem u znajomego w czechach ma 2 samce i 1 samice z 13r i 2 pary nie spokrewnione z 12 r

Awatar użytkownika
walh
Posty: 188
Rejestracja: ndz mar 25, 2007 11:49
Ptaki które hoduję: Ara ararauny
Ara macao
Ara chloroptera
Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: Racibórz

#7

Post autor: walh » pt sty 17, 2014 16:10

czy idzie jakos rozpoznać po budowie kloaki? podobnie jak nierozłączki się sprawdza?

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#8

Post autor: coco39 » pt sty 17, 2014 20:26

walh pisze:coco39 tylko ze oba ptaki maja na srodku dzioba jakby pasek różu.... i to mnie nie pokoi,

To zrób test DNA w czym problem :?: Koszt testu znasz czas oczekiwania na wynik ok 7-14 dni ale w praktyce już po ok 7-10 dniach masz wynik do lutego zdązysz :!:
Sorry nie rozumiem twoich pytań odnośnie rozróżnienia płci. Ze zdjęcia czy na oko to są tylko przypuszczenia a pewność da ci DNA (ewentualnie poczekaj z 8-9 miesięcy aż samcowi zacznie przebarwiać się dzób)a ty ciagle pytasz czy po głowie czy kloace <co> Nie wiem czy żal ci wydać te 100 z ł na test? Jesli tak to to kombinuj na swój sposób byle tylko nie stracisz więcej kasy jak okaze sie ze masz 4 samce czy 4 samice.
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

Awatar użytkownika
El.
Posty: 179
Rejestracja: wt lip 30, 2013 16:40
Ptaki które hoduję: Rozelle białolice, faliste, Świergotki Seledynowe, Nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Zielona Góra

#9

Post autor: El. » pt sty 17, 2014 21:56

mi generalnie wydaję się, ale to tylko zgadywanka, że są to 2 samce. tak jak powiedział coco39, ja na twoim miejscu zrobiłbym dna, masz wszystko czarno na białym a koszt nie wielki :)
Im bar­dziej poz­naję ludzi, tym bar­dziej kocham zwierzęta.

Awatar użytkownika
walh
Posty: 188
Rejestracja: ndz mar 25, 2007 11:49
Ptaki które hoduję: Ara ararauny
Ara macao
Ara chloroptera
Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: Racibórz

#10

Post autor: walh » sob sty 18, 2014 10:47

Dobrze, zrobię testy DNA. Miałem nadzieje, że odezwą się hodowcy tych papug, którzy potrafią określić płeć bez tych badań. <yyyy> przepraszam jeśli coś nie tak napisałem...

Awatar użytkownika
El.
Posty: 179
Rejestracja: wt lip 30, 2013 16:40
Ptaki które hoduję: Rozelle białolice, faliste, Świergotki Seledynowe, Nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Zielona Góra

#11

Post autor: El. » sob sty 18, 2014 11:24

Nie ma problemu, po to tu jesteśmy, żeby udzielać jakiś informacji. Jeżeli zrobisz testy DNA to się pochwal czy masz pare.
Pozdrawiam :)
Im bar­dziej poz­naję ludzi, tym bar­dziej kocham zwierzęta.

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#12

Post autor: coco39 » sob sty 18, 2014 16:50

walh pisze:Miałem nadzieje, że odezwą się hodowcy tych papug, którzy potrafią określić płeć bez tych badań

Tego nikt ci na 100% nie powie tym bardziej na podstawie zdjęcia.Nie masz za co przepraszać dokładnie tak jak El., napisał po to jesteśmy aby pomagać a nie wprowadzać w błąd bo w tym przypadku ktoś działając w dobrej wierze mógłby cię wprowadzić w błąd.To byłoby mało istotne gdyby ptaki miały być jako ozdoba /pupil że płeć byłąby małoistotna ale jeśli ptaki są przeznaczone do hodowli to aż sie prosi zrobić DNA aby nie wpaść w problemy z brakiem partnera/ki.
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

Awatar użytkownika
walh
Posty: 188
Rejestracja: ndz mar 25, 2007 11:49
Ptaki które hoduję: Ara ararauny
Ara macao
Ara chloroptera
Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: Racibórz

#13

Post autor: walh » pn sty 27, 2014 22:23

i po badaniach, okazalo się, że mam 2 samce, około 10 lutego jadę po 2 samiczki jedna z 2013 roku a druga z 2012 roku, do znajomego do czech, w ogóle ceny za granicą są dosyć niskie w porównaniu do nas

Awatar użytkownika
El.
Posty: 179
Rejestracja: wt lip 30, 2013 16:40
Ptaki które hoduję: Rozelle białolice, faliste, Świergotki Seledynowe, Nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Zielona Góra

#14

Post autor: El. » wt sty 28, 2014 19:09

Jednak moja odpowiedź była prawidłowa, pozdrawiam :)
Im bar­dziej poz­naję ludzi, tym bar­dziej kocham zwierzęta.

Awatar użytkownika
walh
Posty: 188
Rejestracja: ndz mar 25, 2007 11:49
Ptaki które hoduję: Ara ararauny
Ara macao
Ara chloroptera
Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: Racibórz

#15

Post autor: walh » wt lut 04, 2014 17:31

Stało się podjąłem decyzję będą tylko 2 gatunki u mnie Aleksandretty chińskie, które mnie po prostu urzekły, no i Konury słoneczne ;]

Adrian1
Posty: 365
Rejestracja: czw lis 03, 2011 11:33
Ptaki które hoduję: Kakadu Alba - para
Lokalizacja: Lubuskie
Kontakt:

#16

Post autor: Adrian1 » wt lut 04, 2014 21:26

Nooo sam sie zastanawialem nad para chińskich i parą większych. Chinole są mega piękne. Taka parka robi wrażenie nie ma co ukrywać.

Awatar użytkownika
walh
Posty: 188
Rejestracja: ndz mar 25, 2007 11:49
Ptaki które hoduję: Ara ararauny
Ara macao
Ara chloroptera
Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: Racibórz

#17

Post autor: walh » pn lut 10, 2014 11:41

i dojechały 2 samiczki. Mam pytanie, hodowca w Czechach, powiedział że nie mogę im dawać w mieszance kukurydzy, zrezygnować z biszkoptów i różnego rodzaju ciast, twierdził że ptaki mają potem problemy z florą bakteryjną żołądka i poważne problemy z wątrobą i najczesciej po 5miesiacach zdychają. Co zauważyłem oglądając hodowlę, nigdzie nie widziałem miski z wodą, pytałem.- Dlaczego papugi nie maja dostępu do swieżej wody.Odpowiedział że podając im jabłka marchew i cytrusy, nie bardzo chcą jesć zazwyczaj po skubią i nic nie zjedza, a tam są same witaminy i woda jest im nie potrzebna. Raz na 2 tygodnie podaje wszystkim aleksą cherbate zwyczajną, i przede wszystkim twardy ryż z paczki taki normalny bron boże gotowany... to jak to jest z tą kukurydzą i ciastami? Dodam iż Hodowca ten miał przepiekną i widać zdrową hodowle aleksandret obrożnych w mutacjach, wiekszych w mutacjach i tyle co naliczylem to z ok 25par chinskich;]

Awatar użytkownika
walh
Posty: 188
Rejestracja: ndz mar 25, 2007 11:49
Ptaki które hoduję: Ara ararauny
Ara macao
Ara chloroptera
Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: Racibórz

#18

Post autor: walh » pn lut 10, 2014 12:23

Obrazek oto nowe samice jedna 2012 r druga 2013r
Obrazek
Obrazek
Obrazek, jutro wybieram się do znajomego wezmę aparat i zrobię dla was fotkę żółtej aleksandretty chińskiej :->
[url]Tu jest temat o rozpoznawaniu płci[/url]więc o żywienie bardzo proszę pisać w odpowiednim dziale.
Posty o kontaktach i cenach zostały narazie przeniesione do Offtopica viewtopic.php?f=28&t=5577&p=55537#p55537
Admin

Awatar użytkownika
walh
Posty: 188
Rejestracja: ndz mar 25, 2007 11:49
Ptaki które hoduję: Ara ararauny
Ara macao
Ara chloroptera
Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: Racibórz

#19

Post autor: walh » pn lut 10, 2014 13:54

eh, nie tak obcesowo, nie lepiej w jednym dziale napisać + żywienie? znajduje się to pod tytułem aleksandretta Chińska/// no cóż :-/ :?:

Awatar użytkownika
LUKA
Posty: 116
Rejestracja: wt sie 07, 2012 21:48
Ptaki które hoduję: Patagonki Aleksandrety Rozelle Królewskie Barnardy i inne...
Lokalizacja: K-Kożle
Kontakt:

#20

Post autor: LUKA » wt lut 11, 2014 20:02

Żółty chinczyk czy czasami nie nastapiła pomyłka z gatunkiem bo hodowcy zaczynaja experymentować z hybrydami żeby tylko kasa była.
W wolnych chwilach zapraszam na www.CentrumEgzotyki.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Hodowla i Rozmnażanie Aleksandrett-(psittacula)-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości