Wyrzucanie jajek

Ważnym czynnikiem jest prawidłowy dobór par lęgowych , warunki jakie stworzyliśmy ptakom oraz dużo cierpliwości ze strony hodowcy.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Piotr339
Posty: 14
Rejestracja: pn kwie 06, 2020 14:10
Ptaki które hoduję: aleksandretty wielkie

Wyrzucanie jajek

#1

Post autor: Piotr339 » wt kwie 07, 2020 09:06

Witam mam problem otóż posiadam 2 pary lęgowe papug aleksantretty wielkie,trzymie je w wolierze w garażu.W pierwszej parze samica zniosła 3 jajka,a w drugiej parze nie było. Kilka dni później znalazłem rozbite jajko w wolierze następnego dnia drugie.Wiecie może co zrobić by ocalić chociaż jedno jajko proszę o pomysły i sprawdzone patenty na następne lęgi. Z góry dzięki za odpowiedź i pomoc.

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#2

Post autor: Figa » wt kwie 07, 2020 09:33

Czy w tym garażu też jest parkowany samochód ? Czy są tam dostatecznie duże okna, aby było dużo światła dziennego ?

Piotr339
Posty: 14
Rejestracja: pn kwie 06, 2020 14:10
Ptaki które hoduję: aleksandretty wielkie

#3

Post autor: Piotr339 » pt kwie 10, 2020 10:03

Światło jest cały dzień mam bramę garażową otwartą a także oświetlenie elektryczne [żarówka]. a w garażu stoją 2 auta .

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#4

Post autor: Figa » pt kwie 10, 2020 12:13

Jak stoją auta, to są też spaliny, może Ty tego nie wyczuwasz, ale to nie jest dobre miejsce na wolierę. Zimą też musi być światło dzienne, a przecież drzwi garażowych nie możesz mieć otwartych po 12 godzin na dobę, bo by zmarzły, a żarówka może być jako doświetlenie w krótkie zimowe dni, ale nie zastąpi światła dziennego. DO tego dochodzi jeszcze odpowiednia dieta, przygotowująca ptaki do lęgów. Na udane lęgi składa się wiele czynników.

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#5

Post autor: coco39 » sob kwie 11, 2020 20:05

Po pierwsze wyjaśnij czy jajka są wywalane z budki czy samica po prostu znosi je na żerdzi?
Po drugie dieta nie ma nic wspólnego z tym że samica znosi jajka na wolierze tak samo to iż wyczuwa spaliny.
dostęp do światła dziennego też nie wpływa na to iż jajka lądują pod patykiem.Ale to temat na inną dyskusję.
Jeśli znosi jaja na patyku to moim znaniem powodów może być kilka.
1. ptak nie akceptuje budki (nie piszesz czy samica penetrowała budkę czy przygotowywała ją do lęgów)
2. samica nie zdąży wejść do budki przed zgaszeniem światła lub z niej wychodzi po zgaszeniu(musisz to obserwować) ptaki generalnie lubią jaja składać w nocy chociaż nie zawsze tak jest
3. po wejściu do budki gania ją samiec
4. już taka "franca " z samicy (nic z tym nie zrobisz - przykre ale prawdziwe)
Jeśli jajka znosi w budzie a następnie lądują na wolierze to musisz poobserwować kto je wywala może samiec?
Może też być tak iż jajko skleja się z piórami po wyjściu samicy z budy odpada i trach ale to jednostkowe sytuacje.
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

Piotr339
Posty: 14
Rejestracja: pn kwie 06, 2020 14:10
Ptaki które hoduję: aleksandretty wielkie

#6

Post autor: Piotr339 » ndz kwie 12, 2020 10:37

Dzięki wszystkim za odpowiedź ale już znam odpowiedź wyciągłem samca i już nie wyżuca jajek może to przez to że dawałem im skorupy ze jajek ale nie uwarzone i samiec je wużucił poza butkę i rozbił .Pozdrawiam wesołych świąt

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Hodowla i Rozmnażanie Aleksandrett-(psittacula)-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość