Pomoc w identyfikacji aleksandretty(?)

Obecnie mamy bardzo wiele odmian barwnych, możemy tu poznać je i rozmawiać o nich.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

wilq81
Posty: 4
Rejestracja: pn maja 18, 2009 14:41
Ptaki które hoduję: Nic
Lokalizacja: Wrocław

Pomoc w identyfikacji aleksandretty(?)

#1

Post autor: wilq81 » wt wrz 29, 2009 16:20

Witam,
trochę przypadkowo stałem się właścicielem aleksy. Jest to samiczka, podobno ma 5 lat. Dostałem ją od ludzi, którzy chcą zrobić remont w chacie i już nie chcą po nim mieć ptaków. Chciałbym jednoznacznie sklasyfikować papugę. Po szybkim przeczytaniu forum (wcześniej szukałem rudosterek, nigdy nie myślałem o aleksach), wyszło mi na to, że mam Aleksandrettę Krótkosterną.
Poniżej zamieszczam zdjęcie. Proszę o ewentulanei potwierdzenie/zaprzeczenie. Jeśli okaże się, że to prawda to zgodnie z tym co wyczytałem powinienem dostać z nią papiery na podstawie których mogę ją zaobrączkować? Bo tylko obrożnych nie trzeba rejestrować.
Ta ma ewidentnie czarny dziób, tam gdzie powinna być obroża jest tylko ciut jaśniejszy pasek zielonego. Proszę nie przerażać się stanem klatki. To po poprzednich właścicielach, nowa jest w drodze:)
Na razie ptak oswaja się z otoczeniem, milczy, czasem chodzi po suficie. Parę razy skubnął ziarna (głównie słonecznika), ale mało moim zdaniem. Przed chwilą dostawiłem marchew oraz trochę owoców.

Obrazek

szkot
Posty: 308
Rejestracja: wt wrz 26, 2006 13:24
Ptaki które hoduję: amadyny wspaniałe
Lokalizacja: radom
Kontakt:

#2

Post autor: szkot » wt wrz 29, 2009 19:53

Aleksandretty obrożne również miewają czarne dzioby.WojtekZ sam opowiadał mi,że posiada taką u siebie.Wydaje mi sie a nawet jestem tego pewien ze to zwyczajna aleksandretta obrożna!Jesli ona ma 5 lat to z tego co widać to 100% samiczka jest!
Nawet z resztek świni powstaje pyszny hod dog!

essex1
Posty: 412
Rejestracja: wt mar 10, 2009 22:20
Ptaki które hoduję: mnicha
Lokalizacja: Anglia

#3

Post autor: essex1 » wt wrz 29, 2009 22:07

Ja rowniez potwierdze zdanie szkota- aleksa obrozna.Szczegolnie u podgatuneku czysto afrykanskiego mozna spotkac aleksy czarno dziobe.Sprawdzilem w ksiedze o papugach
The atlas of parrots Aldertona,jest wzmianka o tym. ;-)
Pozdrawiam. Artur

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#4

Post autor: JC » wt wrz 29, 2009 22:51

http://home.wanadoo.nl/psittaculaworld/ ... rameri.htm
tu jest niezła stronka z podgatunkami obroznych.

wilq81
Posty: 4
Rejestracja: pn maja 18, 2009 14:41
Ptaki które hoduję: Nic
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post autor: wilq81 » śr wrz 30, 2009 09:55

Dzięki, zatem już wiem jakiego samca szukać. Też wydawało mi się dziwne, żebym miał jakiś rzadszy gatunek, ale jednak Wojtek też nie był pewien skąd czarne dzioby u jego podopiecznych. A akurat zdjęcie krótkosternej najbardziej pasowało do tej mojej :)

essex1
Posty: 412
Rejestracja: wt mar 10, 2009 22:20
Ptaki które hoduję: mnicha
Lokalizacja: Anglia

#6

Post autor: essex1 » śr wrz 30, 2009 18:45

wilq81, poszukaj samca takiego z bardziej ciemniejszym dziobem,moze para sie zrobi no i mlode wyjda o ciekawych genach.Aleksandreta obrozna mutacja czrnodzioba :-D .Masz ciekawego ptaka-pociagnij cos z niego...
Pozdrawiam. Artur

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#7

Post autor: JC » śr wrz 30, 2009 19:41

essex1, to nie jest mutacja czarnodzioba. Pogatunki obroznej występujące w Afryce mają takie dzioby. Parę lat temu było ich dosyć sporo w Polsce, w wyniku duzych importów z Afryki do Europy. Sam takie miałem. Były ok. 1/3 tańsze niz podgatunki indyjskie.

wilq81
Posty: 4
Rejestracja: pn maja 18, 2009 14:41
Ptaki które hoduję: Nic
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post autor: wilq81 » śr wrz 30, 2009 20:43

O samcu już napisałem posta w innym wątku. Rozumiem, że lepiej szukać także takiego gatunku "afrykańskiego" czy też mogę spokojnie krzyżować ją z czerwonodziobymi?

To co napisał esex zgadzałoby się z datą urodzenia mojej samiczki. Może ona pochodzi właśnie z tego importu.

Dla mnie i tak najistotniejsze jest żeby po prostu było jej tu dobrze:)

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Mutacje aleksandrett”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości