Papugaria i choroby zakaźne

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

mosia88-88
Posty: 0
Rejestracja: czw sie 16, 2018 14:44
Ptaki które hoduję: -

Papugaria i choroby zakaźne

#1

Post autor: mosia88-88 » czw sie 16, 2018 14:47

Hej!

Temat czy obawa może głupie, ale mam takie pytanie:
Byłam w papugarni niedawno i naszła mnie taka refleksja, ponieważ widziałam jak papuga zainteresowała się czyimś pieprzykiem i dziobnęła dziewczynę do krwi.

Czy gdyby ta sama papuga dziobnęła wcześniej kogoś zarażonego np. HIV jaka jest szansa, że ktoś mógłby także zostać zarażony?

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#2

Post autor: Figa » czw sie 16, 2018 16:37

Tego niewiem, ale ja mając papugę, nie chodzę w takie miejsca, żeby sobie nie przynieść jakiegoś groźnego wirusa dla papug.

Awatar użytkownika
Rozalka:)
Posty: 389
Rejestracja: wt cze 14, 2016 10:57
Ptaki które hoduję: Lilianki, rudosterka zielonolica
Lokalizacja: Siedlce

#3

Post autor: Rozalka:) » czw sie 16, 2018 17:19

Figa pisze:
czw sie 16, 2018 16:37
Tego niewiem, ale ja mając papugę, nie chodzę w takie miejsca, żeby sobie nie przynieść jakiegoś groźnego wirusa dla papug.
Według mnie gdyby mieli chorą papugę to powinni ją oddzielić żeby innych papug nie pozarażała ani odwiedzających (jeśli może zarazić, bo nie wszystkie papuzie choroby są dla nas zaraźliwe).
mosia88-88 pisze:
czw sie 16, 2018 14:47
Hej!

Temat czy obawa może głupie, ale mam takie pytanie:
Byłam w papugarni niedawno i naszła mnie taka refleksja, ponieważ widziałam jak papuga zainteresowała się czyimś pieprzykiem i dziobnęła dziewczynę do krwi.

Czy gdyby ta sama papuga dziobnęła wcześniej kogoś zarażonego np. HIV jaka jest szansa, że ktoś mógłby także zostać zarażony?
Kompletnie nie znam się na chorobach, ale teoretycznie może być możliwe - może ugryźć osobę zarażoną, zostaną resztki krwi na dziobie i dziobnie następną do krwi. Praktycznie nie wiem jaka jest na to szansa, jest wiele zależności np jak dobrze wytrze dziób, ile w danej papugarni jest papug potrafiących dziobnąć do krwi itd.

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#4

Post autor: Figa » pt sie 17, 2018 07:56

Rozalka:) pisze:
czw sie 16, 2018 17:19
Figa pisze:
czw sie 16, 2018 16:37
Tego niewiem, ale ja mając papugę, nie chodzę w takie miejsca, żeby sobie nie przynieść jakiegoś groźnego wirusa dla papug.
Według mnie gdyby mieli chorą papugę to powinni ją oddzielić żeby innych papug nie pozarażała ani odwiedzających (jeśli może zarazić, bo nie wszystkie papuzie choroby są dla nas zaraźliwe).
mosia88-88 pisze:
czw sie 16, 2018 14:47

Rozelka masz papugi, to przecież powinnaś wiedzieć o jakich wirusach piszę, między innymi myślę o PBFDV i innych takich, które niemuszą dawać odrazu objawów, a nawet papuga nie musi zachorować, tylko będzie nosicielem. Badania są bardzo drogie i większość hodowców ich wcale nie robi.

Koagula19
Posty: 0
Rejestracja: czw mar 16, 2023 09:26
Ptaki które hoduję: Papugi
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

#5

Post autor: Koagula19 » czw mar 16, 2023 10:10

Hmm... ciekawe rozważanie... Można by zgłębić chyba temat.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Offtopic-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość