Chora nimfa HELP!

Moderatorzy: wojtek, misia458, Krysia-, WOJTEKZ, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz

kubusia
Ptaki które hoduję: nimfa

Chora nimfa HELP!

Post autor: kubusia » pn paź 01, 2018 19:36

Witam,

Posiadam 19letnią nimfę, samiczkę. Papuga całe życie na wolności, mieszka na klatce.

4 lata temu zaczęła mieć problemy z chodzeniem, powykrzywiały jej się nóżki, ale lekarz stwierdził, że starość nie radość, krzywica, ludzie też mają takie problemy na starość. Papuga sobie radziła, bez problemu odbijała się do lotu.

3 miesiące temu ponownie odwiedziliśmy weterynarza (tym razem innego), gdyż na na zgrubieniu, które powstało na łączeniu palców, zrobiła się rana, która do tej pory wygląda jak niezagojony odcisk (zdjęcie stopy). Papuga dostała leki przeciwbólowe, z uwagi na wiek nie kwalifikowała się na narkozę do zdjęcia (strasznie przeżywa te wizyty, nie daje sobie nic zrobić).

3 tygodnie temu ponowna wizyta u weterynarza: krwiak na części udowej nogi, który nie zszedł do tej pory (zdjęcie), udowa cześć jakby wykrzywiona, odma powietrzna po prawej strony nad ogonem wielkości 2cm (którą kazano mi przekuwać, ale się codziennie odbudowuje). Papuga ma ogromny apetyt i spore chęci do rozrabiania i latania, co najprawdopodobniej skończyło się właśnie tą kontuzją nogi. Dostała leki i miałam obserwować, czy je...Pani doktor stwiedziła, że zdjęcia nie zrobimy bez narkozy, ale z uwagi na wiek, nie ryzykujemy..

Ostatnio zauważyłam, że z piorami w okolicach kloaki też coraz gorzej (zdjęcie). Czy ona je sobie wyciera, np. podczas lądowania (na nogach raczej nie ląduje i nie siedzi)??

Papuga jest na wolności (weterynarz nie kazał jej zamykać, bo może to się zle skończyć skoro nigdy nie żyła w zamknięciu), więc często znajduję ją na podłodze meblach, bo zle odbije się do lotu.... Zauważyłam, że każde lądowanie na podłodze kończy się wielką zieloną kupą (zdjęcie)...Czy to ze strachu??

HELP! Jak mogę jej pomóc?? Do kogo zawieźć?? Jestem z Łodzi.

Pozdrawiam

Justyna
Załączniki
k6.jpg
k5.jpg
k4.jpg
k3.jpg
k2.jpg
k1.jpg

Awatar użytkownika
Al
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Kontakt:

Post autor: Al » wt paź 02, 2018 16:30

nic nie zrobisz, dla jej własnego bezpieczenstwa jednak powinna siedziec w klatce, zamiast zerdzi powinna mieć w niej półki

kubusia

Post autor: kubusia » wt paź 02, 2018 20:33

Będzie to dla niej największa kara.... tydzień temu przestawiłam klatkę wraz z pleksi, na której siedzi, na podłogę. Wszystko w około miała takie same, tylko dużo niżej.... Takiego nieszcześliwego ptaka jeszcze nie widziałam...Wróciła na komodę..

Awatar użytkownika
Al
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Kontakt:

Post autor: Al » śr paź 03, 2018 13:48

to normalne, ptaki nie lubią siedzieć na ziemi, zle się czuja, tracą poczucie bezpieczeństwa, dla nich najlepiej jest aby obserwować otoczenie z góry

kubusia

Post autor: kubusia » śr paź 03, 2018 14:09

A skąd kupy po lądowaniu?

kubusia

Post autor: kubusia » wt paź 09, 2018 19:54

Widzę, że od jakiegoś czasu zmienił się też sposób wydalania. Kiedyś robiła małe częste kupy, teraz są one wielkie, zielone i bardzo śmierdzące, robi je bardzo rzadko. Czy coś jej dodatkowo dolega oprócz nogi? Bardzo często kupę robi po locie...

Awatar użytkownika
Al
Kontakt:

Post autor: Al » śr paź 10, 2018 17:58

bo ruch powoduje wiekszą prace jelit, może miec już problemy z watrobą co w tym wieku jest czeste

kubusia

Post autor: kubusia » czw paź 11, 2018 20:40

Dzięki za odp. Dzwoniłam dzisiaj do weterynarza. Kupiłąm probiotyk, antybiotyk musiał wyjałowić przewód pokarmowy. Zobaczymy
PS. A ptak dalej zadowolony, nie widać po niej chorób

Awatar użytkownika
Al
Kontakt:

Post autor: Al » pt paź 12, 2018 14:58

to nie podawałaś probiotyku po leczeniu antybiotykiem ? to podstawa, tak jak u ludzi - kazdy antybiotyk wybija wszelkie bakterie w układzie pokarmowym i te złe i te dobre

kubusia

Post autor: kubusia » pt paź 12, 2018 16:28

Weterynarz nie przepisał...

kubusia

Post autor: kubusia » wt paź 30, 2018 19:03

Dla zainteresowanych: zmieniliśmy weterynarza. Jesteśmy po badaniach krwi i zdjęciu. Ptaszek ma dnę moczanową w miejscu "odcisku", niedobór wapnia, krzywicę i płyn w workach powietrznych. Leczymy się inhalacjami, allopurinolem (mam duże wątpliwości, chyba za dużo czytałam na ten temat), suplementujemy wapń i opalamy się pod lampą uv... papuga musi siedzieć na miekkim w cieple..
mamy jeszcze przerośniętą watróbkę..

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Żywienie-zdrowie-hodowla nimf”