Pierwsze lęgi

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#61

Post autor: GoldAngelo » pt kwie 30, 2010 17:00

No i wczoraj popołudniu usłyszałem ciche popiskiwanie w budce:) Jajka zaczęły wysiadywać złożenia trzeciego. Wysiadywane równo 21 dni. Kiedy we wtorek sprawdzałem czy są zalężone jedno wydawało mi się pęknięte. Możliwe że to właśnie z niego wtedy już zaczęło się coś kluć, ale tego nie wiem(odłożyłem wszystkie do budki). Dodam, że jeśli wszystkie się wyklują, się co dwa dni, to trzeci pisklak wykluje się w święto konstytucji 3 maja :-D, a ostatni pisklak wykluje się w moje urodzinki :lol: Ogółem wszystko przebiegło w ścisłym porządku. Z tym, że właśnie nie wyszły ani razu z klatki mimo, że była otwarta. Zacząłem im podawać mieszankę jajeczną suchą.
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

nicoGda
Posty: 23
Rejestracja: czw lip 03, 2008 00:20
Ptaki które hoduję: Papugi... a raczej staram się... ;)
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#62

Post autor: nicoGda » pt kwie 30, 2010 20:27

Mam pytanie?
A jaka temperatura powinna byc w pomieszczeniu gdzie są nimfy , które wysiadują jajka???

Z góry dziękuję za info?

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1905
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#63

Post autor: Al » sob maja 01, 2010 10:24

nicoGda, Pokojowa :mrgreen: ale może być niższa.Ptaki siedzą na jajkach i je ogrzewają więc temp. otoczenia nie ma aż tak dużego znaczenia. Oczywiście nie mam na myśli temp. w okolicach 10 0C i ponizej :-/

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#64

Post autor: GoldAngelo » sob maja 01, 2010 13:58

szkot pisze:Pisz koniecznie jak juz bedziesz wiedzial ile młodych mają.
Pewnie, że będę pisał:) I zdjęcia postaram się robić raz na jakiś czas:-) Najpewniej to przy obrączkowaniu zrobię na 100%:) A Ty masz jakieś foto swoich?

nicoGda pisze:A jaka temperatura powinna byc w pomieszczeniu gdzie są nimfy , które wysiadują jajka???
Przy jajkach ważna jest też wilgotność powietrza;) Powinna być większa.
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

nicoGda
Posty: 23
Rejestracja: czw lip 03, 2008 00:20
Ptaki które hoduję: Papugi... a raczej staram się... ;)
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#65

Post autor: nicoGda » sob maja 01, 2010 18:27

Al pisze:nicoGda, Pokojowa :mrgreen: ale może być niższa.Ptaki siedzą na jajkach i je ogrzewają więc temp. otoczenia nie ma aż tak dużego znaczenia. Oczywiście nie mam na myśli temp. w okolicach 10 0C i ponizej :-/


A jeżeli w pomieszczeniu jest 10 stopni? Bo jest to piwnica??
To dogrzewac?
Smiec i samica siedzą razem na jajkach z małymi przerwami na jedzenie, ale nie wiem czy to wystarczy? :?:

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1905
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#66

Post autor: Al » sob maja 01, 2010 18:52

nicoGda, Moje zimują w piwnicy i tam mają lęgi ale piwnica jest ogrzewana. temp. ok.18-20 0C i odpowiednia wilgotność.

nicoGda
Posty: 23
Rejestracja: czw lip 03, 2008 00:20
Ptaki które hoduję: Papugi... a raczej staram się... ;)
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#67

Post autor: nicoGda » sob maja 01, 2010 19:07

Al pisze:nicoGda, Moje zimują w piwnicy i tam mają lęgi ale piwnica jest ogrzewana. temp. ok.18-20 0C i odpowiednia wilgotność.



Właśnie nie wiem, żeby nie przedobrzyc z tą temperaturą?!
Bo jak zacznę dogrzewac, to żeby nie było za sucho w tym pomieszczeniu.\

Zobaczę.
Narazie są 4 jajka i oboje rodzice siedzą na jajkach.
Myślę, że wszystko będzie oki?! :-/

essex1
Posty: 412
Rejestracja: wt mar 10, 2009 22:20
Ptaki które hoduję: mnicha
Lokalizacja: Anglia

#68

Post autor: essex1 » sob maja 01, 2010 19:44

Postaraj sie o przyrzad do mierzenia wilgotmosci -wszystko bedziesz wiedzial.Spokojnie mozna kupic taki.
Pozdrawiam. Artur

nicoGda
Posty: 23
Rejestracja: czw lip 03, 2008 00:20
Ptaki które hoduję: Papugi... a raczej staram się... ;)
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#69

Post autor: nicoGda » sob maja 01, 2010 20:07

essex1 pisze:Postaraj sie o przyrzad do mierzenia wilgotmosci -wszystko bedziesz wiedzial.Spokojnie mozna kupic taki.



A jaka wilgotnośc powinna byc w pomieszczeniu?
Bo temp. nie problem-już dogrzewam i będę trzymał ok. 18 stopni. :lol:

essex1
Posty: 412
Rejestracja: wt mar 10, 2009 22:20
Ptaki które hoduję: mnicha
Lokalizacja: Anglia

#70

Post autor: essex1 » sob maja 01, 2010 22:55

50 % to jest minimum,a wtedy powinienes jakos podniesc wilgotnosc,60-70% to jest ok.Oczywiscie w naturze papugi zyja i legna sie nawet w 90 % wilgotnosci i maja sie znakomicie ;-)
Pozdrawiam. Artur

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#71

Post autor: GoldAngelo » ndz maja 02, 2010 11:37

Mam pytanko. Otóż ile trwa wykluwanie się młodego u nimf? Bo w czwartek i piątek słyszałem popiskiwanie, wczoraj już nie. Dzisiaj rano zaglądnąłem do budki i wygląda tak, jakby się dopiero w połowie wykluł. Tzn nie ma skorupki od góry, a w reszcie siedzi on i cichy jest, nic się nie odzywa, ani nawet tak jakby się nie przemieścił(nie zmienił ułożenia w skorupce)? To normalne? Ma jakieś szanse na wyklucie jeszcze czy nie bardzo? Zaczął się kluć w czwartek.
Drugi i trzeci również już zaczynają powoli się kluć, czwartego nie udało mi się obaczyć przez zaborczą matkę.
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1905
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#72

Post autor: Al » ndz maja 02, 2010 15:08

GoldAngelo, Nie sprawdzaj za często budki, stresujesz samiczkę, może w obronie gniazda zgnieść jakiegoś malucha. Jeżeli od czwartu siedzi w skorupce i się nie rusza to prawdopodobnie jest martwy.

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#73

Post autor: GoldAngelo » ndz maja 02, 2010 15:52

Nie za często. Dzisiaj sprawdziłem pierwszy raz od prześwietlenia(wtorek), a wcześniej nie sprawdzałem prawie wcale(nie pamiętam kiedy ostatni raz, ale chyba 3 dni po zniesieniu 4 jajka nie sprawdzałem już).

Jacek 1 27
Posty: 7
Rejestracja: pn mar 22, 2010 19:26
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: małopolska

#74

Post autor: Jacek 1 27 » ndz maja 02, 2010 20:48

Nimfom nie trzeba dogrzewać pomieszczeń do lęgów. U mnie lęgi są w wolierze zewnętrznej i są już 4 młode u jednej pary u drugiej 1 się wykluło dzisiaj a reszta jeszcze siedzi.

szkot
Posty: 308
Rejestracja: wt wrz 26, 2006 13:24
Ptaki które hoduję: amadyny wspaniałe
Lokalizacja: radom
Kontakt:

#75

Post autor: szkot » pn maja 03, 2010 14:05

Ja niestety zdjeć nie mam. Moje kluło sie trzy dni.Bądź cierpliwy i chwal sie jak cos z tego bedzie.
Nawet z resztek świni powstaje pyszny hod dog!

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#76

Post autor: GoldAngelo » pn maja 03, 2010 18:40

szkot pisze:Moje kluło sie trzy dni.
A jak się kłuło to rodzice je kamią czy nie?

Jacek 1 27
Posty: 7
Rejestracja: pn mar 22, 2010 19:26
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: małopolska

#77

Post autor: Jacek 1 27 » pn maja 03, 2010 18:50

Żeby karmiły to musi się całkiem wykluć.

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#78

Post autor: GoldAngelo » wt maja 04, 2010 23:59

Niestety chyba nic z tych pierwszych lęgów nie będzie. Obie nimfy coraz częściej spotykam poza budką. Dzisiaj trafiłem na taki moment i skontrolowałem-dwa w połowie nie wyklute(na 90 % już pewnie martwe) i jedno z ryską. Jeśli coś będzie to tylko z niego i ew z ostatniego. Papugi ładnie wysiadują przez cały czas, teraz chyba myślą że pisklęta nie odzywają się bo są głodne i próbują je karmić. Jeżeli nic nie wykluje się do soboty przyszłego tygodnia to prawdopodobnie odetnę dostęp do budki na 2 tygodnie, może miesiąc i spróbuje jeszcze raz. Akurat będą wakacje się zaczynały więc będę miał dużo więcej wolnego czasu. A jak się uda to może lęgi odbędą się już w wolierze zewnętrznej? Papugi są w świetnym stanie fizycznym, oczywiście zadbane. Budkę Myślicie, że zabrać czy tylko wyczyścić i od razu dopuścić do następnego lęgu?
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#79

Post autor: GoldAngelo » śr maja 05, 2010 21:43

No i niestety nic z tego nie będzie. Dwójka młodych, która zaczęła się kluć, nie dała rady wyjść ze skorupki i wygląda na to, że zmarła. Dwa jajka zostały chyba odrzucone, ponieważ kiedy wszedłem wymienić wode i przy okazji udało mi się skontrolować budkę, to one były tak jakby z jej tyłu. W Niedzielę prawdopodobnie wyciągnę jajka i martwe z budki i budkę zdejme na przerwę po czym spróbuje znowu. Nimfy coraz częściej zaczynają przebywać poza budką i podejrzewam, że te 2 jajka się wyziębiły ale poczekam jeszcze troche, a nimfy powoli zaczynają przestawać się nimi interesować. Jaki czas przerwy im dać?
Ostatnio zmieniony czw maja 06, 2010 05:31 przez GoldAngelo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#80

Post autor: Krysia- » czw maja 06, 2010 05:38

Budkę zdejmij jak najszybciej bo nie ma sensu by tam wisiała a martwe pisklaki się rozkładały. Zasmrodzisz tylko budkę i cięzko będzie ,,zapach" zniwelować.
Daj ptakom z pół roku na odpoczynek, ( dwa tygodnie czy miesiąc, to za mało ) regenerację organizmu zwłaszcza samiczki. Karm wzbogaconym pokarmem bogatym w wapń i białko, dawaj zielsko... Nawet jeśli z poczatku go nie ruszą, to cierpliwie podawaj co dnia. Nie ma bata by za jakiś czas nie zaczęły jeść.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Żywienie-zdrowie-hodowla nimf”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości