Nimfa(Nymphicus hollandicus)-artykuł

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

Nimfa(Nymphicus hollandicus)-artykuł

#1

Post autor: GoldAngelo » pt gru 31, 2010 20:33

Mutacje nimf(EN)

Nimfy (Nymphicus hollandicus) występują na prowincjach środkowej Australii. Ich ulubione siedliska obejmują tereny podmokłe i zbiorowiska krzewów.
Towarzyska i na ogół łagodna nimfa dobrze przyjęła się jako zwierzę domowe, więc będzie dobrym wyborem dla wielu domostw.
Stały się tak udomowione jak papużka falista i w wielu częściach świata są popularnymi zwierzętami domowymi. Obecnie wszystkie "domowe" nimfy wyhodowane zostały w niewoli,, ponieważ Australia zagroziła wywozu rodzimych gatunków niezależnie od tego czy są one zagrożone, czy też nie.

Opis:

Nimfa jest małą papugą z rodziny Cacatuidae. Są one średnio długości około 32 cm(z ogonem). Zdrowe dorosłe osobniki ważą zwykle od 78-125 gramów. Niektóre mutacje nimf, szczególnie niektóre osobniki lutino nie są raczej ptakami przy kości Mogą one ważyć 78-90 gramów. Niektóre nimfy, pochodzące z mocnej selekcji i startujące w zawodach ważą 110-125 gramów.
*[u]Uwaga: waga ptaków jest ważnym wskaźnikiem ich dobrego stanu zdrowotnego i problemu ze zdrowiem. (proszę kliknąć tutaj, aby uzyskać informacje o chorobach związanych ze zwiększaniem lub utratą masy ciała). Zaleca się regularne kontrolowanie wagi pupila i utworzenia średniej wagi. Wszelkie odchylenia od normalnej masy powinny być zgłaszane lekarzowi weterynarii.
Podobnie jak inne kakadu, np. Kakadu sinookie, nimfa ma charakterystyczny czubek na głowie. Nimfy i kakadu na ogół nie różnią się od siebie i są podobne w wielu rzeczach, które nie występują u innych papugowatych poza rodziną Cacatuidae. W przeciwieństwie do większości Kakadu, Nimfa ma długie pióra ogonowe, które w przybliżeniu równe są połowie ich wielkości. Grzebień nimf wskazuje na stan:wysoko podniesiony-ptak jest zaskoczony lub podekscytowany, lekko odchylony-ptak jest zrelaksowany. Upierzenie w połowie jej długości zwykle jest szare, jaśniejsze od doły, z pomarańczowym nalotem na policzkach i biała ,,strzałka" na skrzydłach. Żółtawe plamy można znaleźć pod skrzydłami naturalnie upierzonych samic, ale u samców plamy te nie występują. Istnieją mutacje, takie jak Lutino, które są żółte. Samica Lutino ma żółty również ogon. Zarówno samiec jak i samica mają żółtawy kolor na policzkach. Samica ma żółty przód w okolicach dzioba, samiec natomiast ma żółtą większą część głowy i części grzbietu. Samce nimfy sa bardzo opiekuńcze w pielęgnowaniu samic, potomstwa, a faktem jest, że potrafią same odchować potomstwo jeśli samica nie jest w stanie mu pomóc.
Długość życia w niewoli to na ogół 12-15 lat, chociaż czasami nimfy dożywają sędziwego wieku lat 30.

Mutacje:

Nimfy doczekały się wyhodowania wielu odmian barwnych, Nimfy o dzikim, szarym ubarwieniu przeważnie są uważane przez hodowców za najsilniejsze i najmądrzejsze ze wszystkich. Może to być prawdą, ponieważ jest najdłużej żyjącą mutacją wykorzystywaną do tworzenia nowych. Wile mutacji jest obecnie tak wytrzymałe i inteligentne jak ich ,,dzikie" odpowiedniki. Opinie różnią się tak bardzo, jak wielu jest posiadaczy nimf. Przez lata posiadałem nimfy różnych mutacji, i dziś wybrałbym nimfy w oparciu o ich osobowość, a nie kolor upierzenia.
Dostępne są mieszanki mutacji zawierające Lutino, Perłę, Cynamon, Srebrną, Białogłową(zdjęcia mutacji można obejrzeć na tej stronie) i pojawiają się zarówno pojedynczo jak i w kombinacji takich jak: perłowa lutino, a rzadko spotyka się kombinacje: lutino białogłowa, który pochodzi od albinosów. Istnieją również informacje o wariancie oliwkowym nimfy albino(nie mają barwników) i są stosunkowo o wiele bardziej kosztowne od innych mutacji-choć w ostatnich latach stały się łatwiej dostępne, a cena znacząco spadła. Pozostałe nimfy mają czarne oczy, lutino ma czerwone, różowe paznokcie i dziób. Podczas gdy większość mutacji po osiągnięciu dojrzałości zostaje tak jak za młodu, to w przypadku np. Perłowych samców mutacja zanika po kolejnych pierzeniach. Prawie wszystkie samice Lutino mają współczynnik tworzący mutacje.

Wykres dr. Marshal:

Nimfy(Nymphicus hollandicus):
Rozmiar: około 30 cm długości
Zwierzątko domowe: doskonałe
Umiejętność mówienia: Samce-dobra, Samice-słaba.
Natężenie hałasu: od średniego do wysokiego.
Długość życia: średnio 15 lat (choć zdarza się, że niektóre Nimfy dożywają 30 lat.)
Łatwość w hodowli: Doskonałe
Zaloty: wzajemne czyszczenia, Samiec może czyścić głowę samiczki.
Liczba jaj: 4-7
Inkubacja: około 19 dni
Zgodność z innymi gatunkami: dobra
Rozróżnianie płci (dotyczy naturalnie ubarwionych nimf): Samiec ma jasno pomarańczową plamę na policzku. U samic jest to zwykle odcień bardziej szary.

Artykuł został przetłumaczony przeze mnie dzięki zgodzie i uprzejmości http://www.avianweb.com . Bezpośredni link do artykułu: http://www.avianweb.com/cockatielinfo.htm Zabrania się jego rozpowszechniania bez zgody http://www.avianweb.com
Ostatnio zmieniony sob sty 01, 2011 05:14 przez GoldAngelo, łącznie zmieniany 1 raz.
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#2

Post autor: GoldAngelo » pt gru 31, 2010 20:38

Nimfy są mało wymagającymi ptakami jeśli chodzi o oswajanie. Faktem jest, że w rzeczywistości opieka nad nimi jest łatwa i jeśli tylko są dobrze uspołecznione stają się kochającymi i zabawnymi pupilami.

Pokarm i dieta:

Średnia długość życia w niewoli na ogół podawana jest jako 15-20 lat, ale chodzą słuchy, że są nimfy które dożyły lat 30 i więcej.

Sprzeczne opinie mogą opierać się na fakcie, że dziś dostępne jest o wiele więcej informacji na temat hodowli ptaków i opieki nad nimi.

W latach 80. i 90. w zasadzie wszyscy właściciele ptaków domowych karmili zwierzęta suchymi mieszankami nasion-w wyniku niedoborów żywieniowych często chorowały i przedwcześnie umierały. Następne pokolenie koncentruje się na granulacie, który został zanieczyszczony sztucznymi substancjami aromatycznymi, środkami konserwującymi i innymi niezdrowymi dodatkami do żywności.Ptaki na takiej diecie nie radziły Sobie dużo lepiej. Zamiast umierania nabawiały się choroby wątroby i innych chorób wywołanych przez suchą karmę. Taki umierały od tego i innych podobnych chorób spowodowanych chemikaliami w swojej diecie.

Ptaki obserwowane w naturalnym środowisku jedzą różne rzeczy, świeże owoce, warzywa z upraw rolnych, oczywiście niektóre nasiona i często nawet owady. Poprzez zastosowanie się przez wielu właścicieli do naturalnej diety ich ptaki stały się zdrowsze i szczęśliwsze.

Osobowość nimfy:

Osobowość nimfy można porównać do Żako. Nimfy są znacznie mniej niszczycielskie i wymagające niż większe od nich Żako. Zarówno nimfy jak i żako nie są MILUTKIE, ale podobają im się spotkani z ich ,,ludzkimi przyjaciółmi" i są przez nich lubiane z wzajemnością. Na ogół nie lubią być traktowane przez człowieka jak drugi człowiek.

Ręcznie karmione i dobrze uspołecznione nimfy mogą tworzyć bardzo silne więzy ze swoimi właścicielami. W przeciwnym razie ptaki będą często nawiązywały rozmowy, czasami mogą stać się bardzo głośne gdy stracą swoich ludzkich przyjaciół ze wzroku.

Ich popularność jako zwierzęta domowe jest w części związana z ich temperamentem, który jest tak niewielki, że mogą one być szykanowane przez mniejsze, ale bardziej pewne siebie ptaki jak Papużki faliste albo o wiele znaczniej agresywne Nierozłączki. Przy łączeniu nimf z innymi gatunkami należy zapewnić nadzór i opiekę. Nie jest rzadkością, że mniejszy ptak okalecza nimfe, tworząc potencjalne zagrażające życiu obrażenia.

Osobowość i umiejętność mówienia

Nimfy na ogół lepiej naśladują gwizdy niż słowa. Niektóre osobniki uczą powtarzać się zwroty, a samce są bardziej pojętne w tej kwestii od samic. Nimfa może naśladować wiele dźwięków, np. Dzwonek do drzwi, dzwonek telefonu lub inne dźwięki zasłyszane u innych gatunków.
Goście AvianWeb:
#Judy Collins napisał: ,,4 lata temu straciłem moją 25 letnią nimfę(perłowy samiec). Nazywał się Peppercorn i potrafił powiedzieć m.in. ,,Heather's a good girl" (Hetaher to jeden z moich spanielów), a także ,,Peppercorn's a good bird". A kiedy nakrywałem go na noc mówił: ,,Night-night Peppercorn". Tak, jestem żywym dowodem na to, że nimfy mogą mówić. Ja miałem to szczęście rozmawiać z papugą."
#Terry Jingins: ,,Nasza nimfa zaczęła mówić w wieku 3 miesięcy. Obecnie ma 3 lata i mówi bardzo wyraźnie. Ma na imie ,,Chilly Bird". Wita ludzi: ,,Hi Chilly Bird, give me kisses". Mówi: "Love You", "Go Chilly", "Night- Night". Mimo że wszyscy mówią do niej ,,Chilly Bird", to tak naprawdę ma na imię ,,Carmie Kay". Mówi tak wyraźnie, jak ludzie. Nie wierzę, że nimfy nie potrafią mówić. Chilly zabraliśmy samicy 2 godziny po wykluciu, jest wspaniała.
#Kerie napisała: Ja mam mówiącą nimfę. Jest szara i biała-ma tylko rok. Mówi kilka zdań. Rano, gdy wychodzimy: "Good Morning", potrafi także powiedzieć: "Cheeky Boy What I doing, Come On", meksykańske "Ariba" i inne, których teraz nie mogę sobie przypomnieć. To mądry samiec. Zabawne jest to, że potrafi doskonale gwizdać, a mój mąż nie, więc w niektórych sytuacjach robi prawdziwą furorę gwizdając. Potrafi wygwizdać kilka różnych melodii, zwykle uczy się czegoś miesiąc. Nie może się jednak nauczyć gwizdać melodii z ,,Rodziny Adamsów". Doskonale naśladuje komórkowe dzwonki i za świetną zabawę uznaje gonienie cie po podłodze jak pies. Moje ptaki umieszczone są w klatkach 3 godziny dziennie, jest czas kiedy mąż wychodzi do pracy, dzieci są w szkole . Poza tym cały czas swobodnie latają po domu, choć głównie spędzają czas w ulubionych miejscach. Są traktowane jak członkowie rodziny.
#Sonja z Serbii opisuje swojego ptaka ,,Cico": Miałam pięknego samca nimfy, którego kochamy i pielęgnujemy od ośmiu lat. Potrafi powiedzieć 10 słów. Takich jak: nazwisko męża, jego imię i zdrobnienia, 'Come here, come here!' (oczywiście w języku Serbskim). Wzięłam go w pierwszym roku i od tego czasu nauczyliśmy go tego wszystkiego. Uczy się także wygwizdywania długich dźwięków.Jedyną prawdziwą receptą na nauczenie ptaka mowy jest rozmowa i kochanie ich z całego serca, a one nam się odwzajemnią.

"Żaden ptak nigdy nie jest agresywny, nie krzyczy i nie wyrywa Sobie piór bez dobrego powodu. Jestem przekonana, że ptaki nigdy nie powinny być uwiezione tylko w małej klateczce przez całe życie, ale to inny temat do dyskusji. Cico nigdy nie udziobał nikogo w całym swoim życiu, choć był bardzo nieśmiałym ptakiem. Myślę, że nie miał do tego powodu.... Kiedy gościliśmy kogoś w naszym apartamencie próbował być w pobliżu gościa i pocałować go w usta tak jak nas.
-"On po prostu kochał ludzi, ponieważ nigdy nie doświadczył od nich niczego złego." Sonja nie żałuje, że jest właścicielem Cico. Napisała historię o Cico i jego życiu.
#Melanie:"Cześć, czytałem o papugach i zauważyłem, że nigdy napisałeś, że nigdy nie słyszałeś mówiącej nimfy. I mogę powiedzieć, że słyszałem o 5 letniej nimfie, która mówi. Zasadą jest, że należy zacząć uczyć je mówić od najmłodszych lat zaraz po oswojeniu. Potrafi powiedzieć: “hello pretty boy” i "hello Peanut" kiedy patrzy w lustro, także: “Pretty pretty pretty pretty pretty booooooooy” kiedy podoba mu się to co widzi (np. jego dziewczyna), "dance" kiedy porusza się w górę i na dół, "peekaboo" kiedy gramy w peekaboo i "wowowowow!" kiedy podnosi swoje skrzydła do góry.
#Tamera Wolsey był tak miły i napisał nam: "Od 13 lat miałem nimfę której nigdy nie zamknąłem. Znała wiele słów i zwrotów i była bardzo zarozumiała. Mam filmy na których ona mówi, ale niedawno zmarła...

Artykuł został przetłumaczony przeze mnie dzięki zgodzie i uprzejmości http://www.avianweb.com . Bezpośredni link do artykułu: http://www.avianweb.com/cockatielsaspets.html Zabrania się jego rozpowszechniania bez zgody http://www.avianweb.com
Ostatnio zmieniony sob sty 01, 2011 05:19 przez GoldAngelo, łącznie zmieniany 1 raz.
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#3

Post autor: GoldAngelo » pt gru 31, 2010 20:43

Hodowla nimf nie jest trudna, ale prócz wielu przygotowań będzie wymagała czasu i zaangażowania.
Przed rozpoczęciem musisz przemyśleć kilka rzeczy:

Zwierzątko domowe czy rozmnażanie?

Właściciele nimf powinni mieć świadomość, że nimfy nie mogą być za równo dobrymi zwierzątkami domowymi i rodzicami powinni zdecydować się na jedno. Ptaki odbywające gody i zakładające rodziny będą zajęte i z zasady będą koncentrować się tym, a ich zainteresowanie opiekującymi się nimi ludźmi zmaleje. Oczywiście zawsze pojawiają się wyjątki od tej reguły.

Wystarczająco dojrzałe?

Pierwszym warunkiem jaki powinniśmy spełnić jest osiągnięcie dojrzałości przez nasze ptaki.
Nimfy fizyczną dojrzałość osiągają w wieku około 9-12 miesięcy, ale dojrzałość płciową osiągają w wieku około 15-25 miesięcy.
Osiągniecie sukcesów hodowlanych ze zbyt młodymi ptakami jest mało prawdopodobne i można się spodziewać większej ilości problemów takich jak zaparcie jajka 9które może być śmiertelne dla samicy) lub słabego instynktu rodzicielskiego w wyniku pisklęta mogą zostać porzucone, może wystąpić agresywność względem młodych lub po prostu niezdrowe.
Hodowcy często starają się składać pary z dwóch dojrzałych ptaków lub takich, aby przynajmniej jeden rodzic był dojrzały-wtedy młodszy kierowany jest przez dojrzałego ptaka. Można to naśladować bez problemu.

Prawdziwa para?

Nie stworzysz odpowiedniej pary hodowlanej, chyba że masz prawdziwą i zgodną parę.
Dwa ptaki o takiej samej płci również mogą stworzyć parę. Dwóch samców będą przygotowały budkę lęgową do rozrodu tak jak prawdziwa para-tylko jajka nie zostaną złożone. Dwie samice postąpią podobnie, z tą różnicą, że na ogół obie samice składają jaja i w budce znajdziemy ich 8 lub więcej. Jeśli zauważysz zbyt dużą liczbę jaj powinieneś zdać sobie sprawę, że masz dwie samice, a jaja są niezapłodnione. Jeśli tak jest, nie należy usuwać jaj. Pozwól samicom nadal je wysiadywać dopóki nie znajdziesz dla nich zastępstwa, inaczej zaczną składać nowe-doprowadzi to do wyczerpania minerałów w organizmie i odwapnienia, co może skutkować problemami zdrowotnymi.
# Ta strona zawiera informacje na temat mutacji nimf i rozróżnieniu płci.

Powiązania genetyczne?

Bardzo złą praktyką jest łączenie w pary ptaków pochodzących z jednego gniazda. Zwiększa to szanse na wady genetyczne-zwłaszcza jeśli nie wprowadzamy do hodowli świeżej krwi do hodowli raz na jakiś czas.
Wynikiem mogą być słabe lub chore młode, ew pisklęta z brakami lub deformacjami nóg, skręconych pleców, łysinami (częsta wada u lutino) i wewnętrznych wad genetycznych mogących spowodować śmierć pisklaka.
Powodem łączenia się ptaków związanych genetycznie w pary często jest brak dostępności innych hodowców lub chęć rozwoju/stworzenia nowej mutacji. Jeśli chce się stworzyć mutacje konieczne jest wystąpienie genów recesywnych męskich i żeńskich. Najprostszym sposobem osiągnięcia tego jest łączenie w pary ptaków z jednego gniazda. Jednak jest to niezalecana praktyka. Należy podjąć wszelkie wysiłki aby znaleźć pożądane cechy u ptaków niezwiązanych z naszym osobnikiem. Jedną z opcji jest wymiana ptaków między hodowcami.
#[u]Uwaga, nowe ptaki powinny być poddane kwarantannie, a próbki ich DNA powinny zostać oddane do przebadania przed wpuszczeniem ich do woliery, w celu zminimalizowania ryzyka przeniesienia choroby, mogącej zdziesiątkować Twoje stado.

Kondycja fizyczna:

Rozmnażane ptaki przed dopuszczeniem ich do lęgów powinny być w świetnej kondycji fizycznej. Upierzenie powinno być czyste i gładkie, odpowiednią wagę, jasne oczy, a same ptaki żywo usposobione.
Nigdy nie powinno się pozwolić na nadwagę samca lub samicy. Otyłość u samicy zwiększa szansę na zaparcie jajka lub innych problemów zdrowotnych. Jednym ze sposobów na stwierdzenie czy ptak ma nadwagę jest sprawdzenie mostka. U ptaków z nadwagą poczujesz dużo mięsa po obu jego stronach. U chudego ptaka poczujesz wgniecenia/twarde kości z każdej strony (czyli czujesz same kości lub minimalną ilość mięsa). Mostek będzie widoczny gołym okiem u ptaków z niedowagą, a nadwagę możesz wyczuć.
Jeśli niedowaga dotyczy jednego osobnika, możliwe że w hodowli zapanowała choroba-szczególnie jeśli nimfy mają dostęp do dużej ilości żywności. Być może drugi ptak nie dopuścił go do karmy. W tym przypadku należy udostępnić kilka różnych rodzajów karm w różnych miejscach woliery.
Jeśli Twoja samica ma nadwagę powinieneś przedyskutować z weterynarzem zmianę diety.
W każdym razie, ani ptaka z nadwagą, ani ptaka z niedowagą nie powinny być dopuszczane do lęgów.

Plany związane z młodymi:

Na końcu po rozpoczęciu przygotowań do rozmnażania nimf, należy zacząć szukać nowego domu dla piskląt.

Podjąć decyzje o rozmnażaniu lub zwiększeniu aktywności rozmnażanych ptaków?

W naturalnym środowisku nimfy zwykle odbywają lęgi wiosną i późnym latem. W niewoli, gdy pożywienie dostępne jest cały czas i warunki są optymalne często zdarza się, że odbywają 2, 3 lęgi w roku-co oznacza rozpoczynanie drugiego lęgu bezpośrednio po pierwszym.

Artykuł został przetłumaczony przeze mnie dzięki zgodzie i uprzejmości http://www.avianweb.com . Bezpośredni link do artykułu: http://www.avianweb.com/cockatielinfo.htm Zabrania się jego rozpowszechniania bez zgody http://www.avianweb.com
Załączniki
Nimfa.jpg
Nimfy.jpg
Nimfy.jpg (63.41 KiB) Przejrzano 18266 razy
Ostatnio zmieniony sob sty 01, 2011 05:28 przez GoldAngelo, łącznie zmieniany 1 raz.
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Żywienie-zdrowie-hodowla nimf”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość