wrzeszczący samiec nimfy

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Kamil88
Posty: 11
Rejestracja: sob gru 18, 2010 12:16
Ptaki które hoduję: Faliste, Nimfy
Lokalizacja: Wrocław

wrzeszczący samiec nimfy

#1

Post autor: Kamil88 » wt cze 21, 2011 13:26

Witam,
mam pytanie odnośnie samca nimfy, mam go od 5-6 dni. Jest to osobnik z domowej hodowli, który na tą chwilę ma ok 3 - 3.5 miesiąca. Zdrowy (wg. hodowcy) Od drugiego dnia pobytu u mnie zachowuje się niesamowicie dziwnie. Wrzeszczy 12h na dobę - nie ćwierka, piszczy czy coś podobnego - non stop wrzeszczy najgłośniej jak potrafi. Nie ma znaczenia czy jestem w pokoju czy też nie. Od jakiegoś czasu nie jestem w stanie już wytrzymać z tak zachowującym się ptakiem. Przykrywam go kocem, bo niestety nie mam możliwości wyniesienia go do innego pomieszczenia.
Generalnie jego spędzanie czasu w klatce wygląda następująco - wdrapuje się na najwyższą żerdź - wrzeszczy. Zeskakuje na dno, biega w kółko (wrzeszcząc) i wdrapuje się ponownie na najwyższą żerdź. I tak potrafi przez kilka godzin;/
Właścicielka hodowli twierdzi, że tak się nie zachowywał, co w sumie widziałem, bo u niej siedział całkiem normalnie i nie wrzeszczał. Jadł, pił wygłupiał się na zabawkach.
Proszę o informację czy to jest normalne u Nimf (pierwszy raz mam kontakt z tym gatunkiem) czy też coś jest z nim nie tak. Zauważam też, że nie zbyt dużo je, wsadziłem mu 3 karmniki, wysypałem ziarno na dno klatki, a pustych łusek jak na lekarstwo. Spędzam z nim większość dnia ale jeżeli nie przestanie się tak zachowywać to będę zmuszony go oddać, bo niestety nie jestem w stanie funkcjonować gdy coś obok co 20 sekund mi cały dzień wrzeszczy. Myślę, że żaden człowiek nie byłby w stanie tego wytrzymać. Przez chwilę myślałem, że chce wyjść z klatki - wypuściłem go to polatał w kółko, posiedział na karniszu przez kilkadziesiąt minut (wrzeszcząc) i wrócił do klatki wrzeszczeć. Od jakiegoś czasu jest cały czas pod kocem, bo nauka do sesji w takich warunkach jest nie możliwa.
Czytałem o tym gatunku bardzo dużo i wiem, że samce nimfy są krzykliwe no ale coś takiego to chyba wielka przesada.
Podejrzewam, że on jest głodny, ale jak ja miałbym inaczej podać mu jedzenie? W klatce codziennie ma wszystko czego potrzebuje i świeże a niczego nie tknie?
Może to jest jakaś forma tęsknoty za rodziną? Ale to trwa aż tak długo?
Może wybrać się z nim do weterynarza?
Z góry dziękuję za rady.

Awatar użytkownika
zby60
Posty: 179
Rejestracja: ndz sie 16, 2009 14:34
Ptaki które hoduję: kiedyś hodowałem nimfy
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#2

Post autor: zby60 » wt cze 21, 2011 14:02

samiec nawołuje partnera, kup drugą nimfę to się uspokoi

Kamil88
Posty: 11
Rejestracja: sob gru 18, 2010 12:16
Ptaki które hoduję: Faliste, Nimfy
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post autor: Kamil88 » wt cze 21, 2011 14:06

a czy takie zachowanie, nawet nawołując partnera, przez cały dzień, jest normalne?
I czy jeżeli nie kupie drugiej nimfy to Mu przejdzie, bo nie ukrywam, ze chciałbym dokupić drugą papugę dopiero gdy uda mi się oswoić samca.

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1909
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#4

Post autor: Al » wt cze 21, 2011 15:21

To zalezy od ptaka, są samce spokojniejsze, cichsze a są i bardzo głośne. jezeli ptak był przedtem w towarzystwie innych nimf to wrzeszczy bo jest samotny i woła kolegow. Dokup mu partnerkę to jest nadzieja,że się uspokoi,można oswoić również i 2 ptaki.

Kamil88
Posty: 11
Rejestracja: sob gru 18, 2010 12:16
Ptaki które hoduję: Faliste, Nimfy
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post autor: Kamil88 » wt cze 21, 2011 15:34

z tego co pamiętam to był w towarzystwie rodziców i nierozłączki, więc pewnie o to Mu chodzi. Ale trochę sposobem wziąłem go na jedzenie, przywiesiłem karmniki na samym dole, ponadto ułożyłem dookoła zielenię, proso senegalskie i marchewki to gdy zeskakuje na dół to jego uwagę nieco absorbuje ten układ pokarmu i się co chwilę skusi na mlecz lub prosko;)
Jeżeli w najbliższym czasie nie przestanie to dokopie Mu samiczkę szybciej, bo chyba oszaleję.
Ale z drugiej strony chciałbym aby to ustało, bo mimo, iż dwa ptaki również da radę oswoić to czas jaki należy na to poświęcić będzie dużo dłuższy. Przynajmniej tak wynikało to w przypadku falek.

OlaB112
Posty: 20
Rejestracja: ndz lut 27, 2011 19:05
Ptaki które hoduję: Nimfa
Lokalizacja: Sławków
Kontakt:

#6

Post autor: OlaB112 » śr cze 22, 2011 20:26

Ja też mam problem z samcem nimfy, też cały czas krzyczy ale do samicy to strasznie denerwuje a jak zabieram samice to jeszcze gorzej. Samica nie reaguje wręcz daje mu do zrozumienia, że go nie lubi a on nic z tego sobie nie robi i próbuje dalej ale ona jest za młoda nie na jeszcze nawet 1 roku.

Kamil88
Posty: 11
Rejestracja: sob gru 18, 2010 12:16
Ptaki które hoduję: Faliste, Nimfy
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post autor: Kamil88 » czw cze 23, 2011 17:09

A ja muszę przyznać, że zauważyłem coś bardzo dziwnego i miłego. Otóż, od wczoraj spędzam 24h w domu i od samego rana otwieram klatkę. Kajtek zaczął latać po pokoju jak gdyby nigdy nic, a co najdziwniejsze przylatywać do mnie na ramię, głowę, ręce podczas wykonywania normalnych czynności. Uspokoił się, przestał się tak ciągle drzeć, fakt - krzyczy czasem ale nie tak jak wcześniej. Wydaję mi się, że najnormalniej w świecie nienawidzi zamknięcia w klatce. Jak ma ją ciągle otwartą to czasem tam wpadnie coś zjeść itp. i nadal lata po pokoju już normalnie bez wrzasków.
Powala mnie swoją odwagą, nie miałem jeszcze do czynienia z ptakiem, który po tygodniu normalnie siadał na ręce lub zasypia siedząc na ramieniu. W tej chwili muszę go przesuwać, bo chodzi po klawiaturze. Faktem jest, że nie pozwala się dotknąć, odsuwa się, ale muszę przyznać, że takiego zachowania spodziewałem się za kilka miesięcy, a nie po tygodniu.

Gardenia
Posty: 57
Rejestracja: pt lut 23, 2007 18:44
Ptaki które hoduję: mewki japońskie
Lokalizacja: wielkopolska

#8

Post autor: Gardenia » czw cze 23, 2011 17:37

Super, wygąda na to, że po problemie :-). Samiczka jednak tak czy inaczej by się przydała :mrgreen:

Kamil88
Posty: 11
Rejestracja: sob gru 18, 2010 12:16
Ptaki które hoduję: Faliste, Nimfy
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post autor: Kamil88 » czw cze 23, 2011 21:53

samiczka będzie, chyba nawet szybciej niż przypuszczałem:)

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Żywienie-zdrowie-hodowla nimf”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości