Nimfa od starszej osoby, określenie wieku

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Lolo-sa
Posty: 2
Rejestracja: czw lip 23, 2015 16:51
Ptaki które hoduję: nimfa

Nimfa od starszej osoby, określenie wieku

#1

Post autor: Lolo-sa » czw lip 23, 2015 18:01

Witam, mam od około półtora tygodnia nimfę przedtem opiekowała się nią starsza osoba teraz nie pozwala na opiekę nad papugą jej zdrowie Przeprowadzonego wywiady ptak przez kilka lat nie był wyjmowany z klatki, jak twierdzi, papuga ma 15 lat. Jest to samiec ponoć miał złamane skrzydło kilka lat temu tyle, co się dowiedziałem przy odbiorze ptaszka.
Moje spostrzeżenia papuga po przebyciu do nowego domu nie zachowywał się jakoś agresywnie czy bardzo spokojni siedział na huśtawce plastikowej z lusterkiem została już wymieniona na odpowiednią ( przynajmniej lepszą od tej plastikowej), czyli huśtawka też ma lusterko, ale w drewnie i siedzisko jest zrobione z gałęzi brzozy o średnicy około 2-3 cm nie było też problemu, aby papuga nie zaakceptowała nowej rzeczy od razu tam usiadła żerdzie też zostały wymienione na brzozowe ( były jakieś białe karbowane pcv pewnie były w wyposażeniu klatki) z pokarmem i piciem nie było z tym problemu po kilku godzinach w nowym miejscu około wieczora zaczęła jeść. śpiewać jeszcze nie śpiewa coś tak popiskuje i wali dziobem po rękach 2-3 pierwsze dni to tak mocno iż przebijała skórę palców ( ślady jeszcze mam:) ) teraz tylko łapie za palce dość lekko ;). Jest wypuszczana z klatki parę razy na dzień po kilka godzin. Nie bardzo chce chodzić ani po podłodze ani po sofie, choć na sofę wspina sie na górną krawędź i tam tupta z bobu na bok a i lubi głaskanie po czubku głowy nawet sam pochylna głowę, aby go drapać. Latać nie lata próbuje z ręki na sofę latać, ale, pomimo że macha skrzydłami zawsze spada na dziób. i tu kilka pytań mam.
1- czy po zdjęciach ktoś z forumowiczów określi dokładny wiek?
2- również po zdjęciach czy naprawdę skrzydło było złamane i sie źle zrosło?
3- czy jest to samiec?
4- dziób papugi się łuszczy, co to może oznaczać?
i prosiłbym o podpowiedzenie, co mogę jeszcze dla papugi zrobić
z góry dziękuję!
http://zapodaj.net/d11d92efe7175.jpg.html
http://zapodaj.net/be50987d9dbde.jpg.html
http://zapodaj.net/8c22f2c81d166.jpg.html
http://zapodaj.net/17ca1484e7c1f.jpg.html
http://zapodaj.net/52921c7e8fb89.jpg.html
http://zapodaj.net/0029300722e71.jpg.html
http://zapodaj.net/faffa026707d6.jpg.html
http://zapodaj.net/42ebb210b0abf.jpg.html
http://zapodaj.net/407fa88bfd0af.jpg.html
http://zapodaj.net/4898698a5d356.jpg.html
http://zapodaj.net/5873f840ef866.jpg.html
http://zapodaj.net/3f3cc6fd498ed.jpg.html
http://zapodaj.net/3160a40a68140.jpg.html

Pierzakowa
Posty: 44
Rejestracja: czw lip 24, 2014 20:53
Ptaki które hoduję: Nimfy
Lokalizacja: Kraków

#2

Post autor: Pierzakowa » pt lip 24, 2015 10:33

1) Kiedy papuga dojrzeje, nie da się już określić wieku. Na pierwszy rzut oka da się tylko odróżnić dziecko dorosłego osobnika.

2) Rzeczywiście coś jest nie tak ze skrzydłem. Obawiam się, że aby przywrócić papudze możliwość latania trzeba byłoby je operować i ponownie złamać. Pytanie, czy warto narażać ptaka na taki stres i ból, skoro nie jest najmłodszy i ogólnie czuje się nieźle jako nielot? Nie wiem nawet, czy ktokolwiek podjąłby się takiej operacji.

3) Tak, na 99% to samiec.

4) Skoro przebywała w takich warunkach, pewnie dostawała tylko karmę podstawową. Widać zresztą, że pióra są w fatalnym stanie. Skoro starsza osoba nie była w stanie nawet wypuszczać jej z klatki to pewnie też nie podawała witamin, suplementów, białka, zieleniny. Spróbuj podawać mutavit oraz co 2-3 dni białko gotowanego jajka lub tarte warzywa z bułką tartą i białym niesolonym twarożkiem.

Skoro papuga lubi się wspinać, zbuduj jej jakiś spory plac zabaw z linkami i drabinkami tak, żeby mogła skakać i wspinać się; ćwiczyć mięśnie i ruszać się mimo, że nie lata.

Póki co nie pchaj też rąk niepotrzebnie do klatki.

To, że na razie papuga nie schodzi na podłogę jest całkowicie normalne. Nimfy muszą się czuć bardzo pewne i swobodnie, by dreptać tak nisko.

P.S. jeśli będziesz ją chciał zachęcić do wspinania się, możesz na szczycie małpiego gaju umieścić młode cienkie gałązki brzozy wraz z listkami (zbierane daleko od drogi i umyte!). Nimfy dostają kręćka na ich punkcie.

Lolo-sa
Posty: 2
Rejestracja: czw lip 23, 2015 16:51
Ptaki które hoduję: nimfa

#3

Post autor: Lolo-sa » ndz lip 26, 2015 08:10

@Pierzakowa- Dziękuję za zainteresowane tematem i udzielenie odpowiedzi.
Odnośnie warzyw ptak nie chce nawet na nie spojrzeć:) o konsumpcji nie mam mowy.
Tworóg zjada ze smakiem tak jak jajko, choć bardziej lubi żółtko od białka czy żółtko mu nie zaszkodzi?
i jeszcze dopytam jak często nimfy piją wodę ( przygotowana)? jak zauważyłem papuga pije rano i wieczorem ale tylko bierze 2 łyki ( dwa zanurzenia dzioba ) czy to normalne ?

Pierzakowa
Posty: 44
Rejestracja: czw lip 24, 2014 20:53
Ptaki które hoduję: Nimfy
Lokalizacja: Kraków

#4

Post autor: Pierzakowa » ndz lip 26, 2015 10:40

Nimfy ogólnie należą do papug, które niewiele piją. W upalne dni możesz wstawić do klatki plastikowy pojemnik z wodą, bądź kąpać papugę wodą że spryskiwacza. Pamiętaj, że nawet mimo braku upału, papugę powinno kąpać się raz w tygodniu.
Z tym niejedzeniem żółtka chodziło mi bardziej o wątrobę papużki. Skoro trzymana była w klatce niemal cały czas i jadła - już nie bądźmy delikatni - syf, może mieć problemy z wątrobą. W sklepach internetowych jest dostępny specjalny preparat o nazwie Silivet; przeznaczony jest głównie dla gołębi, jednak spokojnie możesz podawać go papudze.
Kup jeszcze papudze proso w kłosach. Jest zdecydowanie zdrowsze niż tuczące kolby i możesz trzymać je swobodnie za łodyżkę - to pomoże oswoić ptaszka jeść z ręki, a z czasem na nią wchodzić. Nie zapomnij, że papugę oswajamy poza klatką!

Pierzakowa
Posty: 44
Rejestracja: czw lip 24, 2014 20:53
Ptaki które hoduję: Nimfy
Lokalizacja: Kraków

#5

Post autor: Pierzakowa » ndz lip 26, 2015 11:25

P.s. jeśli chodzi o warzywa i owoce znam 2 sposoby.

Pierwszy to tarcie na wiórki, suszenie i dosypywanie do karmy lub twarożku.

Drugi to karmienie z buzi. Dla ptaków to naturalne zachowanie, twarzy boją się mniej, niż rąk i często chcą jeść to, co ich człowiek.

Poeksperymentuj najpierw z marchewką i jabłkiem oraz aromatyczną zieleniną, jak pietruszka czy koperek ( świeże, nie suszone).

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Pozostałe tematy dotyczące nimf”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości