Dziwne zachowanie nimfy

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Dudee
Posty: 2
Rejestracja: wt sie 18, 2020 11:50
Ptaki które hoduję: Nimfy

Dziwne zachowanie nimfy

#1

Post autor: Dudee » śr sie 19, 2020 13:51

Od siedmiu dni mam dwie papużki nimfy, niedawno zauważyłam u nich dziwne zachowanie, samiec prawie cały czas chodzi napuszony i czasem wydaje się że ma bardzo słaby głos, często się drapią a samica czasem gdy chodzi na dnie klatki zaczyna machać skrzydłami. Dzisiaj wszystko się nasiliło, nie śpiewają, obydwoje są napuszeni, wydają się zmęczeni jednak nie osowiali. Nie rozumiem jednak z czego mogło się to wziąć, klatka była myta, jedzenie i picie zmieniane dwa razy dziennie a papugi wydawały się zdrowe. Zstanawiam się czy to jakieś pasożyty, czy już choroba a może to przez brak kąpieli lub suche powietrze? Proszę o szybką odpowiedź :-(

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1922
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#2

Post autor: Al » śr sie 19, 2020 16:26

do weta. ptaki widac chorują, prawdopodobnie kupione chore, nowe miejsce , stres to mogło spowdowac nasilenie choroby

Dudee
Posty: 2
Rejestracja: wt sie 18, 2020 11:50
Ptaki które hoduję: Nimfy

#3

Post autor: Dudee » śr sie 19, 2020 16:53

Dzięki za odpowiedź, miałam nadzieję że to coś innego i obejdzie się bez weta ale no cóż chyba trzeba jechać

Awatar użytkownika
Lazur
Posty: 38
Rejestracja: śr wrz 09, 2020 16:59
Ptaki które hoduję: Nimfy, Senegalka, Papużki faliste, Rudosterki, Aleksandretty śliwogłowe, Aleksandretty chińskie, Przepiórki chińskie
Lokalizacja: Bolków

#4

Post autor: Lazur » pt gru 25, 2020 14:42

Witam ja mam dwie nimfy i z jedną z nich jest problem. Mam je od pół roku ale dziwne zachowanie u tej jednej jest od dzisiaj. Jest osowiała nie reaguje na wołania tej drugiej tylko siedzi w jednym miejscu. Dziwi mnie to bo wczoraj jeszcze było wszystko ok.
I jest jeszcze jeden problem bo gdyby ta papużka wymagała odwiedzin u weterynarza to u nas nie ma takiego co specjalizuje się w ptakach a do najbliższego jest ok 50 km i trochę boje się z nim jechać w tak długa podróż.
Myślałam jeszcze że to może mieć związek z niskim ciśnieniem ale nie jestem pewna.
Proszę o radę, pozdrowiam
Usłyszę Twoją pieśń,
Gdy dzikie ptaki będą śpiewać...

marcin19800
Posty: 383
Rejestracja: pt lis 29, 2019 20:05
Ptaki które hoduję: nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Odense, DK

#5

Post autor: marcin19800 » pt gru 25, 2020 16:49

Wczoraj moja jedna nimfa byla osowiałą, spała wiekszosc czasu , ale jadła. Obserwowałem ja i wstawiłem grzejnik do pokoju żeby miałą ciepło, dzis wszystko ok, moze pogoda albo cos zjadłą. obserwuj ja bo to nie normalne jak nie reaguje, zapewnij jej spokoj i cieplo jak jutro bedzie tak samo to na bank cos jest nie tak. jesli ptak nie je to zly sygnal

Awatar użytkownika
Lazur
Posty: 38
Rejestracja: śr wrz 09, 2020 16:59
Ptaki które hoduję: Nimfy, Senegalka, Papużki faliste, Rudosterki, Aleksandretty śliwogłowe, Aleksandretty chińskie, Przepiórki chińskie
Lokalizacja: Bolków

#6

Post autor: Lazur » pt gru 25, 2020 17:41

Ta moja nawet do klatki dzisiaj nie weszła tylko z rana coś tam przekąsiła.
Temp w pomieszczeniu wynosi ok 18-20 stopni.
Dobra dzięki za radę, jak nic się nie polepszy to wtedy będziemy myśleć jak by się dostać do tego weta, tak żeby nóg nie wyciągnęła po drodze ;)
Usłyszę Twoją pieśń,
Gdy dzikie ptaki będą śpiewać...

marcin19800
Posty: 383
Rejestracja: pt lis 29, 2019 20:05
Ptaki które hoduję: nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Odense, DK

#7

Post autor: marcin19800 » pt gru 25, 2020 19:07

jak masz poduszke elektryczną to ją nagrzej przed transportem. moja nimfa jak byla chora to grzejnik byl na fula isiedziala przy nim. jak masz wegiel moze podaj, moze sie czym przytrula? papugi maja normalna temperatyre ciala okolo40-42 celciusza. moj wet zawsze mowi ze chory ptak nigdy nie jest wstanie sie ogrzac i walczyc z choroba w tym samym czasie

Awatar użytkownika
Lazur
Posty: 38
Rejestracja: śr wrz 09, 2020 16:59
Ptaki które hoduję: Nimfy, Senegalka, Papużki faliste, Rudosterki, Aleksandretty śliwogłowe, Aleksandretty chińskie, Przepiórki chińskie
Lokalizacja: Bolków

#8

Post autor: Lazur » pt gru 25, 2020 20:24

Jeszcze jeden objaw u niego zaobserwowałam ale nie wiem czy to może mieć coś wspólnego z tym co teraz przechodzi mianowicie są to czarne odchody. Podawałam im dziś gruszke lecz nie sadze żeby to mogło mu zaszkodzić. Nic innego przede wszystkim dziwnego raczej nie spożywał.
Czy czarne odchody oznaczają krwawienie z jakiejś części przewodu pokarmowego?
Usłyszę Twoją pieśń,
Gdy dzikie ptaki będą śpiewać...

marcin19800
Posty: 383
Rejestracja: pt lis 29, 2019 20:05
Ptaki które hoduję: nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Odense, DK

#9

Post autor: marcin19800 » pt gru 25, 2020 20:39


Awatar użytkownika
Lazur
Posty: 38
Rejestracja: śr wrz 09, 2020 16:59
Ptaki które hoduję: Nimfy, Senegalka, Papużki faliste, Rudosterki, Aleksandretty śliwogłowe, Aleksandretty chińskie, Przepiórki chińskie
Lokalizacja: Bolków

#10

Post autor: Lazur » pt gru 25, 2020 20:57

No dobra coś będziemy radzić. Dzięki wielkie za pomoc, pozdrawiam
Usłyszę Twoją pieśń,
Gdy dzikie ptaki będą śpiewać...

marcin19800
Posty: 383
Rejestracja: pt lis 29, 2019 20:05
Ptaki które hoduję: nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Odense, DK

#11

Post autor: marcin19800 » pt gru 25, 2020 22:25

daj znać jak to się zakonczyło, powodzenia!

Awatar użytkownika
Lazur
Posty: 38
Rejestracja: śr wrz 09, 2020 16:59
Ptaki które hoduję: Nimfy, Senegalka, Papużki faliste, Rudosterki, Aleksandretty śliwogłowe, Aleksandretty chińskie, Przepiórki chińskie
Lokalizacja: Bolków

#12

Post autor: Lazur » pn gru 28, 2020 11:32

No niestety zakończyło się to tak jak można było przewidzieć. Maluszek zmarł dziś rano. Dobrze przynajmniej, że nie musiał się długo męczyć.
Siedział taki mizerny i przez te dwa dni schudł okropnie, pomimo tego, że przyjmował pokarm i wodę. Zaparzyłam mu też zioła i rumianek żeby wypił bo pomyślałam, że może mu trochę złagodzą ból. Próbowałam też mu przemywać wodą okolice odbytu bo miał okropnie zaklejone ale to na nic się zdało i siedział taki przygnębiony i ćwirkał tak smutno i żałośnie.
Próbował się ruszać ale wczoraj tak jakby dostał jakiegoś paraliżu. Nie mógł ustać i skrzydełka miał opuszczone.
Zastanawiamsię tylko co teraz z jego partnerką? Czy kupić jej innego samca czy zostawić samą? Ona trochę przeżywa jego śmierć. Woła go szuka, jest niespokojna.
Mnie też jest smutno bo dopiero zaczynam swoją przygodę z ptakami. W ciągu nie całych 3 lat musiałam pożegnać już dwa z nich.
Ale powiem wam jeszcze, że te oba ptaszki, które odeszły kupiłam w tym samym sklepie w jeleniej górze. Nie wiem czy to przypadek czy nie ale jeden z nich był bardzo oskubany z piórek (zwłaszcza pod skrzydłami, na brzuchu i nogach) ale był naprawdę cudny i kochany, po prostu niesamowity i bardzo przywiązany do nas. No i ten maluch. To była taka chudzinka, myślałam, że on jest po prostu bardzo młody, ale może już wtedy był chory? Kto to wie?
No cóż mam tylko nadzieję, że jest im teraz lepiej niż tu na ziemi.
Pozdrawiam serdecznie
Usłyszę Twoją pieśń,
Gdy dzikie ptaki będą śpiewać...

marcin19800
Posty: 383
Rejestracja: pt lis 29, 2019 20:05
Ptaki które hoduję: nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Odense, DK

#13

Post autor: marcin19800 » pn gru 28, 2020 12:07

Bardzo mi przykro. Moja Irka zmarłą 2 kwietnia i jej partner to bardzo przeżył, walczyla 5 dni w klinice. Ważyła 136gramow a jak odebralem jej cialko to bylo tylko60 czy70 nie pamietam. Pomimo ze w domu 5 nimf zostalo bylo widac, ze on jej szuka i to przezyl bardzo.Bylo widać nawet ze organizacja stada sie zmieniłą papugi zaczely spac w innych miejscach. na pewno kup mu partnerke, ja tez jak odbieralem moja Irke weterynarz mowil zeby pokazac jej cialko papugą ze zrozumieja ze nie zyje.

marcin19800
Posty: 383
Rejestracja: pt lis 29, 2019 20:05
Ptaki które hoduję: nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Odense, DK

#14

Post autor: marcin19800 » pn gru 28, 2020 12:12

a jeszcze jedno czy masz tam jakies olowiane albo cynkowe elementy? moze to bylozatrucie metalami ciezkimi?

Awatar użytkownika
Lazur
Posty: 38
Rejestracja: śr wrz 09, 2020 16:59
Ptaki które hoduję: Nimfy, Senegalka, Papużki faliste, Rudosterki, Aleksandretty śliwogłowe, Aleksandretty chińskie, Przepiórki chińskie
Lokalizacja: Bolków

#15

Post autor: Lazur » pn gru 28, 2020 16:20

Nie raczej to nie to. Mieszkamy w nowym domu i nie palimy w tzw kopciuchu. A tu w środku też nie ma raczej możliwości zatrucia się.
Ale reszta domowników podsunęła, że to mógł być covid. Bo faktycznie mieliśmy wirusa ale czy na ptaki przechodzi?
Usłyszę Twoją pieśń,
Gdy dzikie ptaki będą śpiewać...

marcin19800
Posty: 383
Rejestracja: pt lis 29, 2019 20:05
Ptaki które hoduję: nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Odense, DK

#16

Post autor: marcin19800 » pn gru 28, 2020 16:31

wiem ze klatki sa ocynkowa niektóre, albo jakies elementy metalowe. o coviszie nie wiem. moze jakas jelitówke dostał jak mial infekcje to powinien byc kolo grzejnika postawiłes grzejnik kolo klatki?

Awatar użytkownika
Lazur
Posty: 38
Rejestracja: śr wrz 09, 2020 16:59
Ptaki które hoduję: Nimfy, Senegalka, Papużki faliste, Rudosterki, Aleksandretty śliwogłowe, Aleksandretty chińskie, Przepiórki chińskie
Lokalizacja: Bolków

#17

Post autor: Lazur » pn gru 28, 2020 16:52

A to klatki to nie wiedziałam, że takie są. Mamy ogrzewanie podłogowe on siedział głównie na dole. Przesunęłam klatkę obok mebli drewnianych żeby koło ściany nie siedział i kocem owinełam tak ze z jednej strony miał dopływ powietrza
Usłyszę Twoją pieśń,
Gdy dzikie ptaki będą śpiewać...

marcin19800
Posty: 383
Rejestracja: pt lis 29, 2019 20:05
Ptaki które hoduję: nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Odense, DK

#18

Post autor: marcin19800 » pn gru 28, 2020 17:50

jak siedzial na dole to chcial ciepla, ewentualnie nie byl w stanie na zerdce, taka klatke widzialem u weterynarza. ja mialem na mysli ze ja moja klatke postawilem kolo grzejnika i papuga siedziala bardzo blisko niego, sa tez zerdni na amazonie i ebayu. ok zrobiłąś co w twojej mocy.
https://www.amazon.com/Pet-Products-905 ... 081&sr=8-2
https://www.amazon.com/Pet-Products-901 ... 081&sr=8-4.

Awatar użytkownika
Lazur
Posty: 38
Rejestracja: śr wrz 09, 2020 16:59
Ptaki które hoduję: Nimfy, Senegalka, Papużki faliste, Rudosterki, Aleksandretty śliwogłowe, Aleksandretty chińskie, Przepiórki chińskie
Lokalizacja: Bolków

#19

Post autor: Lazur » pn gru 28, 2020 18:36

Ano widzisz nie wiedziałam nawet, że takie żerdzie ocieplane są.
A u nas taka sytuacja jest, że ani kaloryfera nie uświadczysz bo ogrzewanie tylko podłogowe a jedyna farelka spaliła się jakieś 6 lat temu i od tamtej pory nie kupowaliśmy
Usłyszę Twoją pieśń,
Gdy dzikie ptaki będą śpiewać...

marcin19800
Posty: 383
Rejestracja: pt lis 29, 2019 20:05
Ptaki które hoduję: nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Odense, DK

#20

Post autor: marcin19800 » pn gru 28, 2020 19:26

JA MAM cebtralne , które moge wlaczac caly rok plus poduszke elektryczna, grzejnik olejowy na prad wiem tez ze mozesz kupic antybiotyk pozniej ci znajde nazwe. to jest niesterylnie wytworzony antybiotyk ktory podajesz do dzioba moze sie przydac na wszelki wypadek. na infekcje

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Pozostałe tematy dotyczące nimf”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości