wiek

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

chika1979
Posty: 54
Rejestracja: wt sty 25, 2011 14:32
Ptaki które hoduję: drobna egzotyka
Lokalizacja: Gliwice

wiek

#1

Post autor: chika1979 » wt sty 25, 2011 14:46

mam rozelle białolicą wiem że rozpoznanie płci polega na budowie dzioba i głowy oraz białego paska na spodniej stronie skrzydeł więc mam pytanko na 100% jest to samica skończyła właśnie się pierzyć a pasek został było to jej pierwsze pierzenie czy można na podstawie tego pierzenia określić jej wiek tak mniej więcej chcę dokupić jej partnera i chcę żeby została szczęśliwą matką a nie chcę tego zrobić zbyt wcześnie ,żeby jej nie za szkodzić
więc jeszcze raz skończyła pierwsze pierzenie ile może mieć lat/miesięcy?? :?:

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#2

Post autor: coco39 » wt sty 25, 2011 20:35

Generalnie rozelle powinny być dopuszczane do lęgów jako ptaki dwuletnie(z doświadczenia wiem że przynosi to najlepsze efekty hodowlane) choć i ptaki roczne przystępują do lęgów i nie jest to jakiś ewenement.

chika1979 pisze:więc jeszcze raz skończyła pierwsze pierzenie ile może mieć lat/miesięcy


Jaką masz pewność że ptak wypierzył się pierwszy raz :?: a jeżeli tak jest to ptak jest nie starszy jak 6 miesięcy w zależności od tego gdzie się pierzył jeśli mała klatka dłużej (może być wtedy starszy 6-8m-cy) jeśli woliera przestronna to pierzy się krócej.

chika1979 pisze:na 100% jest to samica skończyła właśnie się pierzyć a pasek został było to jej pierwsze pierzenie


Po 1 pierzeniu pasek może jeszcze być widoczny z regóły po drugim u samca zanika u samiczki zostaje(ja osobiście rozróżniam po budowie głowy zanim ptak się wypierzy).

Jeśli jesteś pewna że to samiczka to dokup samca może być zeszłoroczny('10 najlepiej jeśli posiada obrączkę) lub tegorocznego z pierwszych lęgów.
Przy zakupie pamiętaj o dokumencie rejestracyjnym gdyż rozelle to gatunek podlegający rejestracji.
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

chika1979
Posty: 54
Rejestracja: wt sty 25, 2011 14:32
Ptaki które hoduję: drobna egzotyka
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post autor: chika1979 » śr sty 26, 2011 10:54

dostaliśmy ją z mężem w październiku była taka malutka i miała inne ubarwienie brzucha było żółte jasno zielone w grudniu przeszła u nas w domu pierzenie w dużej wolierze pokojowej i ma całkiem inne ubarwienie brzuch i głowa całe czerwone a pasek na spodniej stronie został nigdy przedtem nie mieliśmy rozellki chcielibyśmy dokupić jej samczyka w miarę bardzo młodego aby się do nas tak przyzwyczai jak nasza buba bo tak ma na imię nie kiedy śpi z nami w łóżku czy pije herbatę ze szklanki ale nie wiemy czy tak bedzię dobrze

chika1979
Posty: 54
Rejestracja: wt sty 25, 2011 14:32
Ptaki które hoduję: drobna egzotyka
Lokalizacja: Gliwice

#4

Post autor: chika1979 » śr sty 26, 2011 11:40

teraz tak wygląda
Załączniki
PICT00031.JPG

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#5

Post autor: JC » śr sty 26, 2011 11:49

Jak Wam się udało zrobić tak niewyraźne zdjęcie :lol: .

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#6

Post autor: coco39 » śr sty 26, 2011 14:55

chika1979 pisze:było żółte jasno zielone w grudniu przeszła u nas w domu pierzenie w dużej wolierze pokojowej i ma całkiem inne ubarwienie brzuch i głowa całe czerwone a pasek na spodniej stronie został


Jest to mutacja opalinowa(czerwona) prawdopodobnie samiczka (słaba jakość zdjęcia)z połączenia ojciec czerwony ,matka lutino samiczki po pierzeniu tracą kolory żółte przedewszystkim na rzecz koloru czerwonego (po 1 pierzeniu nie do końca co widać na piersi ptaka)Ptak ma nie więcej jak 6-8 miesięcy.
W tej chwili mam 6 młodych pisklaków (prawdopodobnie lutino) wyklutych 13-16 stycznia.
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#7

Post autor: coco39 » śr sty 26, 2011 14:56

młode wraz z matką
Załączniki
DSC02700.JPG
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#8

Post autor: JC » śr sty 26, 2011 15:45

Żeby nie było, że tylko się czepiam :lol: to napiszę, że u opalinów i samce i samice mają białe pasy pod skrzydłami przez całe życie.

chika1979
Posty: 54
Rejestracja: wt sty 25, 2011 14:32
Ptaki które hoduję: drobna egzotyka
Lokalizacja: Gliwice

#9

Post autor: chika1979 » czw sty 27, 2011 09:04

ok dzięki za wszystkie odpowiedzi no robiłam zdjęcie kamerą ale potem nie umiem zmniejszyć na komputerze żeby tu wkleić jeśli ktoś wie jak to zrobić to prosze pisać na pw żeby nie zaśmiecać wątku a ja jak się postaram to wkleję lepsze zdjęcia bardzo mi zależy żeby dokładnie określić płeć
dzięki za określenie wieku
coco39 w jakiej cenie bedą twoje młode na zdjęciu jest samiczka z młodymi ? jest prześliczna i jakby był tam samczyk to była bym zainteresowana

chika1979
Posty: 54
Rejestracja: wt sty 25, 2011 14:32
Ptaki które hoduję: drobna egzotyka
Lokalizacja: Gliwice

#10

Post autor: chika1979 » czw sty 27, 2011 10:29

może na tym zdjęciu lepiej widać czy to ona czy on
Załączniki
Obraz 017.jpg

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#11

Post autor: coco39 » czw sty 27, 2011 11:17

JC pisze:Żeby nie było, że tylko się czepiam to napiszę, że u opalinów i samce i samice mają białe pasy pod skrzydłami przez całe życie.


Tak szczerze to ja nigdy nie zwracałem uwagi na ten pasek no może kiedyś na samym początku przygody z rozellami dla mnie różnica w płci jest widoczna gołym okiem jak ptaki są w wolierze.


chika1979 pisze:coco39 w jakiej cenie bedą twoje młode na zdjęciu jest samiczka z młodymi ?


Tak to samiczka z młodymi. Co do ceny to mam taką zasadę że moje odchowy zostają wycenione dopiero gdy ptaki są samodzielne do tego czasu nie ma na nie ceny więc jeśli będziesz zainteresowana to proszę o kontakt za ok 2 miesiące będę już wiedział czy jest samczyk czy nie :-)

chika1979 pisze:może na tym zdjęciu lepiej widać czy to ona czy on


zdjęcie też nie jest rewelacyjnie ale dałbym 80 % że to samiczka
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#12

Post autor: JC » czw sty 27, 2011 11:49

Ostrość fotki trzeba ustawić na ptaka a nie na tło. Na tym da się zuważyć tylko dość szare obwódki wokół oczu, co by wskazywało na samicę. Alle... :?:

chika1979
Posty: 54
Rejestracja: wt sty 25, 2011 14:32
Ptaki które hoduję: drobna egzotyka
Lokalizacja: Gliwice

#13

Post autor: chika1979 » pt sty 28, 2011 11:44

dzięki w takim razie za nim poradzę sobie ze zdjęciami to obieram że to samiczka bardzo wam dziękuję też tak myślałam że to samiczka tak w ogóle to jak śpi w łóżku to się rozkłada jak kwoka na jajkach i tak grzebie jakby układała sobie gniazdko

coco39 odezwę się za 2 miesiące do ciebie będę w kontakcie jak będziesz już coś wiedział daj znać :lol:

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#14

Post autor: coco39 » pt sty 28, 2011 13:06

chika1979, nie wiem skąd dokładnie jesteś ale jeśli masz blisko do mnie możesz zapakować ptaka i podjechać i na miejscu powiem ci jakiej płci jest twoja rozelka. :->

chika1979 pisze:jak będziesz już coś wiedział daj znać


Ok dam znać na PV
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

carla
Posty: 1
Rejestracja: pn sie 15, 2011 11:46
Ptaki które hoduję: rozella/nimfa
Lokalizacja: Śląsk

#15

Post autor: carla » pn sie 15, 2011 11:55

witam

Mam pytanie co do wieku.
Adoptowałam rozelle Filipa (mimo posiadania już 16,5 roku nimfy) od kogoś kto go nie chciał.
Pytanie co do wieku powiedziano mi,że w październiku kupiono go z hodowli ale wydaje mi się,że może być starszy jak to rozpoznać?

Dodaję fotki:)
Załączniki
forum2.JPG
forum 3.JPG

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1921
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#16

Post autor: Al » pn sie 15, 2011 18:42

carla Jak ptak przejdzie pierwsze pierzenie to raczej po wyglądzie nie da się określić wieku ptaka, może mieć 2 lata jak i 10

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Żywienie-zdrowie-hodowla rozelli”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości