Łysienie wkoło oczu

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Gustaw
Posty: 7
Rejestracja: ndz gru 19, 2010 21:41
Ptaki które hoduję: Amadyny wspaniałe,Kanarki,Rozela
Lokalizacja: Gdańsk

Łysienie wkoło oczu

#1

Post autor: Gustaw » pn paź 17, 2011 19:15

Witam serdecznie wszystkich, no i wyskoczył zastanawiający problem, łysienie wokół oczu u młodego samczyka standard,nie pomogło kilkudziesięcioletnie doświadczenie z ptakami, ma różne owoce, warzywa ,ziarna, gotowane skorupki. Narazie zastosowałem kilkakrotne smarowanie wokół oczu i nosa olejem parafinowym co ma zniszczyć ewentualny świerzb, często ociera oczy o żerdzie. narazie czekam na rezultat.
Ptak przebywa cały czas sam w dużej klatce.

Gustaw z Gdańska.
Przyjaciel Zwierząt.

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#2

Post autor: WOJTEKZ » pn paź 17, 2011 20:14

W podobnym przypadku (jednak to nie był świerzb) zastosowałem Oksykord A , akurat wtedy pomogło. Ptaka powinien zobaczyć wet. może nawet będzie potrzebny antybiotyk.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

Gustaw
Posty: 7
Rejestracja: ndz gru 19, 2010 21:41
Ptaki które hoduję: Amadyny wspaniałe,Kanarki,Rozela
Lokalizacja: Gdańsk

#3

Post autor: Gustaw » pn paź 17, 2011 21:08

Dzięki !!
Przyjaciel Zwierząt.

Gustaw
Posty: 7
Rejestracja: ndz gru 19, 2010 21:41
Ptaki które hoduję: Amadyny wspaniałe,Kanarki,Rozela
Lokalizacja: Gdańsk

#4

Post autor: Gustaw » czw paź 20, 2011 17:50

Przepraszam że jeszcze raz wrócę do sprawy, ale w podobnych wypadkach staram się dociec przyczyn schorzenia, co wg. mnie jest kluczowe i pozwoli uniknąć w przyszłości takim schorzeniom.
Ptak nie miał bezpośredniego kontaktu z innym ptakiem. W ostatnich dwóch dniach przestał ocierać oczy o żerdzie. Smuci mnie fakt że okoliczni lekarze weterynarii mało wiedzą o podobnych schorzeniach, z braku ptasich pacjentów.
Przypuszczam iż kluczem do rozwiązania zagadki może być deficyt lub brak jakiegoś składnika w organizmie lub szkodliwy zewnętrzny czynnik, może cynk?.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Forumowiczów, a szczególnie Admira Wojtka, z podziękowaniami za wielkie serce dla Portalu - Wszelkiej Pomyśności !!.
Gustaw z Gdańska.
Przyjaciel Zwierząt.

pysia34

#5

Post autor: pysia34 » pt paź 21, 2011 21:40

Jeśli już to spotkałam się w literaturze z określeniem braku jodu ale u drobnych ptaków. Moim zdaniem to infekcja i na skutek tego ptak pociera o żerdź. Podaj coś miejscowo do oczu, jeśli nie przejdzie to wówczas szybko trzeba podać antybiotyk ogólnego stosowania. Są 3 podstawowe choroby powiązane z oczami: mykoplazmoza, ornitoza i chlamydioza. Należy oddzielić ptaka od stada i szybko podać leki.

Gustaw
Posty: 7
Rejestracja: ndz gru 19, 2010 21:41
Ptaki które hoduję: Amadyny wspaniałe,Kanarki,Rozela
Lokalizacja: Gdańsk

#6

Post autor: Gustaw » sob paź 22, 2011 20:05

Dziękuję za radę, narazie ptak przestał ocierać oczy, samopoczucie dobre. W przygotowaniu mam ATECORTIN w składzie którego: Oxytetracyklini hydrochloridum + Polymyxini B sulfas + Hydrocortisoni acetas Jeleniogórskiej Firmy - Jelfa SA, w formie zawiesiny. Ptak jak pisałem cały czas sam.
A i tak nie daje mi spokoju, powód schorzenia.

Pozdrawiam serdecznie - Gustaw z Gdańska
Przyjaciel Zwierząt.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Żywienie-zdrowie-hodowla rozelli”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości