Lęgi rocznych rozelli

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Xoko
Posty: 29
Rejestracja: czw maja 05, 2022 16:21
Ptaki które hoduję: Nimfa , rozella królewska, rozella białolica, mnicha nizinna, rudosterka zielonica, nierozłączka czerwonoczelna

Lęgi rocznych rozelli

#1

Post autor: Xoko » sob mar 11, 2023 22:03

Witam, Czy lęgi rocznych rozelli białolicych mogą zakończyć się śmiercią samicy? Ptaki oczywiście są w 100% zdrowe i zadbane. Karmione karmą najwyższej półki - wiele rodzajów zbóż i suszone owoce/warzywa. Ponadto 3-4 razy w tygodniu jakieś warzywo a od kwietnia do października codzienne jak nie ma jakiegoś warzywa to dostają zieleninę bądź kwiaty. Do wody mają witaminy i wapno, które uważam za podstawę udanych lęgów. Do tego dochodzi jeszcze jajko 2 razy w tygodniu i mączniki. Pary dwuletnie u mnie wyprowadzają udane lęgi oczywiście nie zawsze młodej parze uda się odchować młode,ale przynajmniej zniosą jajka. I tu moje pytanie do bardziej doświadczonych hodowców czy roczne samiczki mogą przystąpić do lęgów?
Dodam jeszcze , że w tym roku zaryzykowałem i pozwoliłem na lęgi rocznej samicy rozelli królewskiej. Samiec również był roczny udało im się znieść 9 jaj z czego 8 było dobrych zostawiłem im 5 młodych żeby za bardzo ich nie przemęczać. Jeden młody niestety padł ,ale pozostałą 4 wychowały wzorowo. Oczywiście nie ma co porównywać lęgów królewskich do białolicych,ale skoro królewskim się udało to czego białolicym to ma się nie udać? W końcu na wolności nikt nie pilnuje żeby ptaki miały co najmniej 2 lata.

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1909
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#2

Post autor: Al » ndz mar 12, 2023 15:18

moga zle się skonczyc, co prawda nie smiercia ale to może być pierwszy i jedyny lęg samiczki,nie porównuj do warunków na wolności, tam dojrzałosci dożywają zdrowe ptaki, mocne, to co słabe, chore ginie za młodu

Xoko
Posty: 29
Rejestracja: czw maja 05, 2022 16:21
Ptaki które hoduję: Nimfa , rozella królewska, rozella białolica, mnicha nizinna, rudosterka zielonica, nierozłączka czerwonoczelna

#3

Post autor: Xoko » ndz mar 12, 2023 20:01

No w sumie możesz mieć trochę racji ,bo w hodowli nic nie zje słabszych osobników. A czemu może to być jedyny lęg samiczki?

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1909
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#4

Post autor: Al » pn mar 13, 2023 15:39

to tak samo jak u zierzat, zbyt wczesne macieżynstwo moze skutkować trwałym uszkodzeniem narzadow rozrodczych-

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Żywienie-zdrowie-hodowla rozelli”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości