Samica rozelli królewskiej atakuje samca

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

owocms
Posty: 24
Rejestracja: pn kwie 25, 2011 16:05
Ptaki które hoduję: rozelle białolice ,rozelle królewskie
Lokalizacja: konin

Samica rozelli królewskiej atakuje samca

#1

Post autor: owocms » pn sty 22, 2024 22:53

Witam.

Dziś zaobserwowałem dziwne zjawisko w wolierze u pary rozelli królewskich. Para wspólnie jest 2 rok. Pierwszy lęg niestety nieudany z 10 jaj żadne niezalężone-samiczka zniosła w dwóch wylęgach po 5 jaj, ptaki zostały wpuszczone do nowo zbudowanej woliery w okolicy marca ubiegłego roku i pomyślałem, że to mogło zaważyć na nieudanych lęgach, dodam, że nie zaobserwowałem, aby samiec dokarmiał samicę.

Budka na zimę nie została zamknięta, z której samica zadziwiająco chętnie przesiaduje, w odróżnieniu od innych par przesiedziała w niej prawie cały sezon jesienno-zimowy i wychodzi z niej, aby się najeść, napić i sporadycznie na kilka przelotów, najczęściej kiedy podchodzę bliżej klatki wskakuje do budki i wygląda z bardzo dużą ostrożnością, lecz nigdy nie zaobserwowałem miedzy nimi żadnych agresywnych zachowań <hmmm>

Odnośnie dzisiejszego zdarzenia, samica wyskakuje z budki, kiedy samiec zbliża się do otworu budy i zaczyna go atakować. Samiec sam z siebie nie goni samicy jedynie agresja następuje w momencie podejścia do budki, kiedy jest atakowany zaczyna się stroszyć i wymachiwać ogonem i zbytnio nie chce ustąpić dochodzi do spięć, jak na razie bez uszczerbku, ale wygląda to dość poważnie. Myślę, że z taj pary nic niestety nie będzie, ale zastanawiam się co może być podwodem przesiadywania samicy w budce przez dłuższy czas a teraz dodatkowo dochodzi do agresywnych spięć których wcześniej nie było.

Wiek samca 5 lat odmiana czerwona
Wiek samicy 3 lata odmiana niebieska.

Co o tym myślicie ??

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Żywienie-zdrowie-hodowla rozelli”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość