ROZELLA KRóLEWSKA-opis

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
wanted
Zbanowany
Zbanowany
Posty: 105
Rejestracja: czw paź 19, 2006 19:33
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Nowa Wieś Lęborska
Kontakt:

ROZELLA KRóLEWSKA-opis

#1

Post autor: wanted » śr lis 01, 2006 17:56

Rozella królewska
" Platycercus elegans"

Rozella królewska, zwana niekiedy Penant jest pięknym pełnym wdzięku ptakiem pochodzącym z Australii, gdzie zamieszkuje obrzeża większych kompleksów leśnych o klimacie wilgotnym i sawanny w Nowej Walii. U tego gatunku ptaka wyróżnia się podgatunki: Platycercus elegans nigrescens, Platycercus e. elegans, Platycercus e. melanoptera. Które różnią się od siebie wielkością długości ciała ( 32-36cm), oraz wielkością czerwonej barwy u młodych ptaków opuszczających gniazdo. Ubarwienie dorosłych ptaków jest koloru karminowo- czerwonego, lica i nadlotki są koloru niebieskiego. Środkowe sterówki mają kolor ciemnoniebieski, pozostałe są jaśniejsze. Dziób i nogi są szaroróżowe. Dorosłe ptaki są ubarwione identycznie, nie występuje u nich widoczny dymorfizm płciowy. Samca od samicy można odróżnić przeważnie po wielkości ciała, większej i potężniejszej głowie, oraz po grubszym i większym dziobie.
W naturze ptak ten żywi się nasionami zbóż, traw, chwastów i krzewów, a w okresie lęgów zjada także owady i ich larwy oraz młode pędy roślin .Odwiedza też miejscowe sady w których wyczynia szkody okolicznym rolnikom spożywając owoce, przez co nie jest przez nich lubiana.
Podczas okresu lęgowego, ptaki te nie tolerują obecności innych ptaków nawet własnego gatunku, zakładając gniazda w znacznej odległości od gniazd innych ptaków.
W warunkach hodowlanych, rozelle karmimy różnymi rodzajami zbóż podając im: słonecznik, konopie, owies, kardi, proso, pszenicę, nasiona dyni itp.urozmaicając różnymi owocami i warzywami, podając też jesienią jarzębinę po przymrozkach oraz głóg, czarny bez. Chów tych papug w warunkach hodowlanych w naszym klimacie nie przysparza większych trudności, a ptaki są odporne i mogą z powodzeniem być przez cały rok utrzymywane w wolierze ogrodowej. Zapewniony tylko powinny mieć suchy przytulny kąt, wolny od przeciągów-najlepiej do tego nadaje się zadaszone pomieszczenie wewnętrzne, gdzie ptaki mogą się schronić podczas silnych mrozów i wietrznej pogody.
Klatka dla tych papug powinna być duża o wymiarach 1.5x0.8x1.2m, a najlepiej do tego nadaje się woliera ogrodowa która powinna mieć minimalne wymiary 2x1.5x4m żeby ptaki mogły w niej swobodnie latać. W pomieszczeniu powinny się znajdować zawsze świeże gałązki do obdziobywania (drzew liściastych-najlepiej owocowych lub wierzby), czysty piach, oraz pojemnik z wodą do kąpieli. Rozelle wręcz uwielbiają się kąpać.
W okresie lęgów, samce stają się zaczepne i agresywne, to też w jednej wolierze powinna przebywać tylko jedna parka ptaków. Ptaki te broniąc swojego rewiru lęgowego, potrafią nawet mocno okaleczyć, a czasem i zabić swego rywala.
Rozelle królewskie nie mają specjalnych wymagań dotyczących gniazda. Powinniśmy im do tego celu przeznaczyć obszerną budkę lęgową o wymiarach zbliżonych (25x25x50cm), choć są i ptaki które wolą większe jak i niższe budki lęgowe, a otwór wejściowy powinien mieć średnicę 9cm. Jako wyściółkę stosujemy trociny i torf, możemy też dodać i mech. Lepsze lęgi jednak otrzymuje się jak z moich doświadczeń w dużych pniach drzew, gdzie samiczka spokojniej i wytrwalej wysiaduje jajka, które znosi w dwu dniowych odstępach w ilości od 4 do 8 kremowych jaj i sama je wysiaduje przez okres 21 dni. W tym czasie obserwujemy, czy samiec zbytnio nie napastuje samiczki. W przeciwnym wypadku, przenosimy go do innej klatki lub woliery, albo przycinamy mu lotki w skrzydle.
Może się też zdążyć że dorosłe ptaki wyskubują pióra młodym pisklętom, w takim przypadku posypujemy grzbiet młodych sproszkowanym aloesem, lub spryskujemy młode sprayem-przeznaczonym do tego celu, wyprodukowanym przeciwko skubaniu się ptaków- papug, bażantów, kur.
Młode rozelle opuszczają budkę lęgową po raz pierwszy po okresie czterech tygodni i są jeszcze przez około następne cztery dokarmiane przez rodziców do momentu usamodzielnienia się. W momencie opuszczenia budki przez młode ptaki, ich kolor jest w znaczącej przewadze zielony z czerwonymi pojedynczymi piórkami(ilość czerwonych piór zależy też od podgatunku). Młodzież przepierza się po około 13-15 miesiącach i jest już zdolna do rozrodu, chociaż powinniśmy przeznaczać do tego ptaki w wieku ok.2 lat.
W wyjątkowych przypadkach Rozella królewska może gniazdować dwukrotnie w ciągu roku, a dobrze dobrana i pielęgnowana para, może z powodzeniem wiele lat gniazdować gdyż ptaki te mogą dożyć około 25 lat. W obecnym czasie zostało wyhodowanych wiele mutacji barwnych tego gatunku ptaka takich jak: biała, niebieska, żółta, oliwkowa, czerwona pastelowa, i wiele innych których z roku na rok przybywa.
Jest to bardzo piękny ptak i polecam go do hodowli każdemu miłośnikowi ptaków egzotycznych, a w szczególności miłośnikom papug, jak i początkującym. Z pewnością ptaki te przyniosą nam wiele radości z ich utrzymywania.


Jacek "wanted" Zaborowski

Awatar użytkownika
wanted
Zbanowany
Zbanowany
Posty: 105
Rejestracja: czw paź 19, 2006 19:33
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Nowa Wieś Lęborska
Kontakt:

#2

Post autor: wanted » śr lis 01, 2006 18:01

Rozella królewska mojej hodowli.
Załączniki
Rozella król.samiec 1.JPG
Rozella królewska.JPG
Rozella król.samiec 5..JPG

andrzej.o
Posty: 4
Rejestracja: wt sty 15, 2008 14:18
Ptaki które hoduję: Aleksandretta rozella krolewska
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

#3

Post autor: andrzej.o » śr paź 22, 2008 09:39

mam pytanie mozna trzymac samczyka Rozelli w domu pojedynczo czy musi byc parka
Andrzej

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#4

Post autor: JC » śr paź 22, 2008 10:39

Jak ktoś z nim przebywa bez przerwy - to może być 1 ptak.

Awatar użytkownika
Boguśka
-#moderator
-#moderator
Posty: 1210
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 08:39
Ptaki które hoduję: nimfy.katarzynki.rudosterki
Lokalizacja: Kraków

#5

Post autor: Boguśka » śr paź 22, 2008 17:51

I jeszcze rozelki to też niełe wandale!! :-/ trzeba przystosować pokój by mogły swobodnie latać bez uszczerbku dla domowych przedmiotów i ich zdrowia.Ale ich świergolenie jest jedyne i niepowtarzalne i warto dla nich przemeblować pokój :mrgreen:
Nie zawsze mów co myślisz,ale zawsze pomyśl co mówisz.

http://www.garnek.pl/gusiaxx/a

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#6

Post autor: JC » pt mar 12, 2010 19:11

Penanty należą do jednych z najłatwiejszych w hodowli ptaków. Jest sporo artykułów na temat ich hodowli, ale mozna też wykorzystać informacje z hodowli innych papug australijskiej sawanny. Zalecam prenumeratę Nowej Exoty.

glizda177
Posty: 603
Rejestracja: pt gru 26, 2008 20:15
Ptaki które hoduję: lora wielka aleksandretty patagonki senegalki żako kakadu
Lokalizacja: dolnośląskie

#7

Post autor: glizda177 » sob cze 19, 2010 05:56

odpowiem w temacie łamiac mit nieoswajalnej rozelki otóż posiadam ptaszka oswojonego siada na człowieku bawi się włosami itp. a co lepsze mówi i naśladuje dźwięki ,dostałam ją już taką uzdolnioną ale już zdarzyła u mnie nauczyć się nawoływania nimfy i dźwięku telefonu jesteśmy teraz w trakcie uczenia Fifi mojego imienia ale nie wiem czy wyjdzie oraz część .

Nikola19
Posty: 1
Rejestracja: pt kwie 08, 2011 19:30
Ptaki które hoduję: rozzela królewska
Lokalizacja: gdynia

#8

Post autor: Nikola19 » pt kwie 08, 2011 19:44

mam pytanie dotyczace rozelli królewskiej 1,5 roku temu dostałam parke rozelli maja około 3 lat od jakis czterech miesiecy mam problem z samcem. polega na tym iz zaczoł głubic upierzenie ma problemy z lataniem wyglada jakby go ktos poszarpał dostałam dla niego od weterynarza krople na poprawe upirzenia i rózne inne witaminy lecz to nic nie pomogło co moze byc przyczyna? :?:

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Pozostałe tematy dotyczące gatunku rozella”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość