Barwne mutacje

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Michallip
Posty: 428
Rejestracja: wt sty 09, 2007 19:57
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Barwne mutacje

#1

Post autor: Michallip » sob kwie 26, 2008 22:54

Witam
Niedawno zakupiłem parkę nierozłączek. Samica zielona opal, samiec fiolet z (zielonym nalotem na skrzydłach). W jakim kolorze mogą być młode po takiej parce?

Pozdr

Obrazek
Obrazek
-------------------------------------
www.moje-papugi.pl

Gerard
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 439
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 22:05
Ptaki które hoduję:

#2

Post autor: Gerard » ndz kwie 27, 2008 09:22

Młode będą same zwykłe zielone. Mogą być też ciemniejsze niż normalne, czyli zieleń może być lekko przyciemniona .

Będzie tak jeżeli są tu mutacje tylko te , które widzimy na fotkach . Pozdrawiam

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#3

Post autor: JC » ndz kwie 27, 2008 09:52

Samiec jest turkusowy, możliwe że fioletowy 1 f. Jeśli te ptaki nie są szpaltami na nic to będzie tak jak napisał Gerard, bo mutacja turkusowa jest recesywna, opalowa recesywna sprzęzona z płcią a fioletowa dominująca ale tak naprawdę objawia się tylko na plamie nadogonowej i delikatnie zmienia odcień ubarwienia innych parti ciała.
Ja bym je przeparzył i dał samicy samca lutino a dla samca kupił turkusową lub akwamarynową.

Michallip
Posty: 428
Rejestracja: wt sty 09, 2007 19:57
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

#4

Post autor: Michallip » ndz kwie 27, 2008 10:30

Dzięki za informacje. I lutino i akwamarynowe mam w sowjej hodowli wiec, jak zakonczą legi to "przemieszam" parki. A co wyjdzie z takich par jakie zaproponował JC?
-------------------------------------
www.moje-papugi.pl

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#5

Post autor: JC » ndz kwie 27, 2008 13:03

Wnuki możesz mieć podobne do tego na fotce :roll:
Załączniki
IMG_1868.JPG
IMG_1868.JPG (29.11 KiB) Przejrzano 22818 razy

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#6

Post autor: JC » ndz kwie 27, 2008 22:32

Krótko bo już w przyszłym roku, nieozłączki szybko dojrzewają. Z lutino x opal otrzymasz samce [wszystkie] zielone szpalty na opalowe lutino a krzyżując takiego samca z np samiczką lutino będziesz miał już takie ptaki, tzn możesz miec przy odrobinie szczęścia :-D

Michallip
Posty: 428
Rejestracja: wt sty 09, 2007 19:57
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

#7

Post autor: Michallip » ndz kwie 27, 2008 22:37

JC teraz jeszcze tylko pytanie jak rozpoznać płeć młodych ptaków :-) Ja u swoich parek rozpoznaję bez problemu, ale tylko dlatego że w okresie legowym udało mi sie podpatrzeć kto jest kto :-)
-------------------------------------
www.moje-papugi.pl

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#8

Post autor: JC » pn kwie 28, 2008 13:36

Z krzyżówki lutino x opal nie ma żadnego problemu, bo wszyskie samce będą zielone a samiczki lutino.

Michallip
Posty: 428
Rejestracja: wt sty 09, 2007 19:57
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

#9

Post autor: Michallip » pn kwie 28, 2008 14:38

JC a mozna gdzies w sieci znaleźć "schematy" krzyzowania nierozłaczek? Tak aby wytłumaczone było jak dla laików :-)
-------------------------------------
www.moje-papugi.pl

Awatar użytkownika
yoda741
Posty: 120
Rejestracja: wt sty 23, 2007 00:31
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Poznań

#10

Post autor: yoda741 » pn kwie 28, 2008 17:25

tutaj masz narzędzie dla laików:
http://www.gencalc.com/gen/eng_genc.php?sp=0LBpeach
zaznaczasz tylko mutacje twoich ptaków i wciskasz generuj i masz gotowy wynik.
link konretnie dotyczy nierozłączek czerwonoczelnych.
potem otrzymany wynik(potencjalne potomstwo) możesz dalej poddac symulacji i otrzymasz już wnuki itd itd.....

Natomiast podstawy genetyki i łączenia mutacji znajdziesz w numerach Woliery;
11/2003 ; 12/2003;1,2/2004;3/2004. Bardzo przystępnie napisane, choc przez mądralińską autorkę.

witek20
Posty: 26
Rejestracja: śr wrz 17, 2008 16:21
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, wróbliczki, rozelle białolice, aleksadrety, nimfy i ryżowce
Lokalizacja: otwock
Kontakt:

#11

Post autor: witek20 » pt wrz 19, 2008 18:20

witam mam pytanie dotyczące młodych papug.
mam 2 samice palid akwamarynowy i Akwamarynowy ino opalinowa. Są w parze z samcami (braćmi) zielone dominujące szeki. Jakie będą młode po tych parach

Gerard
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 439
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 22:05
Ptaki które hoduję:

#12

Post autor: Gerard » sob wrz 20, 2008 21:23

1.Jedna z najgorszych rzeczy w hodowli to łączenie w pare rodzeństwa więc nie rób tego.

2. Yoda podał fajne narzedzie do kalkulacji połaczen mutacji więc można korzystac z niego.

A teraz juz czysto teoretyczne rozważanie o połaczeniach , o które pytasz bo mam nadzieje ze nie będziesz łączył w parę rodzeństwa.

Po obu takich jak Twoje samiczkach i takich samczykach bedą wychodziły albo;

1.same zielone szeki ( pod warunkiem że ten dominujacy szek jest dwufaktorowy)
2. połowa zielonych szeków i połowa zwykłych zielonych ( pod warynkiem że ten dominujący szek jest jednofaktorowy).

Tak bedzie jeżeli nie ma żadnych innych mutacji ukrytych a więc jeżeli te papugi nie są szpaltami. Pozdrawiam

szkot
Posty: 308
Rejestracja: wt wrz 26, 2006 13:24
Ptaki które hoduję: amadyny wspaniałe
Lokalizacja: radom
Kontakt:

#13

Post autor: szkot » sob wrz 20, 2008 22:10

Gerard przeczytaj dokładnie.On nie mnoży rodzeństwa!Jasno napisał,że samce są braćmi!
Nawet z resztek świni powstaje pyszny hod dog!

Gerard
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 439
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 22:05
Ptaki które hoduję:

#14

Post autor: Gerard » sob wrz 20, 2008 22:30

Ok, to że samce są braćmi dla siebie to nie ma żadnego znaczenia dla tych połączeń z samicami, więc wpis że są braćmi myli bo mnie zmylił i jest zbędny.

Pomyślałem więc że jeżeli tak pisze to może myśli że to może miec wpływ na potomstwo, bo ten wpis mozna i tak odczytać że sa braćmi samic.

No rzeczywiście troche sie uspokoiłem Szkocie po Twoim wpisie ;-) , już moje skołatane nerwy odetchnęły troszkę, dzieki.

A tak w ogóle to i aspekt dydaktyczny( ołączeniu rodzeństwa ) nie zaszkodzi. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#15

Post autor: WOJTEKZ » ndz wrz 21, 2008 09:59

witek20 pisze:mam 2 samice palid akwamarynowy i Akwamarynowy ino opalinowa. Są w parze z samcami (braćmi) zielone dominujące szeki. Jakie będą młode po tych parach



Jeżeli tak się pisze że są w parze to jednoznacznie można zrozumieć że ptaki są przeznaczone do rozmnażania. Para to para.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

witek20
Posty: 26
Rejestracja: śr wrz 17, 2008 16:21
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, wróbliczki, rozelle białolice, aleksadrety, nimfy i ryżowce
Lokalizacja: otwock
Kontakt:

#16

Post autor: witek20 » pn wrz 22, 2008 17:20

Przepraszam za nieścisłość ale to że są braćmi tak tylko napisałem bo wiem że są oni z jednego gniada nie miało to na celu zmylenie kogokolwiek. A samiczki są zupełnie z innych zródeł tak wiec nie krzyżuje w pokrewieństwie :oops: :-)

Michallip
Posty: 428
Rejestracja: wt sty 09, 2007 19:57
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

#17

Post autor: Michallip » wt wrz 23, 2008 21:25

Odnośnie mutacji - czy mógłby ktoś wkleić w tym wątku zdjęcie nierozłączki czerwonoczelnej mutacji bronz fallow.

Wśród młodych które wykluły mi się ostatnio jednemu wyrastają brązowe (???) piórka. Zdaję sobie sprawę, że jeszcze zbyt wcześnie bo pewnie jak pióra się rozwiną kolor bedzie inny ale zdziwło mnie to z innego powodu. Wcześniej wszytkie młode po tej parze (samiec aqua, samica szek) były aqua lub szeki (ciemne). Tym razem są dwa młode jedno będzie najprawdopodobniej jasnym szekiem drugie zaś ma brązowawy puch z którego przebijają sie brązowe piórka (nigdy wcześniej takiego koloru piórek nie widział u młodych nierozłaczek). Wiem, że fotka nie najlepsza i pisklę bardzo młode, ale jak tylko papug podrośnie wkleję coś nowego.

Obrazek
-------------------------------------
www.moje-papugi.pl

Michallip
Posty: 428
Rejestracja: wt sty 09, 2007 19:57
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

#18

Post autor: Michallip » wt wrz 23, 2008 21:30

A tu zdjęcie rodziców:
Obrazek
-------------------------------------
www.moje-papugi.pl

witek20
Posty: 26
Rejestracja: śr wrz 17, 2008 16:21
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, wróbliczki, rozelle białolice, aleksadrety, nimfy i ryżowce
Lokalizacja: otwock
Kontakt:

#19

Post autor: witek20 » wt wrz 30, 2008 19:31

moje nierozłączki
Załączniki
Obraz12e 005.jpg
jedna para
Obraz12e 007.jpg
fiszerki
Ostatnio zmieniony czw lis 04, 2010 16:18 przez witek20, łącznie zmieniany 1 raz.

Gerard
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 439
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 22:05
Ptaki które hoduję:

#20

Post autor: Gerard » śr paź 01, 2008 21:45

Michallip: jak wyglądają teraz te młode nierozłączki( te ze zdjecia w budce)? Możesz dać fotkę?

Czy ktoś ma zdjęcie młodziutkiej ( w puchu) nierozłaczki czerwonoczelnej lutino? Interesuje mnie jak wygląda puch . Jeżeli ktoś ma fotkę to byłoby super .Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Żywienie-zdrowie-hodowla nierozłączek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość