moje nierozłączki

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#21

Post autor: GoldAngelo » pn wrz 13, 2010 16:20

kopi, ewahejduk obie macie częściowo racje. ewahejduk-zgadzam się z tym, że nierozłączki są ptakami silnie związanymi ze swoim terytorium. kopi-agresywność u nierozłączek czy dominacja pary jest mało widoczna, ale jest. Z tym, że ciężko żeby było to widać gdy tych par masz sporo (a jeśli po prostu Tobie się wyjątek trafił-szczerze gratuluje i życzę takich wyjątków jak najwięcej), ale jeśli masz dwie czy trzy pary, to tutaj sytuacja jest inna. Jedna para rzeczywiście będzie dominowała i ciągle będą walczyły.

Jeżeli nierozłączki trzymasz w sporej grupie, to tutaj dominacji nie ma. A terytorium, myślę, że w wolierach czy trzymane od razu ptaki uznają się za stado i dlatego bronią tylko budek lęgowych i przeważnie nie dochodzi do większych sprzeczek. (ale to już moje przemyślenia i o ile dobrze pamiętam nie są potwierdzone przez literaturę, o tym co napisałem wyżej czytałem całkiem sporo, i wciąż zgłębiam lekturę;) )
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

glizda177
Posty: 603
Rejestracja: pt gru 26, 2008 20:15
Ptaki które hoduję: lora wielka aleksandretty patagonki senegalki żako kakadu
Lokalizacja: dolnośląskie

#22

Post autor: glizda177 » pn wrz 13, 2010 16:55

Ja mam 4 parki w wolierze zewnętrznej i traktuja się jak stado bronią tylko i wyłącznie budek lęgowych .Widziałam sprzeczki jak stado się zapoznawało ze sobą ,ale nie jakieś straszne np. rysa w okolicy oka, nie widziałam też ataków na żadnego członka stada .Ja trzymam moje mini stado w wolierze długiej na 200cm , szer zdaje sie 65 i wysokiej na jakieś 3,5 m .

ewahejduk
Posty: 109
Rejestracja: czw sie 12, 2010 17:35
Ptaki które hoduję: nierozłączki
Lokalizacja: Jarocin

#23

Post autor: ewahejduk » wt wrz 14, 2010 09:19

Ja od kilku tyg mam samczyka, który przybył do mojego domu skrajnie zagłodzony. Ważył nic. skóra, kości i pióra. Został wpuszczony do woliery z 20 nierozłączkami i te go atakowały, szatkowały i wyrywały pióra i nie dopuszczały do jedzenia. Efekt skrajne wychudzenie i umiejętność jedzenia tylko i wyłącznie prosa senegalskiego, które zostawało w karmniku po najedzeniu się całej reszty. Chciałam nabyć silnego zdrowego samczyka dla mojej samiczki. Szczęście dla Samuela że zakochałam się w tym panu jajeczko od pierwszego wejrzenia i wiedziałam że tylko on. Ta jego cudna żółtość go uratowała. Teraz u mnie dochodzi do siebie pod okiem weterynarza.

kopi
Posty: 37
Rejestracja: wt paź 28, 2008 21:15
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Wrocław

#24

Post autor: kopi » wt wrz 14, 2010 09:33

ewahejduk pisze:Został wpuszczony do woliery z 20 nierozłączkami i te go atakowały, szatkowały i wyrywały pióra i nie dopuszczały do jedzenia.

Tak, ale to inna cecha zwierząt. Nic nie ma wspólnego z terytorialnością. Po prostu atakują chorego osobnika. Tak na wszelki wypadek lepiej go zabić, bo może być chory na chorobę zakaźną.

glizda177
Posty: 603
Rejestracja: pt gru 26, 2008 20:15
Ptaki które hoduję: lora wielka aleksandretty patagonki senegalki żako kakadu
Lokalizacja: dolnośląskie

#25

Post autor: glizda177 » wt wrz 14, 2010 09:33

no u nierozłaczek przede wszystkim nie można do zgranej grupy dorzucać nowych papużek ,bo wtedy właśnie są takie sprzeczki . Ja rok temu kupiłam parkę czarnogłówek i stado je przyjeło może mam tolerancyjne ptaki. Ewa a twój samczyk jest śliczny :)

ewahejduk
Posty: 109
Rejestracja: czw sie 12, 2010 17:35
Ptaki które hoduję: nierozłączki
Lokalizacja: Jarocin

#26

Post autor: ewahejduk » wt wrz 14, 2010 10:25

Hodowca wpuścił Samuela do grupy jako młodziutkiego dopiero co usamodzielnionego ZDROWEGO SAMCZYKA. kiedy trafił do mnie przez pierwsze dni bałam się że nie przeżyje.

kopi
Posty: 37
Rejestracja: wt paź 28, 2008 21:15
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Wrocław

#27

Post autor: kopi » wt wrz 14, 2010 11:50

glizda177 pisze:no u nierozłaczek przede wszystkim nie można do zgranej grupy dorzucać nowych papużek


Można pod warunkiem, że jest to nierozłączka zdrowa i dojrzała płciowo.
Oczywiście należy obserwować i reagować.

glizda177
Posty: 603
Rejestracja: pt gru 26, 2008 20:15
Ptaki które hoduję: lora wielka aleksandretty patagonki senegalki żako kakadu
Lokalizacja: dolnośląskie

#28

Post autor: glizda177 » wt wrz 14, 2010 12:14

Nawet zdrowa zamęczą jak im się nie spodoba ..

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1908
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#29

Post autor: Al » wt wrz 14, 2010 16:38

Szczególnie jak siedzą na jajkach, to każdy nowy/nawet parka/ to intruz, którego trzeba się pozbyć.

kopi
Posty: 37
Rejestracja: wt paź 28, 2008 21:15
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Wrocław

#30

Post autor: kopi » wt wrz 14, 2010 20:49

Ale wydaje mi się, że mylicie pojęcia. Ja uważam, że u nierozłączek nie ma instynktu terytorialnego jak np. u gołąbków diamentowych. A te objawy agresji o których piszecie wynikają zupełnie z czego innego.

Awatar użytkownika
Grzegorz
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 853
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta obrożna, większa, chińska, himalajska, różowopierśna, seledynowa, żako, rudosterka, księżniczka walii, konura słoneczna, ara ararauna
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

#31

Post autor: Grzegorz » śr wrz 15, 2010 15:31

To przyznam że aż mnie ciekawi z czego one wynikają :-)
www.papugi.pl - papugi ogłoszenia
Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia...

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Pozostałe tematy dotyczące nierozłączek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość