ziarno w kupkach - niestrawnosc?

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
AnkaH
Posty: 2
Rejestracja: sob lut 03, 2007 12:57
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Delft/Holandia
Kontakt:

ziarno w kupkach - niestrawnosc?

#1

Post autor: AnkaH » sob lut 03, 2007 13:10

Witam Wszystkich! Wracam na forum po dlugiej nieobecnosci ;)

Dzis rano zauwazylam w kupkach jedngo z moich ptaszorkow ziarno (w kupkach z nocy). Kupki "dzisiejsze" sa ladne, mozna powiedziec klasyczne. Ptak jest wesoly, dokazuje, ma apetyt, pije. Obecnosc ziarnek tlumacze sobie chwilowa niestrawnoscia spowodowana stresem. Wczoraj czyscialam klatke i jak ja odtawialam na miejsce to zaczepilam o galzki dzewka i wlasnie ten ptak byl juz w klatce i sie strasznie wystraszyl. Dostal dzis do picia rumianek z wit C, moczone ziarenka, dostanie jeszcze pozniej ryz. Taka sytuacja ma miejsce juz drugi raz. Tan sam ptak mial juz raz ziarenka w kupkach, kilka miesiecy temu, po pierwszym przycinaniu pazurkow. Wtedy rowniez dolegliwosc przeszla bardzo szybko. Zastanawiam sie tylko czy to rzeczywiscie stres czy tez moze cos innego dzieje sie z ptaszorkiem. Bede wdzieczna za podpowiedzi :)

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#2

Post autor: WOJTEKZ » sob lut 03, 2007 14:24

Nie strawione nasiona w kale to według lekarzy specjalistów choroba przewlekła, objawy mogą pojawić się nagle. Objawy kliniczene: Depresja, postępujące wychudzenie, brak apetytu, wzmożone pragnienie , wielomocz, zwracanie zawartości wola , niekiedy słabość kończyn , niezborność ruchu , kulawizna. Czynniki przyczyniające się do choroby to: Pokarm o nieprawidłowej konsystencji , niedrożność jelita cienkiego, operacja w jamie brzusznej (tego nie rozumiem) , stres. Leczenia nie opracowano. Leczenie wspomagające Nystatyna i Vitaminum B1. Nazwa choroby: Neuropatyczny syndrom rozszerzenia żołądka gruczolowego u papug.
To jest opis choroby opracowany przez lekarzy weterynarii. Opisy chrób będą zamieszczone na stronie www.aleksandretta.pl
Moim skromnym zdaniem powinnaś zastosować przez jakiś czas dietę w postaci gotowanego ryzu. To że ptak dostaje do picia rumianek zakwaszony witaminą C to też bardzo dobrze. Na innych forach toczy się burzliwa dyskusja na temat zakwaszania wody. Może Karina się wypowie co sądzi na temat niestrawionych ziaren, jest lekarzem weterynarii , a ja nie jestem w tych sprawach kompetentny , nie mam zamiaru nikomu zaszkodzić.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

Awatar użytkownika
AnkaH
Posty: 2
Rejestracja: sob lut 03, 2007 12:57
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Delft/Holandia
Kontakt:

#3

Post autor: AnkaH » sob lut 03, 2007 18:11

Wojtek dziekuje za wyczerpujacy opis. Poza krzywymi lapkami (ale ma je takie od malego pisklecia) i ziarnami w kupkach Fijol na razie nie ma innych objawow.

Fijol dostal ryz, ktory zreszta uwielbia. Bwi sie, skacze i dokucza Zoltemu. Nietety w co ktorejs kupce pojawia sie pojedynncze niestrawione ziarno :( i kupki sa teraz jasnozielone (co chyba moze byc spowodowane ryzem). Wyslalam juz maila do mojego weta w Delft z opisem objawow i mam nadzieje, ze odpowie. Jesli nie odpowie to zadzwonie w poniedzialek zeby sie dowiedziec czy oni w tej mojej kilinice sa wstanie w ogole zdiagnozowac choroba Fijola. Niestety do specjalisty mam dosc daleko, tak okolo 60 km, moze wiecej.

Małgosia
Posty: 78
Rejestracja: śr sty 27, 2010 15:11
Ptaki które hoduję: Faliste
Lokalizacja: ...

#4

Post autor: Małgosia » czw maja 27, 2010 14:25

Witam ja dzis też zauważyłam u mojego samczyka falki ziarno w kupkach poza tym kupki są dość spore jak na papużkę... :-/
Z tego co wyczytałam to stres powoduje taką reakcję..samczyk jest w trakcie karmienia samiczki która siedzi na jajkach może to że za kilka dni zostanie tatusiem go przerasta i się biedak stresuje.... :lol: :?:
Małgosia

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#5

Post autor: wojtek » czw maja 27, 2010 19:50

Ptaki wysiadujące jajka żadziej wychodzą się załatwiać, dlatego większe kupy. Sprawdz jeszcze czy napewno ziarno jest w kupach czy tylko zrobił ją na ziarno rozsypane.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Małgosia
Posty: 78
Rejestracja: śr sty 27, 2010 15:11
Ptaki które hoduję: Faliste
Lokalizacja: ...

#6

Post autor: Małgosia » czw maja 27, 2010 20:09

Teraz byłam zajrzeć do papug...samczyk siedzi na żerdce przy wejściu do budki a pod nim kupki są normalne...drobne i malutkie w objętości....,za to pod żerdką na której codziennie nocuje na dnie klatki leżą odchody większe i ze ziarnkami prosa w nich... :-|
Małgosia

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Żywienie-zdrowie-hodowla papużek falistych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości