Problem przy rozmnażaniu.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Rafalus398
Posty: 7
Rejestracja: sob maja 11, 2019 11:58
Ptaki które hoduję: Papugi faliste

Problem przy rozmnażaniu.

#1

Post autor: Rafalus398 » sob maja 11, 2019 12:05

Witam mam 2 samiczki i jednego samca. Jedna z samiczek znosi jajka ale samiec nie za bardzo sie interejuje tą która siedzi w budce legowej ma jajkach. Wczoraj byly dwa jajka ale weszły wszystkie trzy i je rozbiły. I tu pytanie jak je rozdzielić? Czy tą która siedzi na jajkach zostawić samą bo nie lubią sie z samcem czy zostawić ją samą? Zeby nie rozbiły kolejnego jajka? Proszę o pomoc i rady.

Awatar użytkownika
Rozalka:)
Posty: 389
Rejestracja: wt cze 14, 2016 10:57
Ptaki które hoduję: Lilianki, rudosterka zielonolica
Lokalizacja: Siedlce

#2

Post autor: Rozalka:) » sob maja 11, 2019 12:32

A samiec w ogóle kopulował? Skoro on nie lubi tej samicy na jajkach to może wcale z nią nie kopulował, możliwe, że zniosła bo chciała mieć dzieci, w takim przypadku jajko jest puste i ani z tego ani z kolejnych nic nie będzie. Możesz sprawdzić prześwietlając czy ono jest zapłodnione czy nie (jeśli tak, byłyby widoczne naczynka krwionośne, jak się nie mylę)

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1921
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#3

Post autor: Al » sob maja 11, 2019 16:45

do odbycia legu musi być para, przewaznie sa problemy gdy mamy 3 ptaki, najlepiej zabrać budkę, albo dokupić samca i powiesic drugą

Rafalus398
Posty: 7
Rejestracja: sob maja 11, 2019 11:58
Ptaki które hoduję: Papugi faliste

#4

Post autor: Rafalus398 » sob maja 11, 2019 17:44

Zostawiłem samicę która siedzi na jajku a parę wziąłem do innej klatki i widać że samiec chce przejść do klatkibw której jest samica z jajkiem. I nie wiem czy zostawić go z tą co siedzi i sie bardziej lubią czy dac go do tej co siedzi na jajku?

Awatar użytkownika
Rozalka:)
Posty: 389
Rejestracja: wt cze 14, 2016 10:57
Ptaki które hoduję: Lilianki, rudosterka zielonolica
Lokalizacja: Siedlce

#5

Post autor: Rozalka:) » sob maja 11, 2019 18:06

A sprawdziłeś czy jajko jest zapłodnione? I czy widziałeś wcześniej gody?

Rafalus398
Posty: 7
Rejestracja: sob maja 11, 2019 11:58
Ptaki które hoduję: Papugi faliste

#6

Post autor: Rafalus398 » sob maja 11, 2019 18:20

Jajka nie sprawdzałem bo teraz nie mam możliwości jutro sprawdzę. A czy po wyciagnieciu i dotykaniu jajka samica będzie chciała siedzieć na nim czy trzeba to zrobić w rękawiczkach? Godów nie zauważyłem żeby z tą jakieś byly z tą co samiec teraz siedzi to widziałem

Awatar użytkownika
Rozalka:)
Posty: 389
Rejestracja: wt cze 14, 2016 10:57
Ptaki które hoduję: Lilianki, rudosterka zielonolica
Lokalizacja: Siedlce

#7

Post autor: Rozalka:) » sob maja 11, 2019 18:36

Ptakom to nie przeszkadza i można robić gołymi rękoma. Skoro nie widziałeś godów z nią, a samiec woli tą drugą to myślę, że można zabrać budkę bo pewnie to puste jajko

Rafalus398
Posty: 7
Rejestracja: sob maja 11, 2019 11:58
Ptaki które hoduję: Papugi faliste

#8

Post autor: Rafalus398 » sob maja 11, 2019 21:06

Ale nie wiem czy to napewno ta zniosła jajko z którą nie było godów bo mogła znieść równie dobrze ta z którą widziałem że miała gody. Bo ona też siedziała w budce tylko mniej niż ta co do tej pory

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#9

Post autor: WOJTEKZ » sob maja 11, 2019 21:09

Wyrzuć jajka, rozsadź ptaki, samca daj do tej samicy z którą były gody, załóż budkę i obserwuj.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

Rafalus398
Posty: 7
Rejestracja: sob maja 11, 2019 11:58
Ptaki które hoduję: Papugi faliste

#10

Post autor: Rafalus398 » pn cze 03, 2019 23:27

Witam papużka wysiedziała jajka i są małe. Czy trzeba jakieś specjalne jedzenie dawać samicy czy pilnować to co jadła do tej pory? I proszę o jakieś dobre rady jak postępować z małymi, co im dawać a czego unikać

Awatar użytkownika
Agata82
Posty: 269
Rejestracja: wt paź 09, 2018 13:32
Ptaki które hoduję: Ruffi -ręcznie karmiona rudosterka zielonolica, mutacja yellow sided
Lokalizacja: Śląskie

#11

Post autor: Agata82 » wt cze 04, 2019 06:55

Teraz są gortowe mieszanki jajeczne, ale jak ja byłam mała - mój tata gotował jajka na twardo ( bardzo twardo) rozgniatał to widelcem, dodawał zmielone skorupki tych jajek (obrane z błonek) i łyżkę bułki tartej ( to ie wiem po co) - taka mieszanka była dostępna podczas całych lęgów, aż do wykarmienia młodych. Trzeba uważać - szybko pleśnieje - pilnować i regularnie podawać świeżą. Oprócz tego dostęp do owoców, warzyw, zieleninki i ziarna oczywiście.

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1921
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#12

Post autor: Al » wt cze 04, 2019 15:37

tak sie robiło kiedys, bułka tarta to odpady piekarnicze bez wartosci, wystarczy samo jajko, to czego nie zjedzą w ciagu 2-3 godzin wyrzucamy

Rafalus398
Posty: 7
Rejestracja: sob maja 11, 2019 11:58
Ptaki które hoduję: Papugi faliste

#13

Post autor: Rafalus398 » wt cze 25, 2019 13:52

Potrzebuję pomocy bo ze wzgledu na wysoką temperaturę wynioslem papuge z małym na pole do cienie i nie wiem jakim spospbem uciekła mi samica od małej papugi 😣😵😧. I czy jest możliwość że samica wróci do posklecia czy nie? Nie była wczesniej wypuszczana z klatki. I co dawac mlej? Mała papuga juz ma puszek i zaczynają juz jej rosnąć piórka. Proszę pomóżcie

Awatar użytkownika
Rozalka:)
Posty: 389
Rejestracja: wt cze 14, 2016 10:57
Ptaki które hoduję: Lilianki, rudosterka zielonolica
Lokalizacja: Siedlce

#14

Post autor: Rozalka:) » wt cze 25, 2019 14:18

Moje propozycje zwiększające szanse:
- postaw klatkę tam gdzie była podczas ucieczki razem z młodym - tylko tak to napisane, że mam wątpliwości, czy samiec też jest? Jeśli tak to on też może być w klatce tylko musi być oczywiście zamknięta - ale może przylecieć i będziesz mógł złapać, jak jest pisklak sam to lepiej go dokarmiać nawet gdyby miała wrócić
- możesz dać coś co bardzo lubi tak żeby widziała i przyleciała do klatki
- czasami puszczanie nagrania głosu pomaga
- jeżeli masz konto na fb to tam jest grupa "Papugi znalezione i zaginione" (o ile nie przekręciłam) - tam możesz też napisać, może ktoś inny znajdzie i złapie
To moje propozycje, może ktoś inny je "udoskonali"
Ps. co do dokarmiania jeśli będzie potrzebne to ja już nie pomogę

Rafalus398
Posty: 7
Rejestracja: sob maja 11, 2019 11:58
Ptaki które hoduję: Papugi faliste

#15

Post autor: Rafalus398 » wt cze 25, 2019 14:45

Obok w klatce siedzi inna samica z tym samcem bo miałem 2 papugi i jednego samca ale się dziobaly. Tak że głos slyszy tamtych papug. Klatak jest w tym miejscu ale będę musiał zabrać bo bedzie w slonecznym miejscu po południu
A czy inna papuga z samcem może wykarmic to mlode czy raczej go zadziobia?

Awatar użytkownika
Rozalka:)
Posty: 389
Rejestracja: wt cze 14, 2016 10:57
Ptaki które hoduję: Lilianki, rudosterka zielonolica
Lokalizacja: Siedlce

#16

Post autor: Rozalka:) » wt cze 25, 2019 15:26

Wątpię by wykarmiły - ogółem istnieją takie przypadki gdy adoptują obce pisklę ale mi się wydaje, że to robią głównie papugi które już odchowały swoje dzieci wcześniej (a przynajmniej wiem, że zaleca się takich z doświadczeniem rodziców) i chyba musiałyby mieć w tej chwili młode ale nie jestem pewna, jednak p. faliste potrafią być agresywne (jak sam wiesz) i mogłoby być ryzykowne. Ale tutaj są osoby z dużo większym doświadczeniem ode mnie...

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1921
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#17

Post autor: Al » czw cze 27, 2019 18:02

nie wychowa, jak będzie mała ochote na legi z tym samcem to zabije pisklaka w budce, papugi nie adoptują pisklaków jak nie maja swoich w budce w podobnym wieku, wtedy można podłożyć pisklaka - ale u falistych można dac tylko inną falistą,Nigdy falista nie adoptuje ani nie wykarmi pisklaka innego gatunku. Obserwuj czy samiec go karmi, jezeli nie to musisz Ty to zrobić, kupić pokarm do rk i wychować maLucha

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Żywienie-zdrowie-hodowla papużek falistych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości