Papużka falista(Melopsittacus undulatus)-artykuł

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

Papużka falista(Melopsittacus undulatus)-artykuł

#1

Post autor: GoldAngelo » ndz lis 14, 2010 14:41

Papużka falista (Melopsittacus undulatus, zwana także Falistą) to mała papuga należąca do rodziny Melopsittacini.
Mimo, że papużki faliste często nazywane są papużkami, zwłaszcza w amerykańskim angielskim, termin ten odnosi się również do jednego z wielu małych papug z długim płaskim ogonem. Papużka Falista zamieszkuje centralna część suchej Australii i przetrwała na tym kontynencie ponad 5 mln lat. Nazwa Papużka falista pochodzi od aborygenów, po australijsku określanych "Betcherrygah", co w skrócie oznacza "dobre do zjedzenia", w skrócie brzmi "Budgie" (z ang. znaczy Falista)-czyli powszechna nazwa tej niewielkiej papugi.

Faliste jako pupile

Falista to jedna z najbardziej lubianych papug na całym świecie. Jest inteligentna, czuła i piękna. Falista może być wspaniałym dodatkiem w każdym domu. Wyhodowano całą masę mutacji papużek falistych.
Papużki faliste mogą uczyć się mówić i wygwizdywać rożne melodie. W rzeczywistości uważane są za jedne z najlepszych mówców wśród ptaków. Mogą nauczyć się wymawiania setek słów i zwrotów. W realnym życiu jedna papużka falista z Kalifornii potrafiła wymówić 1728 słów, zmarła w 1994 roku. Inna falista o nazwie ,,Sparky Williams" posiadał w repertuarze 8 wierszyków, 360 zwrotów i ponad 550 słów. Stała się gwiazdą i doczekał się 20 000 kopii, które zaczęto sprzedawać tuż po jego śmierci w 1962 roku.
Są inteligentnymi zwierzątkami stadnymi i cieszą się zabawą i interakcją z ludźmi jak i z innymi osobnikami swojego gatunku. Wspólne zabawy obejmują takie zachowania jak obkorowywanie drewna, szczególnie wśród samic.
W niewoli Melopsittacus undulatus żyje od 5-8 lat, ale znane są przypadki kiedy dożywały lat 15 kiedy otoczone były dobrą opieką. Żywotność zależy od podgatunku(papużki faliste różnych odmian-np. Czubata, żyje krócej od zwykłej papużki.) i indywidualnej kondycji zdrowotnej zależnej od ćwiczeń i diety.
Te małe skarby sprzedawane są po bardzo niskich cenach, a zatem jest niedoceniania. Często trzymane są w tak małych klatkach, że nie pozwalają im nawet na ćwiczenia i zabawy, na które mają ochotę. Klatki powinny mieć kilka zabawek i żerdzi, jak również kilka karmników z wodą i pokarmem,. Odległości między żerdziami powinny być na tyle duże, żeby zmuszały papużki do latania z jednej na drugą.
Ta strona internetowa zawiera informacje i przykładowe klatki dla falistych.
Faliste są całkiem zabawne, choć nie są tak zabawne jak kakadu lub inne papugi. Ale mimo wszystko naprawdę są super pupilami dla początkujących.
Faliste często kupowane są jako pupile dla dzieci i często po "początkowym zauroczeniu" są zaniedbywane i zainteresowanie nimi słabnie. Tysiące z nich umiera z głodu lub odwodnienia spowodowanego pustymi karmnikami i poidłami. Jestem przekonany, że jeśli nie lubisz ptaków nie powinieneś dawać im dzieciom na pupili, ponieważ jest to doskonałą okazją żebyś sam stał się ich głównym opiekunem. Jeśli jednak kochasz ptaki, lubisz utrzymywać kontakt z nimi i je obserwować-prawdopodobnie wytworzy się między wami wspaniała więź.

Opis zewnętrzny:

Faliste na ogół są zielone, ale hodowcy stworzyli wiele kolorowych mutacji i ich odcieni, zaczynając od bieli, przez turkus do barwnych mutacji, Można znaleźć papużki mające czubek lub loczki na piórach.
Długość: około 18 cm
Waga: od 25-60 gramów.
Uwaga:waga ptaka jest wyraźną wskazówką dotyczącą stanu jego zdrowia i problemów zdrowotnych. (Kliknij tutaj anu uzyskać informacje na temat chorób związanych ze zmniejszeniem lub zwiększeniem masy ciała.) Regularne kontrole wagi pupila pozwoli nam poznać jego normalną zdrową masę. Każde odchylenie od niej w górę lub w dół powinno być skonsultowane z lekarzem weterynarii.

Ubarwienie upierzenia:

Dzikie papużki faliste mają barwę zieloną i na grzbiecie, i na pod brzusiu. Natomiast niektóre partie ciała przebarwiają się na czarno i żółto. Czoło i twarz jest żółta u dorosłych osobników oraz przebarwione czarnym z żółtym u młodych. Do zmiany wyglądu upierzenie i przeobrażenia się w dorosłego osobnika dochodzi około 3-4 miesiąca życia. Każdy młody ma mały, ciemno purpurową plamkę na policzku i dwie czarne plamki na gardle. Ogon jest zielonkawo niebieski lub fioletowy. Ich skrzydła są czarno-zielone, a lotki są czarne, pokryte żółtymi frędzlami.

Nogi:

Szaroniebieskie, palce zagięte.
Dorosłe samce mają zazwyczaj niebieską woskówke, samice brązową.

Określanie płci i przybliżony wiek:

Kolor woskówki różnie się zależnie od płci, a także wieku i kondycji..
Dorosły samiec(8 miesięcy lub więcej):
Niebieski lub purpurowo niebieski dla zwykłych odmian i różowo jasny dla lutnio/albino oraz inne czarnookie mutacje.
Dorosła samica(8 miesięcy lub więcej):
Brązowe.
Młode papużki: Woskówka jest różowa u obu płci, jednak niedojrzały samiec może już mieć prześwity fioletowego/różowego odcieniu. Rozróżnienie płci u papużek poniżej 8 miesiąca życia jest trudne, bo woskówka ma tendencje do zmiany koloru.

Upierzenie:

Tylko do naturalnej odmiany barwnej: Faliste, które są poniżej 4 miesiąca zycia będzie miał głowę pokrytą piórami różnokolorowymi(czarny-zielony) i będzie tak na całej długości jej ciała. Faliste przy przechodzeniu przez pierwsze pierzenie nabierają jasnego koloru.
Nie dotyczy to odmian barwnych Lutino/Alboino i recesywnych.

Zachowanie: Samce są bardziej wokalni niż samice i bardziej różnorodni w swoich piosenkach. Samice mogą być bardziej od samców agresywne. Samce często są bardziej aktywne.

Oczy:

-Młode faliste(do 4 miesiąca życia): wszystkie mają czarne oczy.
-Faliste od 4-6 miesiąca życia: szare tęczówki.
-Faliste od 6-8 miesiąca życia: lekko szare tęczówki
-Faliste od 8 miesiąca życia: białe tęczówki.

Uwaga: Wyjątkiem są Lutino, Albino. Dominujące i recesywne cechy również mają wpływ na pierścienie wokół oka.

Artykuł został przetłumaczony przeze mnie dzięki zgodzie i uprzejmości http://www.avianweb.com . Bezpośredni link do artykułu: http://avianweb.com/budgieinfo.htm Zabrania się jego rozpowszechniania bez zgody http://www.avianweb.com
Załączniki
Papużka falista naturalnie ubarwiona.jpg
Para papużek falistych.jpg
Para papużek falistych.jpg (96.59 KiB) Przejrzano 13984 razy
Szara odmiana barwna papużki falistej.jpg
Szara odmiana barwna papużki falistej.jpg (63.37 KiB) Przejrzano 13984 razy
Ostatnio zmieniony ndz lis 14, 2010 16:45 przez GoldAngelo, łącznie zmieniany 2 razy.
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Żywienie-zdrowie-hodowla papużek falistych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość