budki dla ptaków

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

budki dla ptaków

#1

Post autor: pysia34 » wt mar 20, 2012 10:50

Polecam zakup budek dla ptaków w sieci Aldi :) Sliczne domki solidnie wykonane za przyzwoite pieniądze 29zł http://www.garnek.pl/pysia34/20039371/budki-legowe http://www.garnek.pl/pysia34/20039391/budka-legowa

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post autor: Krysia- » wt mar 20, 2012 12:04

Sorry Pysiu, może i te budki są ładne dla ludzkiego oka, ale absolutnie nie są praktyczne dla ptaków. Moim zdaniem tylko strata kasy.
Otwierany dach - każda kocina, wrony, sroki są w stanie otworzyć i wyjąć cały lęg ptasi,
Patyki przy wlocie - ułatwienie drapieżnikom do siadania i czyhania na młode,
Domek dyndający na sznurku - dom ma być stabilny, nie musi się kołysać jak huśtawka,
Otwór wlotowy - jaka jest średnica ? Moim zdaniem nawet dla szpaka jest otwór za duzy.
Za cienkie deski - nie zapewniają ptakom odpowiednich warunków a na dodatek łatwiej rozkują je dzięcioły,
Gładkie ściany - wewnętrzne ścianki muszą być wykonane z nie heblowanych desek bo to ułatwia maluchom dostanie się do otworu wlotowego.
Farba - domki powinny być szczelne (imitujące naturalne dziuple), wykonane z materiałów, które nie są niczym impregnowane ani w żaden sposób malowane,
Podstawka pod domkiem - absolutnie zbyteczna bo tylko ułatwia drapieznikom stabilność przy próbach wyjęcia lęgu.
Jeśli już chcemy pomóc ptakom, przywabić je do swoich ogrodów, to czyńmy to z głową :-D
Dla tych, którzy chcą budki legowe zawiesić, polecam zapoznanie się ze stronami http://www.pwg.otop.org.pl/chronic1.php .

Tam są podane i odpowiednie wymiary dla otworów wlotowych dla poszczególnych gatunków ptaków jak również zalecenia jak budować i wieszać.
Ja na działce mam cztery budki i w każdej co roku mam lęgi. Czasami nawet i po dwa z jednej budki :-D
Załączniki
budka lęgowa.jpg
W tej budce sikory modraszki urzedują
budka lęg.jpg
Tę niestety rozkuł dzięcioł. Ale mam jeszcze dwie inne, w których otwór jest obity blachą.

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#3

Post autor: pysia34 » wt mar 20, 2012 12:42

Krychna mam 20 budek wokół domu (las) i do żadnego domku nigdy nie dobrały sie drapieżniki, dzięcioły zresztą też nie (a karmi się ich u mnie kilka) :) otwór wlotowy ma 3cm więc kapeńkę za mało jak dla szpaka :D w środku nie malowana sklejka. Nie wiem jak u ciebie ale u mnie domki wiszą na 6m czasem 7 (moja drabina ma 9m) i wszystkie są zamieszkałe w tym jeden przez wiewiórki. Na patyczku przy wylocie poza ptaszkiem kot czy fredka raczej też sie nie utrzyma - za delikatny :) ale masz racje najlepsze są te z nieheblowanych desek :) Potwierdzam :) Skobelek jednak do dachu w nich zamontuje dla bezpiezeństwa. No i przypominam zapominalskim o czyszczeniu budek jak ktoś zimą nie wyczyścił.

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#4

Post autor: wojtek » wt mar 20, 2012 15:53

Krysia- pisze:Sorry Pysiu, może i te budki są ładne dla ludzkiego oka, ale absolutnie nie są praktyczne dla ptaków. Moim zdaniem tylko strata kasy.

Popieram w 100%
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Awatar użytkownika
Kaczta
Posty: 0
Rejestracja: pt mar 22, 2024 12:21
Ptaki które hoduję: Kanarki
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#5

Post autor: Kaczta » pt mar 22, 2024 12:36

A ja takie budki robię własnoręcznie :) może kiedyś wystawię na sprzedaż ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Polecam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości