Co jedza wasze senegalki?

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#41

Post autor: Krysia- » pn maja 23, 2011 20:07

Plaster pisze:A mnie zastanawia takie coś: ma sens wysianie w doniczce mieszanki nasion, które normalnie się kiełkuje?

Jak najbardziej ma sens bo niektóre tłuste nasiona tracą swą kaloryczność na rzecz wytworzenia nowych witamin w czasie kiełkowania i wzrostu.
Zalecam trochę cierpliwości i przeczytanie tematów http://aleksandretta.pl/forum/viewforum.php?f=150 Tam znajdziesz masę cennych informacji, które spokojnie możesz zastosować dla swego pupila.
Plaster pisze:.... tylko czy taka zielenina będzie miała pozytywną wartość dla papugi?

Jeśli tylko Twoja papużka będzie chciała tę zieleninę tknąć, to zapewniam, że będzie miała wartość odżywczą. Przede wszystkim będzie to wolne od zanieczyszczeń chemicznych bo hodowane w mieszkaniu..........
Sebobon pisze:....... mogą być problemy z wpadaniem w złe nawyki żywieniowe i uzależnianiem się od słonecznika (staram sie wybierać słonecznik). .....

Wybierany słonecznik skiełkuj, a wówczas straci prawie 50 % kaloryczności na wytworzenie innych witamin podczas kiełkowania. Poczytaj temat http://aleksandretta.pl/forum/viewtopic.php?t=2995
A co do kwiatów jadalnych, to też poczytaj http://aleksandretta.pl/forum/viewtopic.php?t=601
http://aleksandretta.pl/forum/viewtopic.php?t=1034

Awatar użytkownika
Sebobon
Posty: 117
Rejestracja: sob maja 07, 2011 23:15
Ptaki które hoduję: senegalka
Lokalizacja: Dublin / Elbląg

#42

Post autor: Sebobon » wt maja 24, 2011 13:02

Dzięki Krysia-, do tych dwóch linków sie jescze nie dokopałem. Próbowałem wykiełkować słonecznik, ale musiałem wywalic, bo spleśniał i zacząłem sie bać tego całego kiełkowania.
Ogólnie to monotonia jedzeniowa jest, bo z oporami wprowadzanie nowych rzeczy przychodzi.
Ciekawostka: Odkąd ograniczyłem słonecznik i orzechy zmienił sie zapach ptaszka, tzn stracił taki swój zapach charakterystyczny. Czytałem post o amazonkach, że może być związek z tłustym jedzeniem i wydzielaniem zapachu. Może to cos w tym stylu skoro mechanizm ochrony piór podobny u tych gatunków. Nie wiem jak to sie ma do rzeczywistosci.
Pozdrawiam

Plaster
Posty: 34
Rejestracja: sob kwie 09, 2011 16:37
Ptaki które hoduję: Senegalka
Lokalizacja: Warszawa

#43

Post autor: Plaster » wt maja 24, 2011 18:08

Krysia, dzięki za wyjaśnienia. :) Tamte wątki już przeczytałam, ale akurat tego konkretnego przypadku wysiewania nie widziałam, stąd pytanie. No to do dzieła. ;)

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#44

Post autor: wojtek » wt maja 24, 2011 19:15

Im młodsze papugi tym łatwiej jest je przekonać do nowych pokarmów. Bardzo dobrze jest jak są dwa ptaki, wtedy szybciej się uczą. Jak macie po jednej to sami musicie pokazywać jakie to dobre jedzenie. :-P
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#45

Post autor: Krysia- » śr maja 25, 2011 05:23

Sebobon pisze:..... Próbowałem wykiełkować słonecznik, ale musiałem wywalic, bo spleśniał i zacząłem sie bać tego całego kiełkowania.......

Nie masz czego się bać bo to naprawdę nie jest trudne :mrgreen:
Przeczytaj uważnie temat http://aleksandretta.pl/forum/viewtopic ... sc&start=0 ( sześć stron ciekawej lekturki ). Znajdziesz tam różne metody kiełkowania, które stosują nasi userzy, a nie tylko słonecznik skiełkujesz. :-D
Gdybyś miał pytania odnośnie kiełkowania, to proszę byś je zadał pod w/w linkiem.

Awatar użytkownika
Sebobon
Posty: 117
Rejestracja: sob maja 07, 2011 23:15
Ptaki które hoduję: senegalka
Lokalizacja: Dublin / Elbląg

#46

Post autor: Sebobon » wt cze 07, 2011 11:44

Ostatnio mały sukces w uczeniu nowych pokarmów - przekonałem mojego niejadka do kiwi i maracuji. Czytałem że marakuja ok dla papug (passion fruit) aczkolwiek chciałbym sie upewnić czy rzeczywiście... jak widze pestki to sie czerwone swiatełka ostrzegawcze właczją.

Fajnie że papugi sie uczą, trzeba pokazywać, że sie samemu je, namawiać...

Również mam wątpliwości co do szparagów, cos mi gdzieś przemknęło że są szkodliwe dla papug...

No i miałem kiedyś genialny pomysł żeby dać jej do zabawy kore cynamonu, na szczęście wcześniej poczytałem w necie - i okazuje sie że to co jest w sprzedazy to cassia a nie cynamon, trująca dla papug (duża ilość kumaryny cokolwiek to znaczy).

Pozdrowienia

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#47

Post autor: Krysia- » wt cze 07, 2011 20:08

Sebobon, tu http://aleksandretta.pl/forum/viewtopic.php?t=2470 masz bezpieczne owoce egzotyczne, poczytaj :-D

chrum

#48

Post autor: chrum » sob wrz 17, 2011 12:12

Arbuz. Jak Tolek dostaje arbuza, natychmiast wydziobuje cały miąsz, tyle tylko, że zjada wyłącznie pestki... Reszta zostaje na gustownej kupce obok... :)

Awatar użytkownika
Sebobon
Posty: 117
Rejestracja: sob maja 07, 2011 23:15
Ptaki które hoduję: senegalka
Lokalizacja: Dublin / Elbląg

#49

Post autor: Sebobon » pn wrz 26, 2011 12:42

Mam pytanko odnośnie diety. Uświadomiłem sobie ostatnio że mogę ją źle karmić. Chodzi o źródła białka. Nie daje jej wogle jajek ani mięsa, nie je też granulatu.
Podobno w przyrodzie papugi jedzą owady jak się trafią.
Pomysł z jajkiem czy kurczakiem wydaje mi sie kanibalistyczny. A granulatu zdecydowanie nie chce jeść. Nie jestem równiez przekonany do barwionego granulatu jaki jest tu w sprzedaży.
Daję jej często kiełki mung i soczewicy, groszek zielony, fasolkę szparagową, oczywiście stała karma nasiona, ziarna itp (vitacraft african), sporadycznie jogurt naturalny.

Podobno zła dieta może powodować agresywne zachowania co ma ostatnio miejsce.
Myślicie że przesadzam z vegetarianizmem?

Dzx.

glizda177
Posty: 603
Rejestracja: pt gru 26, 2008 20:15
Ptaki które hoduję: lora wielka aleksandretty patagonki senegalki żako kakadu
Lokalizacja: dolnośląskie

#50

Post autor: glizda177 » wt wrz 27, 2011 11:09

To zdecydowanie przesada z tym wegetarianizmem .. papudze jest to potrzebne moje ptaki a w szczególności klara kakadu je bardzo chetnie miesko z kurczaczka chude .To nie jest kanibalizm , tylko dostarczanie papudze wartości odżywczych.Jajko kazda z moich papug je bardzo chetnie jak i nabiał .Soczewice można podawac w postaci kiełków w niewielkich ilościach proponuje kupic gotową mieszanke do kielkowania wtedy nie przesadzisz z żadnym z ziaren dla mnie to jest bezpieczna opcja .Fasolke szparogowa mozna podawać ugotowana a nie surową.U mnie ptaki dostaja bialy twarozek, jogurt naturalny jogurt grecki bardzo to lubia czasem nawet ze mna zjedza jogurt owocowy .

Awatar użytkownika
Sebobon
Posty: 117
Rejestracja: sob maja 07, 2011 23:15
Ptaki które hoduję: senegalka
Lokalizacja: Dublin / Elbląg

#51

Post autor: Sebobon » śr wrz 28, 2011 11:19

glizda177 pisze: proponuje kupic gotową mieszanke do kielkowania wtedy nie przesadzisz z żadnym z ziaren (...).


glizda177 mówisz więc że można przedawkować soczewicę czy też kiełki mung? wiem że na różne zielone trzeba uważać jak np. szpinak i brokuły bo psuje wapń (moja i tak nie chce tego jeść).

martwi mnie ta dieta ale przecież papugi to zwierzęta roślinożerne. ile one tam tych robaków nałapią w naturze...
wiem że w wegetarianizmie trzeba łączyc aminokwasy, np. strączkowe ze zbożami żeby wyszedł pełen zestaw.

tak sie zastanawiam, papugi sie uczą od rodziców co jeść nie? może dawanie mięsa jest takim ludzkim przeniesieniem?

wczoraj dałem jajko ale nie podeszło jej.
poza tym gdzieś przeczytałem że można dawac tylko żółtko - prawda to?

pls comment

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#52

Post autor: Krysia- » śr wrz 28, 2011 11:40

Sebobon pisze:..... ale przecież papugi to zwierzęta roślinożerne.......

Nie koniecznie. W naturalnym srodowisku stada ulegają sezonowym migracjom co własnie jest spowodowane dostępnością głownych składników ich diety , czyli owoców, nasion i kwiatów.
Zatem trzymane w naszych mieszkaniach muszą dostawać jak najbardziej urozmaicone pożywienie każdego dnia. Nie tylko sucha mieszanka ale również świeże warzywa owoce w miarę możliwości nawet kwiaty czy owoce dzikich drzew .........
Gotowane bez soli chude mięso drobiu również dostarcza białka a przecież nie co dzień musisz je podawać.
Sebobon pisze:...... wczoraj dałem jajko ale nie podeszło jej.
poza tym gdzieś przeczytałem że można dawac tylko żółtko - prawda to?

Nie dawaj całego, ćwiartka wystarczy. Spróbuj rozgniecione jajko wymieszać z odrobiną bułki tartej. I nie zniechęcaj się bo papuga na zawołanie nie zje. Instynkt sam jej da znać czego organizm potrzebuje.
Białko się podaje razem z żółtkiem bo każdy z tych dwóch składników ma zupełnie inne witaminy.

glizda177
Posty: 603
Rejestracja: pt gru 26, 2008 20:15
Ptaki które hoduję: lora wielka aleksandretty patagonki senegalki żako kakadu
Lokalizacja: dolnośląskie

#53

Post autor: glizda177 » śr wrz 28, 2011 11:56

soczewice mozna dawac tylko ugotowana a nie w postaci kielkow .Mung to odstepstwo od normy mozna podawac kielki jak i gotowana .Nie twierdze ze mozna przedawkowac twierdze tylko iz ja wole zbilansowane mieszanki bo nie znam wartosci odżywczych poszczególnych ziarenek a chce dbac o równowagę "odżywcza" moich stworów(czasme nieświadomie wpływasz na wyniki ptaka np. moje żako miało za dużo fosforu przez pomidory ktore uwielbia byc moze niektore ziarenka tez maja takie dzialanie i nie mozna z nimi przesadzac. ) .Mung, fasola szparagowa czy soczewica ktorej nie mozna kielkowac to bardzo ubogie kielki .. w gotowych mieszankach jest duzo wiecej ziarenek ,mozna tez zakupic mieszanke do gotowania składająca sie w duzej miesze z różnych fasolek.Ja stosuje gotowe mieszanki do kielkowania czy tez do gotowania jestem bardzo zadowolona.Co do jajka mozna dodac tez startom marchewke czy buraka bardziej zaciekawi ptaka co to za danie.Jak trafila do mnie kakadu klara nie umiala jesc wielu rzeczy wszystko stopniowo wprowadzałam jajko od razu jej sie spodobało :) Mozesz tez podawac twarożek ja czasem jak jem twarozek ze śmietanom mam wielu wielbicieli tego dania ,ale pamietaj ze twarożek ze śmietana to tłusty posilek i nie moze zjesc tego dużo ani za często. Ptaki ucza sie poprzez naśladowanie wypuść papużkę z klatki i jedz po prostu jajko na twardo gwarantuje ze zrobisz jej smaka :).Ja czesto zostawialam tzn. pułapki na talerzu zostawiałam produkty których moje ptaki nie jadły lub nie znają pozachwycam się jakie to smaczne zjem odrobine i zostawiam talerz a za chwile już ktoś na nim żeruje:)

Awatar użytkownika
Sebobon
Posty: 117
Rejestracja: sob maja 07, 2011 23:15
Ptaki które hoduję: senegalka
Lokalizacja: Dublin / Elbląg

#54

Post autor: Sebobon » śr wrz 28, 2011 12:43

Krysia- pisze: Instynkt sam jej da znać czego organizm potrzebuje.


no właśnie nie rzuciła się na to jajko jak np na daktyle czy groszek. ale z drugiej strony to najchętniej jadłaby tylko słonecznik gdyby mogła

glizda177 pisze:soczewice mozna dawac tylko ugotowana a nie w postaci kielkow


czemu nie kiełki soczewicy? na forum w tym linku o kiełkach chyba jest soczewica...

dzieki

glizda177
Posty: 603
Rejestracja: pt gru 26, 2008 20:15
Ptaki które hoduję: lora wielka aleksandretty patagonki senegalki żako kakadu
Lokalizacja: dolnośląskie

#55

Post autor: glizda177 » śr wrz 28, 2011 12:48

poprawka można podawać ale w niewielkich ilościach coś mi sie pomylilo:/ z soja... grrrrr

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#56

Post autor: wojtek » śr wrz 28, 2011 13:00

glizda177 pisze:Ja czesto zostawialam tzn. pułapki na talerzu zostawiałam produkty których moje ptaki nie jadły lub nie znają pozachwycam się jakie to smaczne zjem odrobine i zostawiam talerz a za chwile już ktoś na nim żeruje:)

To jest bardzo dobry sposób.
Jeżeli papuga jest zainteresowana jedzeniem z talerza.
Ręcznie karmione senegalki po winne brać każdy pokarm z łyżeczki
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

glizda177
Posty: 603
Rejestracja: pt gru 26, 2008 20:15
Ptaki które hoduję: lora wielka aleksandretty patagonki senegalki żako kakadu
Lokalizacja: dolnośląskie

#57

Post autor: glizda177 » śr wrz 28, 2011 13:02

z łychy można też próbować ja klare uczyłąm też z łyżki jeść musy owocowe bo byłą za chuda:(

Plaster
Posty: 34
Rejestracja: sob kwie 09, 2011 16:37
Ptaki które hoduję: Senegalka
Lokalizacja: Warszawa

#58

Post autor: Plaster » śr wrz 28, 2011 18:13

Udawanie, że się je, a później częstuje rzeczywiście działa - przynajmniej na Plastusia.

Jak dostał ostatnio czerwone senegalskie proso, to tak się go bał, że schował się w samym rogu klatki i bacznie obserwował "wroga". Nigdy nie widziałam go tak spanikowanego.
Okazało się, że łodygi się tak bał. Jak odcięłam ją i sam kłos trzymałam na dłoni to poskubał, ale niestety nadal bez "ochroniarza" w postaci mojej skromnej osoby nie ma mowy żeby spróbował.

chrum

#59

Post autor: chrum » czw wrz 29, 2011 07:14

Gdzie można zakupić to senegalskie proso?

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#60

Post autor: wojtek » czw wrz 29, 2011 07:37

chrum pisze:Gdzie można zakupić to senegalskie proso?

czytaj trochę i nie tylko o senegalcach
http://aleksandretta.pl/forum/viewtopic.php?t=4045
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Zywienie-zdrowie-hodowla senegalek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość