Co jedza wasze senegalki?

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
Sebobon
Posty: 117
Rejestracja: sob maja 07, 2011 23:15
Ptaki które hoduję: senegalka
Lokalizacja: Dublin / Elbląg

#61

Post autor: Sebobon » czw wrz 29, 2011 22:08

Plaster pisze:Udawanie, że się je, a później częstuje rzeczywiście działa - przynajmniej na Plastusia.


wczoraj udawałem że jem jajko a dzisiaj brokuła (takiego pt. tenderstem)
ale nie przy klatce tylko niby na talerzu - razem jedliśmy
no i się naiwniaczek na to nabrał

proso i inne kłosy trawy ma zawsze i musze powiedzieć że ostatnio dużo tego wsuwa (pierzy się)

myślę że wszyscy miłośnicy papug powinni zasiadać w loży osób pozytywnie zakręconych

xlukaszx
Posty: 53
Rejestracja: czw wrz 01, 2011 21:41
Ptaki które hoduję: Senegalka, Konura Sloneczna
Lokalizacja: Tampa, FL
Kontakt:

#62

Post autor: xlukaszx » ndz paź 02, 2011 01:27

Ja narzekalem ze rozi nie chce jesc owocow, a odkad kroje w drobne kosteczki i mieszam z nasionkami strasznie polubila ! samego owoca nie zje ale jak jest pomieszany i drobno pokrojony to wcina. Takze jeden problem z glowy! :-)

Awatar użytkownika
Sebobon
Posty: 117
Rejestracja: sob maja 07, 2011 23:15
Ptaki które hoduję: senegalka
Lokalizacja: Dublin / Elbląg

#63

Post autor: Sebobon » czw lis 03, 2011 14:21

Mam pytanie - sorry jeżeli powtarzające się, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.

A mianowicie ile orzechów na tydzień można dawać senegalce? wojtek pisal o migdałach że dwa tygodniowo jest ok. Ale chodzi mi ile orzechów ogólnie, np. też włoskich i laskowych. 2 na tydzień?

Pozdrowienia z krainy deszczowców.

chrum

#64

Post autor: chrum » czw lis 03, 2011 14:25

Chyba i ja się dołączę ze swoim pytaniem. Mówi się, że nie można pozwolić żywić się papdze wyłącznie ziarnem słonecznika. Głownie chodzi zdaje się o niebezpieczeństwo stłuszczenia wątroby.
Ale co zrobić, skoro wszystkie karmy jakie mam, polecane dla senegalek mają w składzie słonecznika, a ja mam wrażenie, że Tolek wyjada wyłacznie te właśnie pestki, reszty nie ruszając.
Czy może to błędne wrażenie, z uwagi na fakt, że wyłacznie słonecznik pozostawia w misce łuski? A może powinienem przed podaniem karmy zabierać słonecznika, żeby jadł także i inne ziarno?
A może zupełnie niepotrzebnie się martwię?

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#65

Post autor: wojtek » czw lis 03, 2011 15:31

Przed lęgami i czasie lęgów podaję Deli Nature 60
Po lęgach daję Deli Nature 62
Sebobon pisze:Ale chodzi mi ile orzechów ogólnie, np. też włoskich i laskowych. 2 na tydzień?

Wszystkie te mieszanki podaję w stanie skiełkowanym i Wam też tak radzę.
Warzywa i owoce to podstawa!
Ciężko jednoznacznie określić ile potrzeba orzechów na jednego ptaka. W Waszym przypadku po winne orzechy i orzeszki ziemne być tylko jako nagroda.
Orzechy włoskie ROZŁUPANE podaję przed lęgami i w trakcie.
Orzeszki ziemne też trzeba rozłupywać i sprawdzać czy nie są zepsute, tak samo jak włoskie.
Wstawiajcie więcej zdjęć na garnek i kopiujcie tu na Nasze form aby można było ocenić stan upierzenia papugi.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

chrum

#66

Post autor: chrum » czw lis 10, 2011 17:56

Wojtek, dziekuję. Załaćzam fotkę Tolka. Niestety nie potrafi z profilu pozować... ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#67

Post autor: wojtek » ndz lis 13, 2011 19:21

Trochę za tłusto żywiony.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

chrum

#68

Post autor: chrum » ndz lis 13, 2011 19:49

A no własnie. Ale co w tej sytuacji zrobić? Żywię go tak:
Mam dwie mieszanki deli 60 i 64 które daję mu na zmianę. Podaję w drugiej misce na zmianę kiełkowaną mieszankę 33 lub owoce z warzywami, jakie tam mi pod rękę wpadną.
Owoców Tolek nie zawsze chce jeść. Z kiełków wyjada jak mi sie wydaję jeden ich rodzaj, takie ziarenka w grubych łupinkach plus troszkę (z wyrazem obrzydzenia na dziobku) fasoli mung.
Co do mieszanek 60 i 64 wyjada z nich (przynajmniej takie mam wrażenie) głównie ziarna słonecznika - co jak sądzę jest głównym źródłem tłuszczu - oraz orzechy (ten sam problem). Odstawiłem kukurydzę z kolby - bo efekt ten sam co słonecznik (wiem, ze kukurydzą skarmia się konie, żeby wagi nabrały:).

No i pytanie, jk mu zmienić dietę? Ograniczyć się do skiełkowanej mieszanki 33? Wybierać przed podaniem ziarna słonecznika (białego i czarnego czy tylko czarnego?) z mieszanek 60 i 64?

A może spróbować wymienić 60 i 64 na granulat?

Dziękuję za pomoc i dobra radę...

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#69

Post autor: wojtek » pn lis 14, 2011 05:50

Podawaj tylko skiełkowaną mieszankę, granulat, ważywa i owoce.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

FriQ
Posty: 10
Rejestracja: sob kwie 28, 2012 11:02
Ptaki które hoduję: szukam
Lokalizacja: mielec

#70

Post autor: FriQ » ndz maja 20, 2012 09:33

Otóż zastanawiam się jaką kupić karmę senegalce. Wszędzie piszą aby mieszać dla dużych ptaków i dla średnich. Lecz z tego co widzę, w karmie jest mnóstwo różnych dodatków typu granulaty i nie granulaty. Zastanawiam się czy nie lepiej zrobić własną karmę. Mam dostęp do sprzedawcy, który ma własne nasiona wszelakiego rodzaju nie pryskane. I tutaj pytanie. Jeżeli chciałbym zrobić własną mieszankę to co i w jakich ilościach najlepiej zmieszać ?

Awatar użytkownika
Sebobon
Posty: 117
Rejestracja: sob maja 07, 2011 23:15
Ptaki które hoduję: senegalka
Lokalizacja: Dublin / Elbląg

#71

Post autor: Sebobon » pn maja 21, 2012 14:02

FriQ IMHO problem chyba w tym, co ten ptak jest nauczony jeść. Może jest właśnie przyzwyczajony do granulatu? Byś musiał znac nawyki żywieniowe tej papugi i potem je uwzględniac i może modyfikować jak jest uzależniona od słonecznika...

Awatar użytkownika
misia458
-#moderator
-#moderator
Posty: 396
Rejestracja: sob maja 16, 2009 08:42
Ptaki które hoduję: Rudosterki
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#72

Post autor: misia458 » pn maja 21, 2012 15:28

A po co w ogóle kombinować z "własnym wyrobem" mieszanki dla papugi ? Na rynku są naprawdę świetnej jakości mieszanki dla papug, doskonale zbilansowane, nie widzę sensu robienia mieszanki samemu... tu kupisz naprawdę bardzo dobre mieszanki, i nie drogo ;-)

http://www.hodowlapapug.pl/
Kochać zwierzęta to nie znaczy "być śmiesznym"

http://www.garnek.pl/anet00

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#73

Post autor: wojtek » pn maja 21, 2012 16:15

Ja nie kombinuje żadnych mieszanek dla swoich ptaków. Stać Cię na papugę powinno Ci też starczyć na pokarm, klatkę itp.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

FriQ
Posty: 10
Rejestracja: sob kwie 28, 2012 11:02
Ptaki które hoduję: szukam
Lokalizacja: mielec

#74

Post autor: FriQ » wt maja 22, 2012 14:39

Nie chodzi o koszty, a o zdrowie. Czy gotowe karmy sa w 100% pewne, nie mają jakiś niechcianych dodatków które mogłyby zaszkodzić ptakowi ?

Awatar użytkownika
fotorobart
Posty: 481
Rejestracja: śr gru 28, 2011 21:50
Ptaki które hoduję: Nic nie hoduję. Mam członków rodziny: Wacka i Kasię
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#75

Post autor: fotorobart » wt maja 22, 2012 19:01

FriQ pisze:Nie chodzi o koszty, a o zdrowie. Czy gotowe karmy sa w 100% pewne, nie mają jakiś niechcianych dodatków które mogłyby zaszkodzić ptakowi ?


kiełbasę kupujesz sobie w sklepie czy sam robisz? :lol:

Awatar użytkownika
Sebobon
Posty: 117
Rejestracja: sob maja 07, 2011 23:15
Ptaki które hoduję: senegalka
Lokalizacja: Dublin / Elbląg

#76

Post autor: Sebobon » śr maja 23, 2012 13:04

FriQ pisze:Nie chodzi o koszty, a o zdrowie. Czy gotowe karmy sa w 100% pewne, nie mają jakiś niechcianych dodatków które mogłyby zaszkodzić ptakowi ?


Prestige Premium ma orzeszki ziemne i czarny przymulony słonecznik. W Vitakraft zdarzają się brzydkie pęknięte nasiona. Można przeczytać, że sztuczne barwniki i środki konserwujące w granulatach jak np. BHT, BHA czy ethoxyquina wzbudzają kontrowersje. Moja papuga dławiła się suchym granulatem.
Z tego co wiem to hodowcy i użytkownicy forum polecają Deli Nature.

sopran
Posty: 12
Rejestracja: pn maja 14, 2012 13:52
Ptaki które hoduję: Afrykanka senegalska
Lokalizacja: Konin

#77

Post autor: sopran » śr cze 27, 2012 18:34

Witam,
chciałem zapytać, gdyż jeszcze nie mam doświadczenia w tej materii, czy karma z poniższego linku będzie odpowiednia dla Senegalek i jej cena jest w miarę adekwatna do jakości?

http://allegro.pl/versele-laga-african- ... 52331.html

Czy Senegalki lubią się kąpać i czy powinny mieć basenik w klatce czy wystarczą kąpiele od czasu do czasu poza nią?

Jaki jest najprostszy sposób na rozpoznanie płci u tego gatunku papugi, czy jedyną gwarancją na pewność co do płci są badania DNA?

Czy Senegalki mocno dziobią i czy jest szansa, że papuga wykluta na przełomie lutego/marca br. nie karmiona ręcznie oswoi się w miarę szybko, powiedzmy w miesiąc?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#78

Post autor: wojtek » śr cze 27, 2012 19:18

Karmę kup taką samą jaką karmi hodowca.
sopran pisze:Czy Senegalki lubią się kąpać

Bardzo.
sopran pisze:jedyną gwarancją na pewność co do płci są badania DNA?

Tak. Wstaw zdjęcia.
sopran pisze:Czy Senegalki mocno dziobią

Bardzo mocno. Ja dzikie biorę tylko w rękawicach spawalniczych i tak potrafi mocno uciąć.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

sopran
Posty: 12
Rejestracja: pn maja 14, 2012 13:52
Ptaki które hoduję: Afrykanka senegalska
Lokalizacja: Konin

#79

Post autor: sopran » czw cze 28, 2012 14:51

Korzystając z twojego doświadczenia Wojtku chciałbym napisać, iż póki co zdjęć nie jestem w stanie wstawić, bo po papużkę jadę dopiero za kilka dni i prosić o kilka następnych rad.

Od hodowcy dowiedziałem się, że on karmi Deli-nature, nie pamiętał numeru tylko mówił, że dla dużych papug, do tego podaje także pastę jajeczną wymieszaną z biszkoptami, skiełkowany słonecznik, jabłka, marchewkę i soczewicę.

Czy po obgryzieniu wierzbowej żerdzi przez papużkę winno się wymienić ją na nową? Czy szukać raczej grubszych czy cieńszych gałązek?

Czy rzeczywiście Senegalki są takie zaborcze, że jeśli uznają mnie za opiekuna nie będę tolerowały np. mojego syna?

Czy Senegalki lubią latać i są dobrymi lotnikami jak. np Aleksy czy raczej sporo czasu spędzają spacerując jak duże papugi?

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#80

Post autor: wojtek » czw cze 28, 2012 15:42

sopran pisze:on karmi Deli-nature, nie pamiętał numeru tylko mówił

Dziwne, bardzo dziwne.
sopran pisze: po obgryzieniu wierzbowej żerdzi przez papużkę winno się wymienić ją na nową

tak
Na resztę pytań znajdziesz odpowiedzi.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Zywienie-zdrowie-hodowla senegalek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości