Afrykanka Senegalska (Poicephalus senegalus)-Artykuł

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

Afrykanka Senegalska (Poicephalus senegalus)-Artykuł

#1

Post autor: GoldAngelo » wt lip 13, 2010 12:41

Afrykanka Senegalska (Poicephalus senegalus senegalus) są prawdopodobnie najbardziej znanym i popularnym członkiem rodziny Poicephalus, w której skład wchodzą Poicephalus Meyeri, Poicephalus Rufiventris, Pocephalus gulielmi gulielmi,
Te niewielkie i zabawne papugi afrykańskie często są spotykane w sklepach zoologicznych w całym USA i Europie, gdzie były importowane dopóki w 1992 roku stało się to nielegalne.
Średnia długość życia u Senegalek wynosi 20-30 lat, jednak odnotowano przypadki, gdzie papugi te żyły lat 50.

Podgatunki-identyfikacja

Nazwa Senegalka pochodzi od Kraju w Afryce, gdzie można ją spotkać, choć występuje również krajach sąsiednich, na południe aż do północnego Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej.
W naturalnym środowisku lega sezonowym emigracjom, głównie zależy to od dostępności owoców, nasion i kwiatów, co jest główną częścią ich diety. Te społeczne ptaki zwykle żyją w stadach i zamieszkują wilgotne lasy oraz brzegi sawanny.
W domowych hodowlach to właśnie ten gatunek jest najczęściej sprzedawany , choć i reszta często występuje w postaci domowych pupili.
Te trzy gatunki są bezsprzecznie uznawane-nie różnią się w zachowaniu, ale łatwo można je zidentyfikować przez kolor brzucha.
Poicephalus senegalus senegalus:
-Różnica wizualna: Żółty brzuch
-Naturalne występowanie: Southern Mauretanii, Mali, Senegalu, Gwinea, Gambii, Gwinea Bissau, Lobos Islan, Nigr, Kamerun,
Poicephalus senegalus mysotypus:
-Różnica wizualna: Nieco jaśniejsza upierzenie niż u senegalus senegalus, ale z głębszym odcieniem pomarańczu, rzadziej trzymany w hodowlach, ale nie występują żadne różnice w zachowaniu.
-Naturalne występowanie: Północno-wschodnia i północna Nigeria, Kamerun,
Picephalus senegalus versteri:
-Różnica wizualna: Kolor zieleni o ciemniejszym odcieniu niż u senegalus senegalus, oraz brzuch przechodzi w pomarańczowy odcień.
-Naturalne występowanie: Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana na wschód od południowo-zachodniej Nigerii.

Opis:

Wielkość i waga; Senegalki to krótko-ogoniaste ptaki, których długość wynosi około 23-26 cm od dzioba do końca ogona. Ważą około 110-170 gram.
Mają stosunkowo dużą głowę i dziób do całkowitej wielkości, oraz krótki szeroki ogon.
Cechy fizyczne (Dojrzałe osobniki)
Dorosła Senegalka ma siwą głowę, zielone skrzydła, plecy i gardło, a ogon, brzuch i trochę klatki piersiowej w kolorze żółci, przechodzącej w pomarańcz. Na brzuchu jest to litera V. Górna część klatki piersiowej jest jasno zielona.
-Poicephalus senegalus senegalus; najczęściej głowa siwa, żółto-pomarańczowy brzuch, w większości upierzenie zielone
-Poicephalus senegalus mesotypus: wygląda podobnie jak senegalus senegalus, ale jest nieco bledsza, a barwy pomarańczowe są w głębszym odcieniu.
-Poicephalus senegalus versteri: Wygląda podobnie jak senegalus senegalus, ale upierzenie zielone jest ciemniejsze.

Kolor oczu może być żółto-pomarańczowy do srebrnego. Niedojrzałe ptaki mają ciemne ptaki.

Cechy fizyczne(Niedojrzałe osobniki):
-Niedojrzałe ptaki są bardziej matowe a szara głowa jest jaśniejsza.
-Ich klatka piersiowa i brzuch są sinozielone.
-Pierścień oka jest jasnoszary i oczy są początkowo ciemno-szare, prawie czarne./ Zmieniają się na jasno-szary stopniowo.
Mutacje kolorowe: Rzadko występujący żółty kolor został wyhodowany w niewoli. Jeżeli chcecie oglądnąć zdjęcia proszę kliknąć Tutaj

Rozróżnianie płci:

Zarówno samce jak i samice wyglądają podobnie, jednak zostały opracowane pewne teorie na podstawie których można próbować rozróżnić płeć wizualnie. Trzy, które odniosły największy sukces, są pierwsze:
-”V” u samic kończy się między nogami, podczas gdy u samców „V” kończy się już na klatce piersiowej, mniej więcej w połowie drogi do nóg.
-Kształt głowy: Samice; dziób i głowę mają na ogół nieco mniejszą i węższą niż samce. Górna część jest zaokrąglona podczas gdy u samców jest ona bardziej płaska, jak również mają one głowę i dziób większe.
-Spodnia część ogona(krótkie pióra pod podstawą głównej części ogona) jest w zasadzie czysto żółty u samców i zielono-żółty u niedojrzałych ptaków oraz samic. Kiedy u samców spotka się choć odrobinę zielonego na ogonie jest to bardzo szpecące i bardzo niepożądane. Przez większość czasu nawet najmniejsza ilość zielonego na ogonie wskazywała samicę, choć niewielka ilość tej zieleni może podczas pierzenia zniknąć i zamienić się w czysty odcień żółci. Oznacza to, że można spotkać samice z upierzeniem samca.
-Wielkość: Samce są zazwyczaj większe i cięższe od samic.
-Zachowanie: Niektórzy spekulują, że płeć u ptaków można odróżnić po zachowaniu. Samice są zwykle bardziej nieśmiałe od samic, a samce wydają się być odważniejsze i agresywniejsze. Nie jest to jednak niezawodna metoda, ponieważ zdarzają się odważne i agresywne samice, jak i nieśmiałe samce.

Żadna z tych metod nie jest udowodniona i pewna. Wiarygodne wyniki dają tylko badania DNA i endoskopowe. Badania DNA jest stosunkowo tanie i zestaw do pobrania materiału badawczego można zakupić w internecie, gdzie możemy znaleźć również instrukcje jak materiał genetyczny pobrać. Najlepiej jest wysłać krew, można też wysłać pióro z zawartością tej krwi. Wynik jest dostępny w internecie najpóźniej kilka dni po wysłaniu.

Wzywanie:

Jest to gatunek, którego odgłosy w stadach składają się z odległych gwizdów, a także skrzeczenia i są bardzo hałaśliwe kiedy są podekscytowane.
Jest jednak nadal uważana za stosunkowo spokojną w porównaniu do wielu innych papug. Jest to jeden z powodów wzrostu jej popularności.

Więcej zdjęć w temacie:

Senegalki z Loro Parku

Zdjęcia Senegalek rozwijających się od jajka można pooglądać w temacie:

Rozwój Senegalek od jajka

Artykuł został przetłumaczy dzięki zgodzie i uprzejmości www.avianweb.com Bezpośredni link do artykułu: http://www.avianweb.com/senegalparrots.html . Zabrani się jego kopiowania i rozpowszechniania bez zgody AvianWeb
Załączniki
Afrykanka Senegalska (fot. 2).jpg
Oswojona Afrykana Senegalska (fot. 1).jpg
Ostatnio zmieniony wt maja 08, 2012 06:49 przez GoldAngelo, łącznie zmieniany 1 raz.
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Zywienie-zdrowie-hodowla senegalek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości