Granulat

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
Sebobon
Posty: 117
Rejestracja: sob maja 07, 2011 23:15
Ptaki które hoduję: senegalka
Lokalizacja: Dublin / Elbląg

Granulat

#1

Post autor: Sebobon » śr kwie 18, 2012 18:01

Witam,

Nowy temat odnośnie granulatu mam nadzieje że mnie admin nie przegoni.

Nauczyłem mojego pupila jeść granulat. Dawałem mu rozdrobniony z płatkami owsianymi na ciepło (letnio) łyżką przez jakieś pare miesięcy (używałem granulki zawarte w karmie Vitacraft African które na sucho papuga skrzętnie omijała).
W końcu od jakiegoś czasu daje jej suchy Hagen Tropican Lifetime Parrot Granules (wybrałem ten m.in bo podobny do tego z Vitacraft) .

Teraz pytania:

- Jedzenie tego sprawia papudze trudność, musi poruszać szyją żeby jej sie w wolu ułożyło. Przestała to nawet rozdrabniać tylko łyka w całości. Przeczytałem gdzieś że jedzenie granulatu może doprowadzić do schorzeń układu pokarmowego. Myślałem że chodziło o przypadek gdy ptak odżywia się wyłącznie suchym granulatem ale teraz zaniepokoiłem się.
- Ptak wyrażnie preferuje granulat, omija inne ziarna z karmy Vitacraft, coś tam skubnie pestkę dyni, wczoraj dawałem jej z ręki różne nasionka to jadła, ale to też tak nie może przecież być.

Co o tym myślicie drodzy forumowicze? Nie martwić się czy dawać np . namoczony granulat albo inny (ten Hagen mi podszedł bo nie ma środków konserwujących), czy dać sobie na luz z ziarnami (intuicyjnie nie podoba mi sie takie rozwiązanie).

Jakie macie doświadzczenia z granulatem (przeczytałem że wojtek daje Kaytee).

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post autor: Krysia- » czw kwie 19, 2012 05:27

Sebobon pisze:W końcu od jakiegoś czasu daje jej suchy Hagen Tropican Lifetime Parrot Granules (wybrałem ten m.in bo podobny do tego z Vitacraft) . .........
- Jedzenie tego sprawia papudze trudność, musi poruszać szyją żeby jej sie w wolu ułożyło

Papuga to nie pies czy kot by suchy granulat podawać, a który u ssaków jest rozmiękczany za pomocą śliny. Papuga śliny nie ma.
Skoro papuga z trudnością przełyka więc zaprzestań podawania suchego gdyż wcześniej czy później może się to skończyć zapaleniem wola lub uduszeniem jeśli nierozdrobniony granulat utkwi w przełyku.
Sebobon pisze:Ptak wyrażnie preferuje granulat, omija inne ziarna z karmy Vitacraft, coś tam skubnie pestkę dyni,

Skoro preferuje granulat więc możesz go podawać co drugi dzień bo ziarna , owoce i warzywa też ptak musi jeść. Radziłabym zmienić Vitacraft na Deli Nature lub Prestige Premium gdyż ten co podajesz może Twojej senegalce nie odpowiadać.

glizda177
Posty: 603
Rejestracja: pt gru 26, 2008 20:15
Ptaki które hoduję: lora wielka aleksandretty patagonki senegalki żako kakadu
Lokalizacja: dolnośląskie

#3

Post autor: glizda177 » czw kwie 19, 2012 09:43

Ja tez polecam deli nature .. jesli chcesz podawac cos miekkiego dla swojego senegalca proponuje zakupić to ..http://www.hodowlapapug.pl/?co=shop&act=show&id=1819 podawane na ciepło .Granulat ja używam keytee ale u mnie granulat to pokarm dodatkowy masz w miseczce i ptak pobiera jak ma taka ochote .chce sprobowac teraz z musli ale musze sklad sprawdzic czy nie ma slodzikow i owoców dosladanych. Jak wyszukam dobre musli to napisze firme .U mnie agatka zostala wychowana na miekkim pokarmie (lora) i wciasz szukam czegoś nowego żeby urozmaicac jej pokarmy warzywa owoce granulat ziarno kielki te ptaki musli makaron teraz szukam takiego zwyklego ciekawego musli:)
Jesli twoj ptak przestaje jesc ziarno zmien mieszanke deli kupisz na kg w tym sklepie gdzie wyslalam ci link o pokarmie do namaczania .

Awatar użytkownika
Sebobon
Posty: 117
Rejestracja: sob maja 07, 2011 23:15
Ptaki które hoduję: senegalka
Lokalizacja: Dublin / Elbląg

#4

Post autor: Sebobon » czw kwie 19, 2012 12:13

Dzięki za super-szybkie odpowiedzi i pomoc. Ten granulat to miało być urozmaicenie dosypywane do podstawowej karmy.

Krysia- pisze:Papuga to nie pies czy kot by suchy granulat podawać, a który u ssaków jest rozmiękczany za pomocą śliny. Papuga śliny nie ma.


Więc jak to jest - wogle nie dajecie suchego? De facto czy to Vitakraft czy Prestige granulki już tam są, właśnie jako gotowy suchy dodatek... To ważna informacja że granulat może być niebezpieczny

glizda177 pisze:jesli chcesz podawac cos miekkiego dla swojego senegalca proponuje zakupić to ..http://www.hodowlapapug.pl/?co=shop&act=show&id=1819 podawane na ciepło.


Dzięki glizda177, spróbuję tego. Na ciepło daję jej jak na razie płatki owsiane + sezam, siemię lniane (troszkę) i rozdrobniony granulat.

Krysia- pisze:Radziłabym zmienić Vitacraft na Deli Nature lub Prestige Premium gdyż ten co podajesz może Twojej senegalce nie odpowiadać.

glizda177 pisze:Ja tez polecam deli nature


Wiem że wojtek też pisał że daje Deli Nature. Mam zamiar spróbować tego Deli. Ale wydaje mi się że i tak we wszystkich tych karmach jest za dużo słonecznika i krokosza (safflower) i poza tym jest to samo: gryka, owies, mung itp itd. Mój ptaszek chyba był wychowany na Prestige i wyjadał z tego właśnie same tłuste nasiona (hodowca dał mi troche karmy - wyglądala na Prestige). Vitakraft wydaje się lepszą mieszanką, są tam też m.in suszone owoce, mniej słonecznika i tylko biały i paskowany (który i tak zresztą wybieram i daje tylko jako nagrodę). Wiem też że radzicie żeby ziarno dawać skiełkowane, ale moja nie chciała nawet jeść skiełkowanego słonecznika. Podsypuję jej pułapki w postaci skiełkowanej mung ale nie je. Ale to nastepne zadanie i pewnie inny temat.

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#5

Post autor: wojtek » czw kwie 19, 2012 16:33

Sebobon pisze:Wiem że wojtek też pisał że daje Deli Nature. Mam zamiar spróbować tego Deli.

Podaję tą mieszankę tylko skiełkowaną.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

Post autor: Krysia- » czw kwie 19, 2012 16:40

Sebobon pisze: .... De facto czy to Vitakraft czy Prestige granulki już tam są, właśnie jako gotowy suchy dodatek.

Owszem są granulki ale jest i ziarno(każda firma różnie wagowo bilansuje składniki ziaren) z tym, że w kazdej karmie mogą być inne granulki, inny smak dlatego z Vitacraftu był skrzętnie omijany.
Zresztą nikt Cię nie zmusza do zmiany karmy a jedynie podsuwamy pomysł, który wart jest wypróbowania. Sam zaobserwujesz co i ile ptak zjada. :-D Może akurat granulat z nowej mieszanki jej zasmakuje i nie będzie go szerokim łukiem omijać ?
Ważne jest by papużka granulat rozdrabniała, by połykając w całości nie zachłysnęła się . Dlatego zrezygnuj z tego suchego Hagen Tropican Lifetime Parrot Granules lub podawaj ALE zmiękczony niesłodzonymi sokami, naturalnym jogurtem lub ciepła wodą. Zaobserwuj z czym będzie lepiej smakować.
Sebobon pisze: ..... Mam zamiar spróbować tego Deli. Ale wydaje mi się że i tak we wszystkich tych karmach jest za dużo słonecznika ......

Bez przesadyzmu , nie musisz wybierać co do pestki :-D Ziarna słonecznika zawierają makro i mikroelementy, błonnik oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, konieczne do prawidłowego rozwoju organizmów oraz utrzymania dobrego stanu zdrowia przez całe życie. Są one niezbędnymi składnikami tkanek i dlatego muszą być dostarczane .
Spośród trzech odmian słonecznika najmniej kaloryczny jest biały, paskowany i na końcu najbardziej tłusty czarny, a tego czasami wogóle w mieszankach nie ma.

Awatar użytkownika
Sebobon
Posty: 117
Rejestracja: sob maja 07, 2011 23:15
Ptaki które hoduję: senegalka
Lokalizacja: Dublin / Elbląg

#7

Post autor: Sebobon » czw kwie 19, 2012 17:50

Krysia- pisze: Ważne jest by papużka granulat rozdrabniała, by połykając w całości nie zachłysnęła się . Dlatego zrezygnuj z tego suchego Hagen Tropican Lifetime Parrot Granules lub podawaj ALE zmiękczony niesłodzonymi sokami, naturalnym jogurtem lub ciepła wodą.


Na początku rozdrabniała ale i tak miała problemy z przełykaniem (bo to chrupkie i twarde)więc pewnie dlatego zaczęła w całości połykać jak smok. Uczyłem ją jeść namoczony z myślą że bedę ją pół na pół na ziarnie i granulacie hodował (jeśli chodzi o podstawową karmę). Zastosuję się do rady Krysi- i własnej intuicji i będę dawał namoczony.

Zostane przy tym Hagenie jako że to wogle sukces że ptaszek je granulat, ciężko ją do czegokolwiek nowego przekonać. Po drugie ten Hagen wydaje sie ok, nie ma sztucznych barwników i konserwantów.

wojtek - a ty moczysz ten Kaytee czy dajesz suchy?

Na marginesie inne pytanie (podobno nie ma głupich pytań) - można ten granulat zamrozić, znaczy nie traci na wartości odżywczej jeśli zamrożony? Na tej wyspie wszystko 3 razy szybciej pleśnieje, stąd ten pomysł.

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8

Post autor: Krysia- » czw kwie 19, 2012 18:03

Oczywiście że możesz zamrozić suchy i nie straci na wartości odżywczej. Przecież owoce i warzywa też są mrożone i nie tracą swych właściwości. Przemrożona jarzębina czy żurawina nawet zyskują bo tracą goryczkę.
Poczytaj o Kaytee http://www.hodowlapapug.pl/?co=shop&act=show&id=85 my stąd kupujemy.

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#9

Post autor: wojtek » czw kwie 19, 2012 18:56

Sebobon pisze:wojtek - a ty moczysz ten Kaytee czy dajesz suchy?

Moczę granulat tylko młodym papugom, które dopiero zaczynają samodzielnie pobierać pokarmy. Jak senegalki są już samodzielne podaję suchy.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Awatar użytkownika
apol
Posty: 321
Rejestracja: śr sty 23, 2013 19:44
Ptaki które hoduję: księżniczki Walli, nimfy , świergotki, łąkówki turkusowe, nierozłączki czerwonoczelne, mnichy nizinne
Lokalizacja: Wielkopolska

#10

Post autor: apol » czw lut 21, 2013 16:48

Witam mam pytanie co to jest ten granulat to dodatkowe witaminy,owoce tylko pod inną postacią?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#11

Post autor: wojtek » czw lut 21, 2013 17:39

Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Awatar użytkownika
apol
Posty: 321
Rejestracja: śr sty 23, 2013 19:44
Ptaki które hoduję: księżniczki Walli, nimfy , świergotki, łąkówki turkusowe, nierozłączki czerwonoczelne, mnichy nizinne
Lokalizacja: Wielkopolska

#12

Post autor: apol » czw lut 21, 2013 19:05

Wojtek mam jeszcze jedno pytanie jaką dawkę ziaren i granulatu stosujesz dla jednej senegalki
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#13

Post autor: wojtek » czw lut 21, 2013 19:13

mają do oporu i tego i tego
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Awatar użytkownika
piotrK
Posty: 1
Rejestracja: śr sie 27, 2014 18:54
Ptaki które hoduję: senegalka
Lokalizacja: Białystok

#14

Post autor: piotrK » sob sie 30, 2014 11:46

wojtek pisze:mają do oporu i tego i tego


Potwierdzam!

Kupiłem od Wojtka samca senegalki (jest świetny - dziękuję Wojtku!) i sypię mu i ziarno i granulat (kolejne dzięki za gratis do ptaka). Mam w klatce i to i to na raz. Mam wrażenie, że woli ziarno, a granulat podjada.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Zywienie-zdrowie-hodowla senegalek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość