Afrykanka pierwszy dzień w domu

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

kamyk155
Posty: 78
Rejestracja: pt kwie 18, 2014 17:34
Ptaki które hoduję: Nimfa

Afrykanka pierwszy dzień w domu

#1

Post autor: kamyk155 » pt kwie 18, 2014 17:56

Witam i mam kilka pytań o mojego nowego lokatora - afrykankę senegalską.

Po pierwsze - papuga (ponoć młoda z hodowli) jest od dziś w domu (dopiero ok 5h)
Po drugie klatka - AMADYNA z 4 miejscami na wodę/pokarm, 3 żerdzie plastikowe obłożone mineralnymi nakładkami, 1 huśtawka, 1 drabinka, lusterko z dzwoneczkiem i kamyk do gryzienia.

Teraz mam kilka pytań i obaw:
1. Papuga widać jest lekko wystraszona - nie dziobie, ale ucieka nawet jak się podejdzie do klatki.
2. Papuga siedzi tylko i wyłącznie na bokach klatki (trzyma się dziobem i pazurkami) i nie chce siedzieć ani na żerdziach, ani na dnie klatki ani na huśtawce.
3. Klatka ma 4 pojemniczki na wodę i karmę ale na samym dole klatki i papuga ani razu tam nie zaglądała, ma także zawieszoną kolbę, ale także zero zainteresowania.
4. Na razie nie je i nie pije (pokazywałem jej miejsce z ziarnami lekko rozsypując je na dno klatki koło pojemniczka).
5. Może dać jej wodę na dół klatki w jakiejś widocznej miseczce ?
6. Patrzę tak na tą przestraszoną bidulę jak wisi na boku klatki od dłuższego czasu bez ruchu i po prostu się męczy trzymaniem i nie wiem czy to normalne na początku.

Jakieś rady ? Za szybko aby się przejmować ?

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#2

Post autor: wojtek » pt kwie 18, 2014 18:56

To dziki ptak. Zostaw niech się zapozna z miejscem. Od kogo kupiłeś i za ile?
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

kamyk155
Posty: 78
Rejestracja: pt kwie 18, 2014 17:34
Ptaki które hoduję: Nimfa

#3

Post autor: kamyk155 » pt kwie 18, 2014 19:37

Witam.
Papuga kupiona w sklepie zoologicznym w Gdyni - sprowadzona od nieznanego mi hodowcy.
Sprzedawca dzwonił w mojej obecności do kolegi hodowcy i pytał o kilka rodzajów papug które mnie interesowały. Z wymienionych miał własne afrykanki na miejscu - młode.
Papugę otrzymałem następnego dnia po zamówieniu. Kosztowała 590zł. Posiada obrączkę, ale nic z niej teraz nie odczytam bo ptaszek płochliwy i zwiewa cały czas. Czytałem o wieku tego gatunku - ma czarne oczka więc pasuje to do młodej papugi. Ma lekko postrzępiony ogon ale sprzedawca mówił, że to dlatego że młoda i wraz z karmą zalecił mi krople witaminowe do wody. Martwi mnie to co pisałem - nie je, nie pije, nie siada. Łazi tylko po ściankach klatki i dziwnie hmmm nazwę to - stąpa z nogi na nogę bujając się prawo lewo, ale oczywiście na ściance. Czasami włazi na dach i zwisa głową w dół rozglądając się.
Na razie nadal trzyma się rogu klatki czasami nawet tak w bezruchu bardzo długo.
Trzyma się raczej wyższych części klatki i bada cały czas jej dach.

JEST POSTĘP !!! Właśnie w trakcie pisania znalazła ziarno w kubeczku !! Jest troszkę speszona bo na nią patrzę z daleka, ale chyba coś skubnęła. Jak znajdzie obok wodę to będzie cudnie.

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#4

Post autor: wojtek » pt kwie 18, 2014 19:52

Trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Awatar użytkownika
El.
Posty: 179
Rejestracja: wt lip 30, 2013 16:40
Ptaki które hoduję: Rozelle białolice, faliste, Świergotki Seledynowe, Nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Zielona Góra

#5

Post autor: El. » pt kwie 18, 2014 19:56

kamyk155 pisze:Martwi mnie to co pisałem - nie je, nie pije, nie siada. Łazi tylko po ściankach klatki i dziwnie hmmm nazwę to - stąpa z nogi na nogę bujając się prawo lewo, ale oczywiście na ściance. Czasami włazi na dach i zwisa głową w dół rozglądając się.
Na razie nadal trzyma się rogu klatki czasami nawet tak w bezruchu bardzo długo.
Trzyma się raczej wyższych części klatki i bada cały czas jej dach.

To normalne zachowanie, wpuściłeś papuge nie całe 5h temu, na co Ty oczekiwałeś, że od razu będzie siedzieć bawić się dzwoneczkiem i zajadać karme.
Po drugie wyjmij te plastikowe żerdzie zastąp naturalnymi i wyjmij lusterko.. Nie jest za dobre, źle wpłynie na psychikę papugi. Miseczkę z wodą daj wyżej, bo mogą kupy lecieć na nią, ziarno możesz też dać troszeczkę wyżej, tak aby papuga miała je w zasięgu wzroku.. Po trzecie najważniejsze 'mało' wiesz czytaj jak najwiecej, i jeszcze wiecej, Generalnie jak czegoś nie będziesz wiedział pytaj ile wlezie, lub przejrzyj forum jest tu dużo tematów na temat Senegalki.
Pozdrawiam.
Im bar­dziej poz­naję ludzi, tym bar­dziej kocham zwierzęta.

kamyk155
Posty: 78
Rejestracja: pt kwie 18, 2014 17:34
Ptaki które hoduję: Nimfa

#6

Post autor: kamyk155 » pt kwie 18, 2014 20:11

Oczywiście, że nie oczekiwałem od papugi mega posłuszeństwa, recytowania wierszy i oswojenia w kilka minut. Po prostu się martwię, bo chce dla niej jak najlepiej od samego początku.

Byłem w 3 sklepach zoologicznych i nigdzie nie było drewnianych żerdzi dlatego zostawiłem plastikowe i dałem otulinę z minerałów.
Co do lusterka z dzwoneczkiem - ponoć afrykanki lubią zabawki - ale ok mogę wyjąć.
Odbierając papugę - siedziała w innej klatce na huśtawce, a u mnie w ogóle na niej nie siada.
Miseczki z pokarmem i wodą - tu jest problem, bo są one w specjalnych otworach klatki na samym dole i są nie od środka, tylko od zewnątrz klatki. Gdybym je usunął to będę miał w klatce 4 spore "okna". Nie ma możliwości, aby papuga narobiła do nich. Proszę sprawdzić nazwę klatki którą podałem w google to są tam fotki.
Niestety - papuga nadal wisi na ściance klatki - ewidentnie się bidula męczy, bo cały czas kombinuje ze zmianą łapki (lewa w górę, prawa w dół i zmiana) i wspomaga się dziobem. Wody nie ruszyła, a ziarno - sam nie wiem, może tylko zrzuciła kilka łapką, a nie skubnęła.

Awatar użytkownika
El.
Posty: 179
Rejestracja: wt lip 30, 2013 16:40
Ptaki które hoduję: Rozelle białolice, faliste, Świergotki Seledynowe, Nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Zielona Góra

#7

Post autor: El. » pt kwie 18, 2014 20:22

Żerdzie możesz w łatwy sposób wymienić, pójść do lasu i po prostu uciąć, brzozy, czy wierzby. Generalnie papuga jutro już powinna się przyzwyczaić do nowego oteczenia, jeżeli nie to się za bardzo nie martw w końcu zgłodnieje i zejdzie z krat. Daj jej teraz dużo spokoju, to najważniejsze :)
Co do zabawek lusterko wyjmij, dzwonek możesz zostawić, chociaż dla papug zawsze najlepsze zabawki to gałęzie wszelkiego rodzaju teraz zaczynają kwitnieć gałęzie jabłoni możesz trochę na zbierać i z kwiatkami podać. Uwięlbiają liny.
Im bar­dziej poz­naję ludzi, tym bar­dziej kocham zwierzęta.

kamyk155
Posty: 78
Rejestracja: pt kwie 18, 2014 17:34
Ptaki które hoduję: Nimfa

#8

Post autor: kamyk155 » pt kwie 18, 2014 20:32

Widać trochę papuga "mięknie" bo przed chwilą zeskoczyła na dół klatki, wdrapała się do góry i usiadła na jednej z żerdzi - rozprostowała nogi i skrzydła i ..............oczywiście wróciła na ściankę klatki. Wisi dalej. Jutro na wszelki wypadek dowiem się sprzedawcy, czy czasami nie jest ona przyzwyczajona do poidełka z wodą, zamiast miseczki takiej jak mam w klatce.
W zoologicznym powiedziano mi że żerdzie można zrobić także ze zwykłych drewnianych, niemalowanych okrągłych deseczek np. z OBI docinanych na wymiar, ale sam nie wiem.
Ogólnie dziękuję za porady i zobaczę co tam jutro mój paputek będzie kombinował.

Awatar użytkownika
El.
Posty: 179
Rejestracja: wt lip 30, 2013 16:40
Ptaki które hoduję: Rozelle białolice, faliste, Świergotki Seledynowe, Nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Zielona Góra

#9

Post autor: El. » pt kwie 18, 2014 20:36

Sprzedawcy w sklepie to się za przeproszeniem nic nie znają... Żeby nie urazić, żadnego sprzedawcy sklepów zoologicznych.. Choć nie zawsze :)
Im bar­dziej poz­naję ludzi, tym bar­dziej kocham zwierzęta.

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#10

Post autor: wojtek » pt kwie 18, 2014 20:37

postaw w jakichś spodeczkach ziarno i wodę na dnie klatki.
To najprawdopodobniej jeden z tych ptaków:
http://www.gumtree.pl/cp-inne-zwierzaki ... -452566381
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

kamyk155
Posty: 78
Rejestracja: pt kwie 18, 2014 17:34
Ptaki które hoduję: Nimfa

#11

Post autor: kamyk155 » sob kwie 19, 2014 08:36

Panowie mam jeszcze 2 pytanka:

- z tego co widzę papuga zaczęła już wchodzić na żerdzie ale jest jeden problem - żerdź ma ok 30cm długości i jest plastikowa mocowana na tzw. przekręcenie (wtedy mocowanie wchodzi między druty klatki) - papuga jednak ma chyba objawy ja bym to nazwał "choroby sierocej" - stepuje z nogi na nogę bardzo mocno zarzucając głowa na boki i bardzo mocno wygina żerdź - pytanie tutaj jest takie - czy zamieniając je na naturalne drewniane dać je na całą długość klatki od ścianki do ścianki ?

- gdy zobaczycie moją klatkę na fotkach w google widać te 4 poidełka - z tego co zobaczyłem papuga ma problemy z dostaniem się do nich, a dokładniej potrzebuje miejsca aby się trzymać i jednocześnie włożyć tam łepek - dałem tam jedną żerdź, aby mogła na niej usiąść naprzeciwko poidełek - tutaj też pytanie czy dać jedną długa żerdź od ściany do ściany na wprost tych 4 miseczek ?

PS.jak na razie nie ruszyła wody - ani w poidełku ani w misce na dole klatki.

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#12

Post autor: WOJTEKZ » sob kwie 19, 2014 09:31

Pozmieniaj wszystkie żerdzie na drewniane i zamontuj je od ściany do ściany. Wtedy żerdzie nie będą takie ''ruchome'' tylko sztywne.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

kamyk155
Posty: 78
Rejestracja: pt kwie 18, 2014 17:34
Ptaki które hoduję: Nimfa

#13

Post autor: kamyk155 » sob kwie 19, 2014 10:47

Żerdź przed poidełkami się sprawdziła - papuga ma teraz na czym siedzieć i zajada się ziarnami. Zlokalizowała także wodę w poidełku obok. Ciekawsko wsadziła tam łepek i zdziwiona odkryła wodę. Zaraz zaatakuje pobliski las w celu poszukiwania brzozy.

Jeszcze jedno pytanko - czy to normalne że spała pierwszą nockę na ścianie klatki ?
Jak na razie to jej ulubione miejsca - cały czas wisi na ściankach i się buja. Czasami także na dachu głową w dół w dziwnych pozach.

Widzę także, że ewidentnie śmielej śmiga po klatce jak nikt jej nie obserwuje - tak samo z jedzeniem - jak patrzę nawet z daleka - udaje że nie je, tylko rozgrzebuje ziarna i wysypuje je po klatce. Jak jestem w pokoju to siedzi przyczepiona ścianki i tak może zostać w bezruchu długi czas czasami tylko "gibając" się w lewo i prawo.

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#14

Post autor: wojtek » sob kwie 19, 2014 10:50

kamyk155 pisze:Jeszcze jedno pytanko - czy to normalne że spała pierwszą nockę na ścianie klatki ?
Jak na razie to jej ulubione miejsca - cały czas wisi na ściankach i się buja. Czasami także na dachu głową w dół w dziwnych pozach.


To jest dziki ptak i dlatego tak się zachowuje. Czytaj więcej i nie tylko o senegalkach. Jak wstawisz gałęzie znowu ją wystraszysz.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

kamyk155
Posty: 78
Rejestracja: pt kwie 18, 2014 17:34
Ptaki które hoduję: Nimfa

#15

Post autor: kamyk155 » sob kwie 19, 2014 11:56

Jak na razie gałęzie odpadają. Obszedłem cały las i jedyne brzozy jakie znalazłem są strasznie wielkie, a ich gałęzie zaczynają się poza zasięgiem nawet koszykarzy.
Poczytam więcej może to się dowiem które drzewa nie zaszkodzą papudze, bo w lesie gałęzi od groma - już tych wyschniętych jak i od innych drzew z większą możliwością odłamania kilku.
Dzisiaj delikatnie przyglądałem się obrączce papugi i jeśli dobrze widziałem to oznaczenia na niej są PL 012 7 niekoniecznie w tej kolejności i nie wiem czy to wszystkie, bo ptak płochliwy.

Awatar użytkownika
El.
Posty: 179
Rejestracja: wt lip 30, 2013 16:40
Ptaki które hoduję: Rozelle białolice, faliste, Świergotki Seledynowe, Nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Zielona Góra

#16

Post autor: El. » sob kwie 19, 2014 13:04

weź gałązki wierzby, one najlepiej się sprawdzają :)
Im bar­dziej poz­naję ludzi, tym bar­dziej kocham zwierzęta.

kamyk155
Posty: 78
Rejestracja: pt kwie 18, 2014 17:34
Ptaki które hoduję: Nimfa

#17

Post autor: kamyk155 » sob kwie 19, 2014 16:47

Przed chwilą zrobiłem grubszy wypad do lasu. Niestety nadal nie jest dobrze.
Przytargałem do domu 2 gałęzie buczyny. Nie jestem ekspertem, ale zielony nalot jako kora to chyba właśnie buk. Dostałem także info, że niedaleko rzeczki powinna rosnąć młoda dzika jabłoń. Znalazłem jakieś drzewko bardzo podobne do buczyny tylko, że odcień brązowawy, ale listki które wypuszcza bardzo podobne do buczyny i sam nie wiem co to jest.
Dorzucam fotkę, abym czasami ptasiorowi nie dał jakiegoś złego drzewska do klatki.
Na górze buczyna, a na dole sam nie wiem.
http://wrzucaj.net/image/Z6k

Awatar użytkownika
Tosia12
Posty: 17
Rejestracja: czw maja 13, 2010 15:05
Ptaki które hoduję: kanarki, wróbliczki
Lokalizacja: Nakło

#18

Post autor: Tosia12 » ndz kwie 20, 2014 01:03

co do obrączki, to nie jest od zarejestrowanego hodowcy, tylko taka uniwersalna. 012 oznacza rok czyli papuga ma 2 lata. Gałązki możesz z drzew owocowych (czytałam, że tylko nie z "jednopestkowych" typu śliwka, czereśnia - ew. proszę o skorygowanie). Teraz już zaczyna się zielenina - babka lancetowata, mniszek lekarski, także możesz podawać papudze.
Wszystkiego dowiesz się na forum. Dużo czytaj ;-) i powodzenia z papugą :-D

PS na przyszłość najlepiej kupować ptaki u hodowcy, bez pośredników - zawsze możesz zobaczyć warunki w jakich żyją, dopytać ewentualnie jeżeli czegoś nie jesteś pewien...poza tym nawet co do ceny sklep pobiera dla siebie jakąś tam część, w tym przypadku nawet nie małą... ;-)

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#19

Post autor: Krysia- » ndz kwie 20, 2014 04:32

kamyk155, o bezpiecznych drzewach dowiesz się tu viewtopic.php?f=105&t=926
dezynfekcja - viewtopic.php?f=105&t=446&view=unread#unread
przejrzyj całość tematów - viewforum.php?f=105

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#20

Post autor: WOJTEKZ » ndz kwie 20, 2014 10:07

Tosia12 pisze:co do obrączki, to nie jest od zarejestrowanego hodowcy, tylko taka uniwersalna. 012 oznacza rok czyli papuga ma 2 lata.



Co do obrączki, to obrączki na rok 2012 mają kolor ciemno czerwony, i rok jest wybity jako samo 12 . Natomiast 012 to jest kolejny numer obrączki.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Pozostałe tematy dotyczące senegalek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość