Jak często wypuszczać z klatki?

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Anetta99
Posty: 3
Rejestracja: śr mar 03, 2021 21:06
Ptaki które hoduję: Afrykanka senegalska

Jak często wypuszczać z klatki?

#1

Post autor: Anetta99 » śr mar 03, 2021 21:28

Cześć,
Mam Afrykankę Senegalską, niespełna 3-letnią, Jest to samiec, kupiony był od hodowcy jak był młody.
Moje pierwsze pytanie i dylemat - ile czasu taka papuga powinna spędzać poza klatką? Naszą wypuszczamy ok.4 razy dziennie, średnio na 20-30 min. Nie mamy czasu na więcej a ja mam nieustające wyrzuty sumienia że robimy jej tym krzywdę.
I stąd wynika moje drugie pytanie. Czy nie jest już za późno aby dokupić drugą papugę? Czy jest ryzyko że się nie polubią i nie będą w stanie mieszkać w jednej klatce? Czy można łączyć papugi tej samej płci jeśli nie chcemy aby się rozmnażały ?
Z góry dziękuję za pomoc!

gdowa
Posty: 51
Rejestracja: sob mar 16, 2019 21:17
Ptaki które hoduję: Aleksy chińskie, nimfy

#2

Post autor: gdowa » śr mar 03, 2021 22:55

Witaj Anetta99, masz rację, że Twoja papuga trochę mało czasu spędza poza klatką, w końcu to ptaki i ich żywiołem jest przestrzeń i lot. Papuga w klatce praktycznie powinna tylko jeść i spać ale wiadomo jakie są realia, dla każdego inne. Moje papugi nie mają klatek, cały pokój przeznaczony jest dla nich, no ale wiadomo, że nie każdy może takie coś zorganizować. Co do łączenia papug, to u mnie wyglądało to tak, że do prawie 10 letniego papuga, dokupiłem kilkumiesięczną samicę, bo nie mogłem znieść jego samotności, bo choć był ze mną, wiedziałem, że tak naprawdę jest sam. Mi się udało, nie żałuję, bo samotna i znudzona dotąd życiem papuga, zmieniła się diametralnie po dokupieniu towarzyszki i to na mega korzyść. Dziś nie mam wyrzutów, że zostawiam je same, bo świetnie dogadują się ze sobą, a i ze mną mają fajny, zdrowy kontakt. Myślę, że śmiało możesz dokupić papugę tej samej płci, byle tego samego gatunku i próbować połączyć. Oczywiście nie ma gwarancji, że ptaki się pokochają czy nawet zaakceptują ale zawsze warto próbować, bo człowiek nigdy papudze nie zastąpi drugiej papugi, zwłaszcza jak nie mamy dla niej mega dużo czasu i poświęcenia. Życzę powodzenia i dobrej decyzji, albo więcej czasu dla ptaka albo kumpel do towarzystwa i życia.
luk

Anetta99
Posty: 3
Rejestracja: śr mar 03, 2021 21:06
Ptaki które hoduję: Afrykanka senegalska

#3

Post autor: Anetta99 » śr mar 03, 2021 23:11

Bardzo dziękuję za Twoją opinię i radę! Takie właśnie miałam poczucie i dlatego myślałam o dokupieniu towarzysza. Teraz pozostanie mi "tylko" przekonanie do tego reszty rodziny 😉

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#4

Post autor: Figa » czw mar 04, 2021 08:26

Anetta99 pisze:
śr mar 03, 2021 23:11
Bardzo dziękuję za Twoją opinię i radę! Takie właśnie miałam poczucie i dlatego myślałam o dokupieniu towarzysza. Teraz pozostanie mi "tylko" przekonanie do tego reszty rodziny 😉
Poczytaj o łączeniu papug, aby to przebiegło dobrze, bo to też zminimalizuje ewentualne niepowodzenie. I pamiętaj, że nie możesz wpuścić odrazu do jednej klatki.

gdowa
Posty: 51
Rejestracja: sob mar 16, 2019 21:17
Ptaki które hoduję: Aleksy chińskie, nimfy

#5

Post autor: gdowa » czw mar 04, 2021 13:01

U mnie łączenie wyglądało tak, że przez kilka dni papugi przebywały w sąsiednich pokojach, słyszały się ale nie widziały. Następnie nowo zakupiona papuga (Grażyna), trafiła do pomieszczenia ze starym lokatorem (Muniek), ale do klatki. Teraz już nie tylko się słyszały ale też widziały. Kolejne dni, to obserwacja, jak ptaki reagują na siebie. Gdy już stwierdziłem, że nie wykazują żadnej agresji wobec siebie, klatka została otwarta. Muniek wniebowzięty, Grażyna trochę zdezorientowana. Do dziś, a minęły dwa lata, żyją zgodnie, choć Grażyna to trochę taka jędza, nie, żebym demonizował płeć żeńską <luzik> no ale faktycznie nad nim dominuje. Czasem go przegoni, zabierze smaczny kąsek, choć on ją karmi i stara się być miły, ale nigdy pióro z głowy mu nie spadło, nie mówiąc o bójkach. Dodam jeszcze, że Muniek był oswojony, a Grażyna to dzikuska z woliery, ale bardzo się zmieniła i oswoiła ze mną przy nim. Mi się udało, ale czy uda się Tobie? Ciężko to stwierdzić bo ptaki jak ludzie, każdy jest inny. Sama musisz podjąć decyzję, co dla Twojego papuga najlepsze. Nikt Ci nie zagwarantuje, że ptaki się zaprzyjaźnią czy nawet zaakceptują. Istnieje pewne ryzyko, że nie połączysz starego ptaka z nowo zakupionym. Czy warto podjąć to ryzyko? Wybór należy tylko do Ciebie.
luk

Anetta99
Posty: 3
Rejestracja: śr mar 03, 2021 21:06
Ptaki które hoduję: Afrykanka senegalska

#6

Post autor: Anetta99 » czw mar 04, 2021 19:30

Dziękuję bardzo za wszystkie rady! Dzwoniłam do hodowcy i spodziewa się młodych koło maja. Czy potwierdzacie że mogą być dwie papugi tej samej płci?

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Pozostałe tematy dotyczące senegalek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość