cysta piórkowa???

-do rzedu tych ptaków zaliczymy wróblowate-rodzina łuszczaki-ponieważ są wciąż bardzo lubiane przez hodowców a z powodu ich barwnego upierzenia,niewyszukanego sposobu odżywiania się i łatwością w rozmnażaniu przez wiekszość osób-( nie tylko hodowców !!!)-

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Sweet papuzka
Posty: 55
Rejestracja: śr lut 24, 2016 20:04
Ptaki które hoduję: kanarki, papużki faliste, amadyny zebrowate

cysta piórkowa???

#1

Post autor: Sweet papuzka » ndz maja 01, 2016 22:49

Witam...
Mam kanarka Glostera Koroniastego i już kiedyś zauważyłam że pod skrzydełkami ma czerwone ślady które po czasie zaczynały krwawić a nawet ropieć... :/
Piórka mu często wypadały, zaniepokoiłam się i zaczęłam szukać w internecie wyjaśnień na ten temat znalazłam pewne forum gdzie napotkałam się z taką chorobą jak cysta piórkowa.
więcej na ten temat nie znalazłam.
Felix ma tą chorobę od czasu do czasu nie występuje ona u niego cały czas, tylko np. co kilka miesięcy... dziś znowu to zauważyłam na porannym spacerze więc zdecydowałam się napisać o tym post
ma też nie wielkie problemy z lataniem... kiedyś nawet aby poprawić jego zdolności lotnicze codziennie kiedy przychodziłam do domu po szkole, pierwsze co poszłam wypuścić kanarki na lot (bo kiedyś miałam dwa... ) tak z 30 min albo i 1 godz. przez ten czas puszczałam je z końca pokoju tak aby poleciały do klatki (oczywiście nie licząc przerw które miały bardzo często aby się nie przemęczyły). ale i tak nie dało to żadnych rezultatów pomimo że wypuszczałam je tak kilka razy dziennie albo na ten sam czas lub nawet dłużej, a tą czynność powtarzałam około kilka miesięcy.
potem zrezygnowałam z tak częstych lotów nie widząc poprawy (oczywiście i tak często je wypuszczałam kilka razy w tyg. lecz teraz dokładnie nie pamiętam).

pytania: czy to aby na pewno cysta piórkowa?
czy można to jakoś wyleczyć lub minimalnie temu zapobiec?
I tak kanarek posiada w klatce wapno zawsze dostaje świeże jedzenie z witaminami, owoce warzywa (od czasu do czasu mieszankę jajeczną) itd... więc jeżeli jest jakiś problem z
odżywianiem to proszę o jakiekolwiek rady, chętnie z nich skorzystam... ;)

Ps: podaję karmę firmy Polly lub VITAKRAFT (myślę że dobrze napisałam), i jest możliwość umieszczenia fotek skrzydeł jeśli ktoś będzie chciał...

POZDRAWIAM... ;)

#SP

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#2

Post autor: pysia34 » pn maja 02, 2016 08:26

Tak u kanarka jak najbardziej mogą to być cysty piórowe. Musisz przypilnować pierzenia i w trakcie wyłapywać małe guzki które się pojawiają kiedy pióro nie może się przebić przez skórę. Pomagają okłady z ciepłego rumianku, a jezeli nie wyjdzie samo to ja nacinalam delikatnie skórę w miejscu guzka zanim powstawał ropień, żeby sie nie paprało. Gdy cysta jest stara śmierdzi , ropieje i stanowi zagrożenie zapaleniem całego organizmu. Wówczas trzeba całą kieszonkę po cyście wyczyścć ze złogów po piórze i odkazić porządnie.

Sweet papuzka
Posty: 55
Rejestracja: śr lut 24, 2016 20:04
Ptaki które hoduję: kanarki, papużki faliste, amadyny zebrowate

#3

Post autor: Sweet papuzka » pn maja 02, 2016 10:11

dziękuje za rady... :)
lecz nie jestem pewna co do tych guzów, bo ich nigdy nie zauważyłam.
po tych różnych okładach itp. cysta będzie dalej się pojawiać? tak myślę... :/
czy są jakieś zabiegi usuwające tą chorobę lub coś podobnego? (nie planuję przeprowadzać takich badań ale pytam tak z ciekawości) i jakie mogą być koszty takich badań?
na pewno spróbuje z okładami... ;)

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#4

Post autor: pysia34 » pn maja 02, 2016 18:30

Nie ma badań. Cysty się będą robić przy każdym pierzeniu. Pióra puchowe są miękkie i nie mają siły się przebić przez skórę. Kanarek pierzy się co pół roku więc co taki okres może mieć cysty. Przy czym zazwyczaj cysty pojawiają się po roku lub nawet dwóch powtórnie, niekoniecznie przy każdym pierzeniu.

Sweet papuzka
Posty: 55
Rejestracja: śr lut 24, 2016 20:04
Ptaki które hoduję: kanarki, papużki faliste, amadyny zebrowate

#5

Post autor: Sweet papuzka » pn maja 02, 2016 19:45

dziękuję za odpowiedzi... ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziarnojady / wróblowe - ( Passeriformes )”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość