Udany lęg żako .......

-w wolierach zewnetrznych-wewnętrznych i klatkach-)przygotowanie ptaków do lęgów,sukcesy hodowlane-wszystko to wymaga doskonałej znajomości biologi,zoologi,ornitologi,botaniki,fizjologi-szereg i cały podział biologiczny jest bardzo waznym obiektem zainteresowań przyszłego hodowcy,nie tylko dla siebie a wiedza potrzebna również na przyszłośc dla innych-

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
dzidek
Posty: 35
Rejestracja: pt lut 12, 2010 23:50
Ptaki które hoduję: żako, konura
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

#1

Post autor: dzidek » czw lut 18, 2010 15:15

Chwale się!!!!!!!!!!!!!!!!!
Wyraźnie słychać jak dwa młode wołają w budce :DDDDDDDDDD
Ale sie ciesze... Szok. Teraz tylko pozostało dawać dobrą karmę i modlić się żeby rodzice wychowali je na zdrowe, duże paputy.
Javelin Throw

cocoleo
Posty: 94
Rejestracja: ndz mar 15, 2009 21:05
Ptaki które hoduję: szkarłatka, żako kongo
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

#2

Post autor: cocoleo » pt lut 19, 2010 18:31

Dzidek nie zabieraj młodych rodzicom \ chyba że chcesz by poszły w lęgi drugi raz!\
Moje żako \ zdjęcia wkleił mi Michuu na forum w Aviornis\ w zeszłym roku po raz pierwszy para zniosła w lipcu w wolierze zewnętrznej 4 jajka, z dwóch wykluły się pisklęta. Jedno padło\ myślę że dorosłe zagniotły gdyż oboje nocują w budce\pniu\ z pisklakami w nocy. Pozostałego pisklaka wychowały doskonale. Zabrałem młode jak tylko zaczęło samodzielnie jeść suchy pokarm \ 2 tygodnie po opuszczeniu budki lęgowej\ w ciągu jednego tygodnia młode oswoiłem do tego stopnia,że wchodziło mi na palec, drapałem go po łebku\bardzo to lubiła\ nie dziobała jak ją brałem w ręce.
Dlatego nie zgadzam się z opiniami iż wychowane ręcznie pisklęta są llepszymi pupilami, te wychiowane przez rodziców mają lepszą psychikę i oswoić można ich zupełnie tak samo tylko to może trwa dłużej ale naprawdę warto!!!

Hodowcy bojąc się strat piskląt a zarazem straty kasy zaberają młode i sami wykarmiają, te ptaki są przyzwyczajone do człowieka, ale za to długo trwa usamodzielnianie się papugi, przyjmowanie różnych pokarmów no i wreszcie
trudności w połączeniu w przyszłości w parę z papugą płci przeciwnej.

Zajrzyj na ogłoszenia sprzedam ręcznie karmione, a tych wychowanych przez rodziców niema!!!
Dziś zajrzałem do budki i zobaczyłem jedno jajko, co z tego będzie dalej to zobaczymy.

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#3

Post autor: wojtek » pt lut 19, 2010 19:07

cocoleo pisze:ności w połączeniu w przyszłości w parę z papugą płci przeciwnej.

Co na to powiesz? http://www.aleksandretta.pl/forum/viewtopic.php?t=2121
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Awatar użytkownika
dzidek
Posty: 35
Rejestracja: pt lut 12, 2010 23:50
Ptaki które hoduję: żako, konura
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

#4

Post autor: dzidek » pt lut 19, 2010 19:32

cocoleo, Wczoraj doszedłem do wniosku, że zrobię dokładnie tak jak mówisz. Poczekam, aż obydwa młode się usamodzielnią i będę rozglądał się za dobrym domem dla nich... Nie chcę dzielić skóry na żywym niedźwiedziu, ale chyba ten temat potraktuję jako przedwczesne ogłoszenie. Większą szansę będę miał na znalezienie porządnego domu dla moich wychowanków.
Javelin Throw

cocoleo
Posty: 94
Rejestracja: ndz mar 15, 2009 21:05
Ptaki które hoduję: szkarłatka, żako kongo
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

#5

Post autor: cocoleo » pt lut 19, 2010 20:20

Dzidek jak dałem ogłoszenie na forum papugi o treści, że mam młode żako które wychowują rodzice to posypały się emaile i telefony z zapytaniem kiedy będziemożna go kupić
Obiecałem kobiecie ze Szczecina\ja jestem z Radomia\ która ma 13 letnią żako do której chciała dopkupić partnera i tylko jeden warunek - papuga ma być wychowana przez rodziców.!

Wojtek ptaki ręcznie karmione mogą mieć młode, ale często zdarza się iż nie chcą lub nie potrafią wykarmić młodych, bywa że nie potrafi samiec sparzyć samicy i dużo innych problemów, które papugi naturalnie odchowane nie mają .

Dlatego ja osobiście jestem za chowem naturalnym, tylko wyjątkowo za wychowaniem ręcznym. Ty jak widzę senegalki hodujesz w domu, więc pewnie dlatego wychowujesz ręcznie, i z tego tytułu masz dużo więcej młodych od jednej pary. ;-)

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#6

Post autor: wojtek » sob lut 20, 2010 02:53

cocoleo pisze:z tego tytułu masz dużo więcej młodych od jednej pary

Mam 4 pary lęgowe, wszystkie z odłowu. Karmię dobrze, w lęgu mają po 4-5 jajek. Część młodych odbieram do ręcznego karienia.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

cocoleo
Posty: 94
Rejestracja: ndz mar 15, 2009 21:05
Ptaki które hoduję: szkarłatka, żako kongo
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

#7

Post autor: cocoleo » sob lut 20, 2010 17:35

No właśnie z odłowu! Dlaczego nie sparowałeś papug ręcznie karmionych?

Tak jak wcześniej pisałem, ludzie wyjmują pisklęta i ręcznie karmią po to by nie mieć strat w lęgach, a niektórzy myślą, że ręcznie karmione papugi są droższe?
Nic podobnego!

Hodujesz już "parę lat" ptaki i wiesz, że dobra i różnorodna karma to podstawa!
Na samym słoneczniku i prosie to nawet kury jajek nie zniosą

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
dzidek
Posty: 35
Rejestracja: pt lut 12, 2010 23:50
Ptaki które hoduję: żako, konura
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

#8

Post autor: dzidek » śr kwie 21, 2010 18:48

Nie wiem czy to kogoś zainteresuje ale chciałem się pochwalić. Dziś młode wyszło z budki. Nie wiem czy w budce siedzi jeszcze jakiś, gdyż rodzice słysząc, że idę odruchowo schowały się do środka. Młode jest bystre a zarazem spokojne i PIĘKNIE upierzone. Ubarwieniem bardziej przypomina ojca, a wielkością matkę. Chyba jakiś obojniak mi wyszedł hehe :-) Ale się cieszę!!!!!!!!!!!!!
Javelin Throw

cocoleo
Posty: 94
Rejestracja: ndz mar 15, 2009 21:05
Ptaki które hoduję: szkarłatka, żako kongo
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

#9

Post autor: cocoleo » śr kwie 21, 2010 19:29

Jeśli jest jeszcze jeden to wyjdzie z budki 2-dni po tym pierwszym.
Gratulacje!
Nawiasem mówiąc u mojej pary w budce też słyszę pisklaka, jeszcze nie sprawdzałem gdyż nnie chcę płoszyć żaczków.

Awatar użytkownika
dzidek
Posty: 35
Rejestracja: pt lut 12, 2010 23:50
Ptaki które hoduję: żako, konura
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

#10

Post autor: dzidek » śr kwie 21, 2010 19:39

pysia34, Dziękuję! Żako kongijskie. Przed chwilą byłem wymienić pokarm i wyraźnie słyszałem jak drugie młode nawoływało z budki. Mam nadzieje że to nie stara która nauczyła się "papugować" po młodych ;-)
cocoleo, Moje gratulacje!! O jakich paputach mowa? :-D
Javelin Throw

cocoleo
Posty: 94
Rejestracja: ndz mar 15, 2009 21:05
Ptaki które hoduję: szkarłatka, żako kongo
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

#11

Post autor: cocoleo » czw kwie 22, 2010 14:55

O żako kongo.

Awatar użytkownika
dzidek
Posty: 35
Rejestracja: pt lut 12, 2010 23:50
Ptaki które hoduję: żako, konura
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

#12

Post autor: dzidek » pt kwie 23, 2010 12:32

Ooo No to życzę powodzenia w odchowie. Z pewnością masz większe doświadczenie niż ja i nie obawiasz się tak bardzo. U mnie na szczęście wszystko poszło wyśmienicie i młode są pięknie wybarwione,upierzone i wyrośniete. Życzę Ci tego samego albo nawet i lepiej.
powodzenia
Javelin Throw

cocoleo
Posty: 94
Rejestracja: ndz mar 15, 2009 21:05
Ptaki które hoduję: szkarłatka, żako kongo
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

#13

Post autor: cocoleo » pt kwie 23, 2010 17:19

Dziś skontrolowałem budkę moich żaczków mają dwa młode paputy, nie umię wklejać zdjęć na forum ale mogę przesłać emailem.

dzidek jak możesz to wyślij mi fotki swoich żaczków

Awatar użytkownika
dzidek
Posty: 35
Rejestracja: pt lut 12, 2010 23:50
Ptaki które hoduję: żako, konura
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

#14

Post autor: dzidek » pt kwie 23, 2010 17:31

Zrobiłem zdjęcia ale nie mam możliwości wrzucenia ich na komputer. Gdy tylko uda mi się je zgrać to postaram się wkleić na forum.
Gratuluje Bliźniaków :D
Javelin Throw

Awatar użytkownika
dzidek
Posty: 35
Rejestracja: pt lut 12, 2010 23:50
Ptaki które hoduję: żako, konura
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

#15

Post autor: dzidek » pn maja 03, 2010 10:19

Zdjęcie było robione w około 80-tym dniu życia
Załączniki
zako 1.JPG
Ostatnio zmieniony wt maja 04, 2010 07:06 przez dzidek, łącznie zmieniany 1 raz.
Javelin Throw

cocoleo
Posty: 94
Rejestracja: ndz mar 15, 2009 21:05
Ptaki które hoduję: szkarłatka, żako kongo
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

#16

Post autor: cocoleo » pn maja 03, 2010 11:18

Swietny maluch chyba samczyk, tak trzymaj masz farta, że żaczki lęgną Ci się, to dar wykorzystaj to a doświadczenie samo przyjdzie.

Gdyby moje były starsze to mogli byśmy wymienić się paputami
Ile ich jest?
A czym karmisz??
Dajesz im wapno, witaminy?

Awatar użytkownika
dzidek
Posty: 35
Rejestracja: pt lut 12, 2010 23:50
Ptaki które hoduję: żako, konura
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

#17

Post autor: dzidek » pn maja 03, 2010 20:47

Więc tak...
Sucha karma: Prestige - Pokarm dla żako + granulat Prrety Bird dla papug afrykańskich
Do tego owoce, nabiał (jajka i twarożek), Sepia i witaminy w postaci Vibowitu dla dzieci.
Dziś skontrolowałem budkę w celu dowiedzenia się czy mam jedno czy dwa młode gdyż co wchodzę do pomieszczenia to cała gromadka wpada do budki i nie wiedziałem ile jest młodych. Zrobiłem zdjęcia i według mojej obserwacji mam 3 młode :-D !!!!!!!!!!!!!
Javelin Throw

Awatar użytkownika
dzidek
Posty: 35
Rejestracja: pt lut 12, 2010 23:50
Ptaki które hoduję: żako, konura
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

#18

Post autor: dzidek » sob maja 08, 2010 15:17

Dziś po raz pierwszy cała rodzina wyszła z budki. Coś pięknego!!! U młodych delikatnie widać różnice wiekowe i to raczej w zachowaniu, niż w wyglądzie. W poniedziałek wizyta weterynarza i (chyba) mocowanie obrączek, gdyż nie miałem odwagi robić tego w czasie kiedy młode były jeszcze pisklakami. Za około dwa tygodnie przewiduję wypuszczenie całej rodzinki do woliery zewnętrznej.
Javelin Throw

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#19

Post autor: Figa » ndz maja 09, 2010 09:54

dzidek, no to gratulacje mam nadzieję, że te zakładanie obrączek nie wystraszy ich za bardzo.

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#20

Post autor: WOJTEKZ » ndz maja 09, 2010 15:45

Dzidek, ptaki to się obrączkuje jak są pisklakami. Teraz to mają już za duże łapki aby założyć normalną obrączkę. Założysz za dużą to spadnie, założysz ciętą to ludzie będą myśleć że to ptak z odłowu, z lekarzem to też jakoś późno.
Ostatnio zmieniony śr maja 19, 2010 20:44 przez WOJTEKZ, łącznie zmieniany 1 raz.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Rozmnażanie i pielęgnacja/ hodowla domowa-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości