Określenie płci:zachowanie,piórka.

-w wolierach zewnetrznych-wewnętrznych i klatkach-)przygotowanie ptaków do lęgów,sukcesy hodowlane-wszystko to wymaga doskonałej znajomości biologi,zoologi,ornitologi,botaniki,fizjologi-szereg i cały podział biologiczny jest bardzo waznym obiektem zainteresowań przyszłego hodowcy,nie tylko dla siebie a wiedza potrzebna również na przyszłośc dla innych-

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Michallip
Posty: 428
Rejestracja: wt sty 09, 2007 19:57
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Wizualne rozpoznawanie płci

#1

Post autor: Michallip » śr mar 04, 2009 21:10

Co sądzicie o takim rozpoznawaniu płci u żako kongijskich:

http://www.exoticpetvet.net/avian/appgreys.html

Tak jak piszą na stronie metoda ta sprawdziła się w przypadku 95% papug z określoną już płcią. Sprawdziłem też u Igi (ma badanie DNA) i efekt jest jak na zdjęciach samiczki (z prawej strony), więc się zgadza z wynikiem DNA. Piórka pod ogonem ułożone w klin i każde z szarą końcówką.
-------------------------------------
www.moje-papugi.pl

Awatar użytkownika
Grzegorz
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 853
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta obrożna, większa, chińska, himalajska, różowopierśna, seledynowa, żako, rudosterka, księżniczka walii, konura słoneczna, ara ararauna
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

#2

Post autor: Grzegorz » pt mar 13, 2009 23:40

Aż szkoda że nie sprawdziłem tego u moich samczyków... ale napewno nie omieszkam :-)
www.papugi.pl - papugi ogłoszenia
Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia...

essex1
Posty: 412
Rejestracja: wt mar 10, 2009 22:20
Ptaki które hoduję: mnicha
Lokalizacja: Anglia

#3

Post autor: essex1 » sob mar 14, 2009 15:57

Moj Olek to samiczka,no i piorka ma w klin ,czyli sprawdza sie ta metoda.Gdzies wyczytalem,chyba w jakiejs angielskiej ksiazce,u zako pod ogonem bardziej mozna wyczuc kosci u samic,u samcow mniej wyczowalne.U mojego zaczka dosyc dobrze wyczowalne.Moze ktos sprawdzi u samczykow? :-D
Pozdrawiam. Artur

Michallip
Posty: 428
Rejestracja: wt sty 09, 2007 19:57
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

#4

Post autor: Michallip » sob wrz 05, 2009 20:54

Moje oba żako są juz po DNA. Metodę z ogonkami potwierdziły badania DNA.
-------------------------------------
www.moje-papugi.pl

Awatar użytkownika
milo
Posty: 22
Rejestracja: wt paź 13, 2009 20:46
Ptaki które hoduję: Daktyl ;)
Lokalizacja: Słupsk

#5

Post autor: milo » ndz lis 01, 2009 16:59

Witam.

Czy na podstawie powyższej metody moglibyście pomóc określić przypuszczalną płeć mojego Żakusia ? Oto fotki ogonka:
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg

Awatar użytkownika
Boguśka
-#moderator
-#moderator
Posty: 1210
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 08:39
Ptaki które hoduję: nimfy.katarzynki.rudosterki
Lokalizacja: Kraków

#6

Post autor: Boguśka » ndz lis 01, 2009 17:20

Fajny kuperek,śmiesznie to wygląda bo w większości papug płeć można określić po głowie a tu :mrgreen: trzeba zagladać pod ogon :-D
Nie zawsze mów co myślisz,ale zawsze pomyśl co mówisz.

http://www.garnek.pl/gusiaxx/a

essex1
Posty: 412
Rejestracja: wt mar 10, 2009 22:20
Ptaki które hoduję: mnicha
Lokalizacja: Anglia

#7

Post autor: essex1 » ndz lis 01, 2009 20:36

Napewno mlodzian z typowymi czarnymi koncowkami pior.Samiczka tak na moje oko. ;-)
Pozdrawiam. Artur

Pirania
Posty: 43
Rejestracja: wt sie 11, 2009 18:31
Ptaki które hoduję: Żako
Lokalizacja: Pomorskie

#8

Post autor: Pirania » pn lis 02, 2009 10:53

Na moje oko raczej samiec.Samiczki mają piórka w klin.Tyle że on jest jeszcze młody i może się to zmienić.Słyszałam że u młodych papug tak się nie da i zostają tylko badania DNA.

Awatar użytkownika
ansag
Posty: 109
Rejestracja: czw kwie 24, 2008 20:36
Ptaki które hoduję: żako kongijskie
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

#9

Post autor: ansag » śr kwie 21, 2010 08:01

Dwóch hodowców powiedziało mi, że łatwo odróżnić samicę żako od samca żako (mówię tu o pisklakach), bo samice mają mniejsze otwory nosowe :shock: Pytałam o to dlatego, że mówili mi, że mają na 95% (czy tam 99%) samca, a ja zastanawiałam się czemu nie na 100% i jak bez badań DNA są w stanie to stwierdzić :shock: No i taką otrzymałam odpowiedź.

Fajnie byłoby, żeby samice miały np. obrączki na lewej łapce, a samce na prawej. Tylko rzeczywiście, jak to "zbadać" zaraz po wykluciu :?:

essex1
Posty: 412
Rejestracja: wt mar 10, 2009 22:20
Ptaki które hoduję: mnicha
Lokalizacja: Anglia

#10

Post autor: essex1 » śr kwie 21, 2010 19:33

ansag, jest sposob na to -dowiedzialem sie dokladnie.Angielscy hodowcy zakladaja po prostu pisklakowi dwie obraczki na obie nogi,jesli nie sa pewni plci.Pisklaki maja tak do pierwszego badania DNA,lub jak nabiora kolorow i wiadomo,wtedy jedna obraczka zostaje obcieta przez veta lub samemu.U samic na lewej nodze,samce prawa.Jest to pomocne pozniej,wystarczy spojrzec i wiadomo.Wszyscy o tym wiedza. ;-)
Pozdrawiam. Artur

Banshee
Posty: 4
Rejestracja: pn lut 06, 2012 14:49
Ptaki które hoduję: żako
Lokalizacja: Warszawa

#11

Post autor: Banshee » pn lut 06, 2012 16:18

Mam ponad 2 letniego żaczka kongijskiego.Kupiony od hodowcy jako samczyk(nie wiem na jakiej podstawie była określona płeć).
Jego zachowanie sprawia że jednak mam pewne wątpliwości. :-| Żaczek często "stęka",zwraca ziarenka z wola i próbuje mnie karmić.Kiedy smyram go po grzbieciku przybiera charakterystyczną pozę jak samiczka gotowa do kopulacji:opuszcza lekko skrzydełka,zadziera głowę i czasem kuperek.
Czy takie zachowanie może być jakąkolwiek przesłanką żeby sądzić że może być samiczką?
Oglądałam również piórka w ogonie ale nie potrafię po nich wiele powiedzieć,może Wy mi pomożecie:

Obrazek

gretel
Posty: 103
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 11:30
Ptaki które hoduję: Zako kongo, kakadu zółtolice
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#12

Post autor: gretel » pn lut 06, 2012 16:57

u żako nie m dymorfizmu płciowego jedynie badanie DNA albo laparoskopijne dają dają 100% pewność ogonek raczej wskazuje na samiczkę ale rozpoznawanie po ogonku i kształcie głowy czasami zawodzi

Banshee
Posty: 4
Rejestracja: pn lut 06, 2012 14:49
Ptaki które hoduję: żako
Lokalizacja: Warszawa

#13

Post autor: Banshee » pn lut 06, 2012 17:10

Wiem że nie jest to metoda pewna a jedynie badanie DNA da mi 100% pewność ale z tego co czytałam tu na forum u wielu osób ta metoda sie sprawdza stąd moje pytanie + to zachowanie.Czy jest ono zarezerwowane tylko dla samiczek(przyjmowanie pozycji do kopulacji)?

Rozważam zrobienie badań DNA ale na tą chwilę nie mam takiej możliwości i nie wiem czy jest wogóle sens bo może moje wątpliwości są niesłuszne. ;-) A dobierania pary nie planuje.

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#14

Post autor: wojtek » pn lut 06, 2012 17:31

Tu sprawdz:
http://www.exoticpetvet.net/avian/appgreys.html
Masz więcej zdjęć, może filmik?
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Banshee
Posty: 4
Rejestracja: pn lut 06, 2012 14:49
Ptaki które hoduję: żako
Lokalizacja: Warszawa

#15

Post autor: Banshee » pn lut 06, 2012 17:52

Niestety mam w domu bardzo kiepskie oświetlenie wiec nagranie filmu dobrej jakości jest niemożliwe a o zdjęcia również ciężko,raz że wychodzą głownie prześwietlone to paputek widząc aparat dostaje turbonapędu żeby go sięgnąć dziobem :lol:

Właśnie z tej strony korzystałam ale niewiele mi to mówi...wydaje mi sie że jakiś klin tam widać,jakby samiczka...ale nie mam żadnego odniesienia do innego osobnika więc to co mi sie wydaje to może być bzdura ;-) Wolę więc zapytać osoby doświadczone :-)
Dlatego też zapytałam czy takie zachowanie może wskazywać na dziewczynkę czy to wogóle nie ma nic do rzeczy....

Banshee
Posty: 4
Rejestracja: pn lut 06, 2012 14:49
Ptaki które hoduję: żako
Lokalizacja: Warszawa

#16

Post autor: Banshee » czw paź 25, 2012 18:42

Ponawiam pytanie : czy takie zachowanie mojego żakusia może być jakąkolwiek przesłanką że to samiczka czy wogóle nie ma to znaczenia?

Ostatnio stał się dość natarczywy,bardzo dużo sie przytula ale zaraz za tym idzie stękanie,ociera sie o twarz,ręce,odrazu przyjmuje pozycję jak do kopulacji,obniża skrzydełka,wypina kuper...próbuje mnie karmić.. :roll:

jolcia6664
Posty: 11
Rejestracja: wt mar 05, 2013 12:48
Ptaki które hoduję: żako
Lokalizacja: Polska

#17

Post autor: jolcia6664 » wt mar 05, 2013 18:02

Oto żaki
Załączniki
IMAG0032-1-1-1.jpg

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#18

Post autor: wojtek » wt mar 05, 2013 18:06

Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

jolcia6664
Posty: 11
Rejestracja: wt mar 05, 2013 12:48
Ptaki które hoduję: żako
Lokalizacja: Polska

#19

Post autor: jolcia6664 » wt mar 05, 2013 18:09

Wlasnie nie umiem odròżnic patrzylam na ta strone :-|

Pomoze mi ktos ?
Ostatnio zmieniony śr mar 06, 2013 04:21 przez jolcia6664, łącznie zmieniany 1 raz.

jolcia6664
Posty: 11
Rejestracja: wt mar 05, 2013 12:48
Ptaki które hoduję: żako
Lokalizacja: Polska

#20

Post autor: jolcia6664 » czw mar 07, 2013 12:33

zdjęcie 2
Załączniki
P1010361.JPG

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Rozmnażanie i pielęgnacja/ hodowla domowa-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości