-Zako kongijskie-[ Psittacus Erithacus ]-

wystepuja w trzech podgatunkach-(P.e timnech-żako liberyjskie-P.e princeps-żako książęce-P.e erithacus-żako kongijskie

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

pysia34

#21

Post autor: pysia34 » wt kwie 20, 2010 21:06

a to zdjęcia obecnego upierzenia :)
Załączniki
marcel i zuza w ruchu.jpg
zuza i marcel.jpg
zuza i marcelek.jpg

Awatar użytkownika
ansag
Posty: 109
Rejestracja: czw kwie 24, 2008 20:36
Ptaki które hoduję: żako kongijskie
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

#22

Post autor: ansag » wt kwie 20, 2010 22:38

Wow, ale pięknie wygląda :shock: :shock: :shock: Jak nie on...
BTW, Ty uważaj na te papugi :!:

zatra, mój ma teoretycznie prawie 12 miesięcy i ma ciemnoszare oczy, a karmiony jest świetnie, pochłania wszystko :-P

A żaczek mojej koleżanki, jak go kupiła, miał 6 m-cy i oczy miał tak samo ciemnoszare, a rozjaśniały mu właśnie jakoś tak, kiedy miał około roku (stąd moje dywagacje jak to naprawdę jest).

Ja tam nie wiem co to za książka i nie chcę podważać niczyjego autorytetu - piszę tylko to, co zaobserwowałam :-)

pysia34

#23

Post autor: pysia34 » śr kwie 21, 2010 07:15

ostatnio jak byłam na Czerniakowskiej trafili tam ludzie, którzy dwa dni wcześniej kupili u Florczuka żako żekomo 5 miesięczne z żółtym okiem i oryginalnymi papierami....
tak to niestety często wygląda :(
Ja również jak ansag podaje kolor oczka na podstawie swojego żaczka -jednego którego mam od 7 miesiąca i wówczas miał całe oko ciemne bez wyraźnej otoczki
kupiłam go wyskubanego a właściwie przyciętego do skóry jeśli chodzi o pióra od hodowcy z Rzeszowa który przywiózł mi go o 1 w nocy w drodze do Szczecina, gdzie wiózł kolejne dwa z późniejszego lęgu dwa razy większe ale on i tak była dla mnie piękny:-) no i jako wybrakowany psychol :) za pół cenny bo inaczej nie stać by mnie było na żaczka z ówczesnej pensyjki :-( Po roku przepierzył się całkowicie i od tamtej pory nigdy się nie skubał, choć zdarzało mu się nerwowo czesać niekiedy to nigdy nie ciął już żadnych piór
Ostatnio zmieniony śr kwie 21, 2010 09:00 przez pysia34, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ansag
Posty: 109
Rejestracja: czw kwie 24, 2008 20:36
Ptaki które hoduję: żako kongijskie
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

#24

Post autor: ansag » śr kwie 21, 2010 10:26

zatra i pysia34, na anglojęzycznym forum dotyczącym żako (pozwolę sobie wkleić link - http://www.anafricangrey.ca/forum/index.php? ) znalazłam informacje dotyczące rozjaśniania oczu - oboje macie rację ;-) U niektórych żaczków oczy rozjaśniają się już nawet w wieku kilku miesięcy, np. od 4 do 6, a u niektórych zdecydowanie później, np. dopiero od 18 m-ca życia. Zależy to także między innymi, tak jak napisał wojtek, od kontaktu ptaszka ze słońcem. Im więcej słońca, tym szybciej oczy jaśnieją :-) Dla potwierdzenia - jeden z żaczków tamtejszego użytkownika miał zupełnie jasne oczy po 6 m-cu życia - mieszkają w Afryce, więc słońca mają pod dostatkiem :-)

pysia34

#25

Post autor: pysia34 » śr kwie 21, 2010 11:11

dzięki :) zawsze warto poszerzać swoją wiedzę :)

Awatar użytkownika
ansag
Posty: 109
Rejestracja: czw kwie 24, 2008 20:36
Ptaki które hoduję: żako kongijskie
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

#26

Post autor: ansag » śr kwie 21, 2010 11:23

No właśnie, to jako ciekawostka też :-)

Okazało się jednak, że Arturek od myhy urodził się 7 grudnia 2009, a nie jak w dokumentach pół roku wcześniej :-) Rozmawiałam z p. Pasikowskim - bardzo sympatyczny człowiek :-) W tym wypadku sprawa koloru oczu rozwiązała się sama - ma dopiero niecałe 5 miesięcy, więc jeszcze ma czas :-)

zatra
Posty: 136
Rejestracja: pt maja 16, 2008 22:27
Ptaki które hoduję: papugi, drobna egzotyka
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#27

Post autor: zatra » śr kwie 21, 2010 21:11

Ja swoje żako wybierałem bezpośrednio od hodowcy spośród siedmiu młodych pochodzących z trzech różnych par. Wszystkie te młode były w wieku od pięciu do siedmiu miesięcy i wszystkie już miały jasne oczy. Co ciekawe zarówno samiec jak i samica miały już ponad 0,5 kg.
Wszystkie te pary pochodziły z odłowu, toteż młode są w pierwszym pokoleniu od dzikich rodziców. Ma to niewątpliwie znaczenie, gdyż kolejne generacje są wynaturzone poprzez brak wszystkich składników jakie rodzice mają na wolności o których my nawet nie wiemy. Oczywiście woliery z młodymi były w nasłonecznionym miejscu ogrodu. I tu w 100% zgadzam się z Milanem Bartlem, że prawidłowo odżywione i niezdegenerowane żako chowane w wolierach zewnętrznych ma mieć jasne oczy już w wieku 4 miesięcy.
ansag Ty możesz karmić młode nawet ptasim mleczkiem, ale bardzo istotne jest czym i jak były karmione rodzice Twojego żaczka i oczywiście jaki ma dostęp do słońca.
http://www.swiatpapug.pl

Pozdrawiam
Rysiek

pysia34

#28

Post autor: pysia34 » pt kwie 23, 2010 06:48

Zatra na słoneczniku u tych suuuper hodowców tak właśnie jest że młode są nad wyraz okazałe :-)

Pozostałe trzy posty jako nic nie wnoszące do tematu zostały przesuniete do kosza.
Ostatnio zmieniony ndz kwie 25, 2010 05:23 przez pysia34, łącznie zmieniany 1 raz.

Michallip
Posty: 428
Rejestracja: wt sty 09, 2007 19:57
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

#29

Post autor: Michallip » ndz cze 13, 2010 08:41

W przypadku mojej samicy żako oczy są jasno szare. Samica ma w tej chwili niecałe 3 lata.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

U 6 letniego samca tęczówka jest soczyście żółta.
-------------------------------------
www.moje-papugi.pl

Awatar użytkownika
gabiryna
Posty: 56
Rejestracja: wt maja 11, 2010 14:06
Ptaki które hoduję: żako
Lokalizacja: zachodniopomorskie

#30

Post autor: gabiryna » ndz cze 13, 2010 09:23

Michał daj jeszcze foty z profilu swojego samca do porównania.

cocoleo
Posty: 94
Rejestracja: ndz mar 15, 2009 21:05
Ptaki które hoduję: szkarłatka, żako kongo
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

#31

Post autor: cocoleo » sob paź 09, 2010 19:17

gabiryna wrzóciłabyś parę fotek swoich żaczków, jestem ciekawy jak tam młody?

Michallip
Posty: 428
Rejestracja: wt sty 09, 2007 19:57
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

#32

Post autor: Michallip » ndz paź 10, 2010 09:06

Gabrynia
tu fotka, która najlepiej pokazuje kolor oka u samca. W rzeczywistosci jest "cytrynowe" jednak aparat zniekształca. Samica cały czas ma kolor jasno szary.

Obrazek
-------------------------------------
www.moje-papugi.pl

Awatar użytkownika
Grzegorz
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 853
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta obrożna, większa, chińska, himalajska, różowopierśna, seledynowa, żako, rudosterka, księżniczka walii, konura słoneczna, ara ararauna
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

#33

Post autor: Grzegorz » wt paź 19, 2010 14:40

pysia34 pisze:sory ale ja się z tym nie zgodzę .... widocznie miałeś "lewe" papiery gdyż żako do 6 miesiąca ma czarną tnczówkę


Możesz się z tym nie zgadzać, jednak tęczówka może się uwidaczniać również wcześniej.
www.papugi.pl - papugi ogłoszenia
Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia...

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#34

Post autor: GoldAngelo » wt paź 19, 2010 17:30

Gdzieś na forum czytałem, że zależy to też od dostępu do światła (tylko nie pamiętam czy wtedy szybciej ten proces zachodzi czy wolniej)
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

Michallip
Posty: 428
Rejestracja: wt sty 09, 2007 19:57
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

#35

Post autor: Michallip » wt paź 19, 2010 18:06

Na świeżym powietrzu nieco szybciej. Sprawdzałem na nierozłączkach :)- czesc młodych ptaków z jednego gniazda miałem przez lato w wolierze zewnętrznej (zostawiam je sobie i chciałem aby dobrały się w pary z samotnymi ptakami) a część spedziła lato w klatkach w domu. Te z dworu są pięknie wybarwione, te z domu też ładne, ale dopiero zaczynają sie pierzyć.
-------------------------------------
www.moje-papugi.pl

Wojo
Posty: 113
Rejestracja: pn sty 11, 2010 21:30
Ptaki które hoduję: -
Lokalizacja: Lublin

#36

Post autor: Wojo » wt paź 19, 2010 18:31

Wiadomo, że nie ma lepszego źródła światła niż promienie słoneczne, które wpływają na wiele czynników.. szybsze wybarwianie się oczu, czy ładniejsze upierzenie. Bywa tak, że niektórym papugom trzymanym w domu oczy wybarwiają się strasznie późno...
Wojtek

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#37

Post autor: GoldAngelo » wt paź 19, 2010 21:01

A gdyby tak w domu zamontować sztuczne imitujące światło słoneczne, (takie, które odwzorowuje promieniowanie UV), którego nasilenie ustalałby czujnik ustawiony tak, żeby idealnie padały na niego promienie słoneczne? Zamontowany np. na dachu domu czy w ogrodzie.

Czy to miałoby pozytywny wpływ na stan upierzenia, tak jak w przypadku ptaków Michallipa?

Wiem, że jest coś takiego i że ktoś taki czujnik zamontował, ale światło było zwykłe.
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

Michallip
Posty: 428
Rejestracja: wt sty 09, 2007 19:57
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

#38

Post autor: Michallip » śr paź 20, 2010 20:10

W zachodnich sklepach zoologicznych mozesz kupić specjalne żarówki dla ptaków, które emituja światło UV. Nie widziałem ich w Polsce. Na forum chyba był tez juz o nich temat.
-------------------------------------
www.moje-papugi.pl

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#39

Post autor: GoldAngelo » śr paź 20, 2010 20:23

U mnie dzisiaj w zoologu pytałem i nie słyszał o czymś takim. Potem sprawdził i koszt od 75-148 zł. Wiem że można dostać, ale czy miałoby to wpływ na szybsze zmiany w oku żako?
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

essex1
Posty: 412
Rejestracja: wt mar 10, 2009 22:20
Ptaki które hoduję: mnicha
Lokalizacja: Anglia

#40

Post autor: essex1 » śr paź 20, 2010 22:20

Ja używałem taką żarówkę chyba z półltora roku,nawet zdjęcie wstawiłem.Vet od ptaków mi ją zaproponował,ale jako jeden z elementów w walce z obcinaniem piór.Po prostu w zimowe długie wieczory włanczałem lampkę przy klatce ,jako światło słoneczne.Ptak odrazu schodził jeść.Żeby działala na oko papugi to nie zauważyłem.Fakt ,że drogie są. ;-)
Pozdrawiam. Artur

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Charakterystyka Zako-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości