Lorysa i Amazonka razem?

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

agata898
Posty: 9
Rejestracja: ndz lut 15, 2015 18:10
Ptaki które hoduję: Amazonka modrobrewa (kurika)

Lorysa i Amazonka razem?

#1

Post autor: agata898 » śr mar 25, 2015 17:18

Witam
Od nie dawna zastanawiam się nad kupnem Lorysy Górskiej, dużo czytałam na temat tych papug, wiem o ich żywieniu, brudzeniu, lecz nie wiem jednej podstawowej rzeczy w moim przypadku. Jestem posiadaczką amazonki, a dokładniej kuriki, zastanawia mnie jedna kwestia, jak będą na siebie reagować?
Proszę o rady.

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#2

Post autor: coco39 » pt mar 27, 2015 13:48

kurika mniemam jest oswojona więc jeśli lorysa będzie też oswojona to się dogadają.Ponadto amazonki są dość statycznymi ptakami nie są agresywne (za wyjątkiem lęgów) inaczej jest z lorysami jeśli są dzikusami i są w grupie/stadzie potrafią być bardzo zadziorne dlatego jeśli mają być razem sugeruję oswojoną loryskę.
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

agata898
Posty: 9
Rejestracja: ndz lut 15, 2015 18:10
Ptaki które hoduję: Amazonka modrobrewa (kurika)

#3

Post autor: agata898 » sob mar 28, 2015 17:08

Tak, kurika jest oswojona, loryske na którą mam oko, jest od hodowcy z lęgu przetrwała 1 i będzie wykarmiona ręcznie do odbioru w maju. Kurika ma około 9 msc. Czyli rozumiem że mogłabym je trzymać w jednej wolierze o wymiarach wysokość 160cm, szerokość 80cm, głębokość 50cm.

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#4

Post autor: coco39 » sob mar 28, 2015 17:47

Jeżeli pod pojęciem trzymać masz na myśli że będą przebywać w tej klatce w nocy to tak bo na dłyższą metę klatka za mała.Musisz wiedzieć iż amazonka i lorysa to dwa różne światy w żywieniu i,zachowaniu i wyposażeniu klatki/woliery.w tym ostatnim mam na myśli zachowanie lorysy która nad fruwanie przedkłada skakanie i wspinaczkę oraz podłoże w klatce jest zupełnie inne dla tych 2 gatunków.
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

agata898
Posty: 9
Rejestracja: ndz lut 15, 2015 18:10
Ptaki które hoduję: Amazonka modrobrewa (kurika)

#5

Post autor: agata898 » sob mar 28, 2015 21:45

No właśnie wiem że to są dwa różne światy, stąd temat posta :p. Kurika raczej jest ciągle po za klatką już od 6 rana się dobija żeby wyjść, ale jest godzina 19.30 wraca sama do klatki odwraca się i idzie spać :]. Są oczywiste sytuacje kiedy muszę wyjść z domu to wtedy ją zamykam, więc wracając do tematu najlepiej byłoby mieć osobną klatkę jak duża powinna być? wystarczy taka jaką ma kurika? I jeszcze czy mogą mieć wspólny tzw. Plac zabaw? Bo kurika już teraz nie pozwala zbliżać się do swoich zabawek, a niewiem czy pozwoli drugiej papudze.

essex1
Posty: 412
Rejestracja: wt mar 10, 2009 22:20
Ptaki które hoduję: mnicha
Lokalizacja: Anglia

#6

Post autor: essex1 » sob mar 28, 2015 22:51

agata898, dam Ci taki moim zdaniem zabawny przykład z życia człowieka,ale bardzo dokładnie można go przełozyć na życie ptaka.Pomyśl jakby Ci przyszło mieszkać pod jednym dachem na siłę z jakimś murzynem masajem,papuasem lub indianem,a jeszcze gorzej z jakimś bedouinem(mam nadzieje ,że jestes człowiekiem białym..)Na poczatku nie mogłabyś na niego patrzeć,o jedzeniu tego samego nie ma co marzyć(jakaś ciapa <wysmiewacz> rzadka lub gęsta)czytaj-pokarm lorysy.O wspólnym języku nie ma co marzyć(amazonka -lorysa).Zachowanie to samo-oni jedzą na podłodze Ty przy stole.Z czasem musiała byś to zaakceptować lub nie tak jak dwa różne gatunki papug.Sumując-twojej amazonce znacznie łatwiej byłoby zrozumieć amazonke innego gatunku lub tego samego ,tak jak Tobie zrozumiec polaka,anglika lub francuza... <luzik> <okok> .To jest takie porównanie,ale z rasizmem proszę tego nie łączyć. <cwaniak>
Pozdrawiam. Artur

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#7

Post autor: coco39 » ndz mar 29, 2015 16:35

essex1, niestety w kwesti przebywania razem amazonki i lorysy się mylisz,mogą przebywać razem i jedna drugiej nie przeszkadza ba nawet powiem z doświadczenie iż ziarnojady podjadają pokarm lorys i na odwrót - lorysy lubią dziobnąć sobie ziarenka z miski ziarnojadom i nie są to odosobnione przypadki ale proszę nie rozumieć tego w kwestii wprowadzenia jednego takiego samego pokarmu dla obydwu gatunków.

agata898 pisze: więc wracając do tematu najlepiej byłoby mieć osobną klatkę jak duża powinna być? wystarczy taka jaką ma kurika? I jeszcze czy mogą mieć wspólny tzw. Plac zabaw? Bo kurika już teraz nie pozwala zbliżać się do swoich zabawek, a niewiem czy pozwoli drugiej papudze.

W skrucie tak wystarczy dno musisz wysypać np.heblowinami co pozwala wchłaniać kał lorysy natomiast o plac zabaw się nie martw jedynie musisz go wzbogacić o elementy które pozwolą wspinać się lorysie.
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

agata898
Posty: 9
Rejestracja: ndz lut 15, 2015 18:10
Ptaki które hoduję: Amazonka modrobrewa (kurika)

#8

Post autor: agata898 » ndz mar 29, 2015 18:21

Dziękuję za wszystkie rady, teraz już mam jasno nakreśloną sytuację. Muszę sobie dobrze przemyśleć zakup drugiej papużki, bo przyznam że to nie lada wyzwanie :P

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#9

Post autor: coco39 » ndz mar 29, 2015 18:55

Dlatego warto pytać pogadać osobiście z hodowcą zadać dziesiątki pytań przeanalizować za/przeciw.Nie każdy hodowca chce sprzedać ptaki za wszelką cenę.
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Żywienie-zdrowie-hodowla Lorysy górskiej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość