Słonecznik.

Pamiętajmy, że papuga ma dostęp tylko do tego, co jej podamy. Niezwykle ważny jest urozmaicony jadłospis.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#21

Post autor: Krysia- » wt sty 27, 2009 20:09

Ja jednak będę polemizować z tym słonecznikiem :-D
W mieszankach dla dużych papug ( Versale Laga, Prestige Premium, a są to mieszanki polecane przez Loro Parqe )) jest bardzo dużo słonecznika. Na pewno ptaki przede wszystkim własnie słonecznik wyjedzą z dziennej porcji.
Po co zatem podawać nadmierną ilość tłuszczu skoro papuga przebywa w ciepłym mieszkaniu i aż tak dużo energii nie potrzebuje ?? Czy nie lepiej przyzwyczaić ptaka do innego, owocowego lub warzywnego smakołyku ? I zdrowo i pożytecznie bo przynajmniej nie będzie nadmiernego otłuszczenia organów wewnętrznych.

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1922
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#22

Post autor: Al » wt sty 27, 2009 20:31

To może podawać skiełkowany :mrgreen:

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#23

Post autor: WOJTEKZ » wt sty 27, 2009 20:34

Skiełkowany słonecznik też jest bardzo dobry, wszystko zależy od właściciela papugi , co i jak poda ;-)
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

Awatar użytkownika
majangorz
Posty: 35
Rejestracja: pt paź 24, 2008 09:21
Ptaki które hoduję: Aleksandretta obrożna, nirozłączki
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

#24

Post autor: majangorz » wt sty 27, 2009 23:17

Podaje Prestige Premium dla dużych papug rozcieńczone ziołami zdrowia i Deli Nature 68 plus proso w kłosach od czasu do czasu kiełki i oczywiście owoce i warzywa . Raczej temu łakomczuchowi śmierć głodowa nie grozi :lol: tym bardziej że nie ma oporów przed próbowaniem wszystkiego co mu podam. Ale słonecznik to dla niego narkotyk :mrgreen: .

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#25

Post autor: JC » wt sty 27, 2009 23:33

Po prostu nie wymieniamy dawki pokarmowej na nową do czasu az ptak nie zje wszystkich [oczywiście nie 100%, bez przesady :-D ] nasion. W innym przypadku rzeczywiście ptaki wyjadaja tylko to co uwazają za najsmaczniejsze, w tym się niczym nie róznią od ludzi :lol:

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#26

Post autor: Krysia- » śr sty 28, 2009 05:38

majangorz, z narkotycznego nałogu trzeba ptaka leczyć :mrgreen:
Dobry pomysł z podaniem skiełkowanego słonecznika podsunęła Al i to byłoby dobre wyjście. Otoż w fazie tworzenia kiełków wszystkie ziarna większość zawartego w nich tłuszczu przekształcają w najcenniejsze dla zdrowia składniki: witaminy A,B,C, E, H. Zawierają duże ilości wapnia, żelaza, siarki, magnezu, potasu oraz biotynę, cynk, selen jak również mikroelementy – lit, chrom.
Zatem jak podasz skiełkowany słonecznik , będzie to zdrowsze niż jak podasz taki zwykły.

Roksana
Posty: 10
Rejestracja: czw maja 22, 2014 18:37
Ptaki które hoduję: Aleksandretty obrożne

#27

Post autor: Roksana » ndz lip 27, 2014 15:04

Witam
Moja papuga zjada wszystkie ziarna jakie jej podaje ( zmieszany pokarm dla papug średnich i dużych ). Chcę zapytać o to czy można zabrać z mieszanki słonecznik i podawać go wyłącznie jako przysmak z ręki ?? <co>

boss
Posty: 79
Rejestracja: ndz lut 17, 2013 17:29
Ptaki które hoduję: konura słoneczna
Lokalizacja: Kalisz

#28

Post autor: boss » pn lip 28, 2014 19:54

oczywiście ze mozna moja dostaje nawet wyłuskan i dostaje jak zrobi sztuczki których ją nauczyłam
alik

pablom515
Posty: 4
Rejestracja: pt paź 03, 2014 02:24
Ptaki które hoduję: aleksandretta obrożna

#29

Post autor: pablom515 » śr paź 22, 2014 11:26

dobry wszystkim wczoraj stałem sie posiadaczem aleksandretty obrożnej długo przygotowywałem sie do posiadania tego ptaka (czytałem wasze forum) KUILEM KLATKE O WYMIARACH 100X100X54 CM MISECZKI TAKIE JAK POLECALISCIE OD CHODOWCY USLYSZALEM ZE PONIEWAZ PTAK JEST MŁODY 3 MC NARAZIE KARMIC GO MAM SŁONECZNIKIEM KTORY PODOBNO DOSTAWAŁ WIEC WSYPAŁEM DALEM ORAZ JABKO ALE MAM WRAŻENIE ZE NIC NIETKNAŁ BOJE SIE ZEBY NIC MU SIE NIESTAŁO POMOCYA SŁONECZNIK TEN KTORY DOSTAWAŁ TEZ DOSTAŁEM OD HODOWCY POMÓŻCIE JAK GO KARMICILE RAZY DZIENNIE BO CHODOWCA POWIEDZIAL ZE JAK ZJE TO DOPIERO
A PROSZE O KONTAKT NAWET TELEFONICZNY 690-886-894 LUB MAILOWY PABLOM12@INTERIA.PL

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#30

Post autor: coco39 » śr paź 22, 2014 13:39

pablom515, po pierwsze wyłącz "Caps Lock" jak piszesz bo łączysz wyrazy i czytanie wtedy tego jest problemem.

Wracając do twojego problemu.Nie dziw się że ptak nie je w końcu jest u ciebie niecała dobę to dla niego stres nowe środowisko ,otoczenie nowa klatka inny wystrój pomieszczenia tam być może był z innymi ptakami tutaj jest sam. ze względu na to ptak może nawet i 4-5 dni nic nie jeść ale bez obaw w końcu się skusi. Sam słonecznik jako karma ? raczej nie podaj mu do miski normalną mieszankę dla średnich papug a do drugiej możesz podać skiełkowany słonecznik
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

gdowa
Posty: 51
Rejestracja: sob mar 16, 2019 21:17
Ptaki które hoduję: Aleksy chińskie, nimfy

#31

Post autor: gdowa » czw cze 13, 2019 21:57

Witam, podepnę się pod temat, skoro mowa o słoneczniku. Od roku mam Aleksandrette Chińską ( z obrączki wynika, że ma 10 lat). W innym wątku pisałem o problemach z piórojadami, jest już dużo lepiej, jeszcze raz przy okazji dzięki za pomoc i rady. Ale miało być o słoneczniku. Muniek, bo tak ma na imię ptaszor, z tego, co wiem, miał wielu poprzednich "opiekunów" i trafiając do mnie, nie jadł prawi nic prócz słonecznika. Z czasem i mega cierpliwością udało mi się przekonać do małej zmiany menu ale i tak na pierwszym miejscu był słonecznik, którego nie miałem serca mu odmawiać. Ostatnio zauważyłem jednak, że jego zielone pióra zaczynają pokrywać się jakimiś czarnymi plamkami i przebarwieniami. Trochę poczytałem i wyszło z tego, że ma problemy z wątrobą i to najprawdopodobniej przez słonecznik. Karmę jaką dostaje, to są dwa rodzaje mieszanki dla dużych papug Versele- Laga. Jest to karma z którą go dostałem, a były tego dwa wory. Zdecydowałem więc zabawić się w Kopciuszka i skrupulatnie wybieram z niej cały słonecznik, zapodaję Silivet na wątrobę, polecone przez weterynarza. Ostatnio zamówiłem też u Justyny Deli Nature - 64 Mieszanka owocowa ale w niej również jest mega dużo słonecznika. Jak więc mam ograniczyć mu słonecznik skoro jest go cała masa w każdym pokarmie? Dla nimf mam pokarm, gdzie słonecznika prawie nie ma ale ten chyba nie nadaję się dla Aleksy? Chciałem jeszcze zapytać o słonecznik skiełkowany, czy można go podawać więcej, bo ten również bardzo lubi, czy też należy go jakoś ograniczać?
luk

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#32

Post autor: Krysia- » pt cze 14, 2019 04:57

Też bawię się w Kopciuszka i w/w mieszanki wybieram 90 % słonecznika z przeznaczeniem na kiełkowanie. Trochę ale tylko białych pestek zostawiam. Biały słonecznik jest najmniej kaloryczny. Cała reszta pestek jest kiełkowana . Podczas tego procesu słonecznik dużo traci ze swej kaloryczności na rzecz wytworzenia innych cennych witamin. Kiełków możesz podawać nieco więcej, nie kiełkuj czarnych pestek bo są najbardziej kaloryczne.
Poczytaj temat o kiełkowaniu viewtopic.php?f=150&t=405

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#33

Post autor: Figa » pt cze 14, 2019 08:50

Sprobujcie zrezygnować z mieszanek ziaren, na rzecz granulatów, jest ich dużo i może któryś zasmakuje. Ja całkowicie przeszłam na granulaty, już chyba od dwóch lat podaję tylko granulat, ziarno tylko w postaci skiełkowanej i oczywiście jak wszyscy warzywa i owoce.
Jakbyście jednak nie chciały zrezygnować z mieszanek, to polecam Wam kupić tą dla amazonek https://www.hodowlapapug.pl/versele-lag ... ix-1-kg-94 , w niej jest stosunkowo najmniej słonecznika.

WERA31902
Posty: 32
Rejestracja: wt kwie 09, 2019 11:18
Ptaki które hoduję: dwie pary falistych i 2 pary zeberek

#34

Post autor: WERA31902 » pt cze 14, 2019 13:34

witam moje papugi nie cierpią słonecznika chodz z tego co mi wiadomo miały go w swojej diecie dosc duzo, mówie o swoich nimfach i papugach falistych one wolą jesc proso i mniszka, nasiona traw ,jajko. Kiedy w mieszance jest nasiona słonecznika to wyciągaja je z miski i wyrzucają po za klatkę cz takie zachowanie jest normalne.Wilosci sztuk mam 2 nimfy(samce) i 4 papugi faliste( dwie panie i dwóch panów).

gdowa
Posty: 51
Rejestracja: sob mar 16, 2019 21:17
Ptaki które hoduję: Aleksy chińskie, nimfy

#35

Post autor: gdowa » sob cze 15, 2019 00:48

Granulaty, fajna rzecz, o ile ułatwiły by życie. Sęk w tym, że moje mędy nawet ich nie tykają. Muniek tylko stoi rano na źerdzi i patrzy co sypie, brak słonecznika równa się okrzykom niezadowolenia. Trochę teraz przystopował, bo widzi, że jestem nieugięty i słonecznik tylko skiełowany. Oczywiście ma też warzywa, owoce i masę wszystkiego o czym wyczytałem, że jest dobre. No ale powiedzcie ile tego skiełowanego słonecznika mogę im dawać? Garstka dziennie to za dużo?
Zamówiłem również u Justyny mieszankę do kiełkowania, mam nadzieję, że zasmakują im też kiełki z innych ziaren niż słonecznik. Przy okazji chcę dodać, że ziarno od Justyny jest super, gdyby tylko nie ten wszechobecny słonecznik. Czemu te mieszanki mają go aż tyle, skoro nie służy papugą?
luk

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#36

Post autor: Figa » sob cze 15, 2019 08:51

gdowa pisze:
sob cze 15, 2019 00:48
Zamówiłem również u Justyny mieszankę do kiełkowania, mam nadzieję, że zasmakują im też kiełki z innych ziaren niż słonecznik. Przy okazji chcę dodać, że ziarno od Justyny jest super, gdyby tylko nie ten wszechobecny słonecznik. Czemu te mieszanki mają go aż tyle, skoro nie służy papugą?
Bo słonecznik jest tanim wypełniaczem tych mieszanek. Ale są mieszanki gdzie go jest niewiele, do jednej dałam powyżej linka.
Ja bym tylko chciała, żeby granulaty można było kupować w paczkach oryginalnych po 100 - 200 gr, a nie odrazu cały kilogram.
Gdowa jaki granulat podawałaś ?

gdowa
Posty: 51
Rejestracja: sob mar 16, 2019 21:17
Ptaki które hoduję: Aleksy chińskie, nimfy

#37

Post autor: gdowa » sob cze 15, 2019 18:52

Nie kupowałem osobno granulatu ale mialem go w różnych mieszkaniach i zawsze wyrzucam bo go nie ruszają nigdy.
Acha, Figa, mimo że gdowa to jednak facetem jestem😆 a skąd owa gdowa? Fatum dawnych lat ale to juz nie ten post 😁 pozdrawiam
luk

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#38

Post autor: Figa » pn cze 17, 2019 08:15

gdowa pisze:
sob cze 15, 2019 18:52
Nie kupowałem osobno granulatu ale mialem go w różnych mieszkaniach i zawsze wyrzucam bo go nie ruszają nigdy.
To co jest w mieszankach, to nie granulat, to najczęściej wyrób piekarniczy, moje papugi też tego nigdy nie jadły. Z granulatów moja je Zupreem owocowy https://parrotplanet.pl/pl/p/ZuPreem-Fr ... %2C6kg/361, ale chciałabym jej kupić na spróbowanie orzechowego. Dostaje też RoudyBush https://parrotplanet.pl/pl/p/RoudyBush- ... 2C25kg/720 Jest jeszcze dużo innych granulatów, ale tak jak już wcześniej pisałam, nie można kupić w małych opakowaniach i to jest duży problem, bo co potem zrobić z resztą jak jej nie zasmakuje, gdyby to kosztowało mniej to bym się tak nie przejmowała :).

gdowa
Posty: 51
Rejestracja: sob mar 16, 2019 21:17
Ptaki które hoduję: Aleksy chińskie, nimfy

#39

Post autor: gdowa » pn cze 17, 2019 12:29

Ja myślałem, że te kolorowe gwiazdki, kółeczka i co tam jeszcze, to jest właśnie granulat, bo wygląda jak sucha karma dla psa, tylko mniejsza. No faktycznie tanie te granulaty nie są, zwłaszcza, że w razie porażki nie ma z nimi co zrobić. Fajne by były takie próbki do testów, czy nasz zwierzak to polubi. Dzięki figa za wyjaśnienie, trzeba będzie przetestować ten granulat.
luk

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Pokarmy i żywienie Aleksandrett-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości