Formalności związane z pisklętami urodzonymi w niewoli

Prawo a ptaki egzotyczne.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Michallip
Posty: 428
Rejestracja: wt sty 09, 2007 19:57
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Formalności związane z pisklętami urodzonymi w niewoli

#1

Post autor: Michallip » pt lis 21, 2008 17:19

Dzisiaj maluch, w świetle prawa, nabyły swojej "legalności". Po kontroli Pani z PIW otrzymały stosowne dokumenty potwierdzające ich urodzenie w niewoli. Najstarszy pisklak podczas kontroli nawet poderwał sie do lotu. Wygląda to komicznie jak taki maluch startuje...
Ostatnio zmieniony sob lis 22, 2008 06:12 przez Michallip, łącznie zmieniany 1 raz.
-------------------------------------
www.moje-papugi.pl

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#2

Post autor: JC » pt lis 21, 2008 18:15

Jak wygląda u Ciebie płatność za taką wizytę pani z PIW :?:

Michallip
Posty: 428
Rejestracja: wt sty 09, 2007 19:57
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

#3

Post autor: Michallip » pt lis 21, 2008 19:22

16 zl za wydanie zaświadczenia + przyjazd (15km). Płatne dopiero w momencie odbioru zaświadczenia. Dzisiaj otrzymałem tylko protokół z przeporwadzonej kontroli a ostateczne zaświadczenie odbiorę w PIW w poniedziałek.

Aby otrzymać zaświadczenie muszę napisać wniosek do PIW, dołączyć ksero dokumentu rejestracyjnego pary rodzicielskiej oraz fotografie młodych papug (wysyłam to zawsze w jednym mailu). We wniosku podaję swój adres, telefon, nazwę gatunku po polsku i łacinie, numery obrączek młodych ptaków i datę ich wyklucia.

Podczas samej kontroli sprawdzany jest oryginalny dokument na rodziców, oraz numery obrączek młodych ptaków i sporządzany protokół (w dwóch kopiach) z kontroli. Jedna kopia zostaje, druga wędruje do PIW.

Gdy pierwszy raz rejestrowałem młode papugi (aleksandretty - jeszcze wtedy podlegały rejestracji) sprawdzone zostały też wszystkie inne dokumenty na inne gatunki papug, które u siebie posiadam i sporządzony został dodatkowy protokół.
-------------------------------------
www.moje-papugi.pl

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#4

Post autor: JC » pt lis 21, 2008 22:54

Zrób jakieś foto takiego zaświadczenia, bo jestem ciekawy jak wygląda wzór.
Wymagają obrączek, fotek i dokładnych dat wyklucia :?:

morfeusz
Posty: 54
Rejestracja: czw paź 09, 2008 21:38
Ptaki które hoduję: Żako,amazonki, aleksandretty, konury, barabandy, nimfy.
Lokalizacja: Sulejówek

#5

Post autor: morfeusz » wt lis 25, 2008 13:05

U mnie Pan z PIW pobiera 17 zł za zaświadczenie.Procedura zgłoszeniowa jest podobna jak u Michallip.
Przy tej sytuacji musze dodać ważną rzecz.W ubiegłym roku podczas takiej rutynowej kontroli narodzonych piskląt jedna z moich par odrzuciła pisklaki.Mówiąc dokładniej gdy Pan z PIW obejrzał ptaszki a ja zwróciłem samiczce do budki rano podczas mojej wizyty zauważyłem że ptaki sa wyżucone z budy.Po tym niemiłym zdarzeniu umówiłem się z Panem z PIW że taka kontrole bedzie przeprowadzał bez własnej ingerencji fizycznej.

Michallip
Posty: 428
Rejestracja: wt sty 09, 2007 19:57
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

#6

Post autor: Michallip » sob lis 29, 2008 12:20

JC - tutaj zaświadczenie o wykluciu się mlodych papug. Takie dokumenty wydają u mnie w PIW. Opłata za zaświadczenie 17zl.
Obrazek
-------------------------------------
www.moje-papugi.pl

zatra
Posty: 136
Rejestracja: pt maja 16, 2008 22:27
Ptaki które hoduję: papugi, drobna egzotyka
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#7

Post autor: zatra » sob sty 14, 2012 18:21

Pytanie do hodowców – czy i kiedy rejestrujecie pisklęta po wykluciu?
http://www.swiatpapug.pl

Pozdrawiam
Rysiek

glizda177
Posty: 603
Rejestracja: pt gru 26, 2008 20:15
Ptaki które hoduję: lora wielka aleksandretty patagonki senegalki żako kakadu
Lokalizacja: dolnośląskie

#8

Post autor: glizda177 » sob sty 14, 2012 18:26

Najlepiej zorientowac sie jak robia w twoim miescie .Ja teraz czekam na 1 leg ptakow wymagajacych rejestracji i juz teraz dzwonilam spytac jak to u mnie wyglada.
W moim miescie zglaszasz ze ptaki sie wykluly i umawiasz sie kiedy wet moze przyjść je zobaczyc .Za gatunek płaci się u mnie 17 zł nie zależnie od ilosci młodych płacisz raz.Wiadomo że rodzice musza mieć papiery

zatra
Posty: 136
Rejestracja: pt maja 16, 2008 22:27
Ptaki które hoduję: papugi, drobna egzotyka
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#9

Post autor: zatra » sob sty 14, 2012 18:33

Ja nie pytałem o zgłoszenie do powiatowego weterynarza celem potwierdzenia urodzenia w niewoli bo to jest oczywiste, tylko o rejestracje piskląt w Urzędzie Gminy, a to już nie jest takie oczywiste.
http://www.swiatpapug.pl

Pozdrawiam
Rysiek

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1921
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#10

Post autor: Al » sob sty 14, 2012 18:47

Nie rejestruje się w Urzedzie Gminy ani w Urzedzie Miasta, tylko w Starostwie Powiatowym w Wydziale Ochrony Środowiska. Jezeli mieszkasz w Krakowie który jest miastem na prawach powiatu więc chyba w Urzędzie Miasta

zatra
Posty: 136
Rejestracja: pt maja 16, 2008 22:27
Ptaki które hoduję: papugi, drobna egzotyka
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#11

Post autor: zatra » sob sty 14, 2012 19:09

Al pisze:Nie rejestruje się w Urzedzie Gminy ani w Urzedzie Miasta, tylko w Starostwie Powiatowym w Wydziale Ochrony Środowiska. Jezeli mieszkasz w Krakowie który jest miastem na prawach powiatu więc chyba w Urzędzie Miasta


Tak masz racje napisałem nieprecyzyjnie, ale to gdzie w którym urzędzie - to każdy z nas kto rejestrował wielokrotnie ptaki wie. Dziękuje za przypomnienie ale ja pytałem czy rejestrujecie pisklęta i w którym dniu po wykluciu. Może napiszę jaśniej - w ubiegłym roku urzędniczka delikatnie zwróciła mi uwagę, że pisklęta powinienem rejestrować do 14 dnia od wyklucia co jest nonsensem, gdyż wówczas nikt nie posiada jeszcze poświadczenia urodzenia w niewoli od powiatowego weterynarza, ja utrzymywałem że do 14 dnia od daty otrzymania w/w poświadczenia.
http://www.swiatpapug.pl

Pozdrawiam
Rysiek

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#12

Post autor: coco39 » sob sty 14, 2012 19:10

Al pisze:Nie rejestruje się w Urzedzie Gminy ani w Urzedzie Miasta, tylko w Starostwie Powiatowym w Wydziale Ochrony Środowiska


Al, ja rejestruję w Urzędzie Miasta Rybnika w wydziale ochrony środowiska.

zatra, odchowy rejestrujesz gdy otrzymasz zaświadczenie od WET-a i od daty jego otrzymania masz czas 2 tygodnie na rejestracje ptaków gdyż tyle jest wazne to zaświadczenie.Zaświadczenie zaś owo otrzymujesz przy ostatniej wizycie Wet-a uciebie gdy ptaki są juz samodzielne.Koszt rejestracjie(u mnie) 26zł od gatunku niezależnie od ilości ptaków.
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

zatra
Posty: 136
Rejestracja: pt maja 16, 2008 22:27
Ptaki które hoduję: papugi, drobna egzotyka
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#13

Post autor: zatra » sob sty 14, 2012 20:36

coco39 pisze: odchowy rejestrujesz gdy otrzymasz zaświadczenie od WET-a i od daty jego otrzymania masz czas 2 tygodnie na rejestracje ptaków gdyż tyle jest wazne to zaświadczenie.


Dwa tygodnie ważne jest zaświadczenie od wet-a, gdy dostaniesz je na poświadczenie zdrowia celem przemieszczenia poza miejsce przebywania a nie zaświadczenie potwierdzające urodzenie w niewoli, które ważne jest bezterminowo. Co to znaczy, że po dwóch tygodniach od wydania zaświadczenia ptak już się w Twojej hodowli nie wykluł ?

W wcześniejszym poście pisząc o urzędniczce która utrzymywała, że ważny jest moment wyklucia ma częściowo rację, gdyż o ile dobrze pamiętam w ustawie jest, że ... rejestrujemy ptaki do duch tygodni od chwili wejścia w posiadanie.... . Tu ustawa jest totalnym bublem który nie precyzuje jak to się ma do świeżo wyklutych piskląt.
http://www.swiatpapug.pl

Pozdrawiam
Rysiek

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#14

Post autor: JC » sob sty 14, 2012 22:07

Dlatego "za wejście w posiadanie" najlepiej uznawać datę poswiadczenia urodzenia w niewoli przez PLW.

zatra
Posty: 136
Rejestracja: pt maja 16, 2008 22:27
Ptaki które hoduję: papugi, drobna egzotyka
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#15

Post autor: zatra » sob sty 14, 2012 22:48

JC pisze:Dlatego "za wejście w posiadanie" najlepiej uznawać datę poswiadczenia urodzenia w niewoli przez PLW.


Spróbuję w tym roku tak to podawać w wniosku o wpisanie do rejestru, choć kłóci się to z zdrowym rozsądkiem.
http://www.swiatpapug.pl

Pozdrawiam
Rysiek

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#16

Post autor: JC » sob sty 14, 2012 23:34

Nie, bo wg. naszego prawa, istnieje to "co jest na papierze", gdybys nie miał aktu urodzenia, to "by Cię nie było" :lol:

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1921
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#17

Post autor: Al » ndz sty 15, 2012 10:04

coco39, bo Rybnik jest miastem na prawach powiatu i dlatego rejestrujesz w Urzędzie Miasta

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#18

Post autor: coco39 » ndz sty 15, 2012 13:47

zatra pisze:Dwa tygodnie ważne jest zaświadczenie od wet-a, gdy dostaniesz je na poświadczenie zdrowia celem przemieszczenia poza miejsce przebywania a nie zaświadczenie potwierdzające urodzenie w niewoli, które ważne jest bezterminowo. Co to znaczy, że po dwóch tygodniach od wydania zaświadczenia ptak już się w Twojej hodowli nie wykluł ?


zatra, więc wydaje mi sie że to wszystko zależy od danego urzędu.Na dowód zamieszczam ci skany z mojego zaswiadczenia od weta tam dokładnie widać co to za dokument oraz jak długo jest wazny.
Załączniki
skanowanie0001.jpg
skanowanie0002.jpg
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

gretel
Posty: 103
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 11:30
Ptaki które hoduję: Zako kongo, kakadu zółtolice
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#19

Post autor: gretel » ndz sty 15, 2012 14:16

to jest jak skrócony akt urodzenia Wrocław jest bardzo restrykcyjny przy rejestracji ptaków ale w zaświadczeniu o urodzeniu w hodowli nie ma terminu ważności to zaświadczenie dożywotnie. Te 14 dni ma nabywca do zarejestrowania w swoim urzędzie

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#20

Post autor: coco39 » ndz sty 15, 2012 16:49

gretel pisze:to jest jak skrócony akt urodzenia Wrocław jest bardzo restrykcyjny przy rejestracji ptaków ale w zaświadczeniu o urodzeniu w hodowli nie ma terminu ważności to zaświadczenie dożywotnie. Te 14 dni ma nabywca do zarejestrowania w swoim urzędzie


Tak jak napisałem powyżej kazdy urząd ma swoje przepisy(tzn.przepisy ogólno krajowe ale interpretowane wg uznania swoich prawników dlatego jest tak jak jest)
Tak zgadzam sie 14 dni to czas na zarejestrowanie "młodziezy".Jeśli jednak młodych w tym czasie nie zarejestrujesz to nawet ten dożywotni ( jak piszesz gretel, ) dokument moze ci posłuzyc jako makulatura.
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Ustawy Prawne-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości