Podłoże klatki

-pomieszczenia -czyli klatki, woliery itp.

Moderatorzy: wojtek, misia458, Krysia-, WOJTEKZ, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz

urek132
Ptaki które hoduję: Papugi faliste

Re: -wymiary klatek dla papug -

Post autor: urek132 » sob gru 07, 2019 18:24

Jeszcze jedno pytanie odnośnie klatek. Zauważyłem że niektóre klatki na dole posiadają kartkę a niektóre nie. Które rozwiązanie jest bardziej praktyczne?

Awatar użytkownika
Kamila
Ptaki które hoduję: -

Post autor: Kamila » sob gru 07, 2019 19:09

Kratka służy do tego, aby ptaki nie chodziły po zabrudzeniach i nie zjadały podłoża.
Z minusów na pewno fakt, że to kolejny element do regularnego czyszczenia. Ale jeśli się go nie ma, to trzeba bardziej dbać o to, czym wykłada się kuwetę/spód klatki - zrąbki, piasek itd. w takim wypadku odpada, bo nasiąka, a zjedzony może zapchać wole. Gazety też odpadają. Do wyboru zostają czyste kartki i niezadrukowane ręczniczki kuchenne.
Ja nigdy nie miałam klatki z rusztem i poradziłam sobie, ale gdybym miała zmieniać klatkę na jakąś droższą, to pewnie wybrałabym taką z rusztem.

Awatar użytkownika
Agata82
Ptaki które hoduję: Ruffi -ręcznie karmiona rudosterka zielonolica, mutacja yellow sided

Post autor: Agata82 » sob gru 07, 2019 19:22

Ja mam wolierę omega 2/2 i kratkę od razu potraktowałam jako odrzut nigdy nie użyty. Moim zdaniem jest to dobre gdy ptaki są na dworze i sprzątasz bez ryzyka ucieczki ptaka...innych zalet tego tałatajstwa nie widzę oprócz tego ,że byłoby ofajdane niemilosiernie. Na dno klatki polecam zrębki drewniane, są bezpieczne i praktyczne.

urek132
Ptaki które hoduję: Papugi faliste

Post autor: urek132 » ndz gru 08, 2019 06:58

Czyli po wyłożeniu czystych ręczników papierowych nie sypać nic na nie? Pytam bo widziałem w sklepach różnego rodzaju ściółki leśne itd.

Awatar użytkownika
Kamila

Post autor: Kamila » ndz gru 08, 2019 14:12

Nie, nic już nie sypać.

Tutaj bardzo dokładnie opisane są różne sposoby wyłożenia dna klatki (ale trzeba samemu przemyśleć i podjąć decyzję):
http://www.papugi.dt.pl/PCI/artykulyC/CoNaDnoKlatki.asp

Awatar użytkownika
Agata82
Ptaki które hoduję: Ruffi -ręcznie karmiona rudosterka zielonolica, mutacja yellow sided

Post autor: Agata82 » ndz gru 08, 2019 16:32

Kamila pisze:
ndz gru 08, 2019 14:12
Nie, nic już nie sypać.

Tutaj bardzo dokładnie opisane są różne sposoby wyłożenia dna klatki (ale trzeba samemu przemyśleć i podjąć decyzję):
http://www.papugi.dt.pl/PCI/artykulyC/CoNaDnoKlatki.asp
to nie zawsze się sprawdzi, bo są ptaki które obracają ręczniki w trociny i robią syf, trzeba dobrać ściółkę pod siebie - ja na ręczniki dawalam piasek dla papug -ale w pokoju unosil sie specyficzny zapach, który mnie drażnił, dlatego padło na zrębki drewniane, są estetyczne i bardzo ekonomiczne. Sam ręcznik po 2 godzinach będzie wyglądał obrzydliwie.

Awatar użytkownika
Rozalka:)
Ptaki które hoduję: Lilianki, rudosterka zielonolica, papużki faliste

Post autor: Rozalka:) » ndz gru 08, 2019 16:57

Co wybrać to na prawdę zależy sporo od cechy osobniczej papugi, mój Zenek i Ruffi Agaty są tego samego gatunku i mają taką samą klatkę, również obie zrezygnowałyśmy z kraty - Ruffi nie wyciąga papieru z pod zrębków ani z pod wcześniejszego piasku, u Zenka kładzenie ręcznika w jakiejkolwiek formie z lub bez piasku/wiórek nie ma sensu bo nie dość że zaraz jest zamieniany w "trociny" to jeszcze dziwne jęki wydaje szarpiąc go jakby krzywda mu się działa <haha>

Awatar użytkownika
Kamila

Post autor: Kamila » ndz gru 08, 2019 17:20

No właśnie, dlatego dodałam, że najlepiej samemu rozważyć za i przeciw i wybrać najlepszą opcję pod własnego papuga :)

Przy moich falistych jednak najlepiej sprawdzały się ręczniczki kuchenne. "Przytrzaskiwałam" je szufladą, więc nawet jak ptaki trzepotały skrzydłami, to ręczniczki zostawały na swoim miejscu. Po 1-2 dniach wystarczyło zwinąć, wyrzucić i włożyć nową. Dzięki temu całą kuwetę mogłam czyścić rzadziej. Ręczniczki zawsze były w całości, żadnej z papug nie przyszło do głowy ich rozrywać, ale widać mało kreatywne mi się trafiły. No i faliste mają jednak mniejsze i nie tak rzadkie odchody, więc nawet taki zabrudzony ręczniczek nie wyglądał źle. Ale powtarzam, to z moich własnych doświadczeń.

Najlepiej przetestować samemu i podjąć decyzję. Oczywiście tylko te bezpieczne opcje.

Awatar użytkownika
Figa
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna

Post autor: Figa » wt gru 10, 2019 19:30

Ja kupuję papier do plotera, są w różnych szerokościach, można sobie dopasować do wielkości klatki, taka rolka starcza na bardzo długo.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Pomieszczenia dla papug”