Choroba papugi falistej

Moderatorzy: wojtek, misia458, Krysia-, WOJTEKZ, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz

locarno
Ptaki które hoduję: Papuga falista

Choroba papugi falistej

Post autor: locarno » pt lip 27, 2018 19:26

Witam. Mam problem ze swoją papugą falistą. Od kilku dni miewała czasami biegunki. Piła dużo wody i jadła dużo zielonej sałaty, więc wydawało się to normalne. Dzisiaj rano zauważyłem, że z papużką coś jest nie tak. Ciężko się porusza, nie śpiewa, nie bawi się. Z lataniem nie ma problemów, ale bardzo dużo czasu siedzi w miejscu napuszona i zamyka oczy. Czasami się odezwie. Jedna noga papużki zachowuje się tak jakby była sparaliżowana/niesprawna i wydaje mi się, że, to powoduje problemy z poruszaniem się i ból. Podczas przemieszczania się dużo sobie pomaga skrzydłem. Dodatkowo zauważyłem, że papuga nie wydala normalnych odchodów tylko wodę lub bardzo wodniste kupy. Tyle z moich obserwacji.

Popołudni udałem się do weterynarza. Przepisał mu antybiotyk w strzykawce, który mam podawać dwa razy dziennie do dzióbka oraz tabletki, które mam rozkruszyć do pokarmu. Tabletki to Attapectin a antybiotyk w strzykawce, to Dexashot. Stwierdził, że papuga ma coś nie tak z nogą i to powoduje ból przez co się tak zachowuje. Leki mam podawać przez co najmniej tydzień. Papuga ma siedzieć w klatce i nie wychodzić, aby nic się jej nie stało.

Zauważyłem tez, że papuga nie chce sama jeść i pić. Czasami coś tam szkubnie jak podsunę jej pojemnik pod dziób, ale wody nie chce się napić. Czy mam starać się podawać papudze jedzenie i picie czy nie ? Do tej pory sama piła i jadła z pojemników w klatce.

locarno

Post autor: locarno » sob lip 28, 2018 09:02

Tak wygląda papuga:

Obrazek

A tak odchody:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Al
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Kontakt:

Post autor: Al » sob lip 28, 2018 09:21

niech mas dostęp dop wody i ziarna jak najblizej miejsca gdzie siedzi, nie pije wody, bo ją
dostaje razem z antybiotykiem

locarno

Post autor: locarno » sob lip 28, 2018 16:15

Podałem mu wodę i ziarenka na małym talerzyku. Zobaczymy czy będzie z niego jeść. Do tej pory podsuwałem mu pojemnik pod dziób i coś tam jadł. Tak ma o wiele łatwiej, ponieważ z normalnych pojemników nie korzysta z powodu tej nóżki.

Dodaję jeszcze trzy fotki jak, to wygląda:

Obrazek Obrazek
Obrazek

Jak widać papuga podpiera się skrzydłem i nie zaciska jednej łapki. Jak ją mam na dłoni to czuć, że ta łapka jest bardzo lekka, tak jakby jej prawie nie używał.
Nie może sobie też poukładać piórek z tyłu, gdyż jak próbuje, to robić na patyczku, to nie potrafi utrzymać równowagi. Dopiero jak jest na płaskiej powierzchni, to coś udaje mu się tam porobić.

W nocy słychać, że papuga nie śpi spokojnie przez cały czas. (Czasami słychać jak się przemieszcza). Prawdopodobnie nie umie ustać na patyku. Nie wiem jak jej z tym pomóc :-( Ma spać przy włączonym świetle ?

Na plus mogę powiedzieć, że odchody nie są już całkiem wodniste, tylko robią się bardziej normalne:

Obrazek

Leki przyjmuje bez problemu. Zobaczymy czy uda się jej wrócić do zdrowia.

Jeszcze chciałbym dodać, że papuga ma 9 lat i stało się, to z dnia na dzień. Papuga poszła normalnie spać do klatki na noc, a rano następnego dnia nie umiała już miała ten problem.

Myślę, że wszystko opisałem.

Awatar użytkownika
Raffy
Ptaki które hoduję: Mała australia

Post autor: Raffy » śr sie 08, 2018 21:46

Może porób jej "podkładki" z desek w klatce? Kalekie ptaki chętnie z nich korzystają
Trochę tego jest ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Żywienie-zdrowie-hodowla papużek falistych”