Choroba papugi falistej

Moderatorzy: wojtek, misia458, Krysia-, WOJTEKZ, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz

locarno
Ptaki które hoduję: Papuga falista

Choroba papugi falistej

Post autor: locarno » pt lip 27, 2018 19:26

Witam. Mam problem ze swoją papugą falistą. Od kilku dni miewała czasami biegunki. Piła dużo wody i jadła dużo zielonej sałaty, więc wydawało się to normalne. Dzisiaj rano zauważyłem, że z papużką coś jest nie tak. Ciężko się porusza, nie śpiewa, nie bawi się. Z lataniem nie ma problemów, ale bardzo dużo czasu siedzi w miejscu napuszona i zamyka oczy. Czasami się odezwie. Jedna noga papużki zachowuje się tak jakby była sparaliżowana/niesprawna i wydaje mi się, że, to powoduje problemy z poruszaniem się i ból. Podczas przemieszczania się dużo sobie pomaga skrzydłem. Dodatkowo zauważyłem, że papuga nie wydala normalnych odchodów tylko wodę lub bardzo wodniste kupy. Tyle z moich obserwacji.

Popołudni udałem się do weterynarza. Przepisał mu antybiotyk w strzykawce, który mam podawać dwa razy dziennie do dzióbka oraz tabletki, które mam rozkruszyć do pokarmu. Tabletki to Attapectin a antybiotyk w strzykawce, to Dexashot. Stwierdził, że papuga ma coś nie tak z nogą i to powoduje ból przez co się tak zachowuje. Leki mam podawać przez co najmniej tydzień. Papuga ma siedzieć w klatce i nie wychodzić, aby nic się jej nie stało.

Zauważyłem tez, że papuga nie chce sama jeść i pić. Czasami coś tam szkubnie jak podsunę jej pojemnik pod dziób, ale wody nie chce się napić. Czy mam starać się podawać papudze jedzenie i picie czy nie ? Do tej pory sama piła i jadła z pojemników w klatce.

locarno

Post autor: locarno » sob lip 28, 2018 09:02

Tak wygląda papuga:

Obrazek

A tak odchody:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Al
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Kontakt:

Post autor: Al » sob lip 28, 2018 09:21

niech mas dostęp dop wody i ziarna jak najblizej miejsca gdzie siedzi, nie pije wody, bo ją
dostaje razem z antybiotykiem

locarno

Post autor: locarno » sob lip 28, 2018 16:15

Podałem mu wodę i ziarenka na małym talerzyku. Zobaczymy czy będzie z niego jeść. Do tej pory podsuwałem mu pojemnik pod dziób i coś tam jadł. Tak ma o wiele łatwiej, ponieważ z normalnych pojemników nie korzysta z powodu tej nóżki.

Dodaję jeszcze trzy fotki jak, to wygląda:

Obrazek Obrazek
Obrazek

Jak widać papuga podpiera się skrzydłem i nie zaciska jednej łapki. Jak ją mam na dłoni to czuć, że ta łapka jest bardzo lekka, tak jakby jej prawie nie używał.
Nie może sobie też poukładać piórek z tyłu, gdyż jak próbuje, to robić na patyczku, to nie potrafi utrzymać równowagi. Dopiero jak jest na płaskiej powierzchni, to coś udaje mu się tam porobić.

W nocy słychać, że papuga nie śpi spokojnie przez cały czas. (Czasami słychać jak się przemieszcza). Prawdopodobnie nie umie ustać na patyku. Nie wiem jak jej z tym pomóc :-( Ma spać przy włączonym świetle ?

Na plus mogę powiedzieć, że odchody nie są już całkiem wodniste, tylko robią się bardziej normalne:

Obrazek

Leki przyjmuje bez problemu. Zobaczymy czy uda się jej wrócić do zdrowia.

Jeszcze chciałbym dodać, że papuga ma 9 lat i stało się, to z dnia na dzień. Papuga poszła normalnie spać do klatki na noc, a rano następnego dnia nie umiała już miała ten problem.

Myślę, że wszystko opisałem.

Awatar użytkownika
Raffy
Ptaki które hoduję: Mała australia

Post autor: Raffy » śr sie 08, 2018 21:46

Może porób jej "podkładki" z desek w klatce? Kalekie ptaki chętnie z nich korzystają
Trochę tego jest ;)

locarno

Post autor: locarno » czw wrz 06, 2018 19:12

Po kilku dniach podawania leków papudze się polepszyło. Zaczęła się już normalnie zachowywać, choć, np. nie umiała jeszcze schodzić po prętach klatki w dół. Minęło jeszcze kilka dni i już wszystko było ok. Jedyne co zauważyłem, to że papuga jak znajduje się na płaskim to trochę się opiera bardziej na tej wadliwej nóżce na zgięciu.

I wszystko byłoby ok, tylko, że od wczoraj znów pojawiły się problemy. Papuga często chowie tą nogę, ma delikatny problem podczas obracania się na patyku oraz w klatce nie skacze z patyka na patyk tylko przemieszcza się na prętach. Widać, że nie używa jej w 100% i czasami podpiera się skrzydłem. Co prawda nie jest tak źle jak było to za pierwszym razem bo papuga śpiewa i lata, ale widać, że znów coś się dzieje.

I mam jeszcze pytanie. Czy papudze może szkodzić skakanie na płaską powierzchnię ? Zawsze jak wyleci z klatki, to leci na patyk i z niego skacze z wysokości 14cm na półkę, na której ma zabawki. Może faktycznie porobić jej jakieś ułatwienia ?

Awatar użytkownika
Raffy
Ptaki które hoduję: Mała australia

Post autor: Raffy » czw wrz 06, 2018 23:27

Porób :) Nie podawaj jej sałaty ze sklepu
Jak żywisz papugę?
Trochę tego jest ;)

locarno

Post autor: locarno » pt wrz 07, 2018 11:41

Sałaty już nie podaje dłuższy czas.

Żywienie staram się jej urozmaicać. Napiszę może co je:
-Tropofit pokarm dla papużki falistej
-Vitapol "Smakers" miodowy dla papugi falistej
-Proso senegalskie żółte
-Piasek Dako art z anyżem
-Od czasu do czasu podaje jej owoce (jabłko, arbuz, brzoskwinia, banan), a także żółtko z jajka.
-Wapno

Z tą nóżką od samego początku było coś nie tak, ponieważ jeden palec był nie w tą stronę. Aktualnie wygląda to tak.

Obrazek

Awatar użytkownika
Figa
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna

Post autor: Figa » pt wrz 07, 2018 15:54

nie podawaj jej żadnych kolb, bo to świństwo, nie mają nic wspólnego ze zdrowym żywieniem. Spróbuj może karm z innych bardziej renomowanych firm np. Versele-Laga i ja bym spróbowała dołączyć granulat jakiś dobry np. Top's, albo RoudyBusch, Zupreem.

Awatar użytkownika
Al
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Kontakt:

Post autor: Al » pt wrz 07, 2018 16:06

dlaczego samo żóltko ? podawaj razem z białkiem,owoce i warzywa nie od czasu do czasu tylko codziennie, piasek jest jej niepotrzebny, z noga nie nie zrobisz,widocznie to uraz mechaniczny

locarno

Post autor: locarno » pt wrz 14, 2018 20:25

Figa pisze:
pt wrz 07, 2018 15:54
nie podawaj jej żadnych kolb, bo to świństwo, nie mają nic wspólnego ze zdrowym żywieniem. Spróbuj może karm z innych bardziej renomowanych firm np. Versele-Laga i ja bym spróbowała dołączyć granulat jakiś dobry np. Top's, albo RoudyBusch, Zupreem.
Karmę Versele-Laga widziałem w sklepie. A co do granulatu, to nie widziałem. Czy jest, to może, to: ?
https://parrotplanet.pl/pl/p/RoudyBush- ... 2C25kg/704

Co do nóżki. Nic się nie polepszyło, a raczej się pogorszyło. Jak widać na zdjęciu dwie wiadomości wyżej papuga umiała jeszcze objąć nóżką patyk. Z czasem się, to pogarszało. Teraz w ogóle nie używa tej nóżki. Porusza się używając tylko jednej. Dużo sobie pomaga przy tym dziobem oraz skrzydłami. Nóżka wygląda tak:

9 wrz:
Obrazek

Dzisiaj:
Obrazek

locarno

Post autor: locarno » pt wrz 14, 2018 21:17

locarno pisze:
pt wrz 14, 2018 20:25
Figa pisze:
pt wrz 07, 2018 15:54
Karmę Versele-Laga widziałem w sklepie. A co do granulatu, to nie widziałem. Czy jest, to może, to: ?
https://parrotplanet.pl/pl/p/RoudyBush- ... 2C25kg/704

Co do nóżki. Nic się nie polepszyło, a raczej się pogorszyło. Jak widać na zdjęciu dwie wiadomości wyżej papuga umiała jeszcze objąć nóżką patyk. Z czasem się, to pogarszało. Teraz w ogóle nie używa tej nóżki. Porusza się używając tylko jednej. Dużo sobie pomaga przy tym dziobem oraz skrzydłami. Nóżka wygląda tak:

9 wrz:
Obrazek

Dzisiaj:
Obrazek
Nie wygląda za dobrze:
Obrazek

Awatar użytkownika
Al
Kontakt:

Post autor: Al » sob wrz 15, 2018 14:27

wet dokladnie oglądał nogę, bo to wyglada na silny uraz na zlamanie, bo gdyby to bylo stłuczenie to by juz była poprawa

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Żywienie-zdrowie-hodowla papużek falistych”