Choroba papugi falistej

Moderatorzy: wojtek, misia458, Krysia-, WOJTEKZ, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz

locarno
Ptaki które hoduję: Papuga falista

Choroba papugi falistej

Post autor: locarno » pt lip 27, 2018 19:26

Witam. Mam problem ze swoją papugą falistą. Od kilku dni miewała czasami biegunki. Piła dużo wody i jadła dużo zielonej sałaty, więc wydawało się to normalne. Dzisiaj rano zauważyłem, że z papużką coś jest nie tak. Ciężko się porusza, nie śpiewa, nie bawi się. Z lataniem nie ma problemów, ale bardzo dużo czasu siedzi w miejscu napuszona i zamyka oczy. Czasami się odezwie. Jedna noga papużki zachowuje się tak jakby była sparaliżowana/niesprawna i wydaje mi się, że, to powoduje problemy z poruszaniem się i ból. Podczas przemieszczania się dużo sobie pomaga skrzydłem. Dodatkowo zauważyłem, że papuga nie wydala normalnych odchodów tylko wodę lub bardzo wodniste kupy. Tyle z moich obserwacji.

Popołudni udałem się do weterynarza. Przepisał mu antybiotyk w strzykawce, który mam podawać dwa razy dziennie do dzióbka oraz tabletki, które mam rozkruszyć do pokarmu. Tabletki to Attapectin a antybiotyk w strzykawce, to Dexashot. Stwierdził, że papuga ma coś nie tak z nogą i to powoduje ból przez co się tak zachowuje. Leki mam podawać przez co najmniej tydzień. Papuga ma siedzieć w klatce i nie wychodzić, aby nic się jej nie stało.

Zauważyłem tez, że papuga nie chce sama jeść i pić. Czasami coś tam szkubnie jak podsunę jej pojemnik pod dziób, ale wody nie chce się napić. Czy mam starać się podawać papudze jedzenie i picie czy nie ? Do tej pory sama piła i jadła z pojemników w klatce.

locarno

Post autor: locarno » sob lip 28, 2018 09:02

Tak wygląda papuga:

Obrazek

A tak odchody:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Al
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Kontakt:

Post autor: Al » sob lip 28, 2018 09:21

niech mas dostęp dop wody i ziarna jak najblizej miejsca gdzie siedzi, nie pije wody, bo ją
dostaje razem z antybiotykiem

locarno

Post autor: locarno » sob lip 28, 2018 16:15

Podałem mu wodę i ziarenka na małym talerzyku. Zobaczymy czy będzie z niego jeść. Do tej pory podsuwałem mu pojemnik pod dziób i coś tam jadł. Tak ma o wiele łatwiej, ponieważ z normalnych pojemników nie korzysta z powodu tej nóżki.

Dodaję jeszcze trzy fotki jak, to wygląda:

Obrazek Obrazek
Obrazek

Jak widać papuga podpiera się skrzydłem i nie zaciska jednej łapki. Jak ją mam na dłoni to czuć, że ta łapka jest bardzo lekka, tak jakby jej prawie nie używał.
Nie może sobie też poukładać piórek z tyłu, gdyż jak próbuje, to robić na patyczku, to nie potrafi utrzymać równowagi. Dopiero jak jest na płaskiej powierzchni, to coś udaje mu się tam porobić.

W nocy słychać, że papuga nie śpi spokojnie przez cały czas. (Czasami słychać jak się przemieszcza). Prawdopodobnie nie umie ustać na patyku. Nie wiem jak jej z tym pomóc :-( Ma spać przy włączonym świetle ?

Na plus mogę powiedzieć, że odchody nie są już całkiem wodniste, tylko robią się bardziej normalne:

Obrazek

Leki przyjmuje bez problemu. Zobaczymy czy uda się jej wrócić do zdrowia.

Jeszcze chciałbym dodać, że papuga ma 9 lat i stało się, to z dnia na dzień. Papuga poszła normalnie spać do klatki na noc, a rano następnego dnia nie umiała już miała ten problem.

Myślę, że wszystko opisałem.

Awatar użytkownika
Raffy
Ptaki które hoduję: Mała australia

Post autor: Raffy » śr sie 08, 2018 21:46

Może porób jej "podkładki" z desek w klatce? Kalekie ptaki chętnie z nich korzystają
Trochę tego jest ;)

locarno

Post autor: locarno » czw wrz 06, 2018 19:12

Po kilku dniach podawania leków papudze się polepszyło. Zaczęła się już normalnie zachowywać, choć, np. nie umiała jeszcze schodzić po prętach klatki w dół. Minęło jeszcze kilka dni i już wszystko było ok. Jedyne co zauważyłem, to że papuga jak znajduje się na płaskim to trochę się opiera bardziej na tej wadliwej nóżce na zgięciu.

I wszystko byłoby ok, tylko, że od wczoraj znów pojawiły się problemy. Papuga często chowie tą nogę, ma delikatny problem podczas obracania się na patyku oraz w klatce nie skacze z patyka na patyk tylko przemieszcza się na prętach. Widać, że nie używa jej w 100% i czasami podpiera się skrzydłem. Co prawda nie jest tak źle jak było to za pierwszym razem bo papuga śpiewa i lata, ale widać, że znów coś się dzieje.

I mam jeszcze pytanie. Czy papudze może szkodzić skakanie na płaską powierzchnię ? Zawsze jak wyleci z klatki, to leci na patyk i z niego skacze z wysokości 14cm na półkę, na której ma zabawki. Może faktycznie porobić jej jakieś ułatwienia ?

Awatar użytkownika
Raffy
Ptaki które hoduję: Mała australia

Post autor: Raffy » czw wrz 06, 2018 23:27

Porób :) Nie podawaj jej sałaty ze sklepu
Jak żywisz papugę?
Trochę tego jest ;)

locarno

Post autor: locarno » pt wrz 07, 2018 11:41

Sałaty już nie podaje dłuższy czas.

Żywienie staram się jej urozmaicać. Napiszę może co je:
-Tropofit pokarm dla papużki falistej
-Vitapol "Smakers" miodowy dla papugi falistej
-Proso senegalskie żółte
-Piasek Dako art z anyżem
-Od czasu do czasu podaje jej owoce (jabłko, arbuz, brzoskwinia, banan), a także żółtko z jajka.
-Wapno

Z tą nóżką od samego początku było coś nie tak, ponieważ jeden palec był nie w tą stronę. Aktualnie wygląda to tak.

Obrazek

Awatar użytkownika
Figa
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna

Post autor: Figa » pt wrz 07, 2018 15:54

nie podawaj jej żadnych kolb, bo to świństwo, nie mają nic wspólnego ze zdrowym żywieniem. Spróbuj może karm z innych bardziej renomowanych firm np. Versele-Laga i ja bym spróbowała dołączyć granulat jakiś dobry np. Top's, albo RoudyBusch, Zupreem.

Awatar użytkownika
Al
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Kontakt:

Post autor: Al » pt wrz 07, 2018 16:06

dlaczego samo żóltko ? podawaj razem z białkiem,owoce i warzywa nie od czasu do czasu tylko codziennie, piasek jest jej niepotrzebny, z noga nie nie zrobisz,widocznie to uraz mechaniczny

locarno

Post autor: locarno » pt wrz 14, 2018 20:25

Figa pisze:
pt wrz 07, 2018 15:54
nie podawaj jej żadnych kolb, bo to świństwo, nie mają nic wspólnego ze zdrowym żywieniem. Spróbuj może karm z innych bardziej renomowanych firm np. Versele-Laga i ja bym spróbowała dołączyć granulat jakiś dobry np. Top's, albo RoudyBusch, Zupreem.
Karmę Versele-Laga widziałem w sklepie. A co do granulatu, to nie widziałem. Czy jest, to może, to: ?
https://parrotplanet.pl/pl/p/RoudyBush- ... 2C25kg/704

Co do nóżki. Nic się nie polepszyło, a raczej się pogorszyło. Jak widać na zdjęciu dwie wiadomości wyżej papuga umiała jeszcze objąć nóżką patyk. Z czasem się, to pogarszało. Teraz w ogóle nie używa tej nóżki. Porusza się używając tylko jednej. Dużo sobie pomaga przy tym dziobem oraz skrzydłami. Nóżka wygląda tak:

9 wrz:
Obrazek

Dzisiaj:
Obrazek

locarno

Post autor: locarno » pt wrz 14, 2018 21:17

locarno pisze:
pt wrz 14, 2018 20:25
Figa pisze:
pt wrz 07, 2018 15:54
Karmę Versele-Laga widziałem w sklepie. A co do granulatu, to nie widziałem. Czy jest, to może, to: ?
https://parrotplanet.pl/pl/p/RoudyBush- ... 2C25kg/704

Co do nóżki. Nic się nie polepszyło, a raczej się pogorszyło. Jak widać na zdjęciu dwie wiadomości wyżej papuga umiała jeszcze objąć nóżką patyk. Z czasem się, to pogarszało. Teraz w ogóle nie używa tej nóżki. Porusza się używając tylko jednej. Dużo sobie pomaga przy tym dziobem oraz skrzydłami. Nóżka wygląda tak:

9 wrz:
Obrazek

Dzisiaj:
Obrazek
Nie wygląda za dobrze:
Obrazek

Awatar użytkownika
Al
Kontakt:

Post autor: Al » sob wrz 15, 2018 14:27

wet dokladnie oglądał nogę, bo to wyglada na silny uraz na zlamanie, bo gdyby to bylo stłuczenie to by juz była poprawa

locarno

Post autor: locarno » czw paź 04, 2018 11:21

Oglądał nogę, ale nie znów tak dokładnie. Dziwne jest, to, że przez jakiś czas było dobrze, a potem problem znów powrócił. Od momentu jak wrzuciłem ostatnie zdjęcie w poście #12, to zacząłem znów podawać lek papudze, gdyż było źle z nią jak widać na zdjęciu (siedziała w miejscu w którym nigdy nie przebywała i w ogóle się nie ruszała). Niestety lek, ani czas teraz nie pomógł. Nóżka od dłuższego czasu wygląda tak:

Obrazek

Próbowałem ją jakoś rozruszać i masować, ale to nic nie dało. Papuga ma tą nogę bezwładną i chyba nie ma w niej czucia. Choć według mnie nie wyczułem nigdzie złamania.
Niestety już chyba się nic nie da zrobić, więc tak już to zostanie. Poza tym papuga już nauczyła się poruszać z jedną nogą, ale ma problem z wyczyszczeniem sobie piór (szczególnie z tyłu), gdyż spada z patyka.

dominiqa0
Ptaki które hoduję: Dwie falki <3

Post autor: dominiqa0 » czw paź 11, 2018 23:15

Nóżka z urazem jest zimna czy ciepła?

locarno

Post autor: locarno » sob paź 13, 2018 09:49

Zimna.

Niestety papuga dzisiaj w nocy około godziny 2 zmarła <beczy> . Zaczęło się od tego, że wczoraj popołudniu siedziała bardzo napuszona. Zamykała oczka i tak siedziała. Mało co reagowała. Nie będę się rozpisywać. Nagle zaczęła mieć problemy z chodzeniem na tej sprawnej nodze, nie umiała się utrzymać na pojemniku z jedzeniem. Nie potrafiła się już nawet wspinać po prętach. Jak już zaczęła to kończyło się tak, że nie potrafiła iść dalej (nawet nie potrafiła zejść) i trzeba było jej pomóc. To wszystko stało się jednego popołudnia. Wyglądało, to tak jakby ten paraliż przechodził na sprawną nogę, bo nie umiała się już utrzymać na patyku, ani pojemniku z jedzeniem. Starałem się ją karmić, ale nie chciała zbytnio jeść, ani pić. Nawet już nie skrzeczała jak się ją złapało. Latać umiała do końca. Odłożyłem ją do klatki na sam dół. Tam zjadła kilka ziarenek i już nigdzie się nie ruszała. Potem już nie reagowała nawet na dotyk i robiła się chłodna, ale oddychała. Siedziała tak do końca. Jedynie niedługo przed tym jak umarła próbowała jeszcze się poruszać i zaczęła machać skrzydłami. Musiała się męczyć zanim umarła :-(

To już nieistotne, ale po śmierci przyjrzałem się jeszcze obu łapką i ta zdrowa łapka zesztywniała, a ta która była niesprawna pozostała tak jak była (miękka). Zauważyłem też, że przy tej chorej łapie nie było już mięśnia w porównaniu ze zdrową nogą. Być może zanikł z powodu tego, że noga była nie używana.

Papuga od dłuższego czasu już nie śpiewała. Jedynie jak był podawany jej lek, to jeszcze coś tam śpiewała i była momentami bardziej aktywna.

W skrócie:
-Problem z nogą
-Podawanie leków
-Wyzdrowienie
-Ponowny problem z nogą
-Zły stan papugi (patrz wiadomość #12 z 14.09)
-Ponowne podawanie leków
-Bardzo zły stan papugi i śmierć.

Dziękuję wszystkim za pomoc i porady. Papuga żyła około 10 lat.

Awatar użytkownika
Figa
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna

Post autor: Figa » sob paź 13, 2018 10:27

Bardzo smutna wiadomość, współczuję straty przyjaciela :(

Agata82
Ptaki które hoduję: przygotowuję się do zakupu rudosterki zielonolicej. W przeszłości posiadałam faliste, nimfę, rozellę białolicą, modrolotkę czerwonoczelną

Post autor: Agata82 » sob paź 13, 2018 11:51

buu.... szkoda :(

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Żywienie-zdrowie-hodowla papużek falistych”