nauka mowy

(-żako są papugami które najlepiej z pośród wszystkich papug naśladują mowę ludzką-miauczenie kota,szczekanie psa,kichanie,gwizdanie,skrzypienie drzwi,śmiech oraz wiele innych dzwieków-)

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

cocoleo
Posty: 94
Rejestracja: ndz mar 15, 2009 21:05
Ptaki które hoduję: szkarłatka, żako kongo
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

nauka mowy

#1

Post autor: cocoleo » pn gru 27, 2010 20:38

W jakim wieku Wasze żako zaczęły powtarzać mowę ludzką, wiem że zależy to od indywidualnych predyspozycji każdego osobnika.
Mój jest jeszcze młodziutki ma 5 miesięcy nie chcę go męczyć bardzo nauką, myślę że sam kiedyś zacznie :lol:

essex1
Posty: 412
Rejestracja: wt mar 10, 2009 22:20
Ptaki które hoduję: mnicha
Lokalizacja: Anglia

#2

Post autor: essex1 » pn gru 27, 2010 21:28

po roku.
Pozdrawiam. Artur

Wojo
Posty: 113
Rejestracja: pn sty 11, 2010 21:30
Ptaki które hoduję: -
Lokalizacja: Lublin

#3

Post autor: Wojo » pn gru 27, 2010 21:53

To mnie zaciekawiliście..
A od czego może to zależeć?
Wojtek

Awatar użytkownika
gabiryna
Posty: 56
Rejestracja: wt maja 11, 2010 14:06
Ptaki które hoduję: żako
Lokalizacja: zachodniopomorskie

#4

Post autor: gabiryna » wt gru 28, 2010 09:50

Cocoleo, mój maluch od Ciebie zaczął bardzo szybko powtarzać. Około pół roczny papug powtarzał pojedyncze słowa. W tej chwili gada całymi zdaniami i to pięknie. Mówi lepiej niż mój 18 letni "stary " żaczek. Muszę nagrac skubańca, bo naprawdę nieźle mu wychodzą słowa.

Awatar użytkownika
sqrczybyk
Posty: 403
Rejestracja: wt mar 08, 2011 10:30
Ptaki które hoduję: Żako Kongijskie, Kakadu żółtolica
Lokalizacja: Koziegłowy/Poznań
Kontakt:

#5

Post autor: sqrczybyk » sob wrz 22, 2012 15:43

Czy to prawda,że jeden na dziesięciu żaczków mówi? Wyczytałem na innym forum i wydaje mi się to dziwne.

Awatar użytkownika
gabiryna
Posty: 56
Rejestracja: wt maja 11, 2010 14:06
Ptaki które hoduję: żako
Lokalizacja: zachodniopomorskie

#6

Post autor: gabiryna » ndz wrz 23, 2012 07:38

Mówienie u żako to cecha osobnicza. Nie należy mowy przypisywać wyłącznie do gatunku żako bo można się przejechać. Znam osoby, które mają po kilka żako i z grup 6 papug słowa powtarza jedna. U mnie powtarzają obie ale róznica jest ogromna. Starsza papuga powtarza pojedyncze słowa, naśladuje różne odgłosy, dużo gwiżdże. Natomiast młodsza do diabeł wcielony. Dziób jej się nie zamyka. Gada pięknie całymi zdaniami, bardzo wyraźnie, intonuje przy tym głosy domowników. Najwięcej mówi moim głosem bo ja się nią zajmuję, ale jak podłapie najchętniej brzydkie słowo od synów czy męża jest ono na tapecie przez kilka dni. Ostatnie zdanie ,które staram się jakoś wyperswadować papudze ,ale mi nie wychodzi :-/ , to jak ktoś puka do drzwi papuga woła: I jakiego ch...a znowu przyniosło. Tak wyglądają nerwy małżonka jak za często się młodzi kręcą do synów i bez przerwy ktoś puka do drzwi.Nie mam kamery a telefonem nie daje rady go nagrać,jak stawiam telefon za blisko to złazi i go obserwuje ale się nie odzywa. Jak postawię dalej to słaba jakość nagrania wychodzi. ale kiedyś nagram jego koncert, uszy więdną i brzuch boli od śmiechu.
Na moim przykładzie widać,że samica jako tako powtarza, samiec natomiast jest w tym mistrzem.

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#7

Post autor: pysia34 » ndz wrz 23, 2012 09:54

Gabi u mnie też samce mówią dużo ładniej od samiczek. Samiczki pogwizdują i mówią pojedyńcze słowa samce śpiewają i całymi zdaniami gadają kojarząc zdarzenia :)

Awatar użytkownika
sqrczybyk
Posty: 403
Rejestracja: wt mar 08, 2011 10:30
Ptaki które hoduję: Żako Kongijskie, Kakadu żółtolica
Lokalizacja: Koziegłowy/Poznań
Kontakt:

#8

Post autor: sqrczybyk » ndz wrz 23, 2012 13:20

Czyli wnioskuję z powyższych wypowiedzi,że nie wszystkie żako mają dar mówienia :-/ Hmm mój samiec Większej także mówi wyraźniej i płynniej pogwizduje niż samiczka,coś w tym jest.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Jak nauczyc mówić naszą "Zako"-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość