Jak zrobić prosty inkubator (cieplarkę) w warunkach domowych

Poidła, karmidła, zabawki i inne niezbędne ptakom rzeczy.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#21

Post autor: wojtek » pt mar 13, 2009 14:58

Dla pisklaków nie zamało, dla jajek zamało. Pisklaki same podniosą wilgotność. Wstaw zdjecia.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

szkot
Posty: 308
Rejestracja: wt wrz 26, 2006 13:24
Ptaki które hoduję: amadyny wspaniałe
Lokalizacja: radom
Kontakt:

#22

Post autor: szkot » śr wrz 09, 2009 16:26

Jakich wymiarów jest to styropianowe pudło i czy zamiast pojemnika moze byc to np akwarium.Na jakiej wysokosci sa zrobione otwory wentylacyjne i czy wiele ich potrzeba?
Nawet z resztek świni powstaje pyszny hod dog!

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#23

Post autor: wojtek » śr wrz 09, 2009 16:44

szkot pisze:Jakich wymiarów jest to styropianowe pudło

Wewnętrzne wymiary 30x40x30cm
szkot pisze:moze byc to np akwarium.

Nie
szkot pisze:Na jakiej wysokosci sa zrobione otwory wentylacyjne i czy wiele ich potrzeba?

Przy dnie i w pokrywie fi12mm około 8 na dole i w pokrywie
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Awatar użytkownika
Boguśka
-#moderator
-#moderator
Posty: 1210
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 08:39
Ptaki które hoduję: nimfy.katarzynki.rudosterki
Lokalizacja: Kraków

#24

Post autor: Boguśka » śr wrz 09, 2009 18:45

http://www.garnek.pl/gusiaxx/6219237/maluszki

Tu są maluchy Wojtka w tym pudełku.Z jednej strony nie widać boku ale odległość jest podobna.Było to w lipcu ale po zdjęciu przykrywy czuć było,że temperatura tam jest wyższa niż otoczenia.Pisklaczki były wyraźnie ciepłe i przeważnie były blisko siebie by jeszcze się dogrzewać :mrgreen: Wojtek pare razy kazał mi karmić ale szło mi to tak nieporadnie,że wolałam nie ryzykować dłuższego karmienia by maluszki nie ucierpiały.Zajełam się stroną higieniczną i przed każdym karmieniem czyściłam delikwenta i dopiero taki czyściutki trafiał w rece Wojtka :-P
Nie zawsze mów co myślisz,ale zawsze pomyśl co mówisz.

http://www.garnek.pl/gusiaxx/a

szkot
Posty: 308
Rejestracja: wt wrz 26, 2006 13:24
Ptaki które hoduję: amadyny wspaniałe
Lokalizacja: radom
Kontakt:

#25

Post autor: szkot » pt paź 02, 2009 13:33

Wracając do tematu.Często spotykam sie ztym,że hodowcy którzy ręcznie karmią ptaki trzymają je albo w akwarium albo w pudłach i ogrzewają je tylko żarówką bądź trzymaja przy kaloryferze.Czy ta metoda jest gorsza?Czy jest mozliwe,że taki ptak który przezyje bez cieplarki w przyszłosci bedzie podatny na wiecej chorób?
Nawet z resztek świni powstaje pyszny hod dog!

essex1
Posty: 412
Rejestracja: wt mar 10, 2009 22:20
Ptaki które hoduję: mnicha
Lokalizacja: Anglia

#26

Post autor: essex1 » pt paź 02, 2009 18:41

Kilku angielskich specjalistow od papug i wydawcow ksiazek zwraca uwage iz hodowcy karmiacy piskleta robia bardzo duzy blad-ogrzewajac mlode papugi zarowka od gory i majac kilka mlodych wsadzaja je do odzielnych boksow zeby byly same a przez to szybko uzalerznialy sie od opiekuna.Oczywiscie mlode powinny byc razem,a swiatlo powinny miec zapalane tylko w okresie karmienia.Olbrzymia ilosc swiatla wplywa ma mlode bardzo negatywnie,gdyz mlode muzgi papug nie sa przystosowane do tego(w narurze wiele tyg.siedza w ciemnej dziupli),skutkuje to w dalszym rozwoju papug podatnoscia na choroby i zlym behawiorem papug(skubanie pior,agresja nie uzasadniona,itd).Greg Glendell o tym pisze-polecam tego autora.
Pozdrawiam. Artur

iziiii9

#27

Post autor: iziiii9 » sob sie 07, 2010 09:32

czy taki kabel jest dobry czy za długi????

http://allegro.pl/item1175011909_przewo ... a_zoo.html

a wystarczyło by tylko te pudełko rozmieścić ten kabel i zrobić dziury ????

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#28

Post autor: wojtek » ndz sie 08, 2010 16:54

nie chodzi o długość kabla tylko czy ogrzeje do odpowiedniej temperatury cieplarkę.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

granos

#29

Post autor: granos » pn kwie 02, 2012 18:45

A czy można kabel grzewczy zastapic mata grzewcza? Jak polaczyc styropian i taka mate? W instrukcji obslugi maty producent podaje ,ze mozna ja nakleic wylacznie na szklo.

glizda177
Posty: 603
Rejestracja: pt gru 26, 2008 20:15
Ptaki które hoduję: lora wielka aleksandretty patagonki senegalki żako kakadu
Lokalizacja: dolnośląskie

#30

Post autor: glizda177 » pn kwie 02, 2012 18:57

sa też maty z plastiku ja takie mam dla jeżą chyab lepiej by sie spisały sama taka używałam do dogrzewania pisklecia

Awatar użytkownika
Arecki21
Posty: 112
Rejestracja: ndz wrz 25, 2011 18:57
Ptaki które hoduję: Aleksandretty obrożne
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

#31

Post autor: Arecki21 » sob cze 02, 2012 17:54

witam
Moze to byc pudełko np. po butach wyłożone styropianem?

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#32

Post autor: wojtek » sob cze 02, 2012 18:44

aby trzymało temperaturę
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#33

Post autor: coco39 » sob cze 02, 2012 21:54

Zrobiłem na potrzeby własnej hodowli(zmusiła mnie do tego sytuacja) taką cieplarkę i sprawdza sie w 100%. :!:
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

Awatar użytkownika
musiek
Posty: 18
Rejestracja: pn paź 24, 2011 00:06
Ptaki które hoduję: nimfy, aleksandretty, rozelle
Lokalizacja: Kalisz

#34

Post autor: musiek » śr maja 22, 2013 22:48

Witam, długo już przymierzałem się do zrobienia cieplarki aż w końcu postanowiłem się za to zabrać. Na zdjęciach ukazane mniej więcej części z jakich była ona wykonana. Każdy zapewne w dzieciństwie robił różne rzeczy z kartonowych pudełek, ja postanowiłem wykonać cieplareczke dla ptaszków. Karton ma ok 45cm szer, 35cm wys, i 25 gł. z Przodu wycięte jest okienko zrobione z plexi gr ok 3mm. Na dnie umieszczony przewód grzewczy 50W dł 5m. Nad przewodem zrobiłem "ruszt" z siatki aby pudełko nie stało bezpośrednio na przewodzie co daje lepszy przepływ ciepła. Jak widać góra i dół są zaklejone a drzwiczki zrobione na boku. Na suficie zrobione jest oświetlenie z taśmy led a na tylnej ściance otwory wentylacyjne. Cieplarka podłączona jest do termoregulatora AVT3025 B REGULOWANY TERMOSTAT CYFROWY

Poniżej zdjęcia cieplarki i jej lokatorów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#35

Post autor: wojtek » czw maja 23, 2013 04:26

Ptak wylezie z pojemnika i poparzy się na kablu grzejnym. Musisz koniecznie położyć drobną siatkę nad kablem. Wszystkie przewody mogą zostać pogryzione, trzeba zabezpieczyć. Karton to jednorazówka, nie umyjesz ani nie zdezynfekujesz.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Awatar użytkownika
musiek
Posty: 18
Rejestracja: pn paź 24, 2011 00:06
Ptaki które hoduję: nimfy, aleksandretty, rozelle
Lokalizacja: Kalisz

#36

Post autor: musiek » czw maja 23, 2013 20:30

Docelowo będzie cieplarka wykonana z płyty drewnianej. Z tym przewodem to faktycznie nie miałem drobniejszej siatki, wiec chwilowo założyłem co miałem pod ręką. Będzie tam blacha sitowa.
Stronka o mnie : http://www.papugi.xn.pl

Awatar użytkownika
musiek
Posty: 18
Rejestracja: pn paź 24, 2011 00:06
Ptaki które hoduję: nimfy, aleksandretty, rozelle
Lokalizacja: Kalisz

#37

Post autor: musiek » śr cze 05, 2013 22:19

Trochę posiedziałem w domu, więc miałem czas na zaprojektowanie i wykonanie nowego odchowalnika. Wojtku co o nim teraz myślisz ? Wykonany z meblówki, więc nie taki łatwy do zjedzenia, przewód będzie zamieszczony u góry. Dziura w górnej części będzie wypełniona całym osprzętem czyli termostat, wyświetlacz wskazujący temperaturę oraz wilgotność. Gdy będzie zrobiony wrzucę resztę zdjęć.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#38

Post autor: wojtek » śr cze 05, 2013 22:21

Dobry i do czyszczenia i papugi bedą miały widok na domowników.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#39

Post autor: GoldAngelo » czw cze 06, 2013 10:20

Musiek tak z ciekawości-gdzie umieściłeś otwory wentylacyjne i wiatrak w razie czego? ;-) Na jakiej zasadzie rozwiązałeś przepływ powietrza? ;-) No i taka czysto teoretyczna uwaga(cieplarka jest tak mała, że chyba to nie będzie miało większego znaczenia) powietrze ciepłe unosi się do góry, a opada to chłodniejsze. Zamieszczenie kabli u góry nie spowoduje tego, że więcej czasu od zmiany temperatury zanim ona zmieni się na dole?
No i jeśli masz taką możliwość to nie lepiej było by "wyciągnąć" panel kontrolny termostatu i umieścić go np na tych drzwiczkach zasłaniających wnętrze tak, żebyś nie musiał tego otwierać, żeby go zobaczyć(głównie chodzi mi tutaj głównie o wyświetlacz i diody.;-)
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

Awatar użytkownika
musiek
Posty: 18
Rejestracja: pn paź 24, 2011 00:06
Ptaki które hoduję: nimfy, aleksandretty, rozelle
Lokalizacja: Kalisz

#40

Post autor: musiek » czw cze 06, 2013 13:12

GoldAngelo, Zaczne od końca pytań :-P Tak więc tak bedzie zamontowany termostat i całe okablowanie od góry że wszystko bedzię widoczne po odkręceniu 2 srubek od górnego dekla. Dostęp do kabla od środka a do elektroniki od góry. ( po przeczytaniu Twojego posta drugi raz skapnąłem sie o co pytasz :-D : a więc ta deseczka u góry to tylko taki pic na wode - fotomontaż. Ona będzie zamontowana na wkręciki a w niej będą wycięte otwory do zamontowania wyświetlacza, diód, do tego będzie jeszcze jeden termometr i hydrometr w razie czego. ) Dlatego napisałem że jest jeszcze nie skonczone. Jeśli chodzi o drugie pytanie ( od dołu) - cieplarka jest na tyle mała, do tego kabel grzewczy będzie na dodatkowym ssteropianie z folią aluminiowa ( coś jak kiedyś się zakładało za kaloryfer w domu ) że nie powinno być takich dużych różnic temperatur. Jeśli chodzi o wentylacje, owszem będą otwory w górnej części gdzie będzie się znajdował cały układ ( myśle nawet o małym wiatraczku od grafy żeby wywalał ciepłe powietrze na zewnątrz bo bedą tam w środku az 2 trafo) a jeśli chodzi o srodek cieplarki to właśnie myślałem nad tym. Na zdjęciach tego nie widac ale drzwi od góry i dołu może mają takie jakby progi ale po bokach są oddalone od scianek o 0.5 cm po całej długosci. Więc nie wiem czy robić dodatkowe otwory i pozbywać się zgromadzonego w niej ciepła.

Ps. Jak pisałem wyżej w poscie cieplarke "robie" nadal, bo jest ona w fazie prototypu, niestety podczas choroby ( mam troche czasu w domu ) i nie mam narzędzi na wywiercenie otworów w płycie na wentylacje. Poprostu żeby żona nie krzyczała że bałagan to pierw ją skreciłem :-P Ale spokojnie z poradami z forum i z moimi manualnymi zdolnosciami :P coś fajnego myśle się wypłodzi. ... Później wejdzie do masowej produkcji to bede się dzielił zyskami najwyżej :-D
Ps.2 GoldAngelo, Obecnie jestem w pracy, jak wróce zeskanuje zdjęcie z projektem i wrzuce jak ma wyglądać w całości zarys cieplarki

Pozdrawiam i sory za litanie :-D
Ostatnio zmieniony czw cze 06, 2013 14:00 przez musiek, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Akcesoria pomocnicze dla papug-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość