Trujące rośliny doniczkowe

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Trujące rośliny doniczkowe

#61

Post autor: Krysia- » sob lis 02, 2013 06:18

aurea007 pisze:Moje drzewka Bonsai, to tak naprawdę Fikus Bonsai......

Tu viewtopic.php?f=150&t=1574 jest opis min fikusa .
Każdy gatunek fikusa jest szkodliwy, trujący. I nie ważne że jest ,,prowadzony" w formie bonsai, gdyż każdy z nich zawiera sok mleczny, lateks naturalny. Jest to nieprzezroczysta zawiesina wodna gromadzona w wakuolach komórek mlecznych roślin. Skład chemiczny, wielkości cząstek zawiesiny i jej barwa oraz wydzielane ilości soku mlecznego są zróżnicowane w zależności od gatunku rośliny. W skład zawiesiny wchodzić mogą z różnym udziałem: węglowodany (w tym skrobia), żywice, woski, gumy, białka, olejki lotne, alkaloidy, garbniki, kauczuk i inne związki chemiczne.
boss pisze:a co z takimi kwiatami bonzai jak grubosz , róża pstyni, liść laurowy, seregisa cuchnąca? są szkodliwe?

O gruboszach się nie wypowiem bo brakuje informacji <bezradny>
Róża pustyni, właściwa nazwa Adenium arabskie, Adenium opasłe (Adenium obesum) – gatunek rośliny z rodziny toinowatych, a rodzina liczy około 4,5 tys. gatunków łączonych w ponad 400 rodzajów. Wiele gatunków jest trujących
Jest rośliną trującą. Łodygi, liście i korzenie zawierają bardzo toksyczny sok mleczny. Wstępujące w soku substancje są używane jako trucizny na strzałkach do polowań, do zatruwania ryb.
Liść laurowy, właściwa nazwa Wawrzyn szlachetny, laur (Laurus nobilis L.)
Kilka dziobnięć nie spowoduje szkody ale zjedzony w większych ilościach liść laurowy jest toksyczny. Olejki eteryczne zawierają znaczną ilość goryczy i garbników – stąd charakterystyczny ostry i gorzki smak.
Seregissa cuchnąca, właściwa nazwa Serissa cuchnąca (Serissa foetida
Oprócz tego, że bardzo charakterystyczną cechą serissy jest nieprzyjemny zapach, który można poczuć przy cięciu liści lub potarciu kory, to nie znalazłam więcej informacji <bezradny> Ale : jeśli przełamiesz, przetniesz, uszkodzisz liść i z ran będzie się wydzielał mleczny sok, to bądź pewien, że serissa jest rośliną trującą dla papug.

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#62

Post autor: Krysia- » ndz lis 03, 2013 05:17

Anturium Andrego (Anthurium andraeanum)
W soku ro­śli­ny znaj­du­ją się szko­dli­we krysz­ta­ły szcza­wia­nu wap­nia. W ze­tknię­ciu ze skórą po­wo­du­ją one po­draż­nie­nia. Gdy tok­sycz­na sub­stan­cja do­sta­nie się do ust, na­stę­pu­je obrzęk warg, ję­zy­ka i krta­ni. Spo­ży­cie an­tu­rium może skut­ko­wać za­bu­rze­nia­mi rytmu serca, a kon­takt z ocza­mi może skoń­czyć się za­pa­le­niem spo­jó­wek.
Załączniki
Anturium.jpg

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#63

Post autor: Krysia- » ndz lis 03, 2013 05:39

Bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium) Rodzina psiankowate.
Nazwy potoczne : pinderynda (kieleckie), dędera (wielkopolska), denderewa (Mazowsze), ogórczak (środkowe Mazowsze), tondera, pindyrynda (Śląsk), cygańskie ziele (białostockie), świńska wesz (sandomierskie), bieluń podwórzowy, dendera, dendrak, durna rzepa. Ze względu na jego narkotyczne i trujące własności dawniej nazywano go także czarcim zielem, diabelskim zielem, trąbą anioła.
Głów­ny­mi sub­stan­cja­mi od­po­wia­da­ją­cy­mi za jego tok­sycz­ność są L-hio­scy­ja­mi­na
i L-sko­po­la­mi­na, atropina, garbniki, flawonidy, nikotyna, dwuamina putrescyna, która wraz z kadaweryną i agmatyną zaliczane są do ptomain, czyli jadów trupich.
Jed­nym ze skut­ków spo­ży­cia frag­men­tów ro­śli­ny (wszystkie części silnie toksyczne) są silne ha­lu­cy­na­cje oraz drgaw­ki. Oprócz tego do­cho­dzi do zwięk­sze­nia czę­sto­ści skur­czów serca, a na­stęp­nie do jej stop­nio­we­go zmniej­sza­nia.
Zgon po za­tru­ciu bie­lu­niem na­stę­pu­je na sku­tek po­ra­że­nia ośrod­ka od­de­cho­we­go.
Załączniki
Bieluń.jpg

Awatar użytkownika
Lazur
Posty: 38
Rejestracja: śr wrz 09, 2020 16:59
Ptaki które hoduję: Nimfy, Senegalka, Papużki faliste, Rudosterki, Aleksandretty śliwogłowe, Aleksandretty chińskie, Przepiórki chińskie
Lokalizacja: Bolków

#64

Post autor: Lazur » pt cze 24, 2022 18:57

Witam, czy sukulenty też są szkodliwe dla papug?
Usłyszę Twoją pieśń,
Gdy dzikie ptaki będą śpiewać...

marcin19800
Posty: 383
Rejestracja: pt lis 29, 2019 20:05
Ptaki które hoduję: nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Odense, DK

#65

Post autor: marcin19800 » pt cze 24, 2022 22:41


ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie papug.”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości