ARA BŁĘKITNA-opis

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
wanted
Zbanowany
Zbanowany
Posty: 105
Rejestracja: czw paź 19, 2006 19:33
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Nowa Wieś Lęborska
Kontakt:

ARA BŁĘKITNA-opis

#1

Post autor: wanted » śr lis 01, 2006 14:23

ARA BŁĘKITNA-Ara ararauna
______________________________

Ojczyzną tej pięknej i bardzo dużej papugi jest większa północna część Ameryki Południowej. Jej obszar występowania rozciąga się , aż do północnych granic Argentyny. Ptak ten zasiedla tropikalne lasy Panamy, Kolumbi, Ekwadoru, Boliwi, Wenezueli, Paragwaju i północną część Argentyny. Lubi zasiedlać okolice nizinne gajów palmowych,gdzie klimat jest wilgotniejszy i występują sezonowe powodzie.
Obszar występowania tych ptaków zmniejsza się każdego roku przez wyrąb lasów deszczowych, co powoduje zmniejszanie się populacji tych ptaków. Występują one licznie tylko w odległych, niezbyt dostępnych obszarach.
Papugi te jak najbardziej nie nadają się dla osób początkujacych, ich opieka wymaga trochę poświęcenia jeśli mamy zamiar utrzymywać te ptaki pojedyńczo w domu, a i chów wolierowy wymaga też obeznanego hodowcy.
Ptaki te osiągają mniej więcej 86-90 cm długości z czego prawie połowa to ogon. Ptaki te są bardzo lubiane z powodu ich doskonałej inteligencji, łatwego przystosowania się do otoczenia, łatwości oswajania się oraz ubarwienia-które u tych papug jest żółto-niebieskie z małymi dodatkami bieli i czerni. Młode ary, bardzo łatwo się oswajaja i uczą wymawiania słów, wymaga to jednak poświęcenia i czasu. Nie każde ptaki są tak samo kontaktowe i jednym to przychodzi wcześniej, na drugie musimy poświęcić więcej naszego czasu i cierpliwości, a i to nie daje gwarancji że ptak będzie wyśmienitym mówcą.
Papugi te są dość odporne i możemy je większą część roku utrzymywać w wolierze zewnętrznej,która jednakże musi być sporządzona z solidnego materiału, by ptaki go nie zniszczyły i nie uciekły. Ary z łatwością przegryzają cienkie druty i niszczą części drewniane.Najlepszym rozwiązaniem jest spożądzenie jej z rurek,kontowników i pokrycie siatka o oczkach 2-3 cm, uniemożliwiających przedostawanie się wróblom i grubości drutu co najmniej 2.5 mm. Do woliery powinien być dostawiony schron, w którym mogły by ptaki się schowac podczas niesprzyjającej pogody. Musi być on tez wykonany z solidnego materiału- cegła,pustaki. Podłoże woliery powinno być dobrze przepuszczalne. Ptaki powinniśmy odrobaczać co najmniej dwa razy w roku, gdyż sa wrażliwe na wszelkiego rodzaju nicienie, którymi mogły by się zarazić w żle utrzymywanej wolierze.
Utrzymując te ptaki powinniśmy im zapewnić jak najbardziej urozmaiconą karmę składającą się z różnych nasion dla dużych papug, orzechy, warzywa, owoce, zielenina, gotowany ryż, biały ser i odrobine białego mięsa z piersi kurczaka. Ptakom podajemy też gałązki do obkorowywania, by miały możliwość ścierania dziobów. Możemy podawać im też jarzębinę, głóg, czarny bez. Powinny też otrzymywać muszle mątwy, potłuczone skorupki jaj
, oraz inne odpowiednie żródła wapnia-potrzebne im do prawidłowego utrzymania budowy szkielety i budowy jaj. Ptakom podajemy codziennie świerzą wodę do picia.
Odróżnienie płci tych papug jest trudne. Samczyk może miec większy dziób i mocniej zakżywiony. Jest też czasem większy i ma potężniejszą głowę, a policzki u zdenerwowanego samca przybierają intensywnie różową barwę. Najlepszą metodą na odróżnienie płci jest jednak badanie labolatoryjne.
Jeśli chcemy doprowadzić ptaki do lęgów, a co nie jest łatwe-powinniśmy posiadać parę tych papug w wieku co najmniej 4-5 lat.
Ptaki te do gniazdowania w pomieszczeniach zamkniętych,mogą przystąpić o każdej porza roku, w wolierach zaś między kwietniem a czerwcem.
Przeznaczona dla nich budka lęgowa powinna być wykonana z solidnych grubych desek o wymiarach co najmniej 50x60x100 cm z wejściowym otworem o średnicy 20-25cm. Najlepsze są jednak pnie drzew. Samica składa w gnieżdzie od 2-4 jaj, które wysiaduje 25-28 dni.
Młode ary przebywają w gnieżdzie przez ok.13 tygodni i dopiero wtedy je opuszczaja, a prawidłową zdolność lotu-uzyskują dopiero po tygodniu od wyjścia z gniazda.Młode ubarwieniem przypominają swoich rodziców, są jednak mniejsze, dziób ich jest jaśniejszy, tęczówka oka jest brązowa i nie posiadają opierzonych policzków.
Gniazdujące pary ar, w tym okresie mogą być bardzo agresywne, broniąc swojego gniazda i jaj, oraz młodych.
Ptaki te zazwyczaj dobierają się w pary na całe życie. Lubią przebywać prawie cały czas obak siebie, wzajemnie muskając się i przeczasując sobie piórka. Sama kopulacja ptaków wygląda ekwilibistycznie, ptaki przybierają różne dziwne pozy. W ty czasie, samiec często karmi swoją partnerkę.
Hodując te ptaki, powinniśmy wziąść pod uwagę że są one bardzo głośne i moga czasem stważać problemy naszym sąsiadon.
Jest to jedna z najczęściej oferowanych ar w sprzedaży, w ostatnich latach w hodowlach pojawiły się ary o kolorze zółtym i szarawym.
W naszym kraju jest już pokażna ilość osób posiadających w swojej kolekcji te ptaki. Jednym z nich jest mój kolega z Lęborka. Nieliczni je jednak rozmnażaja.
Jest to bardzo piękny ptak i bardziej obeznanych hodowców,mogących sobie na nią pozwolić- zapraszam do przygody z tą papugą.



Jacek "wanted"Zaborowski.
____________________________________
Ostatnio zmieniony ndz lis 05, 2006 22:26 przez wanted, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wanted
Zbanowany
Zbanowany
Posty: 105
Rejestracja: czw paź 19, 2006 19:33
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Nowa Wieś Lęborska
Kontakt:

#2

Post autor: wanted » śr lis 01, 2006 15:34

Załączniki
ara ararauna.JPG
fotka mojego autorstwa.
Ostatnio zmieniony sob lis 15, 2008 09:21 przez wanted, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#3

Post autor: WOJTEKZ » ndz kwie 29, 2007 12:10

W artykule wanteda jest trochę drobnych nieścisłości z którymi na pewno nie zgodzą się hodowcy tych ptaków (trochę większa budka lęgowa oraz sam wiek przystępowania ptaków do lęgów). Poniżej zamieszczam zdjęcia mojej ary , niestety nie jestem już jej właścicielem.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
I jeszcze ważna informacja , zdjęcia te przedstawiają 8-letnią samicę. Dla hodowców hodujących i rozmnażających te ptaki nie jest żadną trudnością odróżnienie płci danego osobnika.
Ostatnio zmieniony ndz kwie 29, 2007 15:58 przez WOJTEKZ, łącznie zmieniany 1 raz.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

ezra
Posty: 60
Rejestracja: ndz mar 11, 2007 18:10
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Białogard

#4

Post autor: ezra » czw maja 17, 2007 00:11

Budki te ptaki wybierają rózne. Raz są one większe, innym razem mniejsze, to tak samo jak z pozostałymi papugami. Jedne wolą np. leżące, inne stojące. Zależy to od gustu ptaków.
Wiekowo takze róznie to bywa u ptaków, chociażby weżmy przykład twoich alexandrett !

Michallip
Posty: 428
Rejestracja: wt sty 09, 2007 19:57
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

#5

Post autor: Michallip » wt cze 12, 2007 22:16

Pako to prawdziwy model. Potrafi godzinami siedzieć przy szybie i daje się fotografować z kazej strony.
-------------------------------------
www.moje-papugi.pl

Awatar użytkownika
Raffy
Posty: 147
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 21:58
Ptaki które hoduję: Mała australia
Lokalizacja: Gdańsk

#6

Post autor: Raffy » wt cze 12, 2007 22:42

Tak, tyle że on w zoo jest nieszczęśliwy :-( :-( Widać po nim, także mojej relacji z nim ze bardzo potrzebuje towarzystwa człowieka. Za każdym razem jak muszę go opuszczać, to przerażliwie się drze i wszystkich atakuje :-( Jego wyskubane piórka też o czymś świadczą.

Ala
Posty: 1
Rejestracja: śr cze 27, 2007 17:05
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: bydgoszcz

#7

Post autor: Ala » śr cze 27, 2007 19:46

Do jakiego wieku rosną i zmieniają się te papugi i od kiedy można zaczynać je czegoś nauczać.
Lusi

sebson91
Posty: 1
Rejestracja: czw sie 23, 2007 15:12
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Sopot

#8

Post autor: sebson91 » czw sie 23, 2007 15:30

Takie pytanie, czemu oddajesz papuge do zoo ? moze to dziwne pytanie, ale dopiero mam zamiar zaczac przygode z hodowla ary araruany albo zako kongijskie
Ostatnio zmieniony czw sie 23, 2007 23:48 przez sebson91, łącznie zmieniany 1 raz.

Iwona346
Posty: 366
Rejestracja: wt lis 07, 2006 12:58
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#9

Post autor: Iwona346 » pt sie 24, 2007 09:03

Raffi nie oddaje swojego ptaka do zoo. Raffi zaprzyjaźnił się z papugą kttórą poznał w zoo... :mrgreen:

Pozdrawiam
Iwona

MisiekPapuga

#10

Post autor: MisiekPapuga » wt mar 11, 2008 22:20

Temat może już troszku nieaktualny. Wojtku czy mógłbyś przybliżyć cechy zewnętrzne samca i samicy araraun??? Mam obecnie samice i czekam na samca który już jest zamówiony. Samica ma zrobione DNA ale bardzo zaciekawiło mnie to rozpoznawanie płci...

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#11

Post autor: WOJTEKZ » śr mar 12, 2008 12:33

Miśku , powiem Ci tak: rozmawiałem z kilkoma osobami (hodowcami) i żaden z nich nie chciał zdradzić tej tajemnicy , rozmawiałem też z pewnym księdzem , który większość swojego życia spędził na misji w Ameryce Południowej .Ksiądz też trzymał ary ale różnicy :-/ nie chciał zdradzić , natomiast bezbłędnie określał płeć ar u moich znajomych . Dla mnie to nie ma jakiejś specjalnej różnicy , więc trzeba robić badania DNA. Widocznie wskazanie jakiś konkretnych szczegółów przez hodowców tych ptaków to temat tabu. :-/ :-/ :-/
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

MisiekPapuga

#12

Post autor: MisiekPapuga » śr mar 12, 2008 13:14

bardzo zainteresowała mnie ta kwestia.... Jak będę u mojego znaojmego hodowcy w Belgi to zapytam... Bo również powiedział mi że on nie robi Dna tym arą tylko wizualnie sprawdza.
On raczej nie jest z ludzi którzy by takich rzeczy mówić nie chcieli więc jak tylko coś bedę wiedział to się odezwę. Pozdrowionka.

P.S Bardzo ciekawy problem, wart głębszej penetracji;)

Awatar użytkownika
Grzegorz
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 853
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta obrożna, większa, chińska, himalajska, różowopierśna, seledynowa, żako, rudosterka, księżniczka walii, konura słoneczna, ara ararauna
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

#13

Post autor: Grzegorz » pn sie 25, 2014 00:41

Przyznam że sam się zastanawiam nad tym co u mnie jest i mam już swoje typy. Mimo wszystko pióra idą do badania. Póki co sądzę że to dwa samce (najstarszy i najmłodszy) a średnia to samica i jestem tego raczej pewien, ale zobaczymy;) jeśli się sprawdzi napiszę czym się sugerowałem.
www.papugi.pl - papugi ogłoszenia
Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia...

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#14

Post autor: pysia34 » pn sie 25, 2014 06:35

Grzegorz ja szacowałam płeć araraun na podstawie tempa wzrostu, masy i budowy ciała. Przyznam że oszacowałam typy bezbłędnie.Badania DNA potwierdziły moje domysły :) W obecnym lęgu jeszcze zbyt wcześnie, aby te typy oszacować , chociaż obstawiam wstępnie znów 2 samce i samice.

ps. proszę zmienić przy okazji nazwe tematu na are zwyczajną błękitna to już jedynie nazwa zwyczajowa i wprowadza w błąd

Awatar użytkownika
Grzegorz
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 853
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta obrożna, większa, chińska, himalajska, różowopierśna, seledynowa, żako, rudosterka, księżniczka walii, konura słoneczna, ara ararauna
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

#15

Post autor: Grzegorz » wt sie 26, 2014 13:04

Dokładnie ja po tym samym poznaję. Jest znacząca różnica na podstawie tych obserwacji. Nawet w zachowaniu to doskonale widać. Ale póki co to tylko moje typy. Nawet podczas karmienia inaczej się zachowują.
www.papugi.pl - papugi ogłoszenia
Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia...

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#16

Post autor: coco39 » wt sie 26, 2014 16:19

Dobrze ale wy poznajecie po szczegółach związanych z ręcznym karmieniem a co jeśli ptaki są odchowane pod rodzicami? Wojtek pisze że ksiądz bez problemu rozpoznał jakiej płci są dorosłe ptaki więc nie wiedział o różnicy podczas odchowu. Więc widocznie są "wskazówki" w wyglądzie jak je rozpoznać. Zgadzam się z Wojtkiem jest dużo hodowców którzy wiele tajemnic trzymają dla siebie -innym nie chcąc ich zdradzać a dotyczy to głównie hodowców dużych papug.
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

Awatar użytkownika
Grzegorz
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 853
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta obrożna, większa, chińska, himalajska, różowopierśna, seledynowa, żako, rudosterka, księżniczka walii, konura słoneczna, ara ararauna
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

#17

Post autor: Grzegorz » wt sie 26, 2014 21:32

Bo to był ksiądz <aniolek>
www.papugi.pl - papugi ogłoszenia
Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia...

Awatar użytkownika
Milena1990
Posty: 2
Rejestracja: pt wrz 27, 2024 15:11
Ptaki które hoduję: Kanarki i zeberki
Kontakt:

#18

Post autor: Milena1990 » pt wrz 27, 2024 15:33

Ara błękitna to moja ulubiona papuga. A jakie są wasze ulubione odmiany?

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1981
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#19

Post autor: Al » sob wrz 28, 2024 15:43

Milena1990 pisze:
pt wrz 27, 2024 15:33
Ara błękitna to moja ulubiona papuga. A jakie są wasze ulubione odmiany?
u papu nie ma odmian ani ras sa tylko gatunki a w obrebie gatunku moga byc mutacje barwne

ODPOWIEDZ

Wróć do „Gatunki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość