Ara Epoletowa(Ara/Diopsittaca nobilis nobilis)-artykuł

Moderatorzy: wojtek, misia458, Krysia-, WOJTEKZ, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 738
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

Ara Epoletowa(Ara/Diopsittaca nobilis nobilis)-artykuł

#1

Post autor: GoldAngelo » pt lis 26, 2010 20:10

Ara Epoletowa(łac. Ara/Diopsittaca nobilis nobilis) jest najmniejszą z ar dostępną w handlu. Są one stosunkowo popularne w domowych hodowlach, ale ich liczba na wolności spadła z powodu utraty siedlisk.
Są one gatunkiem charakterystycznym dla Gujany, Wenezueli, Brazylii-na północ od Amazonki. Nie są jeszcze uważane za gatunek zagrożony, ale są one wymienione w Aneksie II Międzynarodowej Konwencji o Handlu Dzikimi Zwierzętami. Znacznie ogranicza to odłowy i sprzedaż dzikich ptaków.

Opis:

Te mini-ary mają od 30-31 cm długości, są trochę większe niż nimfa. Ważą one średnio 165 g. Mają doskonałe zdolności naśladowcze.
Podobnie jak inne ary, ara Epoletowa ma długi, wąski ogon i dużą głowę. Jasno zielone pióra na ciele z ciemnym nalotem na głowie tuż nad dziobem. Górna część skrzydeł i ogona mają jest jaskrawo zielone, a spodnia oliwkowo-zielona. Krawędzi styku skrzydeł z tułowiem są czerwone, szczególnie na spodzie(te czerwone pióra pojawiają się w okresie dojrzewania). Ich oczy mają kolor pomarańczowy, a skóra wokół nich jest biała bez piór, podobnie jak u większych ar. Obszar białej skóry jest mniej widoczny w stosunku do głowy-inaczej niż u dużych Ar.
Występują dwa podgatunki tych ar, z tym, że różnica występuje tylko w wielkości dziobie (u drugiego podgatunku górna część dzioba jest w kolorze czarnym
Nie występuję widoczny dymorfizm płciowy i żeby mieć pewność co do płci (w przypadku kupna ptaka do hodowli) należy zrobić badanie DNA lub badanie endoskopowe.

Hodowla:

Sezon lęgowy rozpoczyna się w lutym lub marcu i może trwać do czerwca/lipca. W naturze rodzą się najczęściej w dziuplach pni drzew palmowych. Czasami prowadzą naziemny tryb życia w kopcach termitów.
Przy rozważaniu włączenia tego gatunku ar do hodowli musisz wiedzieć, że jest średnio głośny-biorąc pod uwagę inne ary. Ich głos może być słyszalny w sporej odległości, więc jeśli masz wrażliwych na to sąsiadów lub sam nie możesz tego tolerować-ten gatunek nie będzie dla Ciebie dobrym wyborem. Są one szczególnie głośnie gdy coś je niepokoi lub gdy dzieje się wokół nich coś ciekawego-to także zadanie dla opiekuna.
Mają bardzo silne dzioby i dobrym wyborem będzie metalowa konstrukcja woliery. Należy dostarczyć im wiele naturalnych gałęzi do obkorowywania, co zaspokoi ich zapęd do żucia. Załóż budkę lęgową o średnicy 20 cm lub wymiarach 20x20x60 cm. Niektóre ptaki mogą być wybredne, w zależności od tego w jakich budkach same się wychowały. Wymiary wylotki powinny być minimum wielkości 3x1x2 m z przylegającym do niej schronem-ogrzewane jeśli temperatura obniży się poniżej 5°C-lub będzie w tej okolicy.
Lęg składa się z 4-6 jaj, które inkubowane są przez około 23 dni. Młode pisklaki opuszczają budkę lęgową po około 2 miesiącach i stają się niezależne po około tygodniu od jej opuszczenia.

Dieta:

Powinny być karmione dobrej jakości mieszanką nasion, na którą składają się słonecznik, nasiona pszenicy, owsa, nasiona traw i prosa. Powinieneś zapewnić im także różne warzywa i owoce oraz stały dostęp do świeżej zieleniny.
#Kliknij tutaj, aby uzyskać informacje na temat żywienia ptaków.
#Kliknij tutaj, aby uzyskać informacje na temat odsadzania piskląt.

Ara Nobilis jako domowy pupilek:

Te wspaniałe mini-ary może nabyć właściciel, który może zapewnić im dużo miejsca, uwagi, zabawek i opiekę-i ktoś kto nie zwraca uwagi na ich głośność i okolicznościowe wyskoki, które mogą wymknąć się spod kontroli, chyba, że właściciel w odpowiednim momencie zareaguje i nauczy, że tak nie wolno. Ptak ten nie jest odpowiedni dla początkującego, ponieważ w pewnym momencie mogą stać się one agresywne i potrzebować wsparcia ze strony bardziej doświadczonych osób. Są bardzo wymagające i mogą rozwinąć się u nich zaburzenia behawioralne takie jak agresja lub wyrywanie piór. Z drugiej strony Arę Nobilis łatwiej wyszkolić niż większe ary.
#Maggi Rosenthal, właściciel ary epoletowej opisuje swoją Maxyx: To rzeczywiście ruchliwy ptak, przebywał w klatce18-20 h dziennie ze względu na jej krzyki. W ciągu pięciu lat nie zżyła się z ze swoją dawną rodziną, czego powodem był brak zrozumienia.
1) Nie zauważyli, że ona chce przebywać na ramieniu bo tam czuje się bezpiecznie.
2) Byli rozczarowani, ponieważ nie uczyła się słów tak jak to sobie wyobrażali, mimo że nie mówili do niej zbyt często.
3) Zabrali ją jako młodą samice, ale nigdy nie nauczyli jej latać, ani nie zachęcali do podjęcia prób latania-w ten sposób na chwilę obecną jest jeszcze nielotem.
4) Zostawiali ją samo na większość dnia-ary jak wszystkie inne papugi są ptakami społecznymi i wymagają towarzystwa. Oni przychodzili ją tylko nakarmić, a i tak słyszałem narzekania że musieli to robić.

Wyobraź Sobie zatem, że ta papuga przybyła do mnie, żyje na 38m kwadratowych ze mną, 6 niemowlakami, dwoma psami i kotem. Swoją odwagę wykazuje jeżdżąc na głowach dzieci.

Dzieci nauczyły się, że gdy Maxyx jest na wolności musi mieć pewność kto należy do jej stada. Wiedzą, że nie wolno jej podawać czekolady czy awokado-którego używam jako przykład, aby nauczyć je ograniczeń żywnościowych, kochają to, że nauczyła się szeptać podczas ciszy: ,,she has". Lubią oglądać ją pod prysznicem, kiedy przypomina bat lub samolot-w zależności od jej pozy. W ciągu 3 dni jej nadmierne krzyki ustały-wiem, że wzywała w ten sposób stado-i nasze ścieżki splotły się, czego nigdy bym się nie spodziewał i założyłbym się kiedyś, że coś takiego się nie zdarzy. (Więc co jeśli okaże się, że jestem przedwcześnie ekscentryczny? Jestem na tyle stary, żebym mógł otrzymać ten tytuł. ) Kocham ją bardzo i obawiam się, że jeśli umrę przed nią, ona może nigdy nie znaleźć kogoś, kto pokocha ją tak bardzo ja, znowu w drugą stronę-jeśli to ona umrze przede mną serce pęknie mi na kawałki.
Notka AwianWeb: doceniam wkład serca Maggies w odniesieniu do ptaków i zwierząt domowych. Wierzę, że powinieneś być uznany za ważne wskazówki w sprawie podejmowania decyzji o kupnie Ary Epoletowej do własnego domu. Może ona być wspaniałym zwierzęciem w domu. Osoby, które są wrażliwe na hałas i nie chcą mieć do czynienia ze szczególnymi potrzebami poszczególnych gatunków papug, powinny rozważyć inne gatunki papug lub ptaków, a nawet całkowicie inne zwierzęta takie jak pies czy kot.

Szkolenia i wytyczne behawioralne:

Przed właścicielem ar stoi wiele wyzwań, takich jak nadmierne obkorowywanie mebli, zwłaszcza w niektórych etapach ich życia. Mogą odkryć swoje dzioby jako metodę dyscyplinowania nas gdy są w etapie młodzieńczym i mogą być nieco niegrzeczne, a tak naprawdę ważne jest, aby nauczyć się je rozumieć i kierować ich zachowania tak, aby te niepożądane zostały wykluczone. Niezdyscyplinowana ara będzie niszczyć instalację elektryczną potencjalnie doprowadzając do pożaru w domu.
Wszystko w domu traktują jak zabawki, które mogą być zbadane i żute, niszczenie przedmiotów, które mogą być Ci drogie lub po prostu cenne. Nawet młody ptak, który nie został zaniedbany i nie nadużyto jego zaufania wymaga odpowiednich wytycznych, co staje się jeszcze trudniejsze, gdy chodzi o ptaki uratowane, które mogą wymagać rehabilitacji. Nie wszyscy tolerują naturalne odgłosy ar, które nie mogą(i może nie powinny) być całkowicie wyeliminowane, istnieją sposoby, aby zniechęcić ich do krzyków.
Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest nauczenie odpowiednich zachowań naszych ptaków, a nawet jeszcze bardziej, jeśli członek rodziny ptaków jest wspaniałą i potężną arą.

Artykuł został przetłumaczy dzięki zgodzie i uprzejmości http://www.avianweb.com Bezpośredni link do artykułu: http://www.avianweb.com/hahnsmacaw.html . Zabrania się jego kopiowania i rozpowszechniania bez zgody http://www.avianweb
Załączniki
Oswojona Ara Epoletowa.jpg
Oswojona Ara Epoletowa.jpg (80.59 KiB) Przejrzano 9992 razy
Ara Epoletowa.jpg
Ara Epoletowa.jpg (141.59 KiB) Przejrzano 9994 razy
Ara Epoletowa na specjalnym ptasim pomoście-okno na świat.jpg
Ara Epoletowa na specjalnym ptasim pomoście-okno na świat.jpg (154.49 KiB) Przejrzano 9992 razy
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Gatunki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość