Obrazek

Papuga królewska/Szkarłatka (Alisterus scapularis)

Hodowla , żywienie.

Moderatorzy: wojtek, misia458, Krysia-, WOJTEKZ, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

Papuga królewska/Szkarłatka (Alisterus scapularis)

#1

Post autor: GoldAngelo » sob sty 08, 2011 14:53

Szkarłatki (łac. Alisterus scapularis) znane równiez jako Papugi Królewskie są gatunkiem charakterystycznym dla wschodniego wybrzeża Australi. Występują one od Północnej i Środkowej Queensland do Południowej Victorii w Australii.
Sprzyjają im wilgotne i silnie zalesione tereny wyżynne na wschodniej części kontynentu, w tym drzewa eukaliptusa i obszary leśne w sąsiedztwie stref podzwrotnikowej i umiarkowanej.
Często widywane są w małych grupkach składających się z różnymi gatunkami Rozelli. Ponadto, żyjące na wolności ptaki można spotkać w Canberze(stolica Australii), na obrzeżach zachodnich przedmieść Sydney i Carnarvon Gorge w Centralnej części Queensland.
W swojej rodzimej Australii czasami trzymane są w klatkach, i są spokojnymi pupilami, jeśli były ręcznie karmione. Są one jednak stosunkowo mało znane poza granicami Australii. Jako domowe pupile mają ograniczony potencjał, ponieważ nie lubią być traktowane jak ,,zabawki", ale łączą się z swoimi właścicielami bardzo silną więzią, i są oddanymi towarzyszami.
Średnia długość życia w naturalnym środowisku nie jest znana, ale znane są przypadki kiedy dożywały 25 lat. Szkarłatki są znane ze skłonności do chorób płuc w wyniku życia w budynkach, jak zwierzęta domowe.

Opis:

Dorosłe osobniki obu płci są bardzo majestatycznymi ptakami, ich średnia wielkość to 42-43 cm długości razem z ogonem.
Dorosłe samce(powyżej 4 lat) urzekają wyglądem. Mają czerwoną głowę, spodnią część ciała, niebieską dolną część pleców, zielone skrzydła i ogon. Górna część dzioba jest czerwonawo-pomarańczowa, a spodnia czarna. Pierścień oka jest żółty.
Samice są podobne w wyglądzie, z wyjątkiem zielonej głowy i piersi, górna część dzioba jest czarna a pierścień wokół oka jest jaśniejszy. Na zdjęciach poniżej możemy te różnice zauważyć.
Niedojrzałe osobniki obu płci przypominają dorosłe samice.
Jest jeden podgatunek, drobniejszy, występujący w okolicach północnej części granic ich występowania. Zwykle jest o około 5 cm krótszy, ale ubarwienie jest podobne. Hodowcy stworzyli kilka ciekawych mutacji. Można je zobaczyć na zdjęciu poniżej.

Szkarłatka jako domowy pupil jak i w hodowli:

Papugi królewskie są pożądane przez hodowców ze względu na ich niecodzienne uderzająco piękne upierzenie i spokojne usposobienie. W większości krajach nie są one łatwo dostępne. Średnia ilość jaj w lęgu wynosi od 3-6, które wysiadywane są przez około 20 dni.
Jeden właściciel opisuje szkarłatki w następujący sposób: ,,Moja szkarłatka (Skipper) był odkarmiany ręcznie i potrafi pięknie mówić, nawet przy użyciu intonacji. Aby wzbogacić jego słownik wolno powtarzam mu słowa lub nagrywam je i puszczam kiedy mnie nie ma. Potrafi również odtworzyć śmiech. Na początku unikaliśmy gwizdania do niego, aby zaczął powtarzać słowa.
Swoim głosem woła kiedy chcę zwrócić na siebie uwagę. On też oczywiście odtwarza dźwięk kuchenki mikrofalowej itp. Musi słuchać uważnie kiedy zaczyna uczyć się nowych słów i dodawać je do swojego repertuaru. Popatrzy na nas wtedy uważnie. Masz rację co do ptasich potrzeb o jak największym dostosowaniu otoczenia pod ptaka.
Masz też rację co do silnej więzi z jedną osobą, ponieważ jestem jedynym członkiem rodziny, którego dopuszcza do swojej klatki i do którego mówi. Po opuszczeniu klatki lata od jednej osoby do drugiej. Są to, moim zdaniem, duże zdolności do nauki, ale ja skupiłem się na uczenia go mowy, a nie uczenia się sztuczek. Mimo to potrafi leżeć do góry nogami na ręce mojego syna (uczył się tego dużo dłużej niż powtarzania). Kiedy go kupiliśmy był tak młody, że musiał być dokarmiany ręcznie. Skacze również na polecenie z jednego ramienia na drugie, bierze długopisy lub ołówki. Nie robimy żadnych kroków w tą stronę, mimo to on wciąż się uczy. Jego klatka jest wielkości klatki dla dużej Ary, aby czuł pełną swobodę. Musiał nauczyć się latać, ponieważ musiałby to zrobić w jego naturalnym środowisku. Często z niej wychodzi, jednak nigdy nie dziobnął mnie. Nie postępowałem pochopnie, ale we właściwy sposób, nie robiąc przy tym gwałtownych ruchów. Wierzy, że jego klatka to jego obszar i na tym opiera zaufanie. Jest piękny i angażuje się w życie rodziny, wiec jeśli coś się dzieje i wyjeżdżamy na weekend zostawiamy mu włączoną muzykę lub telewizor. Po powrocie wita nas swoim repertuarem, kiwając przy tym głową w górę i w dół, z błyszczącymi żółtymi oczami z podniecenia. Być może jest to jedną z jego atrakcji. Wychodzi szczęśliwy i siada na moim ramieniu. Nie są to łatwe ptaki, chyba że posiadasz na ich temat odpowiednią wiedzę." Christine Rogers.

Osobowość;

Szkarłatki są nie tylko bardzo piękne, ale również ciche (czasami zdarza się głośny krzyk) i łagodnego usposobienia. Różnią się od innych gatunków papug, które wydają się byc głośniejsze, bardziej niszczycielskie i agresywne niż szkarłatki.
Nie są popularne jako domowe pupile, ale te delikatne stworzenia stają się bardzo ufne i mają dryg do zabawy. Ponieważ są one tak ciche i kolorowe, jest na nie duży popyt wśród hodowców trzymających je w wolierach.
Papugi królewskie są ptakami społecznymi i wymagają codziennego kontaktu z ich stadem-czy to z innymi ptakami w wolierze czy też z ludźmi. Dobrze dogadują się z inymi ptakami w wolierze nawet trzymane z mniejszymi ptakami.
Ważne jest, aby pamiętać, że te papugi wymagają sporo miejsca do zabaw i dla długich ogonów. Szerokość uważana jest za ważniejsza niż wysokość, mogą wtedy latać. Ale pamiętaj, żeby papuga miała możliwie jak największą klatkę, będzie to zawsze najlepszym wyborem. Najlepiej czują się one jednak w dużych wolierach z roślinami. Pozwalają im one na dłuższe loty.

Szkolenia i wytyczne behawioralne:

Szkarłatki są cichsze i mniej niszczycielskie niż w przypadku innych gatunków papug. Wyzwań, przed którymi możemy stanąć przy socjalizacji ich jest kilka-ale konieczna będzie cierpliwość i czas jeśli chcemy zdobyć jej zaufanie. Nawet młody ptak, który nie został skrzywdzony wymaga odpowiednich ukierunkowań, co staje się trudniejsze w przypadku ptaków po przejściach, odratowanych i wymagających rehabilitacji. Jeśli się zdenerwują, mogą dziobnąć.
Posiadają one zdolności naśladowcze i większość z nich uczy się mówić, a ich głosy są miękkie i słodki. Słuchając ich, możemy dojść do wniosku, że mają głosy podobne do Barwnic.

Artykuł został przetłumaczony przeze mnie dzięki zgodzie i uprzejmości http://www.avianweb.com . Bezpośredni link do artykułu: http://www.avianweb.com/australiankingparrots.html Zabrania się jego rozpowszechniania bez zgody http://www.avianweb.com .
Załączniki
Dymorfizm płciowy.jpg
Mutacja.jpg
Szkarłatki.jpg
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Papuga Królewska -Szkarłatka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość