Dziwne zachowanie Piony

Moderatorzy: wojtek, misia458, Krysia-, WOJTEKZ, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz

Przemo90
Ptaki które hoduję: Zastanawiam się

Dziwne zachowanie Piony

Post autor: Przemo90 » ndz sty 12, 2020 17:51

Witam

Od października jestem szczęśliwym posiadaczem Piony niebieskogłowej. Czarek ma pół roku. Od wczoraj zaczął się trochę dziwnie zachowywać. Mianowicie najpierw siedział z lekko uchylonym dziobem i cały czas mlaskał. Później wszystko co stanęło na jego drodze musiało zostać sprawdzone dziobem. Zaczął się wycierać pyszczkiem o wszystko, gdy zacząłem go głaskać w okolicy dzioba nadstawiał się jak nigdy. Dzisiaj ranek jak co dzień dopiero później zaczął znowu dziwnie się zachowywać. Siedział układając się do drzemki i zaczął "krakać" tak pod dziobem. Teraz siedzi, cicho skrzeczy i cały czas się drapie po głowie na zmianę czyszcząc resztę piór.
Wszystko inne jest w normie- apetyt, sen, odchody.
Myślałem nad tym i wydaje mi się że mogą być tego 2 powody.
Albo utkwiło mu coś w dziobie i nie umi się tego pozbyć.
Albo koło dziobu wychodzą mu nowe pióra i go to swędzi.
Jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Dodam jeszcze, że klatka była w piątek czyszczona, jego pióra też wyglądają dobrze (tylko wokół szyi ma mały nieład- tam gdzie już nie sięga dziobem).

marcin19800
Ptaki które hoduję: nimfy, gołąbki diamentowe

Post autor: marcin19800 » ndz sty 12, 2020 18:33

Chrumkanie, zgrzytanie itp. przed snem to normalne. Także sprawdzanie dziobem, bo dziób to jak dla nas ręce. https://www.youtube.com/watch?v=6dylgbC81iI

Awatar użytkownika
fotorobart
Ptaki które hoduję: Wacek i Kaśka
Kontakt:

Post autor: fotorobart » pn sty 13, 2020 14:17

Przemo90 pisze:
ndz sty 12, 2020 17:51
Witam

(...). Zaczął się wycierać pyszczkiem o wszystko, gdy zacząłem go głaskać w okolicy dzioba nadstawiał się jak nigdy. Dzisiaj ranek jak co dzień dopiero później zaczął znowu dziwnie się zachowywać. Siedział układając się do drzemki i zaczął "krakać" tak pod dziobem. Teraz siedzi, cicho skrzeczy i cały czas się drapie po głowie na zmianę czyszcząc resztę piór.
(...)
Albo koło dziobu wychodzą mu nowe pióra i go to swędzi.
Jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Dodam jeszcze, że klatka była w piątek czyszczona, jego pióra też wyglądają dobrze (tylko wokół szyi ma mały nieład- tam gdzie już nie sięga dziobem).

Będzie pierzenie :)

Przemo90

Post autor: Przemo90 » pn sty 13, 2020 16:46

Oja.. 😋 Będzie wesoło. W sumie widać, że ma już kilka ciemniejszych piór nad dziobem. Dzisiaj zauważyłem też małą łysą plamke na szyi. Jest wielkości paznokcia i strasznie nie lubi jak się go tam dotyka. Jest to przykryte piórami, jednak najbardziej tam się drapie. Nie wydrapie sobie tam dziury?

Awatar użytkownika
fotorobart
Ptaki które hoduję: Wacek i Kaśka
Kontakt:

Post autor: fotorobart » pn sty 13, 2020 17:36

zobacz czy widać "białe rurki".... jak są na 100% pierzenie

Przemo90

Post autor: Przemo90 » pn sty 13, 2020 20:14

Widać w niektórych miejscach i czuć. Jednak w te łyse miejsce nie da się dotknąć, a nie chce go dodatkowo stresować. Sprawdzę jutro jak przyjdzie sie głaskać.

Przemo90

Post autor: Przemo90 » wt sty 14, 2020 16:06

Dzisiaj sprawdziłem te łyse miejsce. Widać wychodzące tutki i czuć kilka naokoło. Także jestem dobrej myśli, że nie zostaną mu żadne łyse punkty pod koniec pierzenie.
Serdecznie dziękuję wszystkim za odpowiedzi 😊

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy”