Strona 1 z 5
: czw sty 04, 2007 22:08
autor: tamerlan
Ciężko stwierdzić czy to samiec czy samica, bo ma dopiero rok, a z tego co pamiętam dopiero po trzech latach u samców pojawia się obroża. Sprzedawca twierdził, że to raczej samiec, choć lojalnie również uprzedzał, że u młodych ptaków ciężko ze 100-procentową pewnością stwierdzić płeć.
Generalnie Leon (to jego imię) jest okropnie hałaśliwy i często wydziera się wniebogłosy :) Mam nadzieję, ze w końcu zacznie załapywać jakieś ludzkie dźwięki.
: czw sty 04, 2007 22:13
autor: WOJTEKZ
U prawidłowo i dobrze odżywianych aleksandrett obroża pojawia się już w wieku 1, 5 roku. Ptaki o gorszej kondycji obrożę dostają później nawet po ukończeniu trzech lat. Jednak takim średnim wiekiem dostawania obroży są dwa lata.
WIEK I OBROŻA,obrączka U ALEKSANDRETT
: pn sie 27, 2007 17:40
autor: WOJTEKZ
Zobacz co jest wygrawerowane na obrączce i daj znać. Jeżeli dobrze widziałem to jest ona koloru srebrnego , w Polsce ten kolor był stosowany kilka lat temu, co rok są zmieniane kolory obrączek np; w tym roku obowiązuje kolor czarny. Jednak to o niczym nie świadczy, hodowca mógł zaobrączkować ptaka jakąś starą obrączką.
: pn sie 27, 2007 17:44
autor: qbass
ok, zobaczę ale jak narazie to mam problem żeby ją złapać, była nerwowa w klatce i sie krzątała po niej nerwowo...to ją wypuściłem... jak mogę ją bezpiecznie złapać???
: pn sie 27, 2007 17:52
autor: WOJTEKZ
Postaraj się to zrobić jak najszybciej , póki ptak jest jeszcze nie zaaklimatyzowany w nowym miejscu, następnie daj mu kilka dni spokoju na aklimatyzację. Łapiąc papugę narażasz ją na stres ale w Twoim przypadku jest to nie uniknione . Łap ją w rękawiczce bo będzie mocno dziobać . Bezpieczny sposób na trzymanie złapanej papugi jest pokazany tutaj inaczej możesz mieć problem
http://www.aleksandretta.pl/forum/viewtopic.php?t=89 Tylko dokładnie przeczytaj co jest na obrączce i sobie zapisz aby później znów nie potrzebnie łapać i stresować ptaka. Trzeba to zrobić raz a dobrze, najlepiej rób to w dwie osoby.
: pn sie 27, 2007 18:39
autor: qbass
pisze coś takiego ukosem 7,0 22646 i takie ukosem 0072 nie wiem czy wszystkie liczby to są, ale nie chciałem męczyć ptaka ,chodź i tak mi go już żal to jest zestresowany bardzo, mam nadzieje ze nic mu nie bedzie
: pn sie 27, 2007 18:48
autor: WOJTEKZ
W Polsce nie stosuje się takiej numeracji obrączek, chyba coś zrobiłeś nie dokładnie, takie rzeczy robi się bardzo dokładnie, już Ci o tym pisałem wcześniej.
: pn sie 27, 2007 19:18
autor: qbass
literki to YZEP
: pn sie 27, 2007 19:27
autor: WOJTEKZ
Możesz to napisać jeszcze raz w jakiej to było kolejności

W Polsce są dwie organizacje zrzeszające hodowców i rzadna z nich nie ma takiej numeracji.
: pn sie 27, 2007 19:54
autor: qbass
liczby są takie, 22646 00 72 7,0 VZEP
: pn sie 27, 2007 19:59
autor: WOJTEKZ
Obrączka na pewno nie jest nasza. Może ktoś z forum powie z jakiego kraju jest ta obrączka

O papudze już nie wspomnę. Bo ja tego nie wiem.

: pn sie 27, 2007 20:43
autor: qbass
liczby są napisane poprawnie? tzn w dobrej kolejsnosci, może gdzieś jest kropka albo kreska miedzy nimi.... już sam nie wiem... troche sie zmartwiłem teraz...
: pn sie 27, 2007 20:49
autor: WOJTEKZ
Powinieneś porozmawiać z hodowcą sprzedającym Ci papugę, może on Ci to jakoś wytłumaczy, moim zdaniem to nie jest Polska obrączka a co za tym idzie to i ptak nie pochodzi z polskiej hodowli.
: pn sie 27, 2007 21:57
autor: qbass
ok jutro zadzwonie albo pojade do hodowcy... .. nie gniewajcie się na mnie za to co pisze, nie znam sie na większych ptakach, piszę to co słyszałem... ten hodowca od którego kupiłem Mojego "Kubusia" sprzedaje ptaki do dwóch sklepów zoologicznych w Toruniu, osobiście się dowiadywałem... więc nie sądzę żeby sklepy kupowały ptaki od nielegalnego źródła. Dzięki Wojtek za Twoje rady...
: pn sie 27, 2007 22:08
autor: WOJTEKZ
Qbass, nikt się na Ciebie nie gniewa, nie ma najmniejszego powodu. Po to jest to forum aby sobie wzajemnie pomagać.
: wt sie 28, 2007 11:00
autor: Krysia-
Naszym zdaniem ,, nie powinno podlegać rejestracji '' wiele gatunków papug a zwłaszcza tych, które z powodzeniem rozmnazają hodowcy i zwykli trzymacze.
Jednak prawo jest prawem i dopóki się nie zmieni, dopóty będzie obowiązywało.
Zatem informuję , że w Polsce NIE PODLEGAJĄ REJESTRACJI TYLKO TRZY GATUNKI :
1. Nymphicus hollandicus - nimfa
2. Melopsittacus undulatus - papużka falista
3. Agapornis roseicollis -nierozłączka czerwonoczelna
Zgodnie z Rozporządzeniem WE Nr. 318 z dn. 31.03..2008 Psittacula krameri - aleksandretta obrożna już NIE PODLEGA rejestracji w Polsce
Wszystkie pozostałe gatunki papug wymagają rejestracji.
: wt wrz 23, 2008 19:01
autor: WOJTEKZ
Hodowcy zrzeszeni w odpowiednich związkach posiadają swoje sygnum i przyporządkowane temu obrączki. Obrączki są zakładane aby umożliwić identyfikację i wiek ptaka.
: wt wrz 23, 2008 19:22
autor: ewelka686
czyli z obrączki mogę dokładnie wywnioskowac w jakim wieku są aleksy? bo niestety pewności nie mam......

: wt wrz 23, 2008 19:39
autor: WOJTEKZ
Pewności nigdy nie ma ,czasami hodowcy obrączkują ptaki obrączkami starszymi niż same ptaki ale to nie zawsze. Najlepiej wiek ptaka można sprawdzić po świadectwie urodzenia wystawionym przez PLW. Jednak bardzo ważnym argumentem jest zaufanie kupującego względem hodowcy, oraz minimalna wiedza w rozpoznaniu młodego ptaka.
WIEK I OBROŻA U ALEKSANDRETT
: ndz lut 22, 2009 13:36
autor: WOJTEKZ
Na pewno już gdzieś pisano o tym na forum ( jednak nie mogę tego odszukać)

Otóż muszę napisać że podawałem zarówno ja jak i inne osoby wiek w którym młode aleksandretty samce dostają obrożę. Widziałem ptaki w wieku 1,5 roku które dostawały początki obroży , widziałem też samca który obrożę dostał po skończeniu 3-ch lat. Jednak dzisiaj dokładnie przyjrzałem się swoim młodym aleksandrettą z ubiegłego roku (wylęgły się 20-go stycznia). Muszę powiedzieć że czegoś takiego jeszcze nie widziałem mimo iż aleksandretty hoduję już ponad 30 lat , i nie słyszałem też o czymś takim od znajomych hodowców . Mianowicie część młodych ptaków dostała już czarną obrożę. Kolor piór nie jest jeszcze dokładnie wybarwiony na szyi jednak pod samym dziobem jest dość czarny który przechodzi w szarą obwódkę na całą szyję (widać to bardzo wyraźnie). Może napiszecie jak jest z tym u Waszych ptaków , jednak trzeba znać dokładną datę wyklucia się papugi. Proszę o opinię zarówno hodowców jak i osoby trzymające pojedyncze ptaki. Niestety na razie mam problemy z robieniem i wklejaniem zdjęć , więc musicie i uwierzyć na słowo
