Obrazek

Parę faktów o senegalce

Moderatorzy: wojtek, misia458, Krysia-, WOJTEKZ, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz

Awatar użytkownika
Sebobon
Posty: 117
Rejestracja: sob maja 07, 2011 23:15
Ptaki które hoduję: senegalka
Lokalizacja: Dublin / Elbląg

Parę faktów o senegalce

#1

Post autor: Sebobon » pn maja 07, 2012 21:54

Parę faktów o senegalce

Nazwa naukowa: Poicephalus senegalus
Długość ciała dorosłego osobnika: ok. 23 (9’’)cm
Rozpiętość skrzydeł: ok 43 cm (17’’)
Waga: 125 g
Potencjalna długość życia: 35-40 lat
Występowanie: pospolity
Pochodzenie: środkowo – zachodnia Afryka
Rozróżnianie płci: pióra pod ogonem (poniżej otworu stekowego) u samic są żółtawo-zielone, a u samców wyraźnie zółte.

Dieta
Niektóre senegalki (w przeciwieństwie do większości papug innych gatunków) naprawdę lubią przetworzone pokarmy, tzn. (uzyskane w procesie ekstruzji) różnego rodzaju granulaty. W takim wypdaku granulat może stanowić część diety lub całkowicie zastąpić suchą mieszankę. Jeżeli podajemy mieszankę musi to być to produkt wysokiej jakości, taki jak np. Parrot Premium, który zawiera szeroki zestaw zbóż, ziaren i nasion, a niewiele słonecznika i najlepiej z wyłączeniem orzeszków ziemnych.
Ewentualnie można podać mieszankę sformułowaną specjalnie dla papug afrykańskich. W przypadku kiedy ptak jest uzależnionych od słonecznika, jego jadłospis może być wzbogacany poprzez stopniową redukcję ilości podawanych ziaren albo poprzez oferowanie słonecznika w postaci kiełków. Skiełkowane nasiona są zdrowsze i bardziej odżywcze, gdyż podczas kiełkowania znacznie wzrasta poziom witamin.
Wiele senegalkek i innych Poicephalus chętnie zjada gotowane nasiona roślin strączkowych (groch, groch włoski, fasola) i świeży zielony groszek.
Najbardziej odżywcze warzywa to te, które zawierają dużo witaminy A, zwłaszcza czerowna papryka, bataty, brokuły i lekko podgotowana marchewka.
Senegalki uwielbiają świeżą kukurydzę, róznież szpinak wraz z łodygą.
Chętnie zjadane są ogólnie dostępne owoce. Nie powinno się zapominać o prosie w kłosach. Świeże gałązki do obgryzania (najlepiej jabłoń albo wierzba) są niezbędne.

Klatka
Długość jest ważniejsza niż wysokość. Dla pojedynczego ptaka powinno to być minimum 71 cm (28’’).

Umiejętnośći naśladowcze
Zarówno samiczki jak i samce mogą z czasem dobrze naśladować. Nniektóre młode ptaki powtarzają słowa bez większego treningu.

Pielęgnacja upierzenia
Bardzo ważne jest regularne (przynajmniej 2 razy w tygodniu) spryskiwanie wodą np. rozpylaczem do roślin.

Predyspozyjce na pupila
Każdy kto decyduje się na senegalkę musi liczyć się z tym, że ich dorastanie (wiek ok. 2 lat) może być trudne. Niektóre senegalki zaczynają gryźć i stają się trudne w prowadzeniu. Jednakże, o ile były prawidłowo wytrenowane, żeby wchodzić na rękę i wracać do klatki na komendę, okres ten nie powinien być zbyt traumatyczny.
W tym okresie senegalka może stać się bardzo nerwowa i odmawiać współpracy. Tak jak już sugerowałam w mojej książce pt. ‘’Why does my parrot...?’’ ważne jest, żeby nie stracić cierpliwości ani zainteresowania ptakiem. Proś wszystkich członków rodziny, żeby do ptaka mówili i nagradzali go za dobre zachowanie. Patrz na to jak na trudny okres przejściowy, po którym usposobienie ptaka stanie się o wiele bardziej łagodne.
Zauważ, że u senegalek jak i u innych małych Poicephalus samce są zazwyczaj bardziej przyjazne i mniej stanowcze, co sprawia, że bardziej nadają się na pupila. Jeżeli kupujesz ptaka z myślą, że ma być on towarzyszem człowieka, musi to być koniecznie ptak młody. Nieoswojony, dorosły ptak będzie zestresowany i nieszczęśliwy. Młodego ptaka bardzo łatwo jest odróżnić po szarej tęczówce, która u dorosłego jest jaskrawo żółta. Skóra wokół oka jest u młodego jasna, nie tak wyraziście podkreślona jak u dorosłego. Również upierzenie u niedojrzałego osobnika jest bardziej stonowane, matowe.
Jak u wszystkich papug tak i u senegalek najważniejszym warunkiem, który musi zostać spełniony, żeby ptak okazał się dobrym towarzyszem człowieka, nie jest to czy był on ręcznie karmiony, zakładając, że trafił do nowego domu zaraz po uzyskaniu samodzielności. Faktem jest, że młode ptaki wychowane przez naturalnych papuzich rodziców, będą się tak samo, a może nawet bardziej nadawały na pupila. Zależy to całkowicie od właściciela, czy będzie wystarczjąco cierpliwy, wyrozumiały, czy poświęci dla ptaka wystarczająco dużo czasu.
Edward Boosey, hodowca ptaków cieszący się światowym uznaniem w latach 50tych i 60tych, pisał w swojej książce ‘’Parrots, Cockatoos and Macaws’’, że jego senegalka ‘’... była najbardziej czarującym i zachwycającym towarzyszem jakiegokolwiek miał. Nauczyła się trochę mówić – więcej niż można by oczekiwać od małej papugi – i ufała mu całkowicie, pozwalała trzymać się w dłoni leżąc na plecach... Była wcieleniem łagodności i delikatności, i jedynym powodem, dlaczego nigdy już nie miał innego pupila, ponieważ była niezastąpiona.’’

Wokalizacje
Trzeba podkreślić, że głos senegalek może być ostry i przenikliwy. Jednakże w przeciwieństwie do dużych papug takich jak np. amazonka czy kakadu senegalki rzadko przeciągają swoje wokalizacje i stąd łatwiej je tolerować. Nie kupuj senegalki, dopóki nie przekonasz się na własne uszy jak głośny może być dorosły ptak!

Rozmanżanie w hodowli
W Europie senegalki nie mają zdefiniowanego stałego okresu lęgowego. Znaczy to, że młode ptaki powinny być dostępne prawie przez cały rok. Zazwyczaj w jednym lęgu są trzy, rzadko cztery jajka wysiadywane potem przez samicę przez około 28 dni. Znałam parę senegalek, która gnieździła się każdego roku w dziurze w ścianie woliery na poziomie gruntu.

Uwaga
Jest jedna ważna sprawa, o której trzeba pamiętać decydując się na senegalki lub inne małe papugi z rodziny Poicephalus (afrykanka złotoplama, krasnopierśna etc.). W żadnym wypadku nie można trzymać razem dwóch samic, ponieważ istnieje bardzo duże ryzyko, że ostatecznie jedna zabije drugą.

PS.:
Tekst pochodzi ze strony sklepu internetowego www.northernparrots.com .
Bezpośredni link do artykułu:
http://www.northernparrots.com/senegal-fact-sheet-blog86/?vsrc=1215em
Przetłumaczony i zamieszczony na naszym forum za zgodą Northern Parrots.

Parę rzeczy wydało mi się ciekawych, np. oczekiwana długość życia, pogląd na temat agresji i rola ręcznego karmienia w nadawaniu się na pupila, również długość klatki wymierzona co do centymetra.
Po drugie ciekawe, co ma do powiedzenia o senegalce kurator z Loro Parku.

Pozdrawiam,
S.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Zywienie-zdrowie-hodowla senegalek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość